KOSGEB Kredi

Saanen Keçi Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (5.00.000 Lira)Saanen Keçi Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (5.00.000 Lira)

Küçükbaş hayvancılık olarak süt üzerine gelir elde etmek isteyenler için her yıl olduğu gibi 2021 yılında da en iyi seçenek kuşkusuz saanen keçi cinsleri gelmektedir. İsviçre’den ülkemizde ithal olarak getirilen saanen keçi cinsi coğrafyamıza çok kısa sürede ayak uydurarak yatırımcısına yüksek süt geliri kazandırma şansı tanımaktadır. Devletimizinde yeni yatırım yapacak olan çiftçilerimize Ziraat bankası ile sağlamış olduğu 15.000.000 liraya kadar %100 faiz desteği de göz önüne alınırsa Saanen keçi çiftliği kurmak oldukça cazip olarak gözükmektedir.

Neden Saanen Keçi Çiftliği Kurmalısınız?

Şayet küçükbaş hayvancılık yapmak istiyor ve kurbanlık, adaklık veya kasaplara ettin den ziyade sütünü değerlendirerek kazanç elde etmek istiyorsanız sizin için en iyi seçenek kuşkusuz saanen keçiciliği dir. İsviçre’den ithal olarak getirilen ve artık ülkemizin her bölgesinde rahatlık ile görülen saanen keçisi süt verme oranı ile diğer keçi cinslerine göre 3 ila 4 misli süt olanağı sağlamaktadır. Yerli ırklar yıllık olarak 150 – 200 Lt verir iken saanen keçi ırkı ise 600-700 ve hatta 80 Lt kadar süt vermektedir. Buda yaklaşık olarak yerli ırka oran ile 3 katı demektir! Saanen keçi çiftliği için şayet hazır bir yeriniz var ise ilk etapta 10 keçi ile başlayabilirsiniz. Bunun maliyeti de size yaklaşık 8.000 ile 10.000 lira arasına mal olacaktır. Saanen keçileri de kendi aralarında süt verme oranları bakımından ayrılmaktadır. Zaman içerisinde hayvanları seçerek 100 keçiden aldığınız verimi 30 keçiden alabilir böylece yem, bakım gibi maliyetlerinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Yapmış olduğunuz yatırım en kısa sürede kendini kurtaracak ve kar etmeye başlayacaksınız. Günlük ortalama 2 – 2,5 Lt yakın süt veren saanen keçisi süt fiyatı inek sütüne göre ortalama 3 kat daha fazla pazarlanmaktadır. Süt kalitesi bakımından da inek sütüne göre misli misli daha kaliteli olan keçi sütü doktorlar tarafından da anne sütünden sonra en kaliteli süt olarak önerilmektedir. Saanen keçisi 1 yılda ürettiği süt ile kendi amorti etmektedir. Tabi bu yıl içindeki doğumları hariç tir 🙂 Doğum olarak 10 keçi yıllık toplamda 12 keçi doğurabilmektedir. 1 Keçi yılla 5 yavruya kadar yapma imkanına sahiptir.


Saanen keçi yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gerekenleri anlattıktan sonra sıra devletten bu sektörde nasıl destek alınacağı nasıl kredi alınacağına geldik.

Ziraat Bankası Saanen Keçi Kredisi Fırsatlarını Kaçırmayın!

Bilindiği gibi kamu sermayeli banka konumunda yer alan Ziraat bankası çiftçilerimize hayvansan ve tarımsal kredi olanakları sunmaktadır. Bu olanakların içerisinde küçükbaş hayvancılık konusu da yer almaktadır. Geçimini saanen keçisi alarak sağlamak isteyenler en az 25 baş keçi almak için Ziraat bankasına gelmeleri halinde 2021 senesinde %75 faiz desteği ile 12 aylık sadece %2.50 faiz oranı imkanları ile kredi alabilir rahatlık ile 1 yıl geri ödemesiz 60 ay vadeli geri ödeme planı oluşturabilirler. Ziraat bankası çiftçilerimize bu imkanı sunarken keçi sayısından sonra bazı şartları da talep etmektedir. Bu şartlar içerisinde alınacak olan hayvanın mutlaka;

 1. Keçi-koyun kayıt sistemine kayıtlı olması ve 9 ile 24 aylık aralarında yaşlara sahip olması aranmaktadır.
 2. İpotek/ rehin değeri olan tarla, traktör, ev tapusu istenilir.
 3. İki bordolu çalışan talep edilmektedir. Kefillerin varsa eşleri de sözleşme formuna imza atacaktır.
 4. Devlete vergi borcu yoktur yazısı
 5. Kredi notu değerinin İYİ seviyesinde en az 1699 puan olması
 6. Çiftçi kayıt sisteminde isminin yer alması

gerekmektedir. Bu şartlara sağlayan çiftçilerimiz aşağıdaki tabloda altını çizmiş olduğumuz faiz desteğini Ziraat bankasından alabilirler.

Tabloda gözüktüğü gibi küçükbaş hayvancılık için keçi almak için yatırım ve işletme dönemi için en az %75 faiz desteği verilmektedir. Şuan keçi çiftliğine sahip olan çiftçilerimize ise bu destek oranı %75 olmaktadır. Buda bankanın yıllık hayvancılık faiz oranı olarak belirlemiş olduğu %10 faiz oranının 12 aylık vade için %0,83 oranına düşmesini sağlamaktadır. Bu oranlara kredi maliyet tutarları dahil değildir.

"Saanen Keçi Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (5.00.000 Lira)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Saanen Keçi Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (5.00.000 Lira)" - 14 YORUM
 1. blank huseyin dedi ki:

  100000 tl ben koysam kosgebden nekadar destek alabilirim. buyuk bi isletme yapmak istiyorum.tarlamda var. ve bana bu surecte aracilik yapacakmi kosgeb sut satisında olsun hayvan satisinda olsun…

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Canlı hayvan alımları için kurumdan hiç bir şeklide yararlanmazsınız.

 2. blank Halil İbrahim dedi ki:

  Merhaba keçi yetiştirmek istiyorum fakat sütünü kime satabilirim

KOSGEBKredi.net