Türkiye deki faktoring şirketleri

Türkiye deki faktoring şirketleri
25 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 533 kez okundu.


Türkiye deki faktoring şirketleri

Türkiye de esnaflarımız ve kobi bünyesindeki üreticilerimiz için kuşkusuz bankacılık sektörüne en büyük alternatif faktoring şirketleridir. Faturalı alacağınızı yada çek veya senet bozdurmak isteyenlere cumartesi günleri dahil nakit akışı sağlayan Türkiye de ki faktoring şirketleri BDDK bünyesinde faaliyet izni ile hizmet vermektedir. Sayfamızda İstanbul ilimizde BDDK bünyesinde yasal olarak faaliyet gösteren ve belgeleri iptal edilmiş tüm faktoring firmalarını bulabilirsiniz.

Faktoring şirketleri nedir?

Faktoring şirketleri halkımız tarafından çok yanlış olarak bilinmektedir. Özellik ile senetle para veren yerler olarak algılanan bu şirketler daha çok esnaf yada kobi olarak faaliyet gösteren firmaların faturalı veya çek yada senet karşılığı alacaklarını zamanından önce komisyon karşılığında bozmak için ve kısa sürede nakit ihtiyacını karşılamak için varlardır. Bu tür alacakları için tahsilat zamanını beklemek istemeyenler çek ve senetlerini yada faturalarını faktoring şirketlerine whatsapp aracılığı ile bile yolarlar ise işlemleri bir önce başlatabilirsiniz. Faktoring şirketleri de gönderilen evrakları inceleyerek, firma yetkilisine tahsilat hakkında gerekli bilgiler verirler, komisyon masrafları gibi. Müşterinin olumlu olarak vermiş olduğu karar ile de sözleşme imzalanır ve ödeme evrakının orijinal sureti teslim alınır. Anlaşılan komisyon ücreti alınacak olan rakamdan düşürüldükten sonra kalan para müşterinin belirtmiş olduğu hesaba yatırılır. Faktoring nedir ? ve çek ve senet yada fatura karşılığında sistemin nasıl işlev sağladığını sanırım hepimiz artık anladık.

Video

Kimler faktoring hizmetinden yararlanabilir ?

Yukarıdaki başlık altında sizlere genel olarak faktoring başvuruları için her ne kadar da kobi ve esnaflar başvurabilir dediysek de aslında Türkiye’ de yer alan bu şirketlere toptan olarak perakende ticaret yapan marketlerden çiftçilik faaliyetleri içerisinde bulunanlar, et veya süt hayvancılığı ile meşgul olanlar kısacası tüm ticari faaliyet içerisinde yer alan başvuru yapabilirler. Faktoring şirketlerin bankalardan en büyük avantajı ise bu faaliyet içerisinde yer alan vatandaşların alacaklarını zamanında önce nakit olarak ödeme imkanı sağlamasıdır. Bu her iki tarafından işine gelen bir durumdur. Üretici alacağını zamanında önce alarak yatırımlarına hız verir iken faktoring şirketleri de bir nevi nakit bütçelerini kullanarak para kazanmaktadır.
Türkiye’deki faktoring şirketleri hangileridir?

Türkiye deki faktoring şirketlerinin tamamı aynı bankalar gibi BBDK yani Bankalar Birliği Denetleme Kurumuna bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Faaliyet belgelerini BBDK dan alarak işlev gösterebilirler. Faktoring firmaları da yine Türkiye’ de faaliyet belgesi İPTAL edilmiş ve çalışmalarında herhangi bir sorun gözükmemiş olarak iki şekilde yer almaktadır. Türkiye de BBDK tarafından çalışmaları durdurulmuş olan tüm faktoring firmalarının adres ve iletişim bilgilerini BURADA bulabilirsiniz. Faaliyet izni iptal edilmiş olanlar için düzenlemiş olan örnek bildiri BURADA yer aldığı gibidir. Bugüne kadar Türkiye’ de izni iptal edilmiş toplam 53 faktoring şirketi vardır. Türkiye de çalışma faaliyetleri halen geçerli olan faktoring şirketler ise toplam 61 tanedir. Resmi olarak faaliyet gösteren faktoring firmaların hemen hemen hepsi İstanbul içinde yer almaktadırlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu şirketlere başvurularınızı İnternet üzerinde, faks aracılığı ile hatta Whatsaap aracılığı ile bile yapabileceğiniz için Türkiye’nin herhangi bir yerinde olmanız çok da önemli değildir. Türkiye de BBDK tarafından resmi izne sahip olan tüm faktoring şirketlerinin adres, telefon bilgileri BURADA yer almaktadır. Karşılık fatura, çek yada senet gibi tahsilatlarınızı bu listedeki şirketlerden güven ile yapabilirsiniz.

Unutmayın! Faktoring firmaları sizlere nakit akışı sağlarken bankalardaki gibi geçmişe yönelik olarak KKB kredi notu değerinizi sorgulamazlar! Bu neden ile sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar olarak da bilinmektedirler. Bankalar kredi verir iken sizden ipotek olarak mal, mülk ister iken faktoring firmaları da çek, fatura karşılığında bu işlemleri yapmaktadırlar.
Bir önceki yazımız olan KOSGEB Gümüşhane başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

KOSGEB' in resmi sitesi '' www.kosgeb.gov.tr' dir, sitemiz de yer alan bilgiler tamamen haber niteliğinde yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla Adresler
KOSGEB Gümüşhane
KOSGEB Gümüşhane

KOSGEB Gümüşhane Hemen hemen her alanda kobi ve girişimcilere hizmet veren KOSGEB Gümüşhane ilindeki birimleri ile desteklerini vatandaşlara ücretsiz olarak...

Kapat