Mikro kredi nasıl alınır

Mikro kredi nasıl alınır
11 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 7.147 kez okundu.


Mikro kredi nasıl alınır

KOSGEB haricinde kadın girişimcilere üretim yapmaları adına hibe kredi olanağı sunan bir diğer kurumda vakıflardır. Bu vakıflar ise TGMP yani Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ve yine Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı dır. Devletten ve çeşitli firmalardan destek alan bu vakıflar Mikro kredi imkanını kadınlara istenilen şartları sağlamaları durumda sunmaktadır. Sayfamızda mikro kredinin nasıl alınacağı ve şartlarının neler olduğunu bulabilirsiniz.

Mikro kredi nasıl alınır, şartları nelerdir

Öncelik ile şunu belirtmek isteriz ki mikro kredi tamamen kadınları iş hayatına atılmasına başlangıç olaması vesilesi ile devlet destekli verilen bir kredi paketidir. Peki mikro kredi nasıl alınır ? Mikro kredi alma şartları nelerdir ? diye başlamamız gerekirse, mikro krediyi almanız için öncelikle aynı mahallede ikametgah eden en az 5 kadının bir ayara gelmesi gerekmektedir. Bir araya gelen kadınlardan akrabalık yakınlığı olmaması aranmaktadır, her hangi bir yaş faktörü aranmamaktadır. Bir araya gelen 5 kadın girişimci iş fikirlerini belirledikten sonra mikro kredi başvurusu için TGMP ( Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ) telefon numaralarını aramaları gerekmektedir. TGMP Türkiye genelinde yer alan il/ilçe adres ve telefon numaraları BURADA yer almaktadır. İlgili memur sizlere gün verip belirttiğiniz ev adresine gelip sizi, iş ortağı kadınları ve maddi durumunuzu analiz edeceklerdir. Buna bir nevi kredi başvuru toplantısı gözü ile bakabilirsiniz. Yapacağınız iş için karşılıklı istişareler sonucunda gelen yetkili memurun olumlu notları göz önünde bulundurularak sizlere 3 günlük bir eğitim ve eğitim sonrasında bir hafta içinde ilk mikro kredinizi yapılan tören ile vereceklerdir.

Mikro kredi başvurusu için belgeler

Beş ev hanımı kadın girişimcinin iş fikirlerini devlet destekleri ile hayata geçirmeleri için verilen mikro kredi için herhangi bir belge, kefil, ipotek kesinlik ile istenilmemektedir. Kredi başvurusu yaptığını kurum tarafından gelen memurların iş fikrinizi gerçekten yapmak istediğinizi benimsemesi yeterli olacaktır. Bu krediye ev hanımlarına kefilsiz kredi diyede adlandırabiliriz.

Mikro kredi hızlı alma şartları

Mikro kredi almak isteyen ev hanımı kadın girişimci kredi başvurusunu yaptıktan sonra kredisine daha hızlı bir şekilde kavuşması için mutlaka yapmak isteği bir iş fikrinin olması gerekmektedir. İş fikrinin yanı sıra kurumca gelen memurlar kredi başvurusu yapan kadınların maddi durumuna geldiklerinde analiz ederler. Konuyu toparlamak gerekirse eğer ki bir iş fikriniz ve maddi durumuz düşükse mutlaka öncelik alacaksınızdır.Mikro kredi ile ne tür işler kurulabilir

Ev hanımları mikro kredi ile bir iş yeri kurabilmeleri için ilk olarak kendilerindeki el becerilerini analiz etmeleri kurulacak olan işletmenin uzun vadeli ayakta durabilmesi için çok sağlıklı olacaktır. Mikro kredi ile yapılan yeni iş fikirleri sizler için aşağıda yer verdik.

 • Terzilik
 • Organik manav
 • Çocuklar için akülü araba, bebek arabası, bisiklet dükkanı
 • Tuhafiye, el işleri ürünler
 • El işi boyama
 • Ev yemekleri
 • Halı dokuma
 • Oyma süs ev eşyaları
 • Tatlı üretim

gibi bir çok yeni iş fikirlerini mikro kredi ile hayata geçirebilirsiniz.

