KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)

Nerede ise bütün bankalara göre çok daha avantajlı olarak kredi imkanı sağlayan bankaların başında Ziraat’tın geldiğini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bankanın özellik 2020’de ile bireysel müşterilerine sağlamış olduğu diğer bir olanak ise ipotekli olarak vermiş olduğu ihtiyaç kredisi’tir. 36 ay vadeli ipotekli olarak ihtiyaç kredisi kullanmak için evinizi, arsanızı yada arabanızı rehin göstermeden önce bir kaç kriter şartına haiz olmanız gerekir. Bankanın ilk olarak aradığı bu taleplere şayet uygun değilseniz Ziraat bankası tarafından verilen ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarından yararlana bilmeniz bir hayli zordur.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir?

Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarını ele almadan önce gelin hep birlikte banka tarafından istenilen şartlara ne kadar uygunuz bir bakalım. Daha sonra boş yere banka şubelerinden vakit kaybı yaşamamak için bu kriterlere uygun olup olmadığınızı kendinize sorgulamanız sizin avantajınıza olacaktır. Sizlere daha önce Ziraat bankası gelir belgesiz kredi detayları hakkında bir bilgi vermiştik. İş ipotekli ihtiyaç kredisine gelince olayın rengi biraz değişiyor. Değişikliğin gösterdiği en büyük husus ise kuşkusuz bu kredinin başvurusunun mutlaka banka şubesi üzerinden yapılması gerektiğidir. Diğer hususlar ise;

 1. Sevindirici olan kredi notu değeriniz düşük dahi olsa ipotek göstermeniz durumda bireysel ihtiyaç kredisi kullana bilmenizdir. 😊
 2. Üzücü olan ise kredi kullanım üst limitinde iseniz her ne yaparsanız yapın Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi olanaklarından yararlanamıyor olmanızdır. 😢

Şimdi gelelim şu üzücü noktaya detaylı bir şekilde ele almaya.

Kredi Kullanım Üst Limiti Nedir?

Herkesin bir kredi kullanabilir limiti vardır. Bunu BDDK kararı ile bankalar uygulamaktadır. Resmi Gazete‘de yayımlanan bu karar ile her ne yaparsanız yapın bu limitin üstünde kredi kullanamazsınız. Peki bu limiti nasıl öğrene biliriz. Bunun hesaplama işlemini bizler de yapabilir miyiz. ? Evet, öğrenmesi ve hesaplaması çok ama çok kolay. Gelin şimdi bu hesaplama işlemini hep birlikte yapalım.

 • Ben bunun hesaplamasını daha önce asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabilir de yapmıştım. Ama şimdi bir kez daha kendi ”HANE GELİRİNİZ” üzerinden yapacağım. Kredi kullanım üst limitinizi öğrene bilmeniz için ilk olarak evinize giren toplam kanıtlanabilir para miktarını bilmeniz gerekir. Bu eşinizin aylığı yada adınıza ispatlanabilir bir kirada olabilir. Bu geliri biliyorsanız hesaplama işlemi çok kolay olacaktır.

Yapmanız gereken tek şey hane gelirinizin %75 oranını bulmak. Buda şu formül ile yapabilirsiniz.

💰 Herhangi bir hesap makinesinden Aylık Hane Geliriniz  x 75 % =  demeniz yeterlidir. Bunu yapamayan arkadaşlar için ben belli maaş oranlarına göre bir kaç hesaplama yaptım.

 • 1.000 TL hane gelirine sahip olanlar en fazla aylık kredi taksit ödemesi 750 TL kadar kredi kullana bilir.
 • 2.000 TL aylık hane gelirine sahip olanlar ise en fazla kredinin aylık taksit ödemesi 1.500 TL olacak şekilde kredi kullana bilir.
 • 3.000 TL aylık olarak hane gelirine sahip olanlar aylık en fazla kredinin taksit ödemesi 2.250 TL olacak şekilde kredi kullana bilir.
 • 4.000 TL olarak aylık bir hane gelirine sahip olanlar en fazla aylık kredi taksit ödemesi 3.000 TL olacak şekilde ipotekli ihtiyaç kredisi kullana bilir.
 • 5.000 TL olanlar ise en fazla aylık kredi taksit ödemesi 3.750 TL olacak şekilde kredi kullanabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç diğer husus ise;

 • Başka bankalarda olan kredileriniz tir. Şayet mevcut durumda başka bir bankada devam eden krediniz var ise bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örnek: Aylık maaşınıza göre 1.500 TL ödeyebilir bir durumda iseniz başka bir bankada devam eden krediniz var ise onun aylık ödemesi ise 500 TL ise size Ziraat bankası dahil olmak üzere bütün bankalar en fazla aylık taksit ödemesi 1.000 TL olacak şekilde kredi çıkartacaktır.!

