KOSGEB Kredi

Meslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB 225 Bin TL Hibe KrediMeslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB 225 Bin TL Hibe Kredi

Meslek lisesi mezunu iseniz iş hayatına KOSGEB üzerinden atılabilirsiniz. Kendinize ait kuracağınız herhangi torna, elektrik yada mezunu olduğunuz başka iş kolları için devletten hibe desteği bu yılda almaya devam ediyorsunuz. 60 bin TL den başlayıp 225.000 TL kadar çıkan bu teşvikler için üstelik ”Girişimcilik Belgesi” almanızda gerek yok! Lise yada Üniversite mezunu olun mobilya yada branşınız inşaat olsun bu destekler den nasıl yararla bilirsiniz? biliyor musunuz?

KOSGEB’den Meslek Lise Mezunlarına Dev Destek!

Hangi branş üzerinden mezun olur iseniz olun KOSGEB meslek lisesi mezunlarına ”Girişimcilik Belgesi” alamdan da destek sağlamaktadır. Kendi meslek dalınız da işletme kurmanız durumunda HALBANK üzerinde de kredi alabileceğiniz gibi KOSGEB’den de hibe alabilmekte siniz. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında 60.000 TL ve İleri Girişimcilik Destek Programından ‘da 225.000 TL kadar hibe sizleri bekliyor. İş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde olması durumunda şu şartları da sağlamanız halinde bu hibeleri sizlerde milyonlarca meslek lisesi mezunu gibi kolaylık ile alabilirsiniz.

 1. 18 Yaşından büyük olmanız halinde
 2. Daha önce devletten hibe alması iseniz
 3. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne kayıtlı değilseniz

Bu hibe miktarlarından yararlanabilirsiniz. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında kuracağınız işletme için sizlere ”Girişimcilik Belgesi” almadan aşağıdaki destekler verilir.

 • Geleneksel Girişimcilik Desteği

İş fikri ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer alan meslek lisesi mezunları için aşağıdaki deste tablosu uygulanır.

Meslek lisesi mezunu işletmesini kurduğu an 5.000 TL hibe alır. Şayet lise mezunu girişimci bu desteği 30 yaş altında başvurdu ise yada 1. derece şehit yakını veya Gazi yada engelli ise o zaman bu destek miktarı 10.000 TL olur. Aynı şekilde işletmenin 2. yılında bu destek girişimciye verilir. Toplamda ise kuruluş desteği olarak lise mezunu 20.000 TL hibe alır.

 • İşletmesinin ilk yılını doldurması ile birlikte pirim ödeme toplam gününe göre şu hibeleri almaya hak sahibi olur.
  1. 180 ile 539 gün pirim ödemesi için 5.000 TL
  2. 540 ile 1079 gün için 10.000 TL
  3. 1080 ya üstünde bir prim ödemesi için ise 20.000 TL hibe alır.
 • İşletmesinin 12 ile 24 ay arasında ise;
  1. 360 ile 1079 gün pirim ödeme yapıldı ise 5.000 TL
  2. 1080 ile 1439 gün arasında bir pirim ödemesi için 15.000 TL
  3. Şayet 1440 gün üzerinde bir pirim ödemesi varsa o zaman 20.000 TL hibe alır.

Her iki dönemde toplam olarak lise mezunu girişimci 60.000 TL kadar bu şekilde hibe alabilmektedir.

 • İleri Girişimcilik Destek Programı

İş fikri ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içerisinde olan meslek lisesi mezunları yukarıdaki tablo haricinde aşağıdaki destek programından da yararlanır.

 • Düşük Orta-Düşük olması durumunda 75.000 TL 100.000 liralık harcama yapılması ile alınır.
 • Orta-Yüksek düzeyde ise 150.000 TL hibe 200.000 TL makine alımları için verilir.
 • Yüksek düzeyde ise 300.000 lira 225.000 liralık makine alımları için meslek lisesi girişimciye verilir.

