Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek

Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek
10 Mart 2017 tarihinde eklendi, 2.085 kez okundu.


Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilere KOSGEB den sonra IPARD 2 ile 2019 yılında TKDK dan da tam destek geldi. Hazırlayacağınız proje ile devletten hibe alarak kültür yada istiridye mantarcılığı yapmak isteyen çiftçilerimiz ve girişimcilerimiz bu yazımız sizler için. Ayrıca şartları sağlayamayanlar için de bitkisel üretim desteği kredisi Ziraat bankasının imkanlarını da burada bulabilirsiniz. Yasala uygun işletme kurmak isteyenler için gerekli evraklar ve bayilik imkanı sağlayan firma adresleri de içerikte yer almaktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri

Ülkemizde mantarcılık giderek artmaktadır. Güzel bir pazara sahip olması, düşük sermayeler ile üretim tesisi kurulması belkide bu sektörü en cazip kılan yanıdır. Kadın, erkek ayırt etmeden her türlü iş gücü ile yapılacak olması daha geniş çevreler tarafından yapılmak istenmektedir. Hele bir de üstüne üstelik devletin de bu sektöre destek vermesi, yatırım yapmak isteyenlerin iştahını iyice kabartmıştır. Sizlere yaptığımız uzun araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz başta KOSGEB tarafından sağlanan mantarcılık destekleri, devamında ise TKDK tarafından verilen teşvikler ve son olarak ise Ziraat bankasının sunmuş olduğu düşük faizli krediler den bahsedeceğiz. Ama bunlara geçmeden önce ilk olarak genel anlamda bu 3 kurumda da kredi almak için sağlamanız gereken şartları sağlamanızdan bahsedelim isterseniz..

Mantarcılık Destekleme Genel Şartları Nedir ?

Mantarcılık bilindiği gibi ülkemizde iki şekilde icra edilmektedir. Bunlardan biri yasalara uygun bir şekilde kurulmuş olan tesisler bir diğeri de merdiven altı dediğimiz tesislerdir. Merdiven altı dediğimiz tesisler genelde apartman altlarında veya köy ahır yada kümeslerinde kurulan tesislerdir. Bu tür tesisler kaç olarak üretim yaptıkları için kesinlik ile biraz sonra anlatacağımız desteklerden kredi alamazlar. Bu neden ile sizlere tavsiyemiz ilk olarak kuracağınız mantar hanenizi yasal mevzuatlara uygun bir şekilde kurmanızdır. Peki yasal mevzuatlara uygun bir şekilde mantar üretim tesisi nasıl kurulur ? Gerekli evraklar nedir ?

 1. İlk olarak vergi dairesine kayıt olunuz. Bu sizin ileride ürünlerinizi pazarlamanız içinde çok faydalı olacak dır. Özellik ile büyük firmalara ürün satmayı planlayanların sattıkları ürün için mutlaka fatura kesmeleri gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek içinde vergiye muaf olmanız şarttır. Yoksa yaptığınız üretimi kaçak olarak pazarlarda yada el altı olarak satarsınız ki bu sizin büyümenize en büyük engeldir.
 2. Belediyeniz den kuracağınız iş yeri için ruhsat alınız.! Her ne tür bir işletme kuracak olursanız olun mutlaka bağlı olduğunu belediyeden iş yeri açma ruhsatı almanız gerekmektedir. Kültür yada istiridye mantarcılığı yapacakların herhangi bir ustalık belgesine ihtiyacı yoktur. Doğrudan belediyenize başvuru yaparak kuracağınız iş yeri adresini belirterek ruhsat talebinde buluna bilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken. Şayet mantar üretim tesisi ortak kullanım alanları ( apartman altları ) olmaması gerekmektedir. Kendinize ait bir evin altına rahatlık ile belediyeden ruhsat alabilirsiniz. Ortama masraf m2 alanına göre belirlenir ve 2 TL ile 3 TL arasında ücretlendirme yapılır.
 3. Gıda üretim belgesi almalısınız. Belediyeden iş yeri kurma ruhsatını aldığınız zamandan sonra 30 gün içinde mutlaka Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı tarafından gıda üretim belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge size 150 TL ile 200 TL arasında mahal olacaktır.
 4. Kalite belgesi alınız. Marketlere veya pizzacılar yada herhangi bir ticari meskene ürün pazarlamak için kalite belgesine ihtiyaç duyarsınız. İSO ve İTU belgeleri bunun için ihtiyaç duyduğunuz belgelerdir.


