KOSGEB Kredi

Şehit Aileleri Dul ve Yetimlerine Gazilere TOKİ KurasızŞehit Aileleri Dul ve Yetimlerine Gazilere TOKİ Kurasız

TOKİ ülke genelinde yapmış olduğu tüm konutlarda Şehit alileri başta olmak üzere tüm Gazi ‘lerimize kurasız olarak ev sahibi yapmaktadır. Ayrıca normal başvurularda bulunan vatandaşlara istinaden bir çok talep etmiş olduğu şartlardan da muaf tutmaktadır. Kurasız olarak olarak TOKİ ‘den ev sahibi olmak isteyen Şehit aileleri, dul ve yetim kalan evlatları ile Gazi sınıfındaki vatandaşlarımızın bu fırsatlardan nasıl istifade edeceklerini aydınlık getirdik.

TOKİ ‘den Kurasız Olarak Ev Alma Fırsatları Devam Etmektedir

TOKİ yapmış olduğu konutlarda talep fazla olması durumunda kur ‘a çekimine gitmektedir. Lakin, bu işlev Şehit ailelerine ve Gazi olmuş vatandaşlarımızı kapsamamaktadır. Ayrıca, TOKİ başvuru sahiplerinden bazı ön şartları talep etmektedir. Yine bu talep edilen şartların bir çoğu birinci derece Şehit yakınları ile Gazi olmuş vatandaşlarımızı kapsamamaktadır. TOKİ tarafından şehit aileleri, dul ve yetimleri ile Gazi olmuş vatandaşlarımıza sunulan bu imkanlar devam etmektedir. Ancak şunu belirtmem gerekir ki kura çekimi sadece öncelik hakkı için Şehit aileleri ve Gazi olan vatandaşlarımızın kendi aralarında uygulanmaktadır.!

Şehit aileleri, dul ve yetimleri ile Gazi olan vatandaşlardan talep edilen TOKİ şartları nedir?

TOKİ bir çok kitleye yönelik özel avantajlar sağlamaktadır. Bunların için de daha öncede açıklık getirmiş olduğumuz gibi,

 1. TOKİ Engelli başvuru şartları nedir?
 2. Emeklilere TOKİ hangi illerde başlayacak?

içerikler ile hem engelli hemde emeklilere sağlanan dev avantajlardan bahsetmiştik. Lakin, bu iki kategoriye oran ile Şehit aileleri ile Gazi olan vatandaşlara sağlanan avantaj çok daha fazladır. Bu sağlanan dev avantaj hiç kuşkusuz ki tamamen kurasız olarak TOKİ fırsatlarından yararlana bilmeleridir. Ayrıca diğer vatandaşlardan talep edilen bir çok şart şehit aileleri ile Gazi ‘lerimiz ‘den talep edilmemektedir. Şehit aileleri ve Gazi ‘lerimiz ‘den talep edilen şartlar ise sadece şunlardır.

 1. TOKİ konutlarının projesinin başlayacağı ilde en az 3 yıl boyunca ikametgah ediyor olması yada o il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
 2. Başvuru tarihi itibarı ile 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş çocuklu dul kadınlardan istenilmemektedir.)
 3. Aylık hane gelirinin en fazla 4.500 lirayı geçmemesi gerekir. Bu seviye İstanbul için ise 4.800 liradır.

Bu 3 şartı sağlanması durumunda belirtmiş olduğumuz belgelerin tanzim edilmesi ile Şehit aileleri ve Gazilerimiz başvurularını yapabilirler.

Şehit aileleri, Gazi olanlardan istenilen TOKİ evrakları nedir?

Kurasız olarak olarak TOKİ başvurusunda bulana bilmeniz için bazı evrakları tanzim etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar aslına bakılırsa sadece bir tanedir. Çünkü resmi sitede yer alan Türkiye Cumhuriyeti Belgesi tüm şehit ailesi ve Gazi ‘lerimiz de olduğu için sadece başvuru işlemi için aşağıdaki belgeyi ilgili merciden tanzim etmeniz yeterli olacaktır.

 • Emekli Sandığından alacakları, ”Hak Sahipliği Belgesi”

Bu belgeyi almanız başvuru işlemini aşağıdaki kuruluşlara yapmanız için yeterlidir.

Kurasız Gazi ve Şehit yakınlarına TOKİ fırsatı

Kurasız Gazi ve Şehit yakınlarına TOKİ fırsatı

Gazi, Şehit Aileleri TOKİ Başvurusunu Nereye Yapabilirler?

TOKİ kurasız haktan istifade etmek isteyen Gazi ve Şehit yakınları başvuru işlemlerini Türkiye Halk Bankası veya Ziraat bankalarına yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemleri için ön ödeme alınmaktadır. Ön ödemeler İllere göre değişiklik göstere bilmektedir. Küçük şehirlerde daha çok 1.000 TL olarak yer alsa da büyük şehirlerde bu ön ödemeler 2.000 liraya kadar çıka bilmektedir. Ayrıca TOKİ evin bedeline göre başvuru ‘da evini seçenlerden belli bir miktar ödeme alır. Bu ödeme miktarın evin toplam miktarının en fazla %20 kadardır. Yani alacağınız konut şayet 180.000 lira ise 36.000 lira bir ön ödeme yapmanız gerekir. Diğer kalan bakiye ise 240 ay vadeli olarak taksitlendirme yapılır.

"Şehit Aileleri Dul ve Yetimlerine Gazilere TOKİ Kurasız" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Şehit Aileleri Dul ve Yetimlerine Gazilere TOKİ Kurasız" - 7 YORUM
 1. blank Üzeyir koç dedi ki:

  Mrb yüzde 55 orda engnellem var adana da yaşıyorum toki başvurusu yapmak istiyorum

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ziraat bankası üzerinden başvuruda buluna bilirsiniz.

 2. blank Üner ÇALIŞKAN dedi ki:

  Merhabalar.Ben gazi olarak Antalya,Alanya,da 2+1 konutlarda hak sahibiyim.175 adalet 2+1 konutların hak sabi sıralamasında 9 uncu sıradayım.25 Mart,taki kura çekimine katılacakmıyım.? Yoksa doğrudan hak sahibi olup konut seçimi için, mi sözleşme yapacağım.Şimdiden teşekkürler.

 3. blank Ahmet dedi ki:

  sivil şehit yakınıyım fakat bana iş imkanından başka bi hak vermediler Ankara sgk pirimsiz aylıklar daire başksnlığına dilekçe yazmama rağmen hak sahipliği belgesi vermediler bu toki başvurusunu nasıl yapabilirim

 4. blank ömer dedi ki:

  ben gaziyim adanada buruk mahallesi tokiye başvurdum ama beni daire belirlemede kuraya soktular ve hiç istemediğim son kat geldi.takılan platinler nedeni ile sıcak iyi gelmiyor ve ust kat olunca yurume sıkıntısı olacağı için dairemi değiştirmem mumkunmu yardımcı olursanız sevinirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bizim ne yazık ki elimizden bir şey gelmiyor efendim, biz bilgilendirme yapan şahsi bir İnternet sitesiyiz.

 5. blank Cumali dedi ki:

  Dulara isranbuldan satışa hazır pıreje varmı

KOSGEBKredi.net