KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2020 (Küçükbaş Hayvan)Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2020 (Küçükbaş Hayvan)

TKK yani Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden veya doğrudan Ziraat bankasına başvuru yaparak şartlara uygun olmanız durumunda düşük faizli koyun kredisi kullana bilirsiniz. 2020 yılı öncesinde 5 milyon TL üst limit ile verilen küçükbaş hayvancılık kredileri bu sene için 3 katı rakam olan 15 milyon TL çıkarıldığını ayrıca belirtmek isterim. Bunun yanı sıra genç çiftçi, kadın girişimci ve bu sene resmi gazeteye dahil edilen diğer niteliklere sahip bir çiftçi iseniz faizsiz olarak da 7 seneye varan koyun kredisi fırsatlarından istifade edebilirsiniz. 50, 300 yada daha fazla sayılar ile alacağını yatım ile işletme dönemlerine ait koyun kredilerinin hesaplama işlemlerini de ayrıca sizler için burada yer verdiğimizi belirtmek isterim.

Ziraat Bankası 300 Koyun Kredisi Şartları Nedir?

Ziraat bankası 2020 sene için 100 ve üstü 200 veya 300 gibi rakamlarda koyun kredisi kullanacak olan çiftçilerimize 15.000.000 TL kadar faizsiz kredi vermektedir. Şartlara uygun olmanız durumunda verilecek olan bu kredinin geri ödeme vadeleri 12 aydan başlayıp 84 aya kadar çıkmaktadır. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi fırsatlarından istifade ederek koyun almak istiyorsanız bazı şartları taşımanız gerekir. Banka tarafından istenilen bu şartların yanı sıra bir de resmi gazete yer alan şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Hem banka hemde resmi gazete yer alan bakanlık tarafından talep edilen şartları sağlamanız durumunda en az %75 faiz desteği alırsınız. Böylece bu sene Ziraat bankası tarafından belirlen cari kredi faiz oranı olan senelik %10 oran koyun kredisi kullanacaklar için yıllık %2.50 düşmektedir. Aylık olarak en kötü ihtimal ile %0.20 faiz oranları ile koyun alacak alma isteyen çiftçilerimizden talep edilen bahsi geçen bu şartları aşağıda ayrı başlıklar altında yer verdik.

Alınacak Olan Koyunlardaki Şartlar Nasıl Olmalıdır?

Ziraat Bankası besicilik amaçlı küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen vatandaşların hayvan alımından barınak giderlerine kadar çok uygun geri ödeme seçenekleri ile destekler vermektedir. Ziraat Bankası uygun kredisinden faydalanmak isteyen vatandaşlara bazı şartları öner sürmüştür. Bu şartlar ”BESİCİLİK” ve ”SÜT HAYVANCILIĞI” olmak üzere 2 başlık altında toplanmaktadır.

Küçükbaş Besicilik Şartları Nedir?

 1. Besicilik olarak alınacak olan küçükbaş sayısının en az 100 adet olması.
 2. Küçükbaş besicilik yapanların ise 100 baş üzerine çıkmaları
 3. Alacakları küçükbaş hayvanların Koyun-Keçi Kayıt Sistemine 3 ay süreli kayıtlı olması
 4. Alacakları küçükbaş hayvanların erkek olması ve 6 aylıktan aşağı olmaması

Belirtilen şartları taşıyan hayvan alımları yanı sıra küçükbaş besicilik kredisi ile aşağıdaki giderleri de sağlayabilirsiniz.

 1. Dam, Ağır, Barınak vb. üstü kapalı alanların yapılması veya mevcut ise bakım ihtiyacı duyulması halinde bütün bakım giderleri.
 2. Yem hazırlama ile ilgili aletlerin alınması (Balya ve çayır biçme makinesi )
 3. Yıllık olarak yem üretim giderleri.
Koyun Kredisi nasıl alınır başvuru şartları nedir

Koyun Kredisi nasıl alınır başvuru şartları nedir

Küçükbaş Süt Hayvancılığı İçin İstenilen Şartlar Nelerdir?

 1. Alınacak olan hayvanın cinslerinin saanen, kilis, Damascus, Ankara, kıl keçisi olaması gerekmektedir.
 2. Koyun-Keçi sistemine kayıtlı olması
 3. 9 aydan küçük 24 aydan büyük olmaması
 4. Yeni işletme kuracakları en az 50 baş hayvan sayısını yükseltecek olanların ise en az 25 sayı ile üretim yapıp bu sayıyı 50 başın üzerine çıkarmaları

Küçükbaş Süt Hayvancılı kredisi için başvuru yapan ve başvuru onaylanan vatandaşlarımız diğer ihtiyaçları olan aşağıdaki malzemeleri de kredilendirebilir.

 • Süt sağım makinesi
 • Barınak yapım veya bakım masrafları
 • Süt soğutma veya stoklama tankı
 • Yem hazırlama ile alakalı makineler (Balya makinesi, çim biçme makinesi, silaj makinesi)
 • Yenilenebilir enerji alımları. (güneş enerjisi, güneş elektrik panelleri)
 • Yıllık olarak yem giderleri

Çiftçilerden Aranan Şartlar Nelerdir?

