KOSGEB Kredi

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper veya hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üzerinden devlet desteği alabilmektedir. NACE kodları ile desteklenen sektöre ister bayilik alarak isterseniz de almadan herhangi bir isim ile girişimde buluna bilirsiniz. Hazırlayacağınız sektöre dahil iş planı ile sizlerde 18 yaşından büyük olmanız durumunda devlet desteklerinden istifade rahatlık ile edebilirsiniz. Peki, bu başvurular nasıl olacak?

KOSGEB Market Sektörü NACE Kodu Nedir?

İlk olarak süper yada hiper market sektörünün kurum tarafından destekleniyor mu bir ona bakmalısınız? Aksi taktirde hibe almak için atacağınız bütün adımlar boşa gidecektir. Destek alıp almadığını anlamak için ise yapmanız gereken tek şey sektöre ait NACE kodlarının KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alıp almadığına bakılması gerekir. Tabi biz konumuz gereği sizler için bu market sektörüne ait bütün NACE kodlarını araştırarak bir araya getirdik. İşte market sektörüne ait bütün üst ve alt 6′ lı NACE kodları.

Evet, yukarıda tabloda sizlerinde görmüş olduğu gibi market sektörü 47.11.01 NACE kodu ile desteklenmektedir. Süper yada hiper tarzı bir market kuracaksanız bu da 47.11.02 NACE kodu ile ayrıca destek almaktadır. Şimdi market sektörünün her türlüsünün kurum tarafından desteklendiğini gördüğümüze göre bu desteğe nasıl başvuru yapabiliriz?

1- İlk Olarak Girişimcilik Eğitimi Almalısınız!

Market sektörü için verilecek olan destekten yararlana bilmeniz için ilk olarak girişimcilik eğitimi almanız gerekir. 18 yaşından büyük iseniz ve herhangi bir yasa dışı suç örgütü değilseniz hangi tahsile sahip olur iseniz olun bu eğitimi almaya hak sahibisiniz. Eğitimler artık İnternet üzerinden yeni girişimcilere verilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen bu eğitimlere e-Devlet üzerinden kolaylık ile başvuru yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise şunlardır.

 1. Doğrudan eğitimlerin İnternet üzerinden verilen sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üst tarafından yer alan ”GİRİŞ YAP” bağlantısına tıklatalım.
 3. e-Devlet şifremizi girelim. Otomatik olarak yine aynı sayfaya yönlendirme olacaktır.
 4. Şimdi sayfanın en altına inelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Eğitime Başla” diyelim.
 5. Karşımıza çıkan 7 videoyu izleyip sonrasında oluşan testleri çözelim.

Artık, girişimcilik eğitimi tamamlayıp girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olacaksınız.

2-Market Açma Maliyet Hesaplama Yapma

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra şimdi sıra geldi market açmaya. Bu işlemi ister herhangi bir firmanın bayiliğini alarak isterseniz de kendi adınıza özgün bir şekilde sağlaya bilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Maliyet hesaplamasını da yine siz belirleye bilir bütçenize göre süper yada hiper tarzı bir market açabilirsiniz. Ancak, bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise açacağınız işletmenin Türk Ticaret Kanunu kapsamında yasalara uygun bir şekilde açılması gerekmektedir. Yeni bu da demek oluyor ki,

 • Vergi mükellefi
 • Belediye ruhsat izni alınmış
 • Meslek odasına kayıtlı
 • SGK pirim ödemesi için başvuruda bulunmuş

bir işletme olmalısınız. Zaten normal şartlarda da bu işlemleri sağlamanız gerekmektedir. Bu neden bu süreçte herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyor. Maliyet hesaplama işlemi de tamamen sizin tercihinize göre belirlenir. Ama, kaba taslak bir hesaplama yaparsak.

 • İşletme kirası 1.000 ile 10.000 TL (yerine göre)
 • Yasal işlemler için gidecek olan masraf (Ortalama 3.000 TL)
 • İşleme dış kompozisyon 3.000 ile 10.000 TL (Dış cephenin büyüklüğüne göre)
 • İş raf, soğutma dolapları (10.000 TL ile 20.000 TL market içinin m2 göre)
 • Market içinin ürünler ile doldurulması (50.000 TL ile 200.000 TL)

Kısaca en ufak bir süper market açmak için cebinizde sermaye olarak 70.000 TL ile 100.000 TL olması gerekir.!

3-Destek Başvurusunda Bulunma Süreci

Belgenizi alıp işletmenizi kurduktan sonra sizi kurum ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında hibe vererek destekleyecektir. Program içerinde yer alan bütün hibe oranları ilgili bağlantıda mevcuttur. Tabloda yer alan desteklere hak sahibi olabilmeniz için ise şimdi bir kaç adımı daha yerine getirmeniz icap etmektedir. Bu adımlar ise şunlardır.

 1. KOSGEB kaydınızı e-Devlet üzerinden oluşturun.
 2. Destek başvursun da bulunmak için veri tabanına kayıt olun.
 3. Gerekli belgelerin çıktılarını alınız.

Tüm belgeler ile başvuru işleminizi bağlı olduğunuz il müdürlüklerinden gerçekleştirin. Şayet evraklarınız eksiksiz ve tam ise hazırladığınız market açmak iş planı projenizi kurulun sizlere belirtmiş olduğu tarih de sunum yapmanız gerekecektir. Sunum yaptığınız iş planınız onay alır ise sizin için oluşturulan destek programından istifade edebilir siniz.

KOSGEB Market, Şarküteri İş Planı Örneği

Market açmak için devletten hibe almanın en önemli ayağı iyi bir iş planı projesi hazırlanmasıdır. Market yada şarküteri için hazırlanması gereken bu iş planı projesini ister kendiniz örneği vermiş olduğumuz üzerinden değişiklik yaparak kendiniz hazırlaya bilirsiniz. İsterseniz de bu amaç ile kurulmuş bir çok danışmanlık firmasından profesyonel destek alarak hazırlatabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Gıda sektöründe daha önce onay almış bir iş planı projesini biz sizler için paylaştık. Bu proje örneğinde ilgili değişikleri yaparak kendi marketiniz için yeniden düzenleye bilirsiniz.

Umarım sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir iş planı örneğidir. Şayet ihtiyaçlarınızı karşılamayacağını düşünüyorsanız o zaman lütfen profesyonel olarak size destek verecek bir danışmanlık firması ile görüşünüz."Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!" - 25 YORUM
 1. blank süleyman karabulut dedi ki:

  yeni bir orta ölçekli market açmak istiyorum yaşım 19 genç girişimci imkanlarından nelerden faydalanabilirim kosgeb ten nelerden destek alabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Destek alabiliyorsunuz, teşvik verilen program ise geleneksel girişimcilik tir.

 2. blank Tugba dedi ki:

  Ekomini ye destek veriyormusunuz

 3. blank Muhittin dedi ki:

  Market devralmak istiyorum fakat param yetmiyor kosgeb ne kadar destek sağlayabilşr3

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir alam işlemleri için destek ve kredi verilmemektedir.

KOSGEBKredi.net