KOSGEB Kredi

Mikro kredi veren bankalar


11.02.2016
3.701

Mikro kredi veren bankalar

Devlet destekleri ile esnaflığa ilk adımı mikro kredi veren bankalar ile adım atmak isteyen ev hanımı kadın girişimciler için başvuru yapması gereken adresleri ve mikro kredi başvuru şartlarını sayfamızda siz değerli ev hanımı bayan girişimciler için yer verdik.

Mikro kredi veren bankalar

Esnaf kredisi de olarak bilinen devlet destekli mikro kredi veren bankalar maalesef yoktur. ( Ev hanımlarına kredi veren bankalar hariç ) Mikro kredi veren bankalar yerine aslında kendi iş yerini kurmak isteyen kadınlar için bu imkanları sağlayan kurumlar mevcuttur. Mikro kredi veren kurumlar ülkemizde 3 tanedir bu kurumlar;

  • Türkiye israfı önleme vakfı
  • Kadın emeğini değerlendirme vakfı
  • Türkiye grameen mikro finans programı

adları altında kurulan kurumlardır. İsmini belirttiğimi bu kurumlara başvuruda bulunarak aşağıdaki şartlar dahilinde faydalanabilirsiniz.

Mikro kredi başvuru şartları

Kadınların esnaflığa teşvik edilmesi amacı ile devlet tarafından uygun imkanlarda sağlanan mikro krediden faydalanmak isteyen bayanlar bir araya gelerek 5 kişilik bir gurup oluşturmaları gerekmektedir. Oluşturulan gurubun mutlaka bir iş fikri olması gerekmektedir. Gurup iş fikrini benimsedikten sonra sayfamızda yer alan kurumlara başvuruda bulunur ve kurum tarafından gönderilecek olan memuru ile istişare yaparlar. Yapılan istişareler sonucunda kadın girişimciler yapacakları işi ilgili görevliye anlatırlar ve maddi durumları hakkında bilgi verirler. İlgili memur başvuru yapan kişinin maddi durumu ve iş fikrini göz önünde bulundurarak gurup üyelerini 3 günlük bir eğitime tabi tutar, eğitim sonrası bir hafta içerisinde guruba mikro kredi kapsamında başvuru yaptıkları parayı tören ile temin ederler.

Mikro kredi geri ödemesi

Ev hanımı kadın girişimcilerin gurup halinde faydalandıkları mikro kredi geri ödemeleri haftalık olarak ilgili memurun eve gelerek tahsis etmesi ile gerçekleşir. Geri ödeme miktarı başvuru yaptığını rakama göre değişir örnek vermek gerekir mikro kredi olarak 1000 TL kullanmış olan bir bayan girişimci haftalık 25 TL kadar bir kredi geri ödemesi yapması gerekmektedir.

Ev hanımları KOSGEB iş yeri kurma kredisi

Her ne kadar da mikro kredi veren bankalar devlet kamusunda yer almasa da KOSGEB kendi işini kuracak olan ev hanımlarına kredi imkanı sunmaktadır. Esnaf olmak isteyen kadın girişimcinin alacağı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ve sonrasında hazırlayacağı iş planı projesi ile başvuru yapacağı Girişimcilik Destek Programı ile kuracağı iş yeri için devletten erkek girişimcilere göre daha ayrıcalıklı bir şekilde faydalanabilmektedir. Sayfamızda tüm program başvuruları hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

"Mikro kredi veren bankalar" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Mikro kredi veren bankalar" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net