KOSGEB Kredi

Turizm teşvik kredisi nasıl alınırTurizm teşvik kredisi nasıl alınır

Turizm teşvik kredisi nasıl alınır

Ülkemiz hem tarihi hemde coğrafi konumu ile bir çok turisti ağırlayan bir konuma sahiptir. Özellik ile soğuk iklime sahip ülkelerden her yıl milyonlarca turist değişik illerimizde misafir edilmektedir. Yurdumuza ciddi USD ve AVRO sokan bu ciddi sektörü devlet hibe ve faizsiz kredi ile otel, hotel, pansiyon, apart yapımında desteğini KOSGEB ve TDK ile desteklemektedir. Sektöre ait KOSGEB NACE üst ve alt NACE kodları ve yeni girişimcilerin en çok ihtiyaç duyacağı örnek iş planı projesi ile Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK tarafından talep edilen %70 hibe şartları nedir ? detaylı olarak formları ile birlikte burada bulabilirsiniz.

KOSGEB tarafından sağlanan turizm teşvik kredisi nasıl alınır?

Kendi ait otel, hotel, pansiyon gibi işletme kurmak isteyenler veya kurmuş oldukları kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor merkezlerini büyütmek isteyenleri KOSGEB hibe ve faizsiz kredi imkanları ile desteklemektedir. KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodları içinde de yer alan OTELCİLİK listemizde I- KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİ ana başlığı ile yer almaktadır. Bu ana başlığın altında ise bir çok alt başlıklar yer almaktadır. Bu alt başlıkların NACE kodları ise tabloda yer aldığı gibidir.

KOSGEB Turizm NACE Alt ve Üst Kodları

KOSGEB Turizm NACE Alt ve Üst Kodları

55 üst NACE kodu olan KONAKLAMA ve 55.10.02 alt 6 NACE kodu ile başta OTEL ve Pansiyon olmak üzere bir çok konaklama yerlerini KOSGEB destekleri ile açabilirsiniz. Ayrıca sektörü temsil eden bir KOBİ iseniz de yine kuruma ait destek programlarından şartları sağlamanız halinde yararlana bilirsiniz.

KOSGEB Destekleri ile turizm sektörüne nasıl girilir ?

Ülkemizin yabancı para kaynaklarının ciddi bir bölümü turizm ile sağlanmaktadır. Özellik ile Akdeniz ve Ege sahilleri yaz ayları gelmesi ile Rus, Alman ve değişik bölgelerden bir çok turistti ağırlamaktadır. Bu turistlerin içine birde gurbetçilerimiz dahil olunca bölge yaz aylarında oldukça hareketli geçmektedir. Turizm sektörüne girmek isteyen yeni girişimciler ise daha çok Pansiyon, Otel yada Apart gibi yerleşim yerlerini tercih ederken dükkan olarak ise takı ve giyim üzerine bir çok işletmeler kurulmaktadır. KOSGEB bu alanda kurulacak olan tüm turizm yatırımlarını hibe vererek açılmasını destek sağlamaktadır. Sektöre devletin sağlamış olduğu ” Girişimcilik Destek Programı ” hibe olanakları ile girmek isteyen tüm girişimcilerin ilk dikkat etmesi gerektiği şey, kesinlik ile iş yerlerini kurmadan önce ” Girişimcilik Sertifikası ” almalarıdır. Daha sonra ise sırası işe şu adımları sağlamaları durumunda turizm sektörüne attıkları adım için devletten destek alabilirler.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu E-Devlet Üzerinden başvurunuzu yapınız. ( Uzaktan eğitim alarak da bu sertifikayı alabilirsiniz )
 2. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları sorularına çalışarak kursa katılma öncelik hakkını kazanın.
 3. Eğitimleri tamamladıktan sonra işletmenizi kurun. ( Tüm resmi belgeleri vergi dairesi ve belediyeler den alın ve işletme giderlerini faturalı şekilde temin edin.
 4. Son olarak ise ” Girişimcilik Destek Programı Başvurusu için kılavuzdaki adımları sırası ile uygulayınız. https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/2017/02/YeniGirisimciDestegiBasvurusuklavuz.pdf

Turizm sektöründekiler KOSGEB’den nasıl yararlana bilirler ?