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başta’da belirtmiş olduğum gibi Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu banka üzerinden yapılmaktadır. TC İle Kredi Başvurusu Sorgulama işlemleri gibi ipotekli krediler için hiç bir banka başvuruları İnternet üzerinden kabul etmez. Bu neden ile başvuru işleminizi kesinlik ile herhangi bir Ziraat bankası şubelerine doğrudan bireysel olarak yapmanız gerekir. Başvuru işlemi banka şubesinden yapılacağı için sizden bazı belgeler istenilir. Bu belgeler ise şunlardır.

 • Gelir belgesi
 • İpotek edilecek ev yada araca ait tapu veya ruhsat
 • İkametgah il muhabiri (ödenmiş faturada olur)

bu 3 belge Ziraat bankası ipotekli kredi başvurusu için yeterlidir. Başvuru işlemi için ilk olarak bireysel müşteri departmanındaki görevli T.C. kimlik numaranızdan ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplar.! Bu hesaplamayı diğer bankalarda olan mevcut krediniz ve hane gelir beyanımıza göre belirler. Beyan sonrasında ise artık süreç ekspertiz raporuna girer. Buna göre ise;

 • Konut ipoteği için değerinin en fazla %90
 • İş yeri için %75
 • İmarlı arsa için %50

kadar kredi kullana bilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çeksem Ne Kadar Öderim?

Hadi bütün sorularınızı cevapladım ne kadar Ziraat bankasından kredi çekseniz ne kadar ödersiniz onuda güncel faiz oranlarına göre cevaplayayım da tam olsun.  Bu hesaplama işlemini yapmak için bankanın güncel kredi faiz oranını bilmemiz gerekiyor. Ziraat bankasının ekim ayı güncel ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %1.32 olmaktadır. Şimdi gelelim hesaplama işlemlerine. Bu arada hesaplama işlemlerinde genellik ile ipotekli ihtiyaç kredileri için yüksek rakamlar kullanıldığı için ben yüksek rakamları ele alarak hesaplama yapacağım bilginize.

Ziraat Bankası İpotekli Kredisi Hesaplaması
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
44.000 TL 12 Ay 4.055,06 TL 48.660,63 TL
24 Ay 2.218,15 TL 53.235,62 TL
36 Ay 1.613,04 TL 58.069,53 TL
48 Ay
60 Ay

olacaktır. Farklı tutarlarda hesaplama yapmamız için bize yorum atmanız yeterlidir.

"Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)" - 166 YORUM
 1. blank Turgay erdas dedi ki:

  Evim var tapusu benim üzerime emekliyim 2 tane tarlam var bir tane arsam var ipitekli kredi kullanabilirmiyim üç bankaya da kredi ödüyorum

 2. blank Ayşe ayten dedi ki:

  Ziraatten maas alıyorum devam eden ev kredimde 1200 tl 100000 tl ipotekli ihtiyac krd kullansam 60 ay vadeli yapabilirmiyim hane halkı ev kirası gelirim 8500 tl

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Vadeler 36 aya düştüğünü belirtmek isterim. 3.666,01 aylık ortalaması olacağı ve hane aylık geliriniz bunu karşılayacağı için krediniz onay alır.

 3. blank Yücel Tunçbilek dedi ki:

  MERHABALAR;
  2325 TL GELİRİM, 665 TL KREDİM MEVCUTTUR
  250.000 TL EVİMIN DEĞERİ KREDİ KULLANABİLİRMİYİM?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, kullana bilirsiniz.

 4. blank Ramazan kayan dedi ki:

  Merhaba kredi notum düşük olduğu için kredi alamıyorum, herhangi bir avukatlık durumum olmadı, oturduğum ev annemin üzerine, o evi ipotek gösterip kredi alabilir miyim?

  6 yıldır düzenli olarak aynı iş yerinde çalışmaktayım.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Notunuz ne kadar düşük? kaç olduğunu yazar mısınız? Ziraat bankası bu konuda biraz katı davranmaktadır.

 5. blank selcuk dedi ki:

  400.000 tl lik tarla kredisine 36 ayda ne kadar faiz olur

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Aylı ödemesiz 12.151,38 TL olurken toplam maliyeti 437.449,89 TL olacaktır. Faiz oraları %0.41 ele alınmıştır.

KOSGEBKredi.net