KOSGEB Kredi

Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi


17.06.2016
8.993
Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi

İmzalan protokole göre artık tüm meslek lisesi mezunları mezun oldukları bölümler üzerinde kuracakları iş yeri için KOSGEB den 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi alabilecekler. Devlet imkanlarının meslek lisesi mezunlarına da yansıması ile birlikte bir çok teknik veye meslek lisesi mezunu teşvik kredileri ile kolayca kendi işletmelerini kurabilecekler. KOSGEB başkanı sayın Ramazan BİÇER bey efendi müjdeyi meslek lisesi mezunlarına karne hediyesi olarak verdi ve istenilen şartları takip edilmesi yolları aşağıda sizler için bizlerde paylaştık. Mobilya, Bilgisayar, Sağlık, Elektrik, Motor, Elektronik, Torna tesviye, Tesisat, Seramik, Hayvancılık, Gıda, El sanatları, Çocuk gelişimi, eğlence dahil bir çok mesleki eğitimlerini tamamlayan erkek ve kız öğrencilerimiz devletin sunmuş olduğu bu dev destek den faydalanabileceklerdir.

Meslek lisesi mezunları KOSGEB 150 bin TL kredi başvurusu nasıl yapabilir şartlar nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınıf ve branş ayırt etmeksizin tüm meslek lisesi mezunları mezun oldukları bölümlere ait kuracakları iş yeri için devletten KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL hibe 100 bin TL side faizsiz olmak üzere toplamda 150 bin TL kredi alabilecekler. KOSGEB başkanı Sn. Ramazan BİÇER bey efendinin 2015-2016 yılı mezunları için yapmış olduğu duyuru ile tüm teknik lise ve meslek lisesi mezunları bu imkandan yararlanabilecekler. Bu imkanlardan öğrencilerin yararlanabilmesi için istenilen şartların başında 2015 – 2016 yılında ve sonralarında meslek yada teknik liselerden mezun olması gelmektedir. Belirtilen yıl ve sonrasında mezun olan teknik ve meslek liseli öğrencilerimiz aşağıda belirttiğimiz adımları izleyerek kendilerine ait devlet destekli iş yeri kurabilecekler..

Meslek lisesi öğrencileri nasıl kendilerine ait iş yerini devlet destekli kurabilirler

Kendi bölümlerinden mezun olanlar kendi bölümleri ait iş yeri kurma şartı ile devletten Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe ve faizsiz kredi alabilecekler. Lise bitirme belgesi sahibi gençlerimiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi bitirmiş kabul edilerek hiç bir sınava ve kursa girmeden aşağıdaki adımları sağlayarak iş yerlerini devlet teşvikli kurabilirler.

Kendi bölümünüz üzerine iş yeri kurunuz!

Mezun öğrencilerimizin ticari hayata atılmaları için izlemesi gereken ilk adım kendi branşları üzerine iş yeri kurmalarıdır. Hangi mesleki ve teknik liseden mezun olduysanız şayet o branş üzerine iş yeri açmanız gerekmektedir. Ailenizden veya büyükleriniz den alacağınız destekler ile iş yerinize ait olan tüm harcamaları yapın ( Faturalarını atmayınız ) ve aşağıdaki adımı takip ederek KOSGEB birimlerine ulaşın

KOSGEB hibe başvurunuzu yapınız

Mezun olduğunuz branşa ait iş yerinizi kurduktan ve gerekli harcamaları sağladıktan sonra ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme kendinizi kayıt ettirdikten sonra sisten üzerinden Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemleri de resimli anlatım ile buradan gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımları da başarılı bir şekilde tamamlayan meslek lisesi mezunu artık açmış olduğu iş yeri için hazırladığı KOSGEB iş planı projesi ile birlikte 50 bin TL hibe başvurularını gerçekleştirebilirler! KOSGEB iş planı projesi hakkında kısa videomuz sizler için aşağıda yer verir iken konu hakkında geniş bilgi içeren makalemiz ise burada yer almaktadır.

Değerli teknik ve meslek lisesi mezunları KOSGEB desteklerinden faydalanmak için izlemeniz gereken adımları sırası ile sizler için belirttik. Bir de iş yeri kurarken Belediye, Vergi daireleri ve Meslek odaları tarafından istenilen bazı gerekli evraklar ve belgeler yer almaktadır. Gerekli olan bu evrakları ve belgeleri de buradan bulabilirsiniz.

"Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi" - 6 YORUM
 1. Ahmet Ali Aydemir dedi ki:

  Ben 2019 mezunuyum bu yıl mezun oldum ve elektronik ci dükkanı açmak istiyorum bunun için yeterli bütçeye sahip değilim isparta eğirdir mesleki ve teknik Anadolu lisesinden mezun oldum kosgep hibe ye bav vurmak istiyorum ama 2015-2016 mezunu olmaniz şartıyla yazıyor ben bu kosgep ten nasıl yararlana bilirim? Bana yardımci olur ve hayalimi gerçekleştire birisem çok sevinirim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yaşınız 18 ‘den büyük mü ?

 2. Selin dedi ki:

  Ben 2019 çocuk gelişim mezunuyum ama tek hayalim küçük bir pastane açmak ama ne yazıkki yeterli bütçeye sahip değilim kosgep başvurmak istiyorum 21 yaşındayım yararlanabilme şansim varmı acaba ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sektörünüz KOSGEB tarafından desteklenmektedir. İsterseniz size destek kodunu’da verebilirim. Bütçe konusuna gelince elinizde yeterli bütçeye sahip olup, yatırım yaptıktan sonra yapılan giderleri geri alabilirsiniz.

 3. murat dedi ki:

  örneğin ben liseyi bilgisayar mezunu olarak bitirdim ama başka bir alanda iş açmak istiyorum örneğin giyim sektörü bunun için de bize hibe yardımı veriliyor mu veriliyorsa ne şartlarda veriliyor belli bir zaman sonra geri alınıyor mu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Veriyor ama girişimcilik belgesi almanız şarttır.

KOSGEBKredi.net