Turizm sektöründe bir çok kol desteklenen sektörler içinde yer aldığı için doğal olarak işletmeci KOBİ’lerde kendileri adına düzenlenen destek programlarından yararlana bilmektedirler. Ancak, ufak bir hatırlatma yapmam gerekir ise kurum tarafından oluşturulan yaklaşık olarak 14 destek programı her zaman faal olmamaktadır. Kurumda faal olan destek programlarını doğruca https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler adresi üzerinden göre bilirsiniz. Buradaki mevcut destek programlarından yararlana bilmeniz için ise;

 1. KOBİ olmanız gerekir. Kobi Nedir ? Kısaca Özellikleri Açılımı 2019 Tanımı
 2. Devlete herhangi bir SGK prim ve vergi borcunuzun olmaması aranır.
 3. Kendi meslek odanıza kayıtlı olmanız istenilir.

bu şartlara uygun bir KOBİ iseniz e-kobi kaydı sonrasında KDS yazılımı üzerinden yada e-devlet üzerinden destek başvuru formunuzu oluştura bilirsiniz.

TKDK Turizm sektöründekilere %70 varan hibe imkanları sağlamaktadır!

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD-2 programları ile Avrupa birliği uyum kapsamında proje sahiplerine Turizm sektörüne girmeleri halinde hibe imkanları sağlamaktadır. 302-4 Tedbir kodu ile Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri adı altında desteklenen bölgelerde kurulacak olan turizm yatırımları için hibe verilmektedir.

 1. TKDK tarafından desteklenen illerin listesi ====> TKDK Desteklenen Sektörler ve İller
 2. Kurumun dan yararlanacak olanlar için başvuru haritası ===> https://www.tkdk.gov.tr/AltTedbir/kirsal-turizm-ve-rekreasyon-faaliyetleri-10

"Turizm teşvik kredisi nasıl alınır" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Turizm teşvik kredisi nasıl alınır" - 50 YORUM
 1. Numan Kuru dedi ki:

  Ev pansiyonculuğu işletme belgem var. Ben köydeki evimi pansiyona çevirmek istiyorum. Bu konuda koskeb in kredi veya desteği varmı bilgilendirmek istedim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB den ise TKDK başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Ancak hangi ilden başvuru yapacağınız çok önemli..

 2. Bülent dedi ki:

  Ben bir otel almak istiyorum.istenen fiyat 3milyon ancak elimdeki para 1 milyon geri kalanini kredi olarak kullanmak istiyorum .bu konuda bilgi verirmisiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bülent bey ancak oteli rehin göstererek o miktarda bir parayı kredi olarak çekebilirsiniz.

 3. Unal dedi ki:

  Ben aqua park hotel tarzında bir isletme açmak istiyorum hibe alabilirmiyim.sehir olarak Aksaray i düşünüyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şanslısınız, TKDK IPARD programı kapsamında Aksaray ilimizi desteklemektedir. Detaylı bilgi için iletişim telefon numarası ise 0-382-222-00-80

 4. Gürkan dedi ki:

  Merhaba pansiyon alacak param yok.pansiyonu mulk sahibinden kiralayarak isletmesini yapmak istiyorum bunun icin kredi desteginiz varmidir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi olarak bankalardan kullana bilirsiniz, ancak kullana bileceğiniz kredi miktarı kredi notunuz ve teminat göstereceğiniz kendinize ait mal / mülke göre belirlenir. Diğer yönden kiralama sistemi ile KOSGEB den destek alabilirsiniz, bunun içinde işletmenizi kurmadan önce girişimcilik belgesi almanız gerekmektedir.

 5. Gürkan dedi ki:

  Pansiyon kiralayip isletmek icin kosgepten en fazla nekadar hibe kredi.alabilirim.iyi gunler

 6. Pelin dedi ki:

  Pansiyon kiralayip isletmek istiyorum.kosgenten hibe.olarak nekadar kredi cekebilirim.

 7. Ahmet dedi ki:

  Merhaba pansiyon kiralamak istiyorum kosgebten hibe olarak.en fazla nekadar kredi cekebilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba uzun vadeli kira kontratı düzenleyerek şayet TKDK tarafından desteklenen iller iseniz destek alabilirsiniz. KOSGEB’ den ise KOBİ olmanız halinde destek programlarından yararlana bilirsiniz. Tabi Girişimcilik Destek Programı hariç!

 8. HASAN dedi ki:

  istanbul taksimde boş bir arsam var buraya apart otel tarzı bir şey yapmak istiyorum. otelin inşaatı ve malzemeleri için kredi alabilirmiyim. istanbul için bu kredi veriliyor mu. sadece kırsal turizm bölgelerinde mi bu kredi veriliyor sadece.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İstanbul TKDK tarafından desteklenmemektedir. Banka kredileri ile ipotekli bir şekilde kredi alabilirsiniz.