TKDK Mantarcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır ?

2017 yılı öncesinde mantarcılık adına destek vermeyen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2018 yılında başlattığı IPARD 2 programına kültür yada istiridye mantar üretimini destekleme dahil etmiştir. 2019 senesinde yapmış oldukları çağrı ilanları ile sadece desteklenen iller de kurulan mantar üretim tesislerini destek vermektedir. Yine destek verilen iller içerisinde mantarcılık yapanlar da çağrı ilanlarını takip ederek var olan üretim hanelerini devlet destekleri ile büyütebilir yada modernize edebilirler. Çağrı ilanlarını takip etmenin en kolay yolu BURADAN sisteme üye olmanızdır. Böylece çağrı ilanları doğrudan siteme belirtmiş olduğunuz elektronik posta adreslerine gelecektir. Kurum tarafından desteklenen illere ait harita aşağıdaki resimdeki gibidir.

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

 • 302-1 Bitkisel ürünlerin üretilmesi ve çeşitlendirilmesi adı altında verilen desteğin yol haritası BURADA yer almaktadır.

Bazı bölgelerde ve illerde Tarım İl Müdürlükleri de belli aralıklarda %50 oranında mantarcılık için hibe olanağı sağlamaktadır. Lütfen danışınız. video

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri

Yasalara uygun bir şekilde mantar üretim tesisi kurmak isteyen girişimcilere Ziraat bankası bitkisel üretim kredileri altında 750.000 liraya 12 aylık vadelerde %4 faiz oranları ile kredi sağlamaktadır. Banka tarafından bitkisel üretim kredileri adı altında mantarcılık da mevcuttur. Tüm bitkisel destekleri listesi aşağıdaki gibidir.

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Listede sizinde gördüğünüz gibi mantar yetiştiriciliği de yer almaktadır. Bankadan bu kapsamda kredi alabilmeniz için sizden bazı şartlar talep edebilirler. Bunlar;

 1. Yukarıda yer alan yasal mevzuatlar dahilinde işletmenizin olması. Yada kurmanız
 2. İki kişi memur yada bordrolu çalışan kefil, eşleri ile birlikte. İ
 3. İpotek değeri olan mal, mülk.
 4. Gelir belgesi. ( İpotek durumunuza göre )

Mantar Bayiliği Veren Firmalar Hakkında

Mantarcılık sektörünün ilerlemesi yatırım yapacaklar içinde iyi bir fırsat doğmuştur. Tohum veya kompost gibi ihtiyaçlarının pazarlanması. Mantar hane için gerekli diğer malzemelerin temini bu firmalar tarafından tedarik edilmektedir. Genel olarak mantar üretimini bayilik veren firmalar tarafından sağlamak isteyenler den aranan şartlar.

 1. 700 yada 800 m2 alana sahip olmanız.
 2. 200 m2 çalışma alanınız olmalı. Bunun 150 m. karesi açık diğer kalanı kapalı olacak.
 3. 40 ile 50 bin TL kadar banka hesabınızda teminat mektubu bulundurmanız gerekmektedir.

tabi yine bu şartlar yine yasal mevzuatlar dahilinde mantarcılık yayacaklar için geçerlidir.