Hayvanlara özel olarak aranan şartlar dahilinde canlı koyun alacak olan çiftçilerimizden de bazı şartlar aranın. Bu şartları sıralamamız gerekirse;

 1. Mutlaka İşletme Tescil Belgesi olması gerekmektedir.
 2. KKB kredi notu değeriniz en az 1699 puan ve üzerinde olmalıdır.
 3. En az 2 çalışan kefil bulmanız istenilir.
 4. Vergi dairelerine herhangi bir borcu yoktur yazısı getirmelisiniz.
 5. İpotek talep edilir. İpotek ilk defa koyun alacaklar için taşınmaz mal, var olan koyun sayısını çoğaltacaklar için de küpe numaraları yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Faiz Oranı Hesaplama 2020

Ziraat bankası 2020 yılı için koyun kredisi kullanacaklar için belirlemiş olduğu cari kredi faiz oranı senelik olarak %10 olmaktadır. Aylık olarak ise bu faiz oranı 10/12 denildiğinde %0.83 oranına tekabül etmektedir. Bu faiz oranı bankanın cari faiz oranıdır. Bu orana resmi gazetede yer alan faiz desteği uygulandığı zaman 15.000.000 TL kadar verilen koyun kredileri faizsiz olarak dahi çiftçilerimize verilmektedir. Gelin şimdi isterseniz Ziraat bankasının koyun kredisinin hesaplama işlemine geçmeden önce devlet tarafından verilen bu desteğin oranlarının ne kadar olduğunu bir görelim.

Koyun Kredisi İndirim Türleri İŞLETME YATIRIM EN YÜKSEK LİMİT
%75 %75 15.000.000 TL
Öncelikli Bölge Yatırımı %10 %10
Genç Çiftçi (40 yaş altı) %10 %10
Kadın Girişimci Çiftçi %10 %10
Atıl İşletme Alımı %10
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı %10 %10
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan %10
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi %100 %100

Devletimizin faiz desteği tablosunda sizlerinde görmüş olduğu gibi yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara uygun olmanız durumunda doğrundan %75 faiz desteği uyguladığını görmektesiniz. Buda demek oluyor ki diğer ”Koyun Kredisi İndirim Türleri” uygun olmasınız dahi senelik %2.50 faizli kredi 15 milyon TL kadar kullanabilirsiniz! Aylık olarak ise 2.50/12 denildiği zaman %0.20 tekabül eden bu kredinin faiz oranları tabloda yer alan ”İndirim Türklerine” dahil olmanız durumunda faizsiz olarak da koyun kredisi kullana bilirsiniz. Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi Detayları hakkında daha önceleri vermiş olduğumuz faiz oranlarını artık bildiğimize göre şimdi hesaplama işlemlerini farklı vade ve rakamlar ile yapmaya geçebiliriz.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi (%0.20 Faizli) Hesaplama
Miktar VADE Aylık Taksit Toplam Maliyet
150.000 TL 12 Ay 12.695 TL 152.350 TL
24 Ay 6.439 TL 154.541 TL
36 Ay 4.354 TL 156.753 TL
48 Ay 3.312 TL 158.985 TL
60 Ay 2.687 TL 161.238 TL
72 AY 2.271 TL 163.512 TL
84 AY 1.973 TL 165.807 TL

Geçtiğimiz sene sadece YATIRIM dönemine faizsiz olarak verilen koyun kredisi bu yıl her iki dönem içinde yer alanların faiz indirim niteliğine sahip olamaları durumunda verildiğini bir defa daha hatırlatmak isterim.

Tarım Kredi Kooperatifi Koyun Kredisi Hesaplama

Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden de isterseniz koyun kredisi kullana bilirsiniz. İl/ilçe kooperatif müdürlükleri üzerinden yapacağınız kredi başvurularında da resmi gazete de yer alan faiz indirim imkanlarından yararlana bilirsiniz. Kooperatif üzerinden kredi başvurusunda bulunacak olan çiftçilerimiz bu işlemi yapmaları için bağlı oldukları müdürlüklere şahsen olarak başvuruda bulunması gerekir. Banka üzerinden başvuru yapmanız farkı ise TKK size ait ipotek yada canlı hayvan bilgilerinize sahip oldukları için ipotek için gerekli belgelerinizi tanzim etmenize yardımcı olur. Ayrıca, yem kredisi adı altında düşük faizli olarak krediyi Ziraat bankası üzerinden alarak da koyun alabileceğinizi belirtmek isterim. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımız yem kredisi imkanında faydalanabilir, çekmiş oldukları krediyi senelik olarak %4 ile %5 faiz oranlarında geri ödeyebilirler. Yem kredisi şartlarının başında adınıza kayıtlı hayvan olması gelmektedir. Tarım il/ilçe müdürülüğüne kayıtlı iseniz ve adınıza kayıtlı hayvanlarınız bulunuyorsa çok daha uygun şartlarda düşük faizli kredi kullana bilirsiniz. Şayet bize sorarsanız 15 küçükbaş altı 5 büyük baş ve 50 den az kanatlı hayvan alacaksanız doğrudan bu alımları Ziraat bireysel krediler ile de sağlayabilirsiniz.