 9. Orhan dedi ki:

  Bursa Mudanyada 2 milyon değerinde bir otel var ve almak istiyoruz, ancak 1.3 milyon eksiğimiz bulunmakta. 1.5 milyon lira gibi bir kredinin geri ödemesi zaman ve faiz olarak bize nasıl yansır?

 10. S.GIDEN dedi ki:

  Merhaba, kosgep girişimcilik belgem var adana yumurtalik ilçesinde deniz kenarında 10 dönüm tarla kiralayarak ( 10 yıl kira sozlesmeli ) mimari , elk, sıhhi tesisat projelerim ile belediye onaylı ve ruhsatlı şekilde ( 30 adet ) banglov ev camping cafe (1)ve restoran(1) şeklinde sıfırdan işletme kurmak istiyorum yaklaşık olarak 500bin tl gibi bir sermaye gerekli fakat elimizde 150bin tl civarı bulunmakta destek programlarının hangisinden ve ne şekilde faydalanabiliriz.
  Teşekkürler.5456797714

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ciddi bir kredi talebinde bulunmaktasınız. Ticari müşteri olmadığınız sürece bu parayı faizli dahi çekebilmeniz çok zor. Ama, Kobi olmanız durumunda bu miktardaki kredilerden yararlana bilirsiniz.

 11. melike doruk dedi ki:

  Merhaba benim pansiyonum var mal sahibi değil kiracıyım kiralıyorum. kosgeb belgem var fakat kira demirbaş yardımı alamıyorum diye başvuru yapmadım.. bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim. 2. ise bir yer var bulunduğum yerde 600 bin tl satın alıp pansıyon yapmak istiyorum fakat 100 bin tl var nasıl bir destek alabilirim. belgemde olduğu için daha kolay olur mu ??

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şuan zaten işletmeci olduğunuz için KOBİ vazfındasınız. KOSGEB KOBİ’lere bir çok faizsiz kredi dahil olmak üzere destek vermektedir. Bunu değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 12. devran bakış dedi ki:

  selam bodrum gündoğnda denize sıfır 1000 metre kare üzerine yüzde atmış trizim teşfik kullkandım devletin hangi kurumundan kıredi kullanabilirim russatımı aldım iki yıl oldu ama başlayamadım üç dört yıl geri ödemesiz alabilirmiyim sonra ödemeye başlasam yardımcı olursanız sevinirim

 13. Salih Zeki Teke dedi ki:

  Antalya- Kaş Gömbe yaylasında 5500 metrekare imarli turizm tesis alanı yerim var. Yayla turizmi amaçlı bungalov evler ve restaurant amaçlı hizmet vermek istiyorum. Emekliyim Nasıl teşvik alabilirim ve hangi yöntemi izlemeliyim. Teşekkürker.

 14. murat çiftci dedi ki:

  merhaba nevşehir göremede miras kalan bir evimiz var 4 kardeşiz burasını otel yapmak istiyoruz ama hiç nakit paramız yok bunun için nerden nası destek alabiliriz yada alabilirmiyiz

 15. Taner dedi ki:

  Merhaba ben tatil köyü kurmak istiyorum. Başlangıçta 5 adet bungalov ev ve atv motorlarından oluşan doğal yaşamı tattıran aynı zamanda kuracağım yerde safari ve off-road imkanları olan bir tatil köyü düşüncem var kosgebden destek alabilir miyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet destek alabilirsiniz, ama ilk olarak girişimcilik belgesi almanız şart..

 16. atıf özaşkın dedi ki:

  bodrum ğümüşlükte kendi adıma kayıtlı altı dönüm ful deniz manzaralı zeytin ceviz incir ve cam ağacları olan
  suyu eletiriği mevcut arazimdeki boş alanlara turizim amaclı bumbala evler koymak istiyorum kosgeb bana nasıl yardımcı olur

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Olur, neden olmasın.. Ama keşke TKDK tarafından desteklenen bir ilde olmuş olsaydınız.

 17. Ahmet baş dedi ki:

  Deniz Turizmi Araçları imalatı kiraya verme Turizm İşletmesi için teşvik kredisi alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu işletmeyi hangi ilimizde kurmayı düşünüyorsunuz ?

 18. Ahmet baş dedi ki:

  Deniz Turizmi Araçları imalatı kiraya verme Turizm İşletmesi için teşvik kredisi alabilirmiyim bu işletmeyi güney sahillerinde ve İstanbul’da kurmayı düşünüyorum ayriyeten patent alma aşamasındaki yeni bir ürün imalatı için ne gibi destek alabilirim cevap için şimdiden teşekkür ederim

 19. Güldem dedi ki:

  Ben erdek te otel almak istiyorum lakin kapitalim yok tamamına kredi çekmem mümkünmü teşvik alabilirmiyim teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tamamına kredi kullanmanız çok zor, ancak ekspertiz ile anlaşırsanız belki..

