KOSGEB Kredi

Yem Kredisi


29.12.2015
9.487
Yem Kredisi

Daha çok hayvanlarını ipotek yani rehin etmek istemeyen yada bankaya kullanacakları kredi için bu imkana sahip olmayan çiftçilerimiz yem kredisi adı altında bir nevi ihtiyaç kredisi kullanmaktadırlar. Yem kredisi adı altında ilk bu uygulamayı Ziraat bankası başlatmıştır. Devamında ise 2019 yılında çiftçilerin dostu olan Şekerbank ardında ise Denizbank da bu kervana dahil olup uygun faizler ile çiftçilerinin nakit ihtiyacını karşılamak adına kredi olanakları sağlamaya başlamıştır. İsmini telaffuz ettiğimiz bu 3 bankadan şayet talep edilen şartlara uygun iseniz 100.000 liraya kadar rehinsiz ve ipoteksiz olarak nakit ihtiyacınızı rahatlık ile karşılaya bilirsiniz.

Yem Kredisi Nedir ? Kimler Kullanabilir ?

Yem kredisi çiftçilerimize özel olarak verilen bir nevi ihtiyaç kredisidir. Bu olanaklardan sadece ÇKS belgesine sahip olan çiftçilerimiz yararlanabilmektedir. Tabi sadece ÇKS belgenizin olması bu her önüne gelen çiftçimizin bu olanaklardan yararlanacağı anlamına ne yazık ki gelmemektedir. Bu belgenin haricinde diğer şu belgeler ile şartlara da uygun olmanız aranmaktadır.

  1. Kredi notu değeriniz en önemli etkendir. Dolayısı ile not ortalamanız ” İYİ ” değerde yani en az 1499 puan üzerinde olması aranmaktadır.
  2. Çalışan 2 kefil mutlak suret ile talep edilir. Tabi kefil olacak olan kişilerinde sözleşmeye imzaları gerektiğinden eşleri ile birlikte bankaya gelmesi icap eder.
  3. Şayet 100.000 lira gibi ciddi bir rakam için YEM KREDİSİ başvurusunda bulunacaksanız İPOTEK talep ederler. Ama 20.000 liradan 50.000 liraya kadar REHİN yada İPOTEK talep edilmez.
  4. Her kredi başvurusunda olduğu gibi varsa gelir beyanı, nüfus cüzdan fotokopisi ve adres bilgileriniz için herhangi bir ödenmiş faturaya da ihtiyaç duyulmaktadır.

Sizinde görmüş olduğunuz gibi Ziraat bankası veya diğer Şerkerbank ile Denizbak’ın YEM KREDİSİ için talep etmiş olduğu şartlar, bire bir İHTİYAÇ KREDİSİ ile aynıdır.

Yem Kredisi Nasıl Kullanabilirim ?

Şayet 5 ve 7 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi 100.000 lira gibi gibi bir rakama ihtiyacınız yok ve anlık ihtiyaçlarınız için 30.000 40.000 lira gibi bir nakit paraya ihtiyaç duyuyorsanız sizin için en iyi kredi paketi YEM KREDİSİ olacaktır. Hem bir çok formaliteden kurtulmak hemde zaman kaybı yaşamadan acil nakit ihtiyacınızı karşılamak için yem kredilerini şu şekilde alabilirsiniz.

Ziraat bankası yada herhangi ismini telaffuz ettiğimiz bir bankanın tarım işleri ile meşgul memura yem kredisi kullanmak istediğinizi şahsen beyan etmeniz gerekmektedir. İlgili memur sizden tarım ilçeye kayıtlı küpeli hayvanınız olup olmadığını ve hayvanlarınızın cinslerini soracaktır. Yem kredisi elinizdeki bulunan hayvanın cinsine göre verilmektedir. Örnek vermek gerekirse süt inekçiliği ile uğraşıyorsanız hayvan başına 1000 TL kredi çıkarken küçükbaş hayvancılık ile uğraşan vatandaşa 200 TL kelle başı kredi çıkmaktadır. Gerekli ipotek vaatlerini verdikten sonra artık iş bilir kişinin vermiş olduğu teminatımızı incelemesine gelmektedir. Bilir kişi hayvancılık yapan vatandaşın hayvanlarını yerinde görmek için gelir, yapmış olduğu inceleme sonrasında çiftçi diğer aranan şartlara da uygunsa başvuru yaptığı YEM KREDİSİNİ alır.

Yem kredisi Faiz Oranları ve Ödeme Şartları

Ziraat bankası devlet teşvikleri olarak bilinen kredinin faiz oranları diğer tüm kredilere oranla çok daha düşüktür. Faiz oranları yıllara göre değişiklik gösterse de genelde 12 aylık vadeler için %4 oranında yer almaktadır. Yem kredisi faiz hesaplama isteyenlere örnek vermek gerekirse;

  • Kullanmış olduğunuz 10.000 lira kredi için 12 aylık vade sonunda 10.259 lira ödersiniz.
  • 20.000 lira %4 senelik faiz oranı ile toplamda ödeyeceğiniz rakam 20.518 lira yapmaktadır.
Yem kredisi örnek geri ödeme planı

Yem kredisi örnek geri ödeme planı

Tabi bunlara banka tarafından dahil edilen KREDİ MASRAFLARI DAHİL DEĞİLDİR.! Bu arada YEM KREDİSİ ile illaki ihtiyaç duyduğunuz hayvansal yemi almak zorunda DEĞİLSİNİZ.!

Yem kredisi hesaplama cetvelinin oluşturulması

Artık yem kredisi için faiz oranlarını bildiğimize göre kullanacağımız krediye göre hesaplama cetvelini de kendimiz rahatlık ile oluştura biliriz. Ama ilk olarak hesaplama işlemlerine başlamadan önce yıllık olarak elimizde olan faiz oranını aylığa çevirmemiz gerekir. Bunu da basit yoldan Yıllık faiz oranı bölü 12 ay eşittir, 4/12 = 0,33 diyerek bulabiliriz. Şimdi artık elimizde aylık olarak yem kredisi faiz oranı mevcut, sıra geldi hesaplamanın yapılmasına. Ben bu hesaplamayı yapmak için yardımcı bir faiz hesaplama aracı kullanacağım. Ama siz bunu illaki bir hesap makinesi aracılığı yapmak istiyorsanız faiz hesaplama formülünü örnekleri ile buradan bulabilirsiniz.

  • 30.000 lira 12 aylık geri ödenecek miktar 30,647 TL olup aylık taksit miktarınız 2.553 lira olacaktır.
  • 40.0000 lira 12 aylık toplam geri ödenecek miktar 40.863 liradır. Aylık taksit miktarınız ise 3.405 TL olacaktır.
  • 50.0000 TL 1 yıl sonunda toplam ödeme miktarı; 51.296 lira. Aylık taksit miktarı 4.274 liradır.

Siz değerli çiftçilerimizde ister vermiş olduğumuz formül üzerinden, isterseniz de İnternet üzerinde yer alan onlarca hesaplama makinalarından faiz ve vade oranlarını girerek yem kredisi faiz hesaplama işlemlerini gerçekleştire bilirsiniz.

  • Ziraat ihtiyaç kredisi kullanarak yem almak için finansman sağlarsanız Haziran ayı için %1,90 faiz imkanlarından yararlanırsınız. 60 ay vadeli olarak 36.000 lira kullanırsanız aylık ödemeniz 1.010,72 TL olacaktır.

"Yem Kredisi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Yem Kredisi" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net