KOSGEB Kredi

Niğde esnafına 150 milyonluk düşük faizli kredi bütçesi sağlandıNiğde esnafına 150 milyonluk düşük faizli kredi bütçesi sağlandı

NESKOOP yani Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Niğde ‘de büyük, küçük tüm esnafa bu yıl için tam 150 milyonluk esnaf kredisi kullandırılmaya hazırlanıyor. Özellik ile Niğde ‘de iş yeri yada sıfır ticari alacaklar için esnafa tam 500 bin TL düşük faizler ile kredi imkanı sağlanacak. Ayrıca işletme kredisi adı altında verilen ve üst miktarı 200 bin TL miktarı olan %4 faizli kredi imkanları da yine Niğdeli esnaflarımız için sağlanacak.

Niğde esnafına 150 milyon liralık dev bütçe!

Esnaflarımıza bilindiği gibi işletme giderleri ve ticari araç ile iş yeri alımları için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi öncülüğünde Türkiye Halk Bankası tarafından düşük faizli kredi imkanları sağlanmaktadır. Bütçe kapsamında esnaflara sağlanan bu kredi için Niğdeli esnaflarımıza bu yıl için sağlanacak olan kredi bütçesi 150 milyon TL olarak ön görülmektedir. NESKOOP başkanı sayın EKER tarafından yapılan bir açıklama ile bu bütçe kapsamında kredi imkanları şartları yerine getiren tüm esnaflara sağlanacaktır. EKER tarafından yapılan yazılı bir açıklamada: göreve geldiğimiz süre zarfında yaklaşık olarak 5 senedir esnaflarımızın finansman sorunlarına çözüm olmaya çalışıyoruz. Bu amaç kapsamında çok ciddi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve geldiğimiz de 16 milyon esnafımıza kredi imkanı sağlamışız. Şimdi ise bu rakamı tam 10 katına çıkararak  116 milyon 500 bin esnafımıza bu imkanları sağlamaya çalışacağız. Ayırca EKER, amacımız devletimizin sağladığı bu imkanlar dan çok daha fazla esnafımıza sağlayıp piyasaya daha fazla para sokmak dedi. Bu amaç ile gece hatta hafta sonları dahil çalıştıklarını belirten EKER, para kaynak sorunlarının olmadığını belirtti. Faiz oranlarına değinen başkan, esnafımız şayet bu krediyi,

  • 12 ay vadeli kullanır ise senelik %4
  • 12 aydan 60 ay vadeli olarak kullanırsa da yıllık sadece %5
Niğde esnafına düşük faizli kredi de dev bütçe ayrıldı

Niğde esnafına düşük faizli kredi de dev bütçe ayrıldı

faiz ödeyeceklerini de belirtti. Sizler için daha önce esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosunu bizler de paylaşmıştık. Tüm kesintiler dahil olmak üzere 200.000 TL kadar esnaf kredisinin hesaplamasını bu tablodan görebilirsiniz.! Başkan ayrıca bu kredi imkanları ile esnafım ister eski ticari araçlarını yenileyebilir, isterlerse de işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılaya bilirler dedi.!

Niğdeli esnaf düşük faizli kredi başvurusunu nasıl yapacak ?

Esnaf odaları aracılığı ile verilen 500 bin TL kadar iş yeri satın alma, 200 bin TL kadar ise işletme giderleri için sağlanan düşük faizli kredinin başvuru işlemleri bir dilekçe ile başlamaktadır. Başvuru dilekçesinin örneğini sizler için paylaşıyoruz. Bu dilekçeyi örnekte olduğu gibi şekilde doğru olarak odanıza teslim etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise süreç şu şekilde ilerlemektedir.

  • Yapılan başvuruyu esnaf odanız inceler.
  • Şayet olumlu bulursa bir üst kurula gönderir.
  • Haftalık olarak toplanan kurul tarafından yeninden başvurunuz incelenir. Şayet olumlu bulunursa,
  • Bu kez talebiniz Türkiye Halk Bankasına iletilir.

Bundan sonra iş ve sorumluluk tamamen Türkiye Halk Bankasına kalmıştır.

Türkiye Halk Bankasında süreç nasıl ilerler.?

Başvuru talebiniz Türkiye Halk Bankasına iletildiği zaman burada da bir süreç ilerlemektedir. Süreçte karşınıza çıkacak en önemli şey,

  1. Kredi notunuz.
  2. Ticari geçmişinizdeki süre ‘dir.

Kredi notunuz her kredi başvurusunda olduğu gibi ticari kredi başvurularında da çok önemlidir. Şayet kredi notu skorunuz düşük ise kredi ulaşmakta sizden iki şey istenilebilir.

  1. İpotek edilecek taşınmaz
  2. Yada, KGF teminatı.

Bu ikisinden bir tanesini mutlaka yerine getirmeniz gerekir. Şayet kredi not değeriniz sorunsuz ise bu sürece hiç girmez doğrudan kaç yıllık esnafsınız ona bakılır. Bankalar tarafından ticari olarak en az 6 aylık bir ticari geçmişiniz olması gerekir. Bu iki önemli etkeni de hallettikten sonra artık tüm işlemler tamamen formaliten ibarettir. Yaklaşık 1 hafta içinde yaptığınız başvuru sonrasındaki kredinize ulaşabilirsiniz.

"Niğde esnafına 150 milyonluk düşük faizli kredi bütçesi sağlandı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Niğde esnafına 150 milyonluk düşük faizli kredi bütçesi sağlandı" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net