KOSGEB Kredi

Yeni Girişimcilerin En Sık Yaptıkları Hatalar Nelerdir ?Yeni Girişimcilerin En Sık Yaptıkları Hatalar Nelerdir ?

İlk defa kendinize ait bir iş yeri kuracaksanız hata yapma riskiniz diğer tecrübeli esnaflara nazaran çok daha fazla olacaktır. Yeni girişimcilerin açacakları herhangi bir dükkan için en sık olarak yapmış oldukları hataları videolu olarak derledik ve sizler ile paylaştık. İleri yönelik sağlıklı bir işletme kurmak için lütfen uzmanların bu tavsiyelerini dikkate alınız.

Yeni Bir Girişimcinin Yapmış Olduğu En Fazla Hatalar

İlk defa bir iş yeri kuracaksanız şayet yatırımınızı yapmadan önce çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü bir çoğumuz yıllardır birikim yaptığımız paraları bir gün kendimize ait bir iş yerimiz olması uğruna yatırım yapmaktayız. Yaptığımız bu yatırım şayet yanlış yada doğru olmasına rağmen bazı yapmamız gereken hataları yapar isek sonuç ne yazık ki hüsran ile bitecektir. Ben bunun örneklerini bir çok defa gördüm. En işlek bir caddede olan yeme üzerine ünlü bir firmanın nasıl iş yapamamasından dolayı battığına dahil şahit oldum. Onun için siz siz olun yeni bir girişimcinin yapmaması gereken bu hataları kesinlik ile yapmayınız.

Yeni Girişimciler Bu Hatalardan Uzak Durun!

Yeni girişimcilerin yapmaması gereken bir çok hata vardır. Bu hatalardan bazıları sıralamak gerekir ise şayet ilk olarak kafanızdaki birden fazla iş fikrine sahip olmasıdır. Ama ne yazık ki girişimcinin hem zaman hemde nakit imkanlar olarak bunlardan sadece bir tanesini yapabilecek sermayesi olduğunu unutmaması ve en doğru olan iş fikrine sahip çıkması gerekmektedir. Bunların haricinde ise yeni girişimcilerin yaptığı diğer hatalar ise şöyledir.

 1. İş fikrine aşık olması: Yeni bir iş yeri kuracak olan kişinin iş fikrini beğenmesi oldukça doğaldır. Beğenmesi de gerekir ama iş fikrini aşık olacak boyuta getirip şayet istedikleri hedefler tutmuyor ise çok daha fazla yatırım yapması onu daha büyük kötü sonuçlara taşıyacaktır.
 2. Ekibin iyi kurulaması: Diğer yapılan hatalardan bir tanesi de çalışma ekibinin iyi bir şekilde kurulaması dır. Özellik ile hizmet sektörü içeren işletmelerde şayet çalışma arkadaşlarını doğru seçip iyi bir eğitim sağlamazsanız bu size oldukça kötü sonuçlara taşıyacaktır. Onun için lütfen korumacı olarak bütün her şeyi ben yaparım egosuna girmeyiniz.
 3. Tecrübe sahibi olamadığınız işe girmeyiniz. Gireceksiniz bile kesinlik ile çok iyi bir araştırma yapınız. Ama bize sorar iseniz sektörde tecrübe edinmiş kişiler ile kısa bir sürede olsa çalışmanız oldukça önemlidir.
 4. Projenize inanıyor iseniz çevrenizdeki negatif eleştirileri duymamazlık dan gelmelisiniz.

Konu ile İlgili Uzmanların Yorumları

Peki Yeni Girişimciler Hataya Düşmemek İçin Nelere Dikkat Etmelidir ?

Yeni girişimcilerin sıklık ile düşmüş oldukları hatalardan bazılarını sizler için sıraladık. Ya peki iyi bir girişimci iş yerini kurmadan önce nelere dikkat etmelidir, biliyor musunuz ?

 1. Dükkan seçimi mutlaka çok iyi olmalıdır. Kuracağınız iş yerine uygun bir dükkan seçimini yapınız. Doğrudan insana odalı bir işletme kuracaksanız şayet o zaman iş yerinin kalabalık olan caddelerde olması çok önemlidir.
 2. İş yerinin tarifi kolay olması gerekir. Hiç bilmeyen bir kişi bile bulunduğunuz il yada ilçede önemli yerlere yakın kurulan iş yerlerini çok daha kolay bulacağını lütfen unutmayınız. Bu yüzden açacağınız iş yerinin tarifinin kolay olmasına özen gösteriniz.
 3. Rakip analizi mutlaka yapın. Şayet bir ürünü sizden daha kaliteli ve çok daha az maliyete sunan bir firma var ise onun yanına aynı sektöre ait işletme kurmak çok mantıksız olacaktır. Bu yüzden rakiplerinizi iyi analiz edin.
 4. Müşterilerinizi mutlaka tanıyın. Emekli bir kasabasında bebek giyim mağazası açmak hiç de mantıklı olmayacaktır.
 5. Girmiş olduğunuz sektörde mutlaka farkı yaratın. He ne iş fikri olursa olsun girmiş olduğunuz alanda çok iyi sonuçlar alabilmek için farkınızı mutlaka gösteriniz. Bunu lezzet, ürün yada hizmet kalitesi ile yakalaya bilirsiniz.
 6. Sermayenizi iyi yönetin. Hedefleriniz doğrultusunda sermayenize göre yatırım yapmaya özen gösterin.
 7. Devletten destek almak için lütfen elinizden gelen tüm mücadeleyi gösterin. Sizler için mutlaka hibe yada faizsiz olarak verilecek olan bir çok kredi destekleri bulunacaktır.

 

 

"Yeni Girişimcilerin En Sık Yaptıkları Hatalar Nelerdir ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Yeni Girişimcilerin En Sık Yaptıkları Hatalar Nelerdir ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net