Emekli bir büyüğünüz üzerinden 50.000 TL kadar haziran için %1.05 faiz imkanları ile bu sayılardaki hayvan alımları için kredi rahatlık ile kullana bilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Kredi İle Hayvan Alım Hesaplaması
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
55.000 TL 12 Ay 4.902 TL 58.825 TL
24 Ay 2.604 TL 62.507 TL
36 Ay 1.842 TL 66.333 TL
48 Ay 1.464 TL 70.301 TL
60 Ay 1.240 TL 74.411 TL

"Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2020 (Küçükbaş Hayvan)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2020 (Küçükbaş Hayvan)" - 40 YORUM
 1. blank Soner dedi ki:

  Merhaba devlet memuruyum mesleği bırakıp köye dönmek istiyorum nasıl bi yol cizmeliyim yardımcı olur musunuz?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlk olarak tavsiyem ÇKS yani çiftçi kayıt belgesi çıkartmanız ile işe başlamanız gerekir. Memur iken bu belgeyi çıkara bilirsiniz. Daha sonra şayet büyük bir işletme kuracak iseniz yerinizde olsam mutlaka TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde bu işletmeyi kurmayı düşünürdüm. Son olarak maddi eksikleriniz için de Ziraat bankası size harika bir çözüm olacaktır. Öz düşüncem: Şayet hayvancılık deneyimiz ve projeyi hayata geçirecek kadar bir sermayeniz yok ise tarım arazisine sahip değil iseniz hiç bulaşmayın derim.

   1. blank vedat dedi ki:

    merhaba hayırlı günler ben batmanın gerçüş ilçesinden özel sektörde 30 yaşında bi çalışan vatandaşım babadan kalma 7 dönüm arazim var ve 50 bin tl sermayem var ve bu işe başlamak istiyorum ama kredi alabilmem için neler yapmam lazım hayvan bilgim iyi ve deneyimli bi ortağım da var ben bakım yem üzerine bilgi olarak iyim ziraat bankasından nasıl kredi alabilirim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Sizin şuan düşük hatta faizsiz kredi dahil hibe desteklerinden yararlana bilmeniz için ilk olarak adınıza bir ÇKS belgesi çıkarmanız gerekir. Daha sonrasını konuşalım, yardımcı olayım.

     1. blank vedat dedi ki:

      çks belgesini 1994 doğumlu ortağımın adına çıkaracam ilçede ikamet ediyor çks yi çıkartıktan sonra nasıl yol izlemem lazım mail adresim var iletişime geçmek istiyorum iyi günler

     2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Ne yazık ki bire bir olarak destek veremiyorum. Her gün yüzlerce mesaj alıyoruz yetişmemiz çok zor. Ama buradan sizin ile elimizden geldiği kadar yardımcı olabiliriz. Belge sahibi ortağınız şimdi bir ipotek gösterecek tarla, ev bulması gerekiyor. Bu başkasının üzerine de olabilir. Daha sonra 2 tane de kefil ile kredi başvurusunu Ziraat şubelerinden yapabilir.

   2. blank Hamza almaz dedi ki:

    Merhaba Sivas Altınyayla ilcesi kizilhuyuk köyünde yaşıyorum 2018 de 350binliralikbuyuk baş kredisi kullandım şimdi küçükbaş için kredi kullanmak istiyorum önceki krediye verdiğim ipotekler geçerli ölümü yosa yeniden ipotek verecektim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Kredi ödemeniz bitti ise verebilirsiniz. Kulak küpe numaraları üzeriden kredini kullana bilirsiniz.

 2. blank Kürsat dedi ki:

  Merhaba 28 yasindayim nigde de babamin uzerinden araziyi cks yaptirabilirmiyim?
  babam bana kefil olabilir mi bu projede ?
  Kkb 1700 puanini şartmidir ? Tesekkurler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, yaptıra bilirsiniz ama kredi puan şartı vardır.

 3. blank Hüseyin arslan dedi ki:

  Meraba ben küçük baş hay van almak istiyorum2006 çiftçilik belgem vardı fakat doldurdum ben sıfırdan başlamak istiyorum dairem var ipotek edilse bana kredi çıkarmı nolur bana bi yardımcı olun

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belgeniz ve evinize ipotek etmeniz durumunda evet çıkar, bir de kredi notunuzda sorun yok ise çıkmaması için hiç bir neden yoktur.

 4. blank Süleyman dedi ki:

  Merhaba benim uzerime 30 deker cks var ziraat bankasindan kredi kullandim ilk taksidimi odedim banada 100 adet koyun cikarmi

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne kadar ve ne kredisi kullandınız?

   1. blank Süleyman dedi ki:

    120 bin tl arazi aldik cikarmi bana 100 koyun

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Ek teminat ile çıkabilir.

KOSGEBKredi.net