KOSGEB Kredi

Ziraat bankası meyve ağacı sigortası TARSİMZiraat bankası meyve ağacı sigortası TARSİM

Ziraat bankası meyve ağaçlarınızı kalite kaybı dahil olmak üzere bütün doğal afetlere karşı sigortalayarak koruma altına almaktadır. TARSİM kapsamında 2019 da sigortalan fındık, limon, mandalina dahil olmak üzere Antep fıstığı, kestane ve portakal ve incir gibi bir çok meyve ağaları sigorta kapsamında devlet desteği ile koruma altına alınmaktadır. Deprem ile heyelan dahil bütün olumsuzluklara karşın meyve ağaçlarını sigortalamak için sizlere sunulan sigorta pirim miktarları şu şekildedir.

TARSİM hangi doğal afetlere karşı meyve ağaçlarını korumaktadır ?

Ziraat bankası tarafından oluşturulan TARSİM ( Tarım Sigortası ) kapsamında meyve ağaçlarınız bir çok doğal afete karşın sigorta kapsamında koruma altına alınmaktadır. TARSİM kapsamında korunan meyve ağaçları şu afetlere karşın sigortalanmaktadır.

 1. Dolu
 2. Fırtınadan oluşan hasarlar
 3. Hortumdan oluşan zararlar
 4. Yangından ötürü çıkan kayıplar
 5. Sel ve su baskınından oluşan kayıplar
 6. Heyelan dan dolayı oluşan zararlar
 7. Yaban domuzlarının uğrattığı zararlar
 8. Dondan dolayı yaşanan kayıpları

Ziraat bankası TARSİM sistemi ile sigorta kapsamında karşılamaktadır.

Don hasarlarına karşın ödenecek olan tazminat tutarı ne kadardır ?

Ziraat bankası Altıntop ve Limon ile portakal ürünlerinde dona karşın standart olarak %25 olarak ödenecek olan müşterek sigorta oranını ek primle %20 kadar düşürmektedir. Böylece çok daha fazla don olaylarına karşın tazminat alabilirsiniz. Sigorta bedeli olarak 10.000 lira olarak belirlenen bu meyve gurubundan,

 • %50 hasar kapsamında STANDART %25 de 3.000 TL %20 de ise 3.200 lira
 • %100 hasar halinde ise STANDART %25 de 6.750 TL %20 de ise 7.200 TL

tazminat uygulanmaktadır.

Fındık, İncir ve Muz ile Zeytin gurubunda uygulanacak tazminat tablosu

Ziraat bankası İncir, Fındık ve Muz dahil olmak üzere Zeytin, Ahududu, Ayva, Trabzon hurması, Kestane, Avokado, Böğürtlen ile muşmula dahil bir çok meyve ağacını standart olarak %20 olarak uygulanan sigorta oranını ödenecek ek pirim ile %10 düşürerek daha çok prim tazimat ödemektedir. Buna göre sigorta bedeli 10.000 lira olan meyve ürünlerin ” DON ” riskine karşın ödenecek tazminat tutarı şu şekildedir.

 • %50 hasar da standart %20 için 3.200 %10 da 3.600
 • %100 hasar da standart %20 de 7.200 %10 da ise 8.100

liradır.

TARSİM Sigorta başvurusu nasıl yapılmaktadır ?

Çiftçimiz ilk olarak sigorta işlemlerin başlatılabilmesi için o seneye ait arazi bilgilerini ÇKS sisteminden güncellemesi gerekmektedir. Bilgilerini güncellemiş olan çiftçimiz ürünlerini sigortalamak için ise TARSİM üye sigorta şirketlerine başvuruda bulunması gerekir.

 • KT sigorta bir TARSİM üye sigorta şirketidir. Bilgi almak için 0-232-463-85-66 numaraları araya bilirsiniz.

Daha sonra sigorta şirketi TARSİM sistemine giriş yaparak çiftçimizin bilgilerini sorgulama yapar. Devlet destekli olarak çiftçimizin çiftçimizin sigorta poliçesini oluşturur. Sigorta şirketi oluşturmuş olduğu poliçeyi iki nüsha olarak sistemden çıktısını alır. İmzalayarak bir nüshasını çiftçimize verir.

Sigorta primlerinin ödenmesi nasıl olur ?

Bitkisel ürün sigortasında poliçede yer alan sigorta bedelinin %50 ‘si Devlet tarafından ödenmektedir. Meyve ürünlerinde yapılan sigortalarda ise devlet tarafından sigorta bedelinin %2/3 ödenmektedir. Sigorta şirketi tarafından ödenecek olan sigorta priminin %15 peşin olarak alınmaktadır. Kalan sigorta pirim ödemesi içi 5 taksite kadar bölüne bilmektedir.

Hasar halinde sigorta geri ödeme işlemleri nasıl yapılmaktadır ?

Bitkisel Sigorta kapsamında olan ağaçların riskin oluşması durumunda don olayının gerçekleşmesi durumunda 10 gün diğer doğal afetlerde ise 15 gün TARSİM ‘e durum bildirilir. Hasar tespitini yapan sigorta şirketi görevlendirdiği ekspertiz ile yaşanan kaybı hesaplatır. Daha sonra ekspertiz tarafından kesinleşmiş olan tutar en geç çiftçimize 30 iş günü içinde belirlenen banka hesap numarasına yatırılmaktadır.

Bitkisel ürün sigortasındaki işleyiş

Bitkisel ürün sigortasındaki işleyiş

Ancak ürünün hasat öncesi ödeme yapılmayacaktır. Fakat ürün tamamen hasar görmesi halinde hasat vakti beklenilmeksizin ödeme 30 iş günü içinde yapılmaktadır.

"Ziraat bankası meyve ağacı sigortası TARSİM" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat bankası meyve ağacı sigortası TARSİM" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net