KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz OranlarıZiraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları

Tarımsal alanda desteklerini arazi alım yönünde de sürdüren Ziraat bankası hisseli yani sübvansiyonlu yada tek parsel arazi alımları için de kredi vermektedir. Çiftçilerimize özel olarak TARLA vasfına sahip arazilerin alımları için 60 ay ( 5 sene ) vadeli olarak verilecek olan kredilerin faiz oranları da oldukça caziptir. GERÇEK ve TÜZEL kişilerin yapacağı arazi satın alımları için başvuruları için Ziraat bazı evrakları da başvuru sahiplerinden 2 ayrı şekilde istemektedir.

Tarımsal Arazi Alımlarında Çiftçilerimizden İstenilen Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Çiftçilerimin tarımsal arazi alımları için Ziraat uygun faiz imkanları ile 60 aya kadar varan kredi imkanları sağlamaktadır. Tek parsel yada hisseli şekilde yer alan arazilerin tapuları olması halinde bu kredi imkanları dahilinde kredi kullanarak satın alabilirsiniz. Banka tarla alacak olan çiftçilerimize başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için bazı evrakları GERÇEK ve TÜZEL kişiler olmak kaydı ile 2 ayrı şekilde istemektedir. Buna göre arazi alımları için istenilen gerekli evraklar/belgeler şunlardır.

Gerçek Kişilerden İstenilen Evraklar

 • Nüfus hürriyet belgesinin fotokopisi
 • Kullanılacak olan krediye gösterilecek ipotek ( başvuru kredi miktarı çok fazla değilse alınacak olan tarlaya ipotek konulması yeterlidir. )
 • Son 3 aylık mali bilanço raporu
 • Alınacak olan tarlaya ait tapu belgesi
 • Veri borcu yoktur yazısı
 • ÇKS belgesi

yeterli olacaktır.

Tüzel Kişilerden İstenilen Gerekli Belgeler Nedir ?

 • Tüzel kişilik sözleşme metni
 • Vergi levhası ve oda kayıt belgesi
 • Tüzel kişiyi temsil eden kişiye ait noter yetkilendirme belgesi
 • Kullanılacak olan arazi alımına karşın ipotek gösterilecek taşınmaz. ( Yine aynı şekilde alınacak olan tarla ipotek edile bilmektedir. )
 • Alınacak olan araziye ait tapu belgesi
 • Devlete ait herhangi bir vergi borcu olmadığını gösteren yazı

Arazi Alımlarında Aranan Şartlar Nedir ?

Tarımsal ve Hayvansal kredilerin hepsinde başvuru sahibinden aranan en büyük şartların başında KKB Kredi notu değeri gelmektedir. Arazi alım için müracaatta bulunan çiftçimizin ilk olarak gerek duyulan evrakların talebi yapılmadan önce bu not sorgusu sistem üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama sonrasında çiftçimizin not değeri 1500 puandan yüksel olması gerekmektedir. Her türlü kredi başvurularından talep edilen kredi notu nedir ? normalde kaç olmalıdır açıklamasını daha önce yapmıştık. İşlemlerin başlatılabilmesi için bu çok önemli etkene sahip olanların daha sonra talep edilen arazi alımları için geri ödeme imkanları göz önüne alınır. Yani çiftçimizin kullanılacak olan kredi için geri ödeyeceği taksit tutarına mali gücü olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bunda da yine en öncelikli olarak dikkate alının mevcut kredi ödemeleriniz değerlendirilir. Şayet daha önce varsayalım Ziraat bankası traktör kredisi kullandıysanız ve ödemelerin halen devam ediyorsa yine arazi alım için yapmış olduğunuz kredi başvuruları onaylanmaya bilir. Ancak mali bilançoya sahip bir çiftçimiz iseniz ve gelirinizin %70 bu 2 krediyi de geri ödeme potansiyeline sahip ise daha önce almış olduğunuz ve halen devam eden kredileriniz çok fazla tiye alınmayacaktır.

Başvuru İşlemleri Sadece Ziraat Şubelerine Yapılmaktadır

Ziraat arazi alım başvuruları için İnternet üzerinden müracaat kabul etmemektedir. Bu neden ile KKB sorgulamasından olumlu geçen çiftçilerimiz bahsi geçen gerekli evraklar ile birlikte şahsen banka şubelerine gelmeleri gerekmektedir. Başvuru işlemleri için TARIMSAL İŞLEMLER DEPARTMANLARI için sıra almanız gerekmektedir. Yapılan ön başvuruda gerekli evraklar sözleşme formu imzalanmadan önce incelenmektedir. Bu evrakların içinde ÇKS belgesi istenilmemektedir.

Ziraat bankasının arazi alımları için oluşturmuş olduğu kredi paketi de 2 şekilde oluşmaktadır. Bunlar;

 • Sübvansiyonlu arazilerin alınması. Yani 50 dönüm bir arazide %1 hisseye sahipseniz geri kalan arazinin %49 alacaklar için verilen krediler.
 • Tek parsel olarak alınacak olan tarlalar dır.

Tarlar kredilerinde belirlen faiz oranları da 2 ayrılmaktadır. 2019 yılında sübvansiyonlu arazi alımları için uygulanacak FAİZ ORANI 12 VADELER DE %8 TEK PARSEL OLARAK TARLA ALACAK OLANLARA UYGULANAN YILLIK MALİYESİ %9,9 ORANINDIR.

Arazi alımları için İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ DİĞER BİLGİLERİ https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/musteri-iliskileri/iletisim-formu doldurarak elektronik ortamdan öğrene bilirsiniz.

Gerçekten bu iki kredi paketinin içinde devasal bir uçurum var. Bu farklı örnek bir hesaplama ile sergilemek gerekirse.

 • Sübvansiyonlu arazi alımı için 40.000 lira kredi kullanacak olan çiftçimizin 12 aylık %0,66 faiz oranı sonrasında toplam ödeyeceği tutar 42.088,98 TL olmaktadır. Aylık eşit taksitler ile ödeyeceği rakam ise 3.507,41 liradır.
 • Tek parsel için 40.000 TL kredi kullanmayı düşünenler için 12 ay vade de aylık faiz oranı %1,83 üzerinden hesaplandığında geri ödenecek meblağ 45.936,70 lira olacaktır. Aylık taksit tutarınız ise 3.828,06 TL. Geri ödeme planını gör

Yerinizde olsam alacağım tarlanın ilk olarak bir dönümünü ilk olarak alır, sonra ise sübvansiyonlu olarak kredi kullanırdım. 😉 bu fırsat çünkü kaçmaz…

 

"Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları" - 66 YORUM
 1. Altan dedi ki:

  tarlamın dibinde bir tarla var başka birinin bitişik ama bunun için sübvansiyonlu kredi kullanabilir miyim ? Buna binaen 2020 sübvansiyonlu kredi oranı ne kadar?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   ÇKS belgeniz var mı? 2020 oranlarında bir değişiklik henüz olmadı.

 2. Ümit kala dedi ki:

  Merhaba 60 dönüm hisseli tapu içerisinden 20 dönüm almak istiyorum , sübvansiyondan fayladanmak için 1 dönüm alsam , sübvansiyon ile diğer kalan 19 dönümü hemen alabilir miyim belli süre beklemem gerekli mi , çks var .

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır belli bir süresi yok.

1 5 6 7
KOSGEBKredi.net