KOSGEB Kredi

TOBB Nefes Kredisi 2019 Başvuruları 3. ETAPTOBB Nefes Kredisi 2019 Başvuruları 3. ETAP

Daha önceleri KOSGEB de içinde yer aldığı nefes kredisi projesi 2019 yılında TOBB öncülüğünde 2018 yılı için 3. etap başvuruları başlatılmıştır. Esnafın bulunduğu il / ilçeye göre 50.000 ile 150.000 arasındaki limitlerle verilecek olan nefes kredisi için bu sene yine daha önce 9 bankayla anlaşma sağlanırken bu sefer sadece 2 bankayla finansman sağlanacaktır. Devlet bütçesinden 10.000.000 lira bütçe ayrılarak başlatılan desteklemelerin başvuru sayfası hakkında detayları 18 aylık faiz oranları ile yer verdik.

3. Etap TOBB Nefes Kredisi 2019 Başvuruları Başladı!

İlk olarak 2017 yılında sadece 5.000.000 lira bütçeyle esnafımıza düşük faiz oranları ile kredi vermek amacı ile başlatılan nefes kredileri 2018 yılının başlarında 7.500.000 liraya çıkarılmıştır. Eylül ayı itibarıyla devlet bütçesinden ayrılan bu oran ise tam 10.000.000 olarak esnaflarımıza verilmektedir. Normal banka kredi oranlarına göre en az %20 faiz oranı avantajı ile verilecek olan 3. etap nefes kredisi en fazla 18 ay vadeler ile esnaflara finanse edilecektir. Aylık % 0,82 senelik ise %9,90 faiz oranlarıyla verilen kredide ilk 6 ay hiç ödeme alınmayacaktır. Anlaşma sağlanan bankalar aracılığı verilecek olan bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin daha önceki TOBB Nefes Kredisi projesinden istifade etmemiş olması gerekmektedir.

TOBB Nefes Kredisi İçin Anlaşma Sağlanan Bankalar

Daha önce 2 defa verilen TOBB Nefes kredisi projesinde tam 9 bankayla anlaşma sağlanmıştı. Bu bankalar;

 • Ziraat bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfban
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım

bankalarıydı. Ancak 20198 yılında 3. etap da verilecek olan nefes kredisinde TOBB sadece 2 banka ile anlaşma sağlamıştır. Anlaşmaya varılan bankalar ise;

 • Denizbank
 • Ziraat bankası

olmaktadır.

TOBB Nefes Kredisinin Avantajları Faiz Oranları Geri Ödeme Koşulları

TOBB öncülüğü ile esnaflara verilecek olan nefes kredisinin avantajları tüm kredi imkanlarına göre çok daha iyidir. Bu avantajların en başında hiç şüphesiz aylık sadece %0.82 faiz oranı gelmektedir. Diğer bir esnafımıza sağladığı avantaj ise hiç şüphesiz geri ödeme imkanlarıdır.  Halkbank esnaf kredisi 2018 başvuruları kapsamında verilen krediler de en fazla 3 ay ödemesiz imkan sağlanırken TOBB tarafından verilen nefes kredilerinde bu süre 6 aydır. Ayrıca 18 ay vadeli olarak verilecek bu bu kredi de faiz oranları vade sonuna kadar sabitlenmiştir.!

Nasıl Başvurulur ? Şartları Nedir ?

TOBB Nefes kredilerinin başvuru şartları oldukça basittir. Esnaflarda aranan ilk şart daha önce bu imkanlardan hiç istifade etmemiş olmasıdır. Diğer bir aranan şart ise KOBİ olmalıdır! Dolayısı ile 2018 yılında yapılan kobi tanımlamasındaki son düzenlemeye göre senelik ciroları en fazla 40.000.000 lira çalışan işçi sayıları da 250 kişiden az olması gerekmektedir. Bu iki şarta uygun olan esnafımız NEFES KREDİSİ başvuru yapmadan önce 10 lira bir bedel karşılığında TOBB üyesi olaması gerekmektedir. Üye olan esnafımızın izlemesi gereken yolsa kısaca şöyledir.

 1. Esnaf en yakın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne giderek ” NEFES KREDİSİ BAŞVURUSU ” formunu almak istediğini beyan eder.
 2. Doldurmuş olduğu başvuru sayfasını Deniz veya Ziraat bankasına elden teslim eder.

Daha sonra ise sadece tüm masraflar dahil 250 liralık nefes kredisinin imkanlarından yararlanmak için anlaşma sağlanan bu 2 bankanın KGF ile istişare sonucu bekler. Yapılan istihbarat neticesinde esnafın finansmana ulaşmasında herhangi bir sakınca görülmez ise faaliyet göstermiş olduğu bölgeye göre en az 50.000 en fazla ise 150.000 liralık nefes kredisine erişimi sağlanır.

"TOBB Nefes Kredisi 2019 Başvuruları 3. ETAP" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"TOBB Nefes Kredisi 2019 Başvuruları 3. ETAP" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net