SGK Evde çocuk bakım projesi başvuru iletişim adresleri

SGK Evde çocuk bakım projesi başvuru iletişim adresleri
24 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 3.984 kez okundu.


SGK Evde çocuk bakım projesi başvuru iletişim adresleri

2016 yılının başlarında sadece İzmir, Antalya ve Bursa da uygulanan evde bakıcılık sistemi yıl sonu itibarı ile İstanbul ve Ankara ilimizde de uygulama girmiştir. SGK evde çocuk bakım projesi 2018 yılında da diğer illerimizde uygulanmaya başlayarak devam edecektir. Muhtemelen 2017 yılında ilk destek olacak il olarak Adana ilimiz yararlanacaktır. Avrupa birliği ile işbirliği içinde uygulanan evde çocuk bakım projesi ile engelli çocuk sahipleri tam 416 avro ile desteklenir ilken diğer hak sahibi olan anneler ise 320 avro hibe desteği devletten evde çocuk bakıcısı çalıştırmak için alacaktır. 1000 TL ile 1500 TL arasından devletten bu hibeyi alabilmek başvuru yapabileceğiniz adresleri talep edilen şartları ve kurumlara ait iletişim bilgilerini siz çalışan annelerimiz için sayfamızda yer verdik.

Çalışan annelere devletten dev destek!

Sadece sigortalı olarak çalışan annelerin faydalanacağı bu destek ile yeni doğum yapmış 0 ile 2 yaş yani 24 ay dahil olmak üzere çocuk sahipleri evlerinden çalıştıracakları SGK bakıcılar için 320 avro ile 416 avro arasında aylık düzenli olarak hibe para alacaklardır. Geri ödemesiz olarak verilecek olan bu paradan yararlanacak olan annelerin desteklerin şuan ki verildiği illerde dolayısı ile çalıştıracakları bebek bakıcıların da bu illerde ikametgah etmeleri gerekmektedir. Bu iller 2016 yılında İzmir, Antalya, Bursa ve İstanbul, Ankara illerimizdir. Bu iller şimdilik pilot il olarak uygulandığı için muhtemelen 2017 yılı itibarı ile Adana, Konya ve diğer illerde de uygulamaya girecektir. Şayet bu illerde çalışan anne iseniz ve çocuğunuzu bakıcı ile büyütmek istiyorsanız sigortalı olarak yanınızda iş vereceğiniz bebek bakıcısının parasının hemen hemen tamamını devlet geri ödemesiz olarak karşılayacaktır. Şayet tam zamanlı yani 30 gün boyunca sigortanız eksiksiz olarak yatıyor ve T.C. vatandaşı iseniz doğum sonrası izin den başlayarak çocuğunuzu 24 aya kadar tutmuş olduğunuz bakıcınıza vereceğiniz ücretin tamamını yakını aşağıdaki adımları ve başvuruları yaparak devletten geri alabilirsiniz. Unutmadan mutlaka çalıştırmayı düşündüğünüz çocuk bakıcısının size 3 kuşak dahil akraba olmaması gerekmektedir!

Başvuru işlemleri ve gerekli belgeler nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun iseniz ve bu şartlarda evinizde sertifikalı yada sertifikasız olarak bakıcı çalıştıracaksınız ilk olarak BURADA yer alan SGK girişini T.C. kimlik numaranız ile giriş yaparak çıktısını almanız icap etmektedir. Unutmayın sistem şimdilik sadece desteklen yukarıda belirtilen illerde yürürlükte olduğu için başka il ikametgah seçimlerini kabul etmeyecek ve uyarı verecektir! SGK sistemine girdikten sonra sol üst köşede yer alan yazdır butonuna tıklayarak ilk istenilen belgeyi yazıcınızdan çıkartmış olursunuz. Bu işlemleri yazıcısı olmayanlar kırtasiye veya diğer olanak sahibi iş yerlerinden yapabilirler. İndirilen başvuru belgesi doldurularak bakıcı ve sisin imzasının atılması gereken birinci aşamadır. İkinci aşama olarak ise yine aynı ekranda yer alan EKLER bölümüne girerek PDF uzantılı klasör de yer alan MUVAFAKATNAME isimli belgenin de çıktısını alarak doldurunuz. Son adım da ise yine aynı PDF uzantılı klasörde yer alan ÇALIŞMA BELGESİ isimli belgeyi çıktısını alarak doldurarak imzalayınız. Bu işlemleri sağlayan annelerimiz aşağıdaki gerekli belgeleri de iliştirerek kendilerine en yakın SGK binasına getirmeleri gerekmektedir.İlgili video

İlgili Ek Evraklar Nelerdir ?

