KOSGEB Kredi

TKDK 2020 Başvuruları Yüzde 70 Hibe Hakkında BilgiTKDK 2020 Başvuruları Yüzde 70 Hibe Hakkında Bilgi

Ülke genelinde belirlenmiş iller içinde yapılacak olan yatırımlara devletin teşviklerini verecek olan TKDK, bir çok alanda vatandaşlarımıza 4 ana tedbir kodu ile hibe imkanlarını 2020 son defa IPARD-2 programı ile sağlamaya devam etmektedir. Su ürünlerinden tutunda büyük yada küçükbaş hayvancılık ile kanatlı sektörüne ait canlılara yönelik yatırımlar, hatta kırsal alandaki turizme kadar yapılan tüm faaliyetler bu kapsamda hazırlayacağınız proje ile desteklenmektedir. Üstelik bunun yanı sıra bitki altı ve üstü sebze meyve yetiştiricilikleri ve işlenmesi ile pazarlanması dahi artık destek gören tedbir kodlarına dahil edilmiştir.!

TKDK IPARD-2 Nelere Hibe Veriyor?

2014 yılında Avrupa Birliği Kapsamında hazırlanan ve proje dahilinde verilmeye başlanan hibe teşvikleri desteklenen illerde çağrı esası ile başta;

 • Süt ve et hayvancılığı olmak üzere (dana, düve, manda, inek, koyun, kuzu, keçi) besi hane kurulması yada modernize edilmesine yönelik yatırımlar
 • Kanatlı hayvancılık (tavuk, hindi, ördek vb.) yönelik işletmelerin kurulup, geliştirilmesi
 • Tarım makineleri (helezon, traktör veya ekipmanları) alımlarının sağlanması
 • Sebze ve meyvelerin soğuk hava depolarından saklanmasına yönelik projeler ile işlenip pazarlanması ve son olarak da
 • Kırsal turizm için yapılan otel, motel veya pansiyon yatırımlarına 2020 yılına kadar IPARD 2 çağrı ilanları ile birlikte çiftçilerimize hazırladıkları projeler ile %50 ile %70 oranlarında hibe olarak verilmektedir.

TKDK tarafından IPARD-2 programları 2020 desteklerinden istifade edebilmeniz için mutlaka yatırım yapılacak olan il TKDK desteklenen iller içerisinde yer alması gerekmektedir. Bununla birlikte yine tarımsal devlet teşvikli hibe  alabilmeniz için sitemiz veya yerel gazetelerden yada TKDK sitesinden IPARD 2 program çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Devlet teşvikli hayvancılık kredisi yada tarımsal makine destekleri dahil olmak üzere kurumun sunmuş olduğu tüm desteklemeler ancak ve ancak yapılan çağrı ilanları ile proje sahibi olan çiftçilerimize verilmeye başlayacaktır.

Önemli! Biliyor musunuz? buraya tıklayarak kayıt ettirdiğiniz e-maillere anlık olarak TKDK tarafından yapılan IPARD-2 çağrıları gelmektedir! Ayrıca açılan pencerenin yanında yine çağrı ilanları sırası ile geçtiğini de göre bilirsiniz. En son yapılan destek ve hibe oranlarını gösteren çağrı ilanları ise aşağıda yer alan tablomuzda dır.

TKDK 2020 Desteklenen İller Hangileridir?

2020 yılına kadar IPARD 2 programı kapsamında verilmesi planlanan hibe teşvikleri sadece desteklenen illere ait kırsal alanlarda faaliyet gösteren veya göstermek isteyen çiftçilerimize verilecektir. Destek duyuruları ile birlikte hazırlayacağınız proje ile başvuru yapabilmeniz için mutlaka aşağıdaki illere bağlı açık alanlarda desteklen sektörlerde faaliyet göstermeniz gerekmektedir. 2020 yılında daha önceli illerimize ilave olarak 3 yeni ilimiz dahil olmuştur. İlave olan illerimiz ise Deniz, Çorum ve Erzurum’dur.! Böylece daha önce desteklenen il sayısı 39 iken şuan 42 ile çıkmıştır.

Diyarbakır, Balıkesir, Amasya, Afyon, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Hatay, Malatya, Ordu, Konya, Sivas, Şanlıurfa, Samsun, Trabzon, Van, Yozgat, Tokat

Ardahan, Ankara, Aksaray, Aydın, Ağrı, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Bursa, Elazığ, Erzincan, Karaman, Giresun, Kastamonu, Manisa, Mardin, Kütahya, Muş, Mersin, Nevşehir, Uşak

Sevgili çiftçiler TKDK 2020 çağrı ilanları ve hibe tarımsal kredi olarak desteklenen illere açıklık getirdikten sonra sıra TKDK örnek projeler ile desteklenen sektörlere geldi..

Desteklenen Sektörler ve Örnek Projeler Nelerdir?

