KOSGEB Kredi

Yem KredisiYem Kredisi

Daha çok hayvanlarını ipotek yani rehin etmek istemeyen yada bankaya kullanacakları kredi için bu imkana sahip olmayan çiftçilerimiz yem kredisi adı altında bir nevi ihtiyaç kredisi kullanmaktadırlar. Yem kredisi adı altında ilk bu uygulamayı Ziraat bankası başlatmıştır. Devamında ise 2019 yılında çiftçilerin dostu olan Şekerbank ardında ise Denizbank da bu kervana dahil olup uygun faizler ile çiftçilerinin nakit ihtiyacını karşılamak adına kredi olanakları sağlamaya başlamıştır. İsmini telaffuz ettiğimiz bu 3 bankadan şayet talep edilen şartlara uygun iseniz 100.000 liraya kadar rehinsiz ve ipoteksiz olarak nakit ihtiyacınızı rahatlık ile karşılaya bilirsiniz.

İki Yıllık Faizsiz Yem Kredisi Nedir ?

Devletimiz ” Bitkisel Üretim Konuları ” için %100 faiz desteği vermektedir. Oluşturulan 8 başlık altında devletimizin vermiş olduğu faiz desteklemeleri ile iki yıllık faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz. 8 Başlık altında oluşan Bitkisel Üretim Konuları tablosu ve faiz destekleme oranı şu şekildedir.

Bitkisel Üretim Konuları
YATIRIM İŞLETME MİKTAR
Kontrollü Örtü Altı Tarımı 75% 50% 10.000.000
Yaygın Bitkisel Üretim 50% 50% 750.000
Yem Bitkisi Üretimi 100% 100% 2.500.000
Yurt İçi Sertifikalı Tohum Üretimi 100% 100% 10.000.000
Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanımı 100% 100% 5.000.000
Süs Bitkisi Üretimi 50% 50% 5.000.000
Stratejik Bitkisel Üretimi 50% 50% 5.000.000
Sera Moderazyonu 50% 5.000.000

Peki bu tabloda anlatılanlar ne demek istiyor.? Sizinde gördüğünüz gibi tabloda ” İŞLETME ” birde ” YATIRIM ” başlıklı 2 tane bölüm vardır. Burada bu iki kesim için faiz destek oranlarını görmektesiniz. Bu oranlar senelik normalde resmi gazetede‘de belirtilen %8 faiz üzerinden verilmektedir. Şayet tabloda %100 faiz desteği var ise bu oran %0 yani, faizsiz olarak belirtilmektedir. %50 ise senelik %4 olarak hesaplanmaktadır. Yem bitkisi üretimi sizinde gördüğünüz gibi %100 olarak faiz desteği ile faizsiz olarak verilmektedir. Başvurular için Ziraat bankasına şahsen olarak müracaat etmeniz yeterlidir.

Yem Kredisi Nedir ? Kimler Kullanabilir ?

Yem kredisi çiftçilerimize özel olarak verilen bir nevi ihtiyaç kredisidir. Bu olanaklardan sadece ÇKS belgesine sahip olan çiftçilerimiz yararlanabilmektedir. Tabi sadece ÇKS belgenizin olması bu her önüne gelen çiftçimizin bu olanaklardan yararlanacağı anlamına ne yazık ki gelmemektedir. Bu belgenin haricinde diğer şu belgeler ile şartlara da uygun olmanız aranmaktadır.

 1. Kredi notu değeriniz en önemli etkendir. Dolayısı ile not ortalamanız ” İYİ ” değerde yani en az 1499 puan üzerinde olması aranmaktadır.
 2. Çalışan 2 kefil mutlak suret ile talep edilir. Tabi kefil olacak olan kişilerinde sözleşmeye imzaları gerektiğinden eşleri ile birlikte bankaya gelmesi icap eder.
 3. Şayet 100.000 lira gibi ciddi bir rakam için YEM KREDİSİ başvurusunda bulunacaksanız İPOTEK talep ederler. Ama 20.000 liradan 50.000 liraya kadar REHİN yada İPOTEK talep edilmez.
 4. Her kredi başvurusunda olduğu gibi varsa gelir beyanı, nüfus cüzdan fotokopisi ve adres bilgileriniz için herhangi bir ödenmiş faturaya da ihtiyaç duyulmaktadır.

Sizinde görmüş olduğunuz gibi Ziraat bankası veya diğer Şerkerbank ile Denizbak’ın YEM KREDİSİ için talep etmiş olduğu şartlar, bire bir İHTİYAÇ KREDİSİ ile aynıdır.

Yem Kredisi Nasıl Kullanabilirim ?

Şayet 5 ve 7 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi 100.000 lira gibi gibi bir rakama ihtiyacınız yok ve anlık ihtiyaçlarınız için 30.000 40.000 lira gibi bir nakit paraya ihtiyaç duyuyorsanız sizin için en iyi kredi paketi YEM KREDİSİ olacaktır. Hem bir çok formaliteden kurtulmak hemde zaman kaybı yaşamadan acil nakit ihtiyacınızı karşılamak için yem kredilerini şu şekilde alabilirsiniz.

