KOSGEB Kredi

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet DesteğiSolucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği

Son yılların çiftçilerimizin ciddi anlamda kazanç kapısı haline gelmiş olan ” KIRMIZI KALİFORNİYA ” soluccan yetiştiriciliğine devlet ‘den hibe desteği alınmaktadır. Hazırlayacağınız iş planı projesi ile KOSGEB üzerinden hep açılış giderleriniz için hibe alabilirsiniz. Hemde işletmenizin 2 yılını başarılı bir şekilde doldurması halinde ise 100.000 lira faizsiz kredi olanaklarından yararlana bilirsiniz.! Sektöre ait NACE üst ve 6 olarak tüm alt kodları dahil olmak üzere tüm solucan yetiştiriciliği için başvuru şartlarına adımlar halinde siz yeni girişimcilerimiz için değindik.

Solunca gübre üretimine devletten hibe desteği

Bir kere şunu net bir şekilde söyleye bilirim ki KOSGEB bir çok sektörü desteklediği gibi solucan gübresi üretimini ‘de desteklemektedir. Bunu sizlere ispatı ancak KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları içinde yer alan sektöre dahil kodlar ile göstere bilirim. Bilindiği gibi kurum destek vermiş olduğu sektörleri bu kodlar ile yeni girişimciler ile KOBİ ‘lerimize bildirmektedir. Soluncan gübresi üretimine ise desteğini şu NACE kodları ile bizlere bildirmektedir.

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği Kodları

Burada sizin ‘de görmüş olduğunuz gibi birim solucan gübresi üretimini;

 • A- TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK ( ana başlığı ile )
 • 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ile faaliyetler ( ÜST NACE KODU ile )
 • 01.49.90 Solucan çiftlikleri ( 6 ‘lı alt NACE KODU )

ile desteklemektedir. İster yeni bir solucan gübresi üretim tesisi kuracak bir girişimci olan isterseniz sektörde faaliyet gösteren bir KOBİ olun, kesinlik ile bu kodlar ile kurumdan devlet teşviki alabilirsiniz. Peki, bu destek nasıl alınır ?

Solucan gübresi üretimi devlet desteği nasıl alınır ?

Artık solucan gübresi üretimine devlet desteğinin KOSGEB üzerinden verildiğine kanaat getirdiğimize göre, şimdi bu destekleri alarak işletmemizi nasıl kura biliriz buna değinebiliriz. Öncelik ile kurumun desten unsurlarına geçmeden evvel ilk olarak işe ” Girişimcilik Belgesi ” almak ile başlamanız gerektiğini belirtmem gerekmektedir. Bu belgeyi almak için ise sadece yapmanız gereken ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” başvurusunu yapmanız ve hayatınızdan sadece 4 günü bu sertifikaya ayırmanız dır. Üstelik artık 2019 itibarı ile bu eğitim başvurularını doğrudan e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Eğitim başvurularını nasıl yapılacağını maddeler isek;

 1. İlk olarak PTT ‘den şayet yoksa bir e-devlet şifresi alınız.
 2. Daha sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir bu adresten sisteme giriş yapınız.
 3. Sonra arama konsoluna ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu ” yazınız.
 4. Açılan ekranda ” UYGULAMAYA GİT ” deyiniz.
 5. Yine açılan pencerenin sağ üst köşesinde ” + YENİ BAŞVURU ” butonuna tıklayınız.
 6. Kurs katılım ilini ve iş fikirleri bölümlerini doldurunuz.
 7. Son olarak ”  KAYIT ” deyiniz.

Hepsi bu kadar. Artık eğitim kaydınız alınmış olup en kısa sürede size ilgili kurum tarafından geri dönüş yapılacaktır. Bu arada başvurunun yoğun olması halinde sizleri bir ön eleme testine sokacaklarını sakın unutmayın. Onun için lütfen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları konumuza bir göz atınız.!

Solucan gübresi üretim tesisi hibe miktarları ne kadardır ?

Girişimcilik belgesine sahip olduktan sonra artık iş yerinizi kurabilirsiniz. Kesinlik ile girişimcilik belgenizi alamdan işletmenizi kurmayınız.! Aksi taktirde kesinlik ile devlet desteklerinden ( hibe ) istifade edemezsiniz. Şimdi artık solucan gübresi üretim tesisimizi kurabiliriz. Bu kurulumu yaparken mutlaka yapacağınız tüm alış veriş işlemlerinden fatura almanız gerekir. İşletme kurulduktan sonra alacağınız

 1. Fatura
 2. Kira ödeme dekontlarını
 3. Sigortalı olarak çalıştırdığınız işçilerin maaş bordrolarını

dahi lütfen saklayınız. Çünkü kurum tüm bu başlıklar için hibe imkanını aşağıdaki kalemler dahilinde vermektedir.

