KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 7 Yıl Vadeli 2 Yıl ÖdemesizZiraat Bankası Seracılık Kredisi 7 Yıl Vadeli 2 Yıl Ödemesiz

Akdeniz bölgemizde daha sık bir şekilde yer alan seracılık devlet tarafından desteklenen sektörlerin başında gelmektedir. Ziraat bankası üzerinden çoğu dönemlerde çiftçilerimize 2 yıl ödemesiz toplamda 7 sene vadeli olarak seracılık kredisi verilmektedir. Örtü üstü yetiştiricilik kapsamında verilen kredinin bu seneki cari faiz oranı yıllık %10 olmaktadır. Peki, 10.000.000 TL kadar üst limitler ile verilen örtü üstü bitki yetiştiriciliği kredilerinin şartları nedir? Güncel faiz oranları ve hesaplama tablosu ile farklı bankalara göre Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 3 Kat Daha Avantajlı olduğunu sizler de göreceksiniz.

Seracılık Faaliyetlerine Tam 7 Yıl Vadeli 2 Yıl Ödemesiz Kredi!

Ziraat bankası çiftçilerin yüzünü güldürecek bir haberi 2021 yılında hayata geçirdi. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre. Seracılığın en hızlı bir şekilde genişletilmesi ve özellik ile Antalya, Alanya gibi Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaygınlaşan seracılık faaliyetlerin ülkemizin diğer bölgelerinde de yaygınlaşması adına tarımsal üretim arttırılması için ürünlerin mevsim değişiklerinden etkilenmesi ve çiftçilere katkı sağlamak adına böyle bir kredinin hayata geçirilmesine karar verilmiştir, denildi. Ziraat bankası tarafından hayata geçirilen sera kredisi ile çiftçilerimiz;

 • Yeni sera kurulması için finansman desteğin sağlanması
 • Atıl durumda yer alan seraların ekonomimize yeniden kazandırılması
 • Mevcut durumda yer alan seraların tadilat, modernize edilme giderlerinin finanse edilmesi

amaçlanmaktadır. Seracılık ile uğraşan çiftçilerimizin finansman ihtiyaçlarının uygun faizler ile sağlanması için oluşturulan kredi paketinin detayları ise şunlardır.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi Detayları Nedir?

Ziraat bankası Genel Müdürü tarafından ilk defa Antalya ilimizde duyurulan yeni seracılık kredisinin detayları şu şekilde çiftçilerimiz ile paylaşılmıştır.

 1. Çiftçilerimizin yeni sera yapması durumda yapılan tüm giderlerin %75 kredi imkanı sağlanacaktır. Bu da 100.000 lira da tam 75.000 liraya tekabül etmektedir. Yeni sera yapımlarında çiftçilerimize sağlanacak olan kredi vadesi tam 7 yıl olarak verilecektir. Ayrıca çiftçilere sağlanan bu kredinin geri ödeme taksitleri de çiftçilerimizin belirlemiş oldukları hasat zamanlarına denk getirilecektir.! Kredi imkanının imkanları bunun ile de kalmayıp geri ödemeler ise 2 yıla kadar ötelenebilecek tir. Buda tam 2 yıl geri ödemesiz kredi demek olmaktadır.!
 2. İkinci olarak ise destek paketi daha önce kurulmuş ancak çeşitli sebeplerden dolayı üretim yapılmayan seraları ilgilendirmektedir. Bu durumda yer alan seraların tüm bakımları yapılması için finansman sağlanacaktır. Sağlanan krediler de vadeler ve faiz oranları yine düşük oranlarda olacaktır. Bu amaç kapsamında çiftçimiz süre zarfından da kazançlı çıkacaktır.
 3. Seraların modernize edilmesi amaçlanması durumunda çiftçilere yine düşük faizler ile kredi olanakları sağlanacaktır. Serasını modernize edecek olan çiftçilerimize yine orta ve uzun vadeler ile kredi imkanları sağlanacaktır.

Lütfen https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bankamiz-ZB/basin-odasi/BasinBultenleri/basin-bulteni-08022019.pdf basın açıklamasını okuyunuz.!

Ziraat Bankasının Seracılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Her ne kadarda ulusal basında Ziraat bankası tarafından 7 yıl vadeli 2 sene geri ödemesiz seracılık kredisinin şartlarına pek değinilmese de bizim edinmiş olduğumuz tecrübelere dayanarak sizlere şartları sıralamak istedik.

