KOSGEB Kredi

Mikro kredi nasıl alınır


11.02.2016
7.749

Mikro kredi nasıl alınır

KOSGEB haricinde kadın girişimcilere üretim yapmaları adına 2019 yılında hibe kredi olanağı sunan bir diğer kurumda vakıflardır. Bu vakıflar ise TGMP yani Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ve yine Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı dır. Devletten ve çeşitli firmalardan destek alan bu vakıflar Mikro kredi imkanını kadınlara istenilen şartları sağlamaları durumda sunmaktadır. Sayfamızda mikro kredinin nasıl alınacağı ve şartlarının neler olduğunu bulabilirsiniz.

Mikro kredi nasıl alınır, şartları nelerdir

Öncelik ile şunu belirtmek isteriz ki mikro kredi tamamen kadınları iş hayatına atılmasına başlangıç olaması vesilesi ile devlet destekli verilen bir kredi paketidir. Peki mikro kredi nasıl alınır ? Mikro kredi alma şartları nelerdir ? diye başlamamız gerekirse, mikro krediyi almanız için öncelikle aynı mahallede ikametgah eden en az 5 kadının bir ayara gelmesi gerekmektedir. Bir araya gelen kadınlardan akrabalık yakınlığı olmaması aranmaktadır, her hangi bir yaş faktörü aranmamaktadır. Bir araya gelen 5 kadın girişimci iş fikirlerini belirledikten sonra mikro kredi başvurusu için TGMP ( Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ) telefon numaralarını aramaları gerekmektedir. TGMP Türkiye genelinde yer alan il/ilçe adres ve telefon numaraları BURADA yer almaktadır. İlgili memur sizlere gün verip belirttiğiniz ev adresine gelip sizi, iş ortağı kadınları ve maddi durumunuzu analiz edeceklerdir. Buna bir nevi kredi başvuru toplantısı gözü ile bakabilirsiniz. Yapacağınız iş için karşılıklı istişareler sonucunda gelen yetkili memurun olumlu notları göz önünde bulundurularak sizlere 3 günlük bir eğitim ve eğitim sonrasında bir hafta içinde ilk mikro kredinizi yapılan tören ile vereceklerdir.

Mikro kredi başvurusu için belgeler

Beş ev hanımı kadın girişimcinin iş fikirlerini devlet destekleri ile hayata geçirmeleri için verilen mikro kredi için herhangi bir belge, kefil, ipotek kesinlik ile istenilmemektedir. Kredi başvurusu yaptığını kurum tarafından gelen memurların iş fikrinizi gerçekten yapmak istediğinizi benimsemesi yeterli olacaktır. Bu krediye ev hanımlarına kefilsiz kredi diyede adlandırabiliriz.

Mikro kredi hızlı alma şartları

Mikro kredi almak isteyen ev hanımı kadın girişimci kredi başvurusunu yaptıktan sonra kredisine daha hızlı bir şekilde kavuşması için mutlaka yapmak isteği bir iş fikrinin olması gerekmektedir. İş fikrinin yanı sıra kurumca gelen memurlar kredi başvurusu yapan kadınların maddi durumuna geldiklerinde analiz ederler. Konuyu toparlamak gerekirse eğer ki bir iş fikriniz ve maddi durumuz düşükse mutlaka öncelik alacaksınızdır.

Mikro kredi ile ne tür işler kurulabilir

Ev hanımları mikro kredi ile bir iş yeri kurabilmeleri için ilk olarak kendilerindeki el becerilerini analiz etmeleri kurulacak olan işletmenin uzun vadeli ayakta durabilmesi için çok sağlıklı olacaktır. Mikro kredi ile yapılan yeni iş fikirleri sizler için aşağıda yer verdik.

 • Terzilik
 • Organik manav
 • Çocuklar için akülü araba, bebek arabası, bisiklet dükkanı
 • Tuhafiye, el işleri ürünler
 • El işi boyama
 • Ev yemekleri
 • Halı dokuma
 • Oyma süs ev eşyaları
 • Tatlı üretim

gibi bir çok yeni iş fikirlerini mikro kredi ile hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca mikro kredi ile üretmiş olduğunuz ürünleri pazarlamak için de sizlere destek sağlanmaktadır. Detaylar, videomuz ‘da

Mikro kredi veren kurumlar

İş fikrini hayata geçirmek isteyen ev hanımı kadınlar mikro kredi başvurularını yukarıda belirttiğimiz TGMP haricinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı veya Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı gibi diğer kurumlara da başvurarak mikro kredi başvurusu yapabilirler. Mikro kredi veren bankalar maalesef bulunmamaktadır.

Mikro kredi geri ödeme

Başlangıç olarak iş fikirlerini hayata geçirerek esnaf olmak isteyen kadın girişimcilere bahsi geçen kurumlar 100 TL ile 1000 TL arasında kredi imkanı sunmaktadırlar. Krediyi alan ev hanımı bayan girişimci aldıkları her yüz TL için haftalık 2,5 TL geri ödemeleri gerekmektedir. 1000 TL kullanan kadın girişimci haftalık 25 TL geri ödeme yapması gerekmektedir. Tahsis işlemeleri için memurlar evinize kadar gelmektedir.

 

"Mikro kredi nasıl alınır" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Mikro kredi nasıl alınır" - 10 YORUM
 1. Sunay dedi ki:

  Mikro kredi çekmek istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sunay hanım mikro kredi çekmek için nerelere başvuru yapabileceğinizi belirttik. Bunların haricinde sorunuz var ise cevaplaya biliriz.

 2. Azize dedi ki:

  Maximum ne kadara kadar destek alabiliyoruz mikro krediden acaba ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   En fazla 1.000 TL Azize hanım..

 3. ogulcan çelik dedi ki:

  mikro krediyi vermeye gelen memurlar kredi şartı olarak ellerinde ürün kataloguyla gelip bu urunlerden birıni almak zorundasınız yoksa size kredi vermem diyorlar ve zorla ürün satıyorlar böyle bir uygulama varmı bunun bılgisini verirmisiniz lütfen

 4. ogulcan çelik dedi ki:

  mikro kredi başvurularını alabilmemiz için gelen memurlar ellerinde bir satış katologuyla gelerek bunlardan birini almak zorundasınız almazsanız size kredi veremiyoruz diyorlar bu konu hakında bilgi verirmisiniz lütfen

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Böyle bir uygulamanın olmaması gerekmektedir. Emin misiniz size gelen kişilerin devlet görevlisi olduğuna ? kimliklerine baktınız mı ?

 5. Dudu Serap dedi ki:

  Yurt dışına peştemal satmak istiyoruz mikro kredi alabilirmiyiz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Dudu evet alabilirsiniz tabiki

 6. Ebru dedi ki:

  Ben mikro kredi kullandım ara kredimi bile çektim düzenli ödedikten sonra limit bile arttırabildiğim söylendi bu imkanı sağlayan kurumlara teşekkür ederim fakat sorun daha önce bir bayanın belirttiği gibi zorla ürün satışı yapılması zaten üç kuruş kazanıp kredi taksidi ödüyoruz birde fahiş fiyatlarla satılan katalogdaki ürünlerin taksidi ekleniyor mikro taksidimize hadi uygun olsa fiyat almak sorun değil kimlik sorun demişsiniz ben bizzat büroya gittim ordan aldm krediyi orda verdiler zorla ürünü de kataloğuda lütfen araştırın o kataloğu bulun ve fiyatlara bakın 1000 lirası olmayan bir bayan 1500 liraya elektirik süpürgesini nasıl alsın

KOSGEBKredi.net