KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi (Balıkçı Teknesi)



Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi (Balıkçı Teknesi)

Deniz yada tatlı su balıkçılığı ile uğraşanlar için Ziraat bankası bu yıl kredi için üst limitini tam 10 milyon TL çıkardı. 60 ay vadeli olarak verilecek olan su ürünleri sektörü için kredinin faiz oranı ise şuan her iki dönem için%5 den başlamaktadır. Resmi gazete ile genç ve kadın girişimci olmanız durumda ise bu faiz oranı yıllık %2 kadar düşmektedir. Böylece, aylık %0.16 başlayan faiz oranları ile balıkçılık için ihtiyaç duyacağınız gemi, tekne yada kafes gibi ekipman alımları ile veya tatlı su çiftlik yapımlarını karşılaya bilirsiniz. Farklı tutarlar için hesaplama ve su üretimi için Ziraat üzerinden kredi nasıl alınır? şartları nedir? güncel hali ile burada bulabilmekte siniz.

Ziraat Bankası Balıkçılık Tekne Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Tuzlu su avcılarının kuşkusuz en büyük ihtiyaçları balıkçı teknesidir. Toprak üstü hayvancılıkta olduğu gibi tuzlu ve tatlı su hayvancılığı içinde Ziraat bankası bu konuda devlet faiz desteğini sağlamaktadır. Böylece hayalini kurduğunuz balıkçı teknesini çok uygun şartlarda sahip olabilmekte siniz. Ziraat’in su ürünleri konuları başlığında sağladığı kredinin 2020 de üst limiti geçtiğimiz seneye göre iki katına çıkarılarak tam 10.000.000 TL olmuştur. Faiz oranları ise ”YATIRIM” ve ”İŞLETME” dönemi olarak iki şekilde farklı oranlarda uygulanmaktadır. Şimdi gelin isterseniz ilk olarak bu faiz oranlarının ne kadar olduğuna tablo halinde bir bakalım, sonrasında ise Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi adı altında verilen kredinin hesaplama işlemlerine değinelim.

BALIKÇILIK YATIRIM İŞLETME ÜST LİMİT
50% 50% 10 Milyon TL
Su Ürünü Yetiştirme 10% 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci 10% 10%
En Fazla İndirim 80% 80%

Tabloda görmüş olduğunuz faiz indirimleri sonrasında Ziraat’in cari %10 faiz oranı böyleye her iki dönem için yıllık %5 düşmektedir. Aylıkta ise bu oran 5/12=%0.41 oranına tekabül etmektedir. Tabi, 40 yaş altı genç çiftçi olmanız durumda, buna ilaveten kadın ve su ürünleri yetiştiricisi de ilaveten dahil olması ile bu oran yıllık %2 aylıkta ise %0.16 düşer.

Balıkçı Tekne Kredisi Hesaplama İşlemleri

Faiz tablomuzda siz değerli balıkçılarımızın da görmüş olduğu gibi Ziraat tekne yada herhangi bir ekipman alımları için vermiş olduğu kredinin faiz oranı yıllık %5 den başlamaktadır. En fazla %80 faiz desteği ile bu oran senelik %2 kadar düşmektedir. 5 yıl vadeli olarak verilen kredinin üst limiti ise 10 Milyon TL kadar çıkmaktadır. Geri ödeme vadeleri ise isteğe bağlı olarak en fazla senede bir defa olarak sağlanmaktadır. Onun haricinde aylık olarak veya 3 ayda yada 6 ayda 1 ödemeli olarak kredinizi geri ödemeye bilirsiniz. Balıkçı tekne kredisi için bizler hesaplama işlemini aylık olarak sizler için yapmak istiyoruz. Ziraat Bankası Tarım Aletleri Ekipman Kredisi olduğu gibi bu tablomuzda da 12 aydan 60 ayı dahil ettiğimize de özellik ile belirtmek isterim.

Ziraat Bankası %0.16 Faiz Oranları Balıkçılık Tekne Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 Ay 8.437,70 TL 101.252,39 TL
24 Ay 4.267,40 TL 102.417,58 TL
36 Ay 2.877,55 TL 103.591,70 TL
48 Ay 2.182,81 TL 104.774,68 TL
60 Ay 1.766,11 TL 105.966,46 TL

 

Ziraat Bankası %0.16 Faiz Oranları Balıkçılık Tekne Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 TL 12 Ay 12.656,55 TL 151.878,56 TL
24 Ay 6.401,10 TL 153.626,46 TL
36 Ay 4.316,32 TL 155.387,61 TL
48 Ay 3.274,21 TL 157.162,04 TL
60 Ay 2.649,16 TL 158.949,60 TL

