KOSGEB Kredi

Turizm teşvik kredisi nasıl alınır


30.01.2016
10.844
Turizm teşvik kredisi nasıl alınır

Turizm teşvik kredisi nasıl alınır

Ülkemiz hem tarihi hemde coğrafi konumu ile bir çok turisti ağırlayan bir konuma sahiptir. Özellik ile soğuk iklime sahip ülkelerden her yıl milyonlarca turist değişik illerimizde misafir edilmektedir. Yurdumuza ciddi USD ve AVRO sokan bu ciddi sektörü devlet hibe ve faizsiz kredi ile otel, hotel, pansiyon, apart yapımında desteğini KOSGEB ve TDK ile desteklemektedir. Sektöre ait KOSGEB NACE üst ve alt NACE kodları ve yeni girişimcilerin en çok ihtiyaç duyacağı örnek iş planı projesi ile Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK tarafından talep edilen %70 hibe şartları nedir ? detaylı olarak formları ile birlikte burada bulabilirsiniz.

KOSGEB tarafından sağlanan turizm teşvik kredisi nasıl alınır?

Kendi ait otel, hotel, pansiyon gibi işletme kurmak isteyenler veya kurmuş oldukları kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor merkezlerini büyütmek isteyenleri KOSGEB hibe ve faizsiz kredi imkanları ile desteklemektedir. KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodları içinde de yer alan OTELCİLİK listemizde I- KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİ ana başlığı ile yer almaktadır. Bu ana başlığın altında ise bir çok alt başlıklar yer almaktadır. Bu alt başlıkların NACE kodları ise tabloda yer aldığı gibidir.

KOSGEB Turizm NACE Alt ve Üst Kodları

KOSGEB Turizm NACE Alt ve Üst Kodları

55 üst NACE kodu olan KONAKLAMA ve 55.10.02 alt 6 NACE kodu ile başta OTEL ve Pansiyon olmak üzere bir çok konaklama yerlerini KOSGEG destekleri ile açabilirsiniz. Ayrıca sektörü temsil eden bir KOBİ iseniz de yine kuruma ait destek programlarından şartları sağlamanız halinde yararlana bilirsiniz.

KOSGEB Destekleri ile turizm sektörüne nasıl girilir ?

Ülkemizin yabancı para kaynaklarının ciddi bir bölümü turizm ile sağlanmaktadır. Özellik ile Akdeniz ve Ege sahilleri yaz ayları gelmesi ile Rus, Alman ve değişik bölgelerden bir çok turistti ağırlamaktadır. Bu turistlerin içine birde gurbetçilerimiz dahil olunca bölge yaz aylarında oldukça hareketli geçmektedir. Turizm sektörüne girmek isteyen yeni girişimciler ise daha çok Pansiyon, Otel yada Apart gibi yerleşim yerlerini tercih ederken dükkan olarak ise takı ve giyim üzerine bir çok işletmeler kurulmaktadır. KOSGEB bu alanda kurulacak olan tüm turizm yatırımlarını hibe vererek açılmasını destek sağlamaktadır. Sektöre devletin sağlamış olduğu ” Girişimcilik Destek Programı ” hibe olanakları ile girmek isteyen tüm girişimcilerin ilk dikkat etmesi gerektiği şey, kesinlik ile iş yerlerini kurmadan önce ” Girişimcilik Sertifikası ” almalarıdır. Daha sonra ise sırası işe şu adımları sağlamaları durumunda turizm sektörüne attıkları adım için devletten destek alabilirler.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu E-Devlet Üzerinden başvurunuzu yapınız
 2. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları sorularına çalışarak kursa katılma öncelik hakkını kazanın.
 3. Eğitimleri tamamladıktan sonra işletmenizi kurun. ( Tüm resmi belgeleri vergi dairesi ve belediyeler den alın ve işletme giderlerini faturalı şekilde temin edin.
 4. Son olarak ise ” Girişimcilik Destek Programı Başvurusu için kılavuzdaki adımları sırası ile uygulayınız. https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/2017/02/YeniGirisimciDestegiBasvurusuklavuz.pdf

Turizm sektöründekiler KOSGEB’den nasıl yararlana bilirler ?

Turizm sektöründe bir çok kol desteklenen sektörler içinde yer aldığı için doğal olarak işletmeci KOBİ’lerde kendileri adına düzenlenen destek programlarından yararlana bilmektedirler. Ancak, ufak bir hatırlatma yapmam gerekir ise kurum tarafından oluşturulan yaklaşık olarak 14 destek programı her zaman faal olmamaktadır. Kurumda faal olan destek programlarını doğruca https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler adresi üzerinden göre bilirsiniz. Buradaki mevcut destek programlarından yararlana bilmeniz için ise;

 1. KOBİ olmanız gerekir. Kobi Nedir ? Kısaca Özellikleri Açılımı 2019 Tanımı
 2. Devlete herhangi bir SGK prim ve vergi borcunuzun olmaması aranır.
 3. Kendi meslek odanıza kayıtlı olmanız istenilir.

bu şartlara uygun bir KOBİ iseniz e-kobi kaydı sonrasında KDS yazılımı üzerinden yada e-devlet üzerinden destek başvuru formunuzu oluştura bilirsiniz.

TKDK Turizm sektöründekilere %70 varan hibe imkanları sağlamaktadır!

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD-2 programları ile Avrupa birliği uyum kapsamında proje sahiplerine Turizm sektörüne girmeleri halinde hibe imkanları sağlamaktadır. 302-4 Tedbir kodu ile Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri adı altında desteklenen bölgelerde kurulacak olan turizm yatırımları için hibe verilmektedir.

 1. TKDK tarafından desteklenen illerin listesi ====> TKDK Desteklenen Sektörler ve İller
 2. Kurumun dan yararlanacak olanlar için başvuru haritası ===> https://www.tkdk.gov.tr/AltTedbir/kirsal-turizm-ve-rekreasyon-faaliyetleri-10

"Turizm teşvik kredisi nasıl alınır" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Turizm teşvik kredisi nasıl alınır" - 2 YORUM
 1. Numan Kuru dedi ki:

  Ev pansiyonculuğu işletme belgem var. Ben köydeki evimi pansiyona çevirmek istiyorum. Bu konuda koskeb in kredi veya desteği varmı bilgilendirmek istedim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB den ise TKDK başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Ancak hangi ilden başvuru yapacağınız çok önemli..

KOSGEBKredi.net