Mikro kredi veren kurumlar

İş fikrini hayata geçirmek isteyen ev hanımı kadınlar mikro kredi başvurularını yukarıda belirttiğimiz TGMP haricinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı veya Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı gibi diğer kurumlara da başvurarak mikro kredi başvurusu yapabilirler. Mikro kredi veren bankalar maalesef bulunmamaktadır.

Mikro kredi geri ödeme

Başlangıç olarak iş fikirlerini hayata geçirerek esnaf olmak isteyen kadın girişimcilere bahsi geçen kurumlar 100 TL ile 1000 TL arasında kredi imkanı sunmaktadırlar. Krediyi alan ev hanımı bayan girişimci aldıkları her yüz TL için haftalık 2,5 TL geri ödemeleri gerekmektedir. 1000 TL kullanan kadın girişimci haftalık 25 TL geri ödeme yapması gerekmektedir. Tahsis işlemeleri için memurlar evinize kadar gelmektedir.

Ev hanımlarına hibe kredi

KOSGEB kurumlarına başvuruda bulunarak Girişimcilik Destek Programı kapsamında kuracağınız işletme için erkek girişimcilere oran ile kadın girişimciler daha avantajlı bir şekilde istifade etmektedirler. Sitemizde yer alan KOSGEB Girişimcilik Destek Program başvurusu hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Konu ilgili video haber.Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Evlilik Kredisi 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mikro kredi nasıl alınır Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. serhat dedi ki:

  Cesaretle ne alakası var haftalık 25 tl çok büyük bir para değil ki

 2. Misafir dedi ki:

  Bende başvurmak istiyorum ama cesaret edemiyorum nasıl olacak ödemeler diye satış yapılırmı diye Mehmet bey eşiniz bana tavsiye edermi kendisi kullanıp biryere geldim mikro krediyı

  1. Admin dedi ki:

   Ticaret cesaret gerektirir, bence kendinize güveninin.

 3. Mehmet dedi ki:

  Eşim birkaç sefer kullandı 1000 tl 25 tl 46 haftada geri ödenecek buraya kadar herşey normal görünüyor ama ödenen faiz ve kredi kullanana zorunlu ürün satışı yapıyorla birde onun taksidi ve harişten 5 ve 10 tl gibi her hafta kumbarada birikmesi için para istiyorlar.Bu kurum mutlaka karşılıksız bara vermez ama bu kredi kadın girişimciler hayat ekonomisini kazansın diye veriyorsunuz ama siz bu kadınlardan daha cok kazanıyorsunuz.Birde devam eden kredi tasidi az kalmış biraz birikmişim var tamamını erken kapatayım yeniden kredi çekelim denildiğinde tamam sen kredini öde yardımcı oluruz diyorlar ama nerde üstünden haftalar aylar geçiyor her geldiklerinde bu hafta olmadı hftaya kesin yalan üstüne yalan .Hadi size kolay gelsin ama insanların ahını alıyorsunuz.

 4. Ufuk dedi ki:

  Mantığa gel, aferin böyle devam

 5. Cevat dedi ki:

  Ne kadar safız be 100 tl ve bin tl diyor haftalık ödemeli 100tl sakız alınır dalga geçiyor bunlar

  1. Admin dedi ki:

   Osmanlıda bir çadırda kuruldu. 🙂 Bence başlangıç için hiç yoksan güzel para..

 6. ilknur dedi ki:

  zeytinyağ dükkanı açmAK İSTİYORUM AHŞAPTAN OLACAK İÇİ….

 7. kezban balta dedi ki:

  ev yemekleri uzerine bir yer acmak istiyorum

 8. Figen udul dedi ki:

  Bende kredi alıp ayaklarimmin üstünde durmak istiyorum ama nasil yapacağımi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 9. Seymanur Yildiz dedi ki:

  Mikro kredi is basvurusu nasil yapiliyor acaba yardmci olur musunuz ?

 10. Feride dedi ki:

  Bende kredi almak istiyorum lütfen yardım cı olurmusunuz

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Ziraat Bankası Evlilik Kredisi 2018
Ziraat Bankası Evlilik Kredisi 2019

Geçen yıl olduğu gibi 2019 yılında da kendine yuva kurmak isteyen çiftlerimize devlet faiz yardımı destekli çeyiz hesapları açılamaya devam edilmektedir....

Kapat