 1. İşletme Kuruluş Desteği: 2.000 lira
 2. Kuruluş döneminde faturalı olarak almış olduğunuz teçhizat yada makineler için: 18.000 lira
 3. İşletme Giderleri ( Kira, Sigortalı İşçi v.b. ) için ise 30.000 lira

verilmektedir. Destek unsurları tablosunda ‘da görmüş olduğunuz gibi bunların hepsi solucan gübresi üretimine geri ödemesiz yani hibe olarak verilmektedir. Ayrıca işletmenin 1 senesine doldurması durumunda ise bu desteğe ilaveten bir de 100 bin Lira faizsiz kredi olanağı sağlanmaktadır.

Solucan gübresi üretime devletin vermiş olduğu destek miktarı

Solucan gübresi üretime devletin vermiş olduğu destek miktarı

Solucan gübresi üretimi hibe devlet desteği başvurusu nasıl yapılır ?

Şimdi girişimcilik belgemizi aldık, işletmemizi kurduk ve faturalarımızı elimize aldıktan sonra artık belirtmiş olduğumuz hibeleri almak için başvuruda bulunmamızın vakti geldi.! Bizim için bu desteği sağlayacak olan programın adı öncelik ile bilmemiz gerekir ki ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” dır. Bu programın başvurusu için ise bazı adımları sırası ile yapmamız gerekilir. Bu adımları sıralarsak,

 • KOSGEB veri tabanı kaydınızı oluşturmalısınız. ( BURADAN )
 • E-kobi girişi yaparak ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız. ( BURADAN )

Bu işlemi yaptıktan sonra ise sizden istenilen işletmenize ait belgeler ve faturalar ile kendi kurumunuza başvuruda bulunmalısınız.

Solucan gübresi iş planı projesi hazırlanması

Sizden istenilen evraklar ile başvurunuz yapıldıktan sonra artık son düzlüğe girmiş olacaksınız. İşin belkide en önemli noktası bence burası. Bu bölüm ‘de ise sizden kurmuş olduğunuz solunca üretim tesisi için bir iş planı projesi hazırlamanız talep edilir. Boş KOSGEB iş planı formu İŞGEM dahil 1 Word 1 PDF üzerinden yapacağınız işletmenize ait bilgilerin girilmesi ile bu projeyi oluştura bilirsiniz. Şayet bu projenin nasıl hazırlanması hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz.

 1. Sizler için daha önce paylaştığımız KOSGEB iş planı örneği 2019 projesi inceleye bilir.
 2. Yada uzaman bir danışmanlık firmasından bu projenin hazırlanması için destek alabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatları ne kadar ?

Solunca gübresi tesisi kuracakların en çok tercih ettiği solucan cinsi ” Kırmızı Kaliforniya ” solucan cinsidir. Bu solucanlar piyasa da en az 3.000 adet olarak satılmaktadır. Çeşitli İnternet sitelerinden bu solucanları satın alabilirsiniz. Güncel olarak fiyatları ise 3 bin adet için 99 liradan başlamaktadır. Tabi bu fiyatlar değişiklik göster bilmektedir. Örneğin 1.000 adet içinde düzenlenen mama kampanyası ile birlikte 89.90 liradan da satışlar çeşitli firmalar tarafından yapılmaktadır.

"Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği" - 2 YORUM
 1. arzu türkmeoglu dedi ki:

  KOSGEB 2019 desteklenen sektörler listesinde solucan gübresi ile ilgili nace kodunu göremiyorum. NACE kodu nedir. Saygılarımla

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Elbette buyurun.. A – TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK
   01 – Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri
   01.4 – Hayvansal üretim
   01.49 – Diğer hayvan yetiştiriciliği
   01.49.90 – Yarı evcilleştirilmiş veya diğer canlı hayvanların yetiştirilmesi ve üretilmesi (diğer kuşlar (kümes hayvanları hariç), böcekler, tavşanlar ve diğer kürk hayvanları, salyangoz, solucan çiftlikleri, sürüngen çiftlikleri, hayvan embriyosu vb.)

KOSGEBKredi.net