 1. Hiç şüphesiz ki tüm krediler de olduğu gibi seracılık kredilerinde de çiftçilerimiz den mutlaka iyi bir kredi notu istenilecek tir. Kredi notu düşük olan çiftçilerimize banka personeli tarafından nazikçe krediniz onaylanmadı denileceğinden bizim hiç bir şüphemiz yok.!
 2. Her çiftçimizde olması gerekilen ÇKS belgesi mutlaka gerekli belgeler içinde yer alması gerekir.
 3. Başvuru sahibinin gelir beyanına ve kredi notuna göre en az 2 tane kefil.
 4. Devletimize borcu yoktur yazısı
 5. Gerek duyulması durumunda ise ipotek

Ziraat bankası tarafından talep edilecektir. Başvuru işlemleri ise ne yazık ki İnternet ortamından yine yapılmayıp doğrudan size en yakın Ziraat şubelerinden yapılacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası ÇKS belgeli çiftçilerimize 2021 yılında %10 senelik cari faiz oranı ile kredi olanağı sağlamaktadır. Aylık olarak ise bu oran %0.83 oranına tekabül etmektedir. Seracılık için kredi kullanacaklar için ise devletimiz örtü üst tarım kapsamında yetiştiricilik konularına göre kredi faiz desteği uygulamaktadır. Böylece Ziraat tarafından belirlenen bu cari faiz oranı ciddi bir şekilde düşmektedir. Özellik ile bu sene resmi gazete tebligatına kendine yer bulan 40 yaş altı genç çiftçiler ile kadın girişimciler bir çok tarımsal krediler için %100 faiz desteği görmektedirler. Peki, güncel olarak faiz indirimleri sonrasında sera kredisinin faiz oranları ne kadar? Gelin hep beraber ilk olarak bunun görelim. Sonra ise hesaplama tablosuna geçebiliriz.

 • Süs Bitkisi Üretimine 10 milyon TL kadar %50 faiz desteği uygulanır. Böylece süs bitkisi üreticileri Ziraat üzerinden kredilerini yıllık %5 faiz oranı ile kullanırlar.
 • Stratejik Bitkisel Üretim Konuları için 10.000.000 TL kadar krediyi %75 faiz desteği ile kullanabilirsiniz. Böylece kredinizin senelik maliyeti oranı %2.5 kadar düşecektir. Eğer ki
  • 40 yaş altı çiftçi iseniz kredinizin yıllık faiz oranı %10 daha indirim ile %1.50 düşecektir.
  • Herhangi bir yaşta kadın çiftçi iseniz de yine kredinizin faiz oranı senelik %1.50 düşecektir.
  • Bunun ilaveten sözleşmeli üretim, organik tarım, yurt içi sertifikalı tohum gibi nitelikleri de eklerseniz bu kredi size faizsiz olarak verilecektir.
 • Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim için 50 bin TL kadar faizsiz kredi verilir. Bu rakamın üstü 2.5000.000 TL kadar ise %50 faiz desteği yalın olarak uygulanır.
  • 40 Yaş altı genç çiftçi olmanız durumunda
  • Kadın girişimci iseniz
  • Modern basınçlı sistem kullanırsanız
  • Sözleşmeli üretim yaparsanız
  • Yurt içi sertifikalı tohum kullanmanız durumunda
   • Yatırım dönemi için en fazla %90 faiz desteği ile yıllık %10
   • İşletme dönemi için ise faizsiz kredi kullana bilirsiniz.

Evet, 3 ana bitkisel üretim konuları için Ziraat bankasın uygulamış olduğu kredi faiz oranını gördük. İsteğe bağlı bu faiz oranları ile kredinizi 12 ayda bir yada 3 veya 6 ayda bir ödemeli olarak kullanabilirsiniz. Ama aşağıda bize her kese hitap etmesi için aylık olarak %50 indirimli faiz oranını göz önüne alarak 7 yıl vadeli olarak bir örnek ödeme planı çıkardık.

Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli Seracılık Kredisi
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 TL 12 Ay 12.903,35 TL 154.840,14 TL
24 Ay 6.641,60 TL 159.398,54 TL
36 Ay 4.556,77 TL 164.043,68 TL
48 Ay 3.516,16 TL 168.775,42 TL
60 Ay 2.893,23 TL 173.593,70 TL
72 Ay 2.479,14 TL 178.498,25 TL
84 Ay 2.184,39 TL 183.488,52 TL

Başvurularınızı herhangi bir Ziraat bankası tarımsal işler departmanına yapabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 7 Yıl Vadeli 2 Yıl Ödemesiz" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 7 Yıl Vadeli 2 Yıl Ödemesiz" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net