 20. Tarık aksu dedi ki:

  Bolu mengende dag yolunda otelyapmak istiyoruz kredi alabilirmiyiz

 21. Mehmet Ağırman dedi ki:

  Çanakale geliboluya aguapark açmak istiyoruz arsamız var kredi ne kadar kullanabiliriz ne gibi şartları var ve bu bölge için teşvik varmı

 22. Gonca dedi ki:

  Merhaba ben Çanakkale’nin bir köyündeki ormanlık araziye bungolov evlerden oluşan küçük bir işletme tatil köyü yapmak istiyorum. Sermayem yok nasıl bir yol izlemeliyim nerden destek alabilirim?

 23. Ali bey dedi ki:

  Ben turizim mezunuyum cafe devr alicam vanda koskep kredi nasil cekebilirim

 24. MALİK GİRGİN dedi ki:

  MERHABALAR, İZMİR KARABURUN MORDOĞAN MAHALLESİNDE BİR KISMI ZATEN ŞU ANDA KENDİMİN OLAN İMARA AÇIK BİR ALANDA BUTİK OTEL AÇMAK İSTİYORUM. TAHMİNİ 1 MİLYON GİBİ BİR İHTİYAÇ SÖZ KONUSU. ŞU ANDA VERGİ LEVHAMI DAHİ AÇMADIM. İLERLETMEM GEREKEN İŞLEM ADIMI NEDİR?
  0553 674 41 76 . YADA BENİM ARAYACAĞIM BİR NUMARA ALABİLİRSEM SEVİNİRİM

 25. Fatih dedi ki:

  Merhaba! Kırşehir’de AQUA park açmak istiyorum hibe , yada faizsiz kredi alma ihtimalim varmı , teşekkür iyi çalışmalar

 26. Levent dedi ki:

  Bursa kemalpaşa aguapark ve çocuk eylence merkezi acmak istesek devlet desteği ve kredi alabiyormuyuz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bursa İlimizi TKDK tarafından destekleniyor. Bu tamamen hazırlayacağınız iş planı projeniz ile ilgili. Şayet bence iyi bir iş planı ile kitabına uydurur iseniz destek alabilirsiniz.

 27. Mustafa Özengi dedi ki:

  Bartın Amasra ‘da esimle birlikte günlük kiralık apart işi yapmaktayız.İşimizi büyütmek istiyoruz. Kendimize ait olan arsamiza 22 odalı butik otel yapmak istiyoruz.Butık Otel yapmak için devletten nasıl bir destek alabiliriz.Bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

 28. Fatma Safran dedi ki:

  İzmir’de kiralayarak pansiyon, restoran açmak istiyorum. KOSGEB girişimcilik sertifikam var. Destek alabilir miyim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet alabilirsiniz ama ticari faaliyet içerisine girdiğinizi beyan etmeniz gerekmektedir.

 29. Onur dedi ki:

  Merhabalar adıyamanın ilçesine bir otel işletmesi açmak istiyorum arsa yerini satın aldım devlet hiybesinden nasıl yararlanabilirim ve nasıl bir yol incelemeliyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlimiz TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer almamaktadır. Ama KOSGEB tarafından destek görmektedir. Şayet içerikte yer aldığı gibi girişimcilik sertifikası alır iseniz 60 bin TL kadar hibe kurmuş olduğunuz işletme için alabilirsiniz.

 30. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben antalya kemer göynük bölge sinde bungalov otel açmak istiyorum ama hiç naktim yok sadece fikrim var kosgeb den bunun için hibe ve kredi alabilir miyim ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hiç nakit paranız yok ise destek alamazsanız. İlk olarak işletmenizi kendi imkanlarınız ile kurmanız gerekmektedir. Ama kurduktan sonra alabilirsiniz.

 31. bilal ergül dedi ki:

  bungalov evlerinde yaz kış turizmi yapmak istiyorum muğla da yaşıyorum bunun için teşvik destekleri varmı acaba

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hangi ilimizde bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz bu çok önemli

 32. Aziz dedi ki:

  Hala hazırda var olan bir butik oteli devren kiralamak istiyoruz ve bu sektöre yeni gireceğiz. Otel Ayvalık Cunda adasında. Hibe veya destek kredisi alabilir miyiz? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Tesekkurler…

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almak için destek alamazsanız Aziz bey,

KOSGEBKredi.net