Not: Alınacak olan makinelerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Yerli Malı Tebligatına uygun olması şarttır.!

Meslek Lisesi Mezunu Devlet Desteğine Nasıl Başvuru Yapar?

Türk Ticaret Kanunu kapsamında işletmesini kurmuş olan meslek liseli tablolarda yer alan destek başvurusunu yapabilmesi için belirtilen şartları sağlaması yeterlidir. Başvuru işlemleri için ise ön kayıtlarını e-Devlet üzerinden yapması gerekir. Bu işlemler için GİB kaydının olması gerekir. Şayet işletmenizi yasalara uygun bir şekilde kurdu iseniz başvuru işlemleriniz için şu yolu izleye bilirsiniz.

 1. İlk olarak KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olunuz.
 2. KOBİ beyannamesi doldurunuz.
 3. e-Hizmetler üzerinden ”Tüm Hizmetleri Göster” diyerek.
  1. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı
  2. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulununuz.

Başvurular sonrası almış olduğunuz çıktılar ile İl Müdürlüğüne müracaat edin. Müracaat için işletme belgelerinizi de yanınızda mutlaka götürün. Size hafta bir toplanan kurul iş planını sunumu yapmanız için bir gün verecektir. Verilen tarih ve saate iş planı sunumu yapar ve onaylatır iseniz tüm bu destekleri almaya hak sahibi olursunuz.!"Meslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB 225 Bin TL Hibe Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Meslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB 225 Bin TL Hibe Kredi" - 175 YORUM
 1. blank Ahmet Ali Aydemir dedi ki:

  Ben 2019 mezunuyum bu yıl mezun oldum ve elektronik ci dükkanı açmak istiyorum bunun için yeterli bütçeye sahip değilim isparta eğirdir mesleki ve teknik Anadolu lisesinden mezun oldum kosgep hibe ye bav vurmak istiyorum ama 2015-2016 mezunu olmaniz şartıyla yazıyor ben bu kosgep ten nasıl yararlana bilirim? Bana yardımci olur ve hayalimi gerçekleştire birisem çok sevinirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yaşınız 18 ‘den büyük mü ?

 2. blank Selin dedi ki:

  Ben 2019 çocuk gelişim mezunuyum ama tek hayalim küçük bir pastane açmak ama ne yazıkki yeterli bütçeye sahip değilim kosgep başvurmak istiyorum 21 yaşındayım yararlanabilme şansim varmı acaba ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sektörünüz KOSGEB tarafından desteklenmektedir. İsterseniz size destek kodunu’da verebilirim. Bütçe konusuna gelince elinizde yeterli bütçeye sahip olup, yatırım yaptıktan sonra yapılan giderleri geri alabilirsiniz.

 3. blank murat dedi ki:

  örneğin ben liseyi bilgisayar mezunu olarak bitirdim ama başka bir alanda iş açmak istiyorum örneğin giyim sektörü bunun için de bize hibe yardımı veriliyor mu veriliyorsa ne şartlarda veriliyor belli bir zaman sonra geri alınıyor mu

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Veriyor ama girişimcilik belgesi almanız şarttır.

 4. blank Sezgin AKSOY dedi ki:

  merhabalar;
  2005 / 2006 yılın mezunum torna tesviye bölümünden mezun oldum.
  şuan yaşım 31 yaklaşık 10 yıldır kesici takım üretimi ilen uğraşıyorum.
  10 yıllık bilgi birikim ile kendi işimi yapmak ve ekonomiye katkıda bulunmak istiyorum nasıl yol alabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Benim sermaye bulma konusunda kesinlik ile tavsiyem Türkiye Halk Bankası’nın girişimcilere sunduğu kredi imkanlarıdır. Bahsetmiş olduğunuz nitelikler ile çok rahat bu bankamızdan kredi kullana bilirsiniz.

 5. blank murat dedi ki:

  girişimcilik belgesini nereden ve nasıl alırız ve bu hibe geri alınıyor mu

1 2 3 15
KOSGEBKredi.net