Ziraat bankası yada herhangi ismini telaffuz ettiğimiz bir bankanın tarım işleri ile meşgul memura yem kredisi kullanmak istediğinizi şahsen beyan etmeniz gerekmektedir. İlgili memur sizden tarım ilçeye kayıtlı küpeli hayvanınız olup olmadığını ve hayvanlarınızın cinslerini soracaktır. Yem kredisi elinizdeki bulunan hayvanın cinsine göre verilmektedir. Örnek vermek gerekirse süt inekçiliği ile uğraşıyorsanız hayvan başına 1000 TL kredi çıkarken küçükbaş hayvancılık ile uğraşan vatandaşa 200 TL kelle başı kredi çıkmaktadır. Gerekli ipotek vaatlerini verdikten sonra artık iş bilir kişinin vermiş olduğu teminatımızı incelemesine gelmektedir. Bilir kişi hayvancılık yapan vatandaşın hayvanlarını yerinde görmek için gelir, yapmış olduğu inceleme sonrasında çiftçi diğer aranan şartlara da uygunsa başvuru yaptığı YEM KREDİSİNİ alır.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası devlet teşvikleri olarak bilinen kredinin faiz oranları diğer tüm kredilere oranla çok daha düşüktür. Faiz oranları yıllara göre değişiklik gösterse de genelde 12 aylık vadeler için %4 oranında yer almaktadır. Yem kredisi faiz hesaplama isteyenlere örnek vermek gerekirse;

 • Kullanmış olduğunuz 10.000 lira kredi için 12 aylık vade sonunda 10.259 lira ödersiniz.
 • 20.000 lira %4 senelik faiz oranı ile toplamda ödeyeceğiniz rakam 20.518 lira yapmaktadır.
Yem kredisi örnek geri ödeme planı

Yem kredisi örnek geri ödeme planı

Tabi bunlara banka tarafından dahil edilen KREDİ MASRAFLARI DAHİL DEĞİLDİR.! Bu arada YEM KREDİSİ ile illaki ihtiyaç duyduğunuz hayvansal yemi almak zorunda DEĞİLSİNİZ.!

Ziraat Bankası Yem Kredisi Faizi Ne Kadar ?

Artık yem kredisi için faiz oranlarını bildiğimize göre kullanacağımız krediye göre hesaplama cetvelini de kendimiz rahatlık ile oluştura biliriz. Ama ilk olarak hesaplama işlemlerine başlamadan önce yıllık olarak elimizde olan faiz oranını aylığa çevirmemiz gerekir. Bunu da basit yoldan Yıllık faiz oranı bölü 12 ay eşittir, 4/12 = 0,33 diyerek bulabiliriz. Şimdi artık elimizde aylık olarak yem kredisi faiz oranı mevcut, sıra geldi hesaplamanın yapılmasına. Ben bu hesaplamayı yapmak için yardımcı bir faiz hesaplama aracı kullanacağım. Ama siz bunu illaki bir hesap makinesi aracılığı yapmak istiyorsanız faiz hesaplama formülünü örnekleri ile buradan bulabilirsiniz.

 • 30.000 lira 12 aylık geri ödenecek miktar 30,647 TL olup aylık taksit miktarınız 2.553 lira olacaktır.
 • 40.0000 lira 12 aylık toplam geri ödenecek miktar 40.863 liradır. Aylık taksit miktarınız ise 3.405 TL olacaktır.
 • 50.0000 TL 1 yıl sonunda toplam ödeme miktarı; 51.296 lira. Aylık taksit miktarı 4.274 liradır.

Siz değerli çiftçilerimizde ister vermiş olduğumuz formül üzerinden, isterseniz de İnternet üzerinde yer alan onlarca hesaplama makinaların’dan faiz ve vade oranlarını girerek yem kredisi faiz hesaplama işlemlerini gerçekleştire bilirsiniz.

Yem Kredisi Yorumları Burada🙋‍♀️

Değerli çiftçiler, sizlere her platformda özel olarak yer vermeye çalışıyoruz. Yem kredisi yorumları içinde yine özel olarak sizlere yer vereceğiz. Yem kredisi daha önce kullanan yada kullanmak isteyen çiftçilerimiz bu sayfanın altında yorumlarını bizler ile paylaşabilirler. Hatta merak ettikleri soruları’da yine bizlere buradan sorabilirler. Yem kredisi kullanamayan çiftçilerimiz için Ziraat bankası tarafından verilen bireysel kredi içinde ayrıca altta yer verdik. Burada güncel faiz oranı ver hesaplamaları görebilirsiniz.

 • Ziraat ihtiyaç kredisi kullanarak yem almak için finansman sağlarsanız Ekim ayı için %1.35 faiz imkanlarından yararlanırsınız. 60 ay vadeli olarak 36.000 lira kullanırsanız aylık ödemeniz 942,60 TL olacaktır.
 • 45.000 lira 36 ay vadeli kullanmak istiyorsanız aylık ödemeniz ise bu kez 1.659,55 TL olacaktır.
 • 15.000 lira 12 ay vadeli ödemeniz ise 1.385,50 TL
 • 20.000 lira 36 ay vadeli kullanırsanız 737,58 TL

Lütfen bize soru sormaktan çekinmeyiniz.

"Yem Kredisi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Yem Kredisi" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net