Sicil affı çıktımı, son durum ne ?

Sicil affı çıktımı, son durum ne ?
26 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 20.700 kez okundu.


Sicil affı çıktımı, son durum ne ?

Ticari hayatta geçmişe yönelik kredi kartı, protesto edilmiş olan çek veya herhangi bir kredi ödemesindeki aksaklıklardan ötürü kara listede yer alan kobi ve esnafımızın yanı sıra bireyseller için sicil affı 2017 yılında torba yasa ile kanunlaşarak yürürlüğe nihayet girmiştir.

18.01.2017 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bankanı Bülent TÜFENKCİ bankaların kara listesinde yer alanlara bu müjdeli haberi twitter dan duyurdu.

sicil affı çıktı

Bülent beyin paylaşmış olduğu bu müjdeli haber ile tüm bankaların kara listelerinden yer alanların aşağıdaki belirttiğimiz şekilde borçlarını yapılandırmaları veya tek seferde kapamaları durumda vergi ve harç muafiyeti getiren yasadan yararlanabilecekler.

Sicil affından nasıl faydalanabilirim

Sicil affının resmi gazetede duyurulması ile birlikte borcunuzu iki şekilde kapamanız gerekmektedir. Bunlardan biri taksitli olarak 6 ay içinde yapılandırarak bir diğeri de ise elinizde nakit para varsa tek seferde kapamanız dır.Sicil affı neden bu kadar önemli

Sicil denildi zaman ticari hayatta ilk aklımıza gelen bankalarca yapmış olduğunuz parasal alış verişlerin kaydı gelmektedir. Lakin işin tam olarak o kadar da değildir. Bankalar haricinde şahıslara veya firmalara vermiş olduğunuz karşılıksız çekler, ödenmemiş senetler de girmektedir. Tüm bu ticari atakların olumlu veya olumsuz olarak kaydını KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tutmaktadır. Ülkemizde yer alan tüm bankalarda KKB’ nin bu tutumunu referans alarak, sizlere veya firmanıza kredi verip vermeme konusunda kararını vermektedirler. Bankaların bu tutumu sadece özel kredi başvuruları için geçerli olmak ile kalmayıp, devlet tarafından verilen destek kredilerini de bağlamaktadır. Zira verilen kredinin teminatı bankanın sorumluğu altındandır! Buna ufak bir örnek vermek gerekir ise; Çok fazla geçmişe gitmeden 2016 yılının son ayı olan aralık da 15 bin esnafa verilecek olan 50 bin TL kredi örneğinde görebiliriz. Bu para desteğini almaya hak sahibi olsanız bile, para nakit olarak bankalar tarafından finanse edileceği için şayet ticari siciliniz bozuk ise bu desteği dahil alamazsınız. Hal böyle olunca akla doğrudan gelen soru ” Ben zaten bankalara olan borcumdan ötürü bu desteğe ihtiyacım var, bankalara borcumu ödeyebilecek durumda olsam neden başvurayım ” sorusu gelmektedir. Bu sorunun çözümü için yani sicili bozuk olanlara kredi olanağı sağlamak adına atmış olduğu adıma sicil affı denilmektedir. Peki geçmişinizdeki bankalar ile yaşamış olduğunuz bu kara sayfayı kapamak adına hükumetin çıkarmış olduğu sicil affından nasıl yararlanabilirsiniz. İşte cevabı..

Sicil affının düzenlenmesi ile birlikte..

12.12.2016 tarihin kayıtlarına göre;

  • 566 bin 116 kişinin karşılıksız olarak vermiş olduğu çekleri
  • 2 milyon 233 bin 188 kişinin tabiri caizse patlamış olan kredi kartları
  • 1 milyon 729 bin 846 vatandaşın bireysel ( araç, konut veya ihtiyaç ) ödenmemiş veya aylıkları gecikmiş olan kredileri
  • Ticari kredi kullanarak yine kara listeye giren 535 bin 379 şahıs, 99 bin 929 sermaye şirketinin borçlarından dolayı ticari sicil kayıtları temize kavuşacaktır.

Borçlarını yapılandıran veya kapatanların bu avantajlardan yararlanması ile birlikte, tekrardan ekonomi can bulacak, bankalar tarafından talep edilmesi durumda sermaye yada ham madde alımları için esnaf kredi başvurularını yeniden yapabileceklerdir.Bir önceki yazımız olan Garanti bankası kredi kartı borcu taksitlendirme numaraları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla Kredi kartı
Garanti bankası kredi kartı borcu taksitlendirme numaraları
Garanti bankası kredi kartı borcu taksitlendirme numaraları

Garanti bankası kredi kartı borcu taksitlendirme numaraları Ülkemizde en çok kredi kartına ek taksit imkanı sunan Garanti bankası peşin olarak...

Kapat