Ziraat Bankası Su Ürünleri Başvuru İşlemleri/Şartları

Sadece canlı olarak balık almak ile kalmayıp Ziraat bankasının sunmuş olduğu su ürünleri hayvancılığı kredisi ile tatlı veya tuzlu su avcılarımız için alacaklarınız tekne, alet ve ekipmanların kredilendirilmesi olanaklarında da yararlana bilirsiniz.. Gemi, tekne alımları veya bakımları işçilik dahil, balıkçılık malzemeleri (ağ, iğne, termal, GPRS vb elektronik aletler) veya ihtiyaç duyulan soğutma odaları alımları için de yine ”SU ÜRÜNLERİ KREDİ” paketi ile alım olanakları sunulmaktadır. Başvuru için şahsen size en yakın Ziraat bankasına gitmeniz ve şu şartlara uygun olmanız yeterlidir.

 • Su ürünleri yetiştiriciliği veya avcılığı ruhsatı/belgesi
 • Kimlik belgeniz ve ipotek değeri olan herhangi bir mal veya mülk veya TEKNE istenilebilir.
 • Kredi notu değerinizin 1700 PUAN ve üzerinde olması.
 • 2 Çalışan eşleri ile birlikte KEFİL.
 • Devlete borcu yoktur yazısı ”VERGİ DAİRESİ” den.
Kefil En Kaç Tane Olması Gerekmektedir?
Kefil en az 1 en fazla ise 2 tane talep edilir. Kefillerin eşlerinin rızası olması gerekmektedir.
Bu Kredi İle Sadece Tekene Mi Alınıyor?
Hayır! İşletme kredisi adı altında verildiği için bütün ihtiyaçlarınızı karşılaya bilirsiniz.

KOSGEB Su Ürünleri Teşvikleri Nelerdir?

İster yerli palamut, lüfer. çinakop veya hamsi ister ise ithal somon, papağan balığı, kalamar veya lahoz her ne tür balıkçılık yapar iseniz yapın veya ne tür su ürünü TİCARETHANESİ kuracak olursanız olun KOSGEB hibe teşviklerinden çok rahat bir şekilde istifade edebilirsiniz. Değerli yatırımcılar ve su ürünleri ile uğraşan balıkçılar. KOSGEB üretime dayılı olarak işletme kuran veya kuracak olan herkesi şartları sağlaması durumdan desteklemektedir. Bunu desteklenen sektörler sayfasından yer alan NACE formu ile ala len aşağıdaki kodlar ile belirtmiştir.

su-hayvan-kredileri

NACE 46.38 de belirttiği gibi balık veya kabuklu veya yumuşaklar dahil yani kısacası tüm su hayvanları için yurt içi veya yurt dışı ticarethane kuracak olanlar devlet tarafından desteklenmektedir.

su-hayvan-ticareti

Yine aynı şekilde tüm deniz hayvanları için kurulacak olan herhangi bir işletme veya üretim hane için saklanması dahil (soğuk hava depoları) olamak üzere teşvik hibeleri verilmektedir.

su-hayvan-devlet-tesvikleri

NACE destek kodu 47.23 de ise yine açıkça belirttiği gibi genelde yurt ve şehir içi için yapılan perakende ticaretler için kurulan dükkanlar veya ticarethaneler desteklerden yararlanabilirler.

Tüm bunlar KOSGEB tarafından destek NACE formunda acıkça bu şekilde belirtilmiştir. Peki bu desteklerden nasıl yararlanabilirsiniz.

 1. Yeni olarak kurulacak olan yukarıdaki belirtilen ticarethaneler
 2. Yukarıdaki kriterlerde ticaret eden balıkçılar

Bu alanda KOSGEB’den destek almak isteyen balıkçılarımızın nasıl teşviklere başvuru yapacağını detaylı bir şekilde https://www.kosgebkredi.net/girisimcilik-destek-programi/ daha önceleri anlatmıştı.

"Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi (Balıkçı Teknesi)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi (Balıkçı Teknesi)" - 38 YORUM
 1. blank Ali dedi ki:

  Alacağımız kayığı ipotek olarak gösterebilir miyiz?

 2. blank Ali dedi ki:

  Alacağımız kayığı ipotek olarak gösterebilir miyiz?Hiç kredi kullanmadım,bankalarla hiçbir münasebetim olmadı, haliyle kredi puanım 0 .Teminat gösterebileceğim malım ,mülküm yok.Balıkçılıkta maaş bordrosu olmadığından gelir beyanı yapamam.Bu şartlarda kredi alabilirmiyim?

KOSGEBKredi.net