 Bir önceki yazımız olan Senetle Para Veren Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek Konusuna 24 Yorum Yapıldı
 1. Murat Kalaycı dedi ki:

  Ben Ordu’da bu işi yapmak istiyorum ama sayılan iller arasında yapmak istediğim şehir yok

 2. Esin çağlar durmazbilek dedi ki:

  Recep bey mantar üretimi için destek alabılıyormuyum iş için başlangıç için desteğe ihtiyacım var üretimi edıncık bos tavuk cıglıgınde yapmak istiyorum lütfen bana geri dönerseniz sevinirim

 3. huseyin ilkgun dedi ki:

  Admin bey kardeşim ne güzelde yazmışsınız ”Kesinlik ile olmaz. Saman ve nemden başka ne masrafı olacak” Bunları yazarken bişey bilmeden yazdığınız bariz belli. Bilmeden milleti yanlış yönlendirme. samanın içinde katılan katkı malzemeleri, misel, nem cihazları, iklimlendirme cihazları, ısı, ışık nem sağlayıcılar bunlar bedava olan bir yer varmı ki KESİNLİKLE OLMAZ diyebiliyorsun. Lütfen bilmediğiniz bir konuda insanları yönlendirmeyin.

  1. Admin dedi ki:

   Ben genel olarak dedim. Elbette nem + ısı önemli ama onları güneş enerjisi ile çok daha ucuza getirebilirsiniz.

 4. Recep dedi ki:

  Arkadaslar bende mantar uretimi isi yapmak istiyorum ama
  1-pazarini nasil bulabiliriz
  2-istanbulun havasi suyu bu is isin uygunmu
  3-calisiyorum ek is olarak yapabilirmiyim
  4-istiridye mantarimi kultur mantarimi
  5-tuzla istanbulda ikamet ediyorum tohumu nerden temin edebilirim
  Gibi gibi sorular fikir olarak yardimci olabilecek biri varmi acaba 05437344918

  1. Organikçi dedi ki:

   Recep bey bennprganik tarım işletmeciliği okuyorum ve iki yıldır okulumuzda uygulamalı olarak kültür mantarı yetiştiriyorum. Pazar konusu hakkında bilgim yok ama ek iş olarak yapılabilir günlük sulamasını ve nemini kontrol ettiğinizde bir sorun olmayacaktır. İstediğiniz her şehirde yetiştirebilirsiniz ancak kapalı bir alan havalandırma yapılabilecek bir yer su gideri klima veya soba vantilatör gibi sıcaklığı kontrol altında tutacak şeylere ihtiyacınıx var mantar yetiştirdiğimiz alana güneş ışığı girmeyecek karanlık olacak. Tohum olarak değil de kompost olarak alıyoruz biz herşey steril geliyor kompost başı 4 tl ye satın alıyoruz. Eğer kendiniz kompostu hazırlayacaksanız sterilize etmeniz gerektiğini unutmayın. Şöyle bir matematikle okulda 40 komposttan 30 kilodan fazla ürün aldık. Organik yetiştirdiğimiz için ilaç vs giderimiz olmadı ürünü de 10 tl den sattık 160 liraya aldığımız kompostlardan 300 tl kazandık tabi elektrik su masrafları hakkında bilgim yok zaten bu işe girişte ufak bütçe ayırırsan pek bir karı yok gibi büyük bütçelerle girmek gerekiyor

 5. Ufuk çınar dedi ki:

  Öncelikle selamün aleyküm genç bı girişimci olarak şunu söylemek istiyorum ben bu mantar işini merak edip çok araştırma yaptım. Ve şuan belirle yerlerde üretime geçtim. Köyde kendime kendi imkanlarimla bir yer yapıyorum şuan orayı tamamlayıp orada üretimi büyütmek istiyorum tabiki kısaca yazdım çünkü kafamda büyük olanlar var. Ama bu KOSGEB hala anlamış değilim zaten elde yok avucta yok kendi imkanlarımızla bisiler yapalım diyoruz olan biteni harcamış oluyoruz