Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi

Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 8.496 kez okundu.


17 haziran 2016 yılında imzalan protokole göre artık tüm meslek lisesi mezunları mezun oldukları bölümler üzerinde kuracakları iş yeri için KOSGEB den 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi alabilecekler. Devlet imkanlarının meslek lisesi mezunlarına da yansıması ile birlikte bir çok teknik veye meslek lisesi mezunu teşvik kredileri ile kolayca kendi işletmelerini kurabilecekler. KOSGEB başkanı sayın Ramazan BİÇER bey efendi müjdeyi meslek lisesi mezunlarına karne hediyesi olarak verdi ve istenilen şartları takip edilmesi yolları aşağıda sizler için bizlerde paylaştık. Mobilya, Bilgisayar, Sağlık, Elektrik, Motor, Elektronik, Torna tesviye, Tesisat, Seramik, Hayvancılık, Gıda, El sanatları, Çocuk gelişimi, eğlence dahil bir çok mesleki eğitimlerini tamamlayan erkek ve kız öğrencilerimiz devletin sunmuş olduğu bu dev destek den faydalanabileceklerdir.

Meslek lisesi mezunları KOSGEB 150 bin TL kredi başvurusu nasıl yapabilir şartlar nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınıf ve branş ayırt etmeksizin tüm meslek lisesi mezunları mezun oldukları bölümlere ait kuracakları iş yeri için devletten KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL hibe 100 bin TL side faizsiz olmak üzere toplamda 150 bin TL kredi alabilecekler. KOSGEB başkanı Sn. Ramazan BİÇER bey efendinin 2015-2016 yılı mezunları için yapmış olduğu duyuru ile tüm teknik lise ve meslek lisesi mezunları bu imkandan yararlanabilecekler. Bu imkanlardan öğrencilerin yararlanabilmesi için istenilen şartların başında 2015 – 2016 yılında ve sonralarında meslek yada teknik liselerden mezun olması gelmektedir. Belirtilen yıl ve sonrasında mezun olan teknik ve meslek liseli öğrencilerimiz aşağıda belirttiğimiz adımları izleyerek kendilerine ait devlet destekli iş yeri kurabilecekler..

Meslek lisesi öğrencileri nasıl kendilerine ait iş yerini devlet destekli kurabilirler

Kendi bölümlerinden mezun olanlar kendi bölümleri ait iş yeri kurma şartı ile devletten Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe ve faizsiz kredi alabilecekler. Lise bitirme belgesi sahibi gençlerimiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi bitirmiş kabul edilerek hiç bir sınava ve kursa girmeden aşağıdaki adımları sağlayarak iş yerlerini devlet teşvikli kurabilirler.Kendi bölümünüz üzerine iş yeri kurunuz!

Mezun öğrencilerimizin ticari hayata atılmaları için izlemesi gereken ilk adım kendi branşları üzerine iş yeri kurmalarıdır. Hangi mesleki ve teknik liseden mezun olduysanız şayet o branş üzerine iş yeri açmanız gerekmektedir. Ailenizden veya büyükleriniz den alacağınız destekler ile iş yerinize ait olan tüm harcamaları yapın ( Faturalarını atmayınız ) ve aşağıdaki adımı takip ederek KOSGEB birimlerine ulaşın

KOSGEB hibe başvurunuzu yapınız

Mezun olduğunuz branşa ait iş yerinizi kurduktan ve gerekli harcamaları sağladıktan sonra ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme kendinizi kayıt ettirdikten sonra sisten üzerinden Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemleri de resimli anlatım ile buradan gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımları da başarılı bir şekilde tamamlayan meslek lisesi mezunu artık açmış olduğu iş yeri için hazırladığı KOSGEB iş planı projesi ile birlikte 50 bin TL hibe başvurularını gerçekleştirebilirler! KOSGEB iş planı projesi hakkında kısa videomuz sizler için aşağıda yer verir iken konu hakkında geniş bilgi içeren makalemiz ise burada yer almaktadır.

Değerli teknik ve meslek lisesi mezunları KOSGEB desteklerinden faydalanmak için izlemeniz gereken adımları sırası ile sizler için belirttik. Bir de iş yeri kurarken Belediye, Vergi daireleri ve Meslek odaları tarafından istenilen bazı gerekli evraklar ve belgeler yer almaktadır. Gerekli olan bu evrakları ve belgeleri de buradan bulabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan KOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Meslek lisesi mezunlarına KOSGEB 150 bin TL hibe kredi Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Uğur dedi ki:

  2012 mezunuyum destek alamayacakmıyım yani ?

 2. Yasemin dedi ki:

  Okul öncesi mezunuyum iş yeri açma belgemi kullanarak anaokulu öğrencilerine yönelik 3-6 yaş arası çocuklara psikomotor gelişimlerini destekleyen bir yer açmak istiyorum KOSGEB’e projemi sunduğum takdirde hibe alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba NACE kodlarında bu sektörün desteklendiğini daha önce görmüştüm..

 3. Sait sefa dedi ki:

  Raylı sistemler makina bölümünden bu sene mezun oldum acaba hangi sektörde işyeri açabilirim.

 4. Kemal korkmaz dedi ki:

  Boyle sacmalik olamaz yeni mezun genclere firsati ver yillarca ozel sektorde calismis tecrube yapmis ve sonunda kendi isinin hayalini kuran bu kadar mezun icin buyuk haksizlik.

 5. Barış dedi ki:

  Bilgisayarlı muhasebe okuyorum İnşaat sektörü üzerine iş kurmak istiyorum devlet bana bu konuda yardımcı olurmu ?

 6. Doğan dedi ki:

  Ne kadar saçma birşey ya ….şimdi 2013 yıl mezunu elektronik bölümden birisi. Yahu bu adam çok güzel bir proje gerçekleştirdi üretim gücü yok e bu devlet neden ayrım yapıyor…..bu kadar saçma sapan bir destek olabilir mi

 7. Ahmet inneci dedi ki:

  1999 meslek lısesı mezunuyum .ıs yerı almak vede hibe faizsiz krediden yararlanmak ıstıyorum

 8. Enver güneş dedi ki:

  Ben1989 mezunuyum bu hibeden yararlanamıyorummu

 9. özkan ÖZDEMİR dedi ki:

  merhabalar 1992 meslek lisesi mezunuyum.yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla 2016 ve sonraki yıllarda mezun olanlar için geçerli bu uygulama biz faydalanamıyormuyuz acaba

 10. Murat Bilen dedi ki:

  Ben1995 meslek lisesi mezunuyum iş yerim var mesleğimle ilgisi yok kirediden yararlanmak için ne yapmam lazım

 11. Safak bukcuoglu dedi ki:

  Ben 2009 meslek lisesi mezunuyum ve isyeri açma belge var hibe ve faizsiz krediden yararlanabilirmiyim??

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
KOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklar
KOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklar

KOSGEB hem KOBİ hemde yeni iş yeri kurmuş ve işletmesinin ilk yılını doldurmuş olan girişimcilerimize ihtiyaçlarını karşılamak adına sadece analaşma...

Kapat