Yukarıdaki işlemleri SGK İnternet sayfasından sağlayan anneler aşağıdaki kendilerine, bakıcılarına ve çocuklarına ait gerekli evrakları da mutlaka yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Bu evraklar ise;

 • Çocuğu %40 oranında şayet engelli raporuna sahip ise fotokopisi
 • Bakıcı şayet sertifikalı bir bakıcısı ise belgesi
 • Anne, çocuk ve bakıcıya ait nüfus cüzdan fotokopileri
 • Şayet anne eşinden boşanmış ise çocuğun kendisine verilmişse bunu gösteren velayet belgesini

yanlarında getirmesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra birde orada tanzim edilmesi gereken belgeler vardır. Bunlar işlemlerin onaylanması ile birlikte çalışan anneye verilmektedir. Bu belgelerin isimleri ise; imzalanmış kesin kayıt formu, sözleşme ve taahhütnamedir.

Taahhütnamede Uyulması Gerekilen Kurallar

Devlet çocuk bakım desteklerinden yararlanacak olan anne çocuğunu belirttiği adreste baktırması gerekmektedir. Ara sıra yetkililer tarafından kontroller yapılacaktır. Bakıcının aylık ödemeleri Türkiye Halk Bankası üzerinden sağlanması gerekmektedir, dolayısı ile elden ödeme kabul edilmez. Ödemelerde dikkat edilecek husus bakıcının başladığı aydan bir ay sonraki günler içinde bakıcı maaşı ödenmesi gerekmektedir. Bakıcının SGK ücreti tam gün olarak gösterilmedir, yani 30 gün. Bakıcının aylığı o anki asgari ücretin altında verilemez. Oldu ki herhangi bir nedenden dolayı bakıcı ile iş ortaklığınız biterse mutlaka bunu en fazla 15 gün içerisinde SGK birimlerine bildirmeniz gerekmektedir.

 • Devlet çocuk bakım desteği en az 320 avro olduğunu ve Euro 3,63 TL olarak hesaplarsak 320 * 3,63 = 1.161 TL si sizin cebinizden geri kalan ise asgari ücreti 1.300 TL olarak kabul edersek şayet 1.300 – 1.161 = 139 TL sini cebinizden ödemeniz gerekmektedir. ( Bu hesaplamaya SGK pirim ve sizin vermeyi taahhüt ettiğiniz yemek + yol gibi giderler dahil değildir )

Proje kapsamında desteklenen illere ait SGK Genel Müdürlük adresleri BURADA yer almaktadır.

 Bir önceki yazımız olan Bankalardan ne kadar kredi alabilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK Evde çocuk bakım projesi başvuru iletişim adresleri Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. Kgavaz dedi ki:

  Merhaba. İzinli olduğum günler İnternetten nerden yazabilirim. İzin formunun çıktısına elden yazıp posta kutusuna birakiyorum.

 2. Pinar yuce dedi ki:

  Online basvuru yaptim.yedek gorundum.ciktilari aldim.ama gorusme tarihi saati kismi bos.yine de sgk ya goturecekmiyim evraklari?

 3. Dogan dedi ki:

  Pilot bölgeler neye göre seçiliyor acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Ah şu backlink alma teknikleri ah…

 4. Bahar dedi ki:

  Bende baswurumuzu yaptık internetten en erken yada en gec ne zaman bize geri dönüyorlar acaba başka yerede baswurumuzu yapmamız gerekiyomu acaba bize önce internetten on kayıt yapmanız lazım dediler yaptık 3 gün oldu geri dönüş yapmadılar daha

 5. diber dedi ki:

  benim sigorta ile ilgili sıkıntı çıkmıştı bız size mail.atacaz demiştiniz donmediniz henüz şubat ayı bitmek üzere ne olacak peki şimdi faydanalanamaycak mıyım

  1. Admin dedi ki:

   Diber, hanım biz sadece haberin duyurusunu yapan bir web sitesiyiz. Öyle bir yetkimiz yok..

 6. selma dedi ki:

  mrb bende bu proje içersindeyim fakat hala ödeneek yatırmadılar..

  1. Admin dedi ki:

   Selma hanım en kısa sürede ödeme belirtmiş olduğunuz hesap numaralarına SGK evde çocuk bakım projesi kapsamında yatırılacaktır.

 7. Ezel çelik dedi ki:

  Bu proje den faydalanıyor um çoook Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Ezel hanım kriterlere uygun iseniz SGK evde çocuk bakım projesinden sizde faydalanabilirsiniz.

 8. can dedi ki:

  merhaba Adana ne zaman başlayacak

 9. hasan gülmez dedi ki:

  bakıcının asgari ücreti 1300 değil 1400 tl dir. düzeltin lütfen. ayrıca 2017 de 1510 tl olacaktır.

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Bankalardan ne kadar kredi alabilirim
Bankalardan ne kadar kredi alabilirim

Bankalardan ne kadar kredi alabilirim Memur veya işçi bankalardan ne kadar kredi alabilir ? Almış olduğunuz maaşınıza göre ne kadar...

Kapat