Devlet tarımsal hibe kredileri imkanları ile bir çok çiftçimiz kendilerine işletme kurmuş veya var olan işletmeleri devlet teşvik kredi imkanları ile büyüterek modernize etmiştir. TKDK desteklenen sektörler yine 2020 öncesinde 3 ana başlık altında toplanırken 201 tedbir kodu ile bu başlık sayısı 4′ e çıkarılmıştır

101- Tarımsal işletmelerin fiziki yapısına göre yapılacak yatırımlar

 • Süt üreten tarım işletmelerine yapılan yatırımların desteklenmesi
 • Et üreten tarımsal alanların desteklenmesi
 • Yumurta üreten tarımsal işletmelerin kurulması

103- Tarım ve balıkçılık ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması

 • Süt ve süt ürünlerin işlenmesi
 • Kırmızı et ürünlerinin işlenmesi
 • Kanatlı et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Su ürünü hayvanların işlenmesi ve pazarlanması
 • Meyve ve sebzelerin işlenmesi veya pazarlanması

302 Çiftlik faaliyetlerinin kurulması geliştirilmesi

 • Bitkisel ürünlerin çeşitlendirilerek üretilmesi ve pazarlanması
 • Arıcılık ürünlerin üretilmesi veya çeşitlendirilmesi
 • Zanaatkarlık gerektiren el ürünlerin üretilmesi
 • Kırsal alanda kurulacak olan turizm alanları
 • Su ürünleri yetiştiriciliği
 • Makine parkları
 • Yenilebilir enerjiye yönelik yapılacak yatırımlar ( güneş enerjisi, rüzgar türbinleri gibi )

==> Son olarak ise 2020 yılında dahil olan 201 tedbir kodu ile Toprak Örtüsü Yönetimi Erozyon Kontörü’dür. <==

Bütün bu TKDK tarafından desteklenen TEDBİR kodlarını detaylı bir şekilde buradan görebilirsiniz.!

TKDK Örnek Projeler

Yukarıda sektörlere hitaben bir çok işletme kurulmuş veya kurulan işletme büyütülmüştür, bunlara örnek vermek icap ederse;

tkdk2016projeleri

 • 1. çağrı döneminde kurulan 500 kovanlı arıcılık tesisi / AYDIN / KARPUZLU
 • Sebze ve meyvelerin işlenmesi projesi adı altında kurulan soğutma depolama tesisleri / MERSİN / TARSUS
 • Yandaki resimde de görüldüğü gibi kırsal alanda kurulan turizm faaliyetlerini destekleme hibe kredi imkanları ile kurulan turstlik konaklama tesisleri HATAY / BELEN / ATİK
 • Diyarbakır ilinde kurulan bir çok besi sığırcılık tesisleri
 • Antalya ilinde kurulan aromatik sarımsak üretimi için ihtiyaç duyulan traktör ve ilave ekipmanların alınması..
 • Ordu / Merkez / Karaca Ömer Köyünde pastahane kurulması için alınan fırın ve ekipmanlar..
 • Kırsal turizm kapsamında yine Ordu ilimizde yer alan Osmaniye köyünde kurulan restoran…

İLLERE GÖRE BÜTÜN PROJE ÖRNEKLERİ

Başvuru Yol Haritası Nasıl Olmalıdır?

Çağrı ilanları ile açılan program desteklemeleri için öncelik ile başvuru sahibinin 65 yaş üstünde olmaması ve devlete vergi ile SGK borcunun bulunmaması gerekmektedir. Daha sonra http://www.tkdk.gov.tr/IlKoordinatorlukleri bu adresteki il koordinatörlüklerinde yapacağı yatırım için hazırladığı bir proje ile başvurması gerekir. Sonra ise yapacağı yatırımı kendi öz kaynakları ile yapması istenilir. Şayet öz kaynağınız yetersiz ise kurum tarafından anlaşma sağlanan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden kredi kullandırılır. Proje onay gördükten sonra ise çiftçiler ile bir sözleşme imzalanır ve yaşına, yatırım yapmış olduğu proje koluna son olarak da yatırım yapıldığı il göz önünde bulundurularak çiftçiye yatırımın belli oranında hibe verilir.!

Başvuru paketi;

 1. Başvuru formu ve ekleri
 2. İş planı
 3. Teknik proje çizimi

oluşmaktadır. Teknik proje doldurma işlemi İnternet üzerinden http://www.tkdk.gov.tr/ adresinden sağlanır. Başvuru paketi için istenilen örnek belgeler http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruPaketi/3 adresinde yer almaktadır.

 • 65 Yaş üzerindekiler bu TEDBİR kodlarından ne yazık ki yararlanamamaktadırlar.!"TKDK 2020 Başvuruları Yüzde 70 Hibe Hakkında Bilgi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"TKDK 2020 Başvuruları Yüzde 70 Hibe Hakkında Bilgi" - 123 YORUM
 1. blank ahmet dedi ki:

  izmirin listede olmadigi icin kirsal turizme uygun koy evlerimi proje haline getiremiyorum..izmirin dahil oldugu kirsal turizm destek programi var mi?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, yok ne yazık ki.

 2. blank deniz dedi ki:

  Merhabalar,Hatay da 4 dönüm üzerine muz serası yapmak istiyorum ve bu hibeden yararlanmak istiyorum.. Bu sera yapımında hibe alabilirmiyim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Lütfe 0326 225 12 23 bu numarayla irtibata geçermisiniz.

 3. blank Servet dedi ki:

  Manisa tkdk dan 2014 yilinda traktor aldim 2020 yilinda ekipman icin basvuru yaptim çikma şansi varmi

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu paylaşımı bizimle yaptığınız için çok teşekkür ederim. Yeniden destek alma şansınız bildiğim kadarıyla yok

 4. blank selcuk erturk dedi ki:

  papaya ejder.meyvesi serasi.kurmak.istiyorum yeni donem basvurulari ne zaman acilacak tesekkurler.

 5. blank Ayhan Pekakça dedi ki:

  Proje başlama tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorum.Teşekkürler.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bunu TKDK resmi İnternet sitesinde duyurular bölümünde bula bilirsiniz.

1 11 12 13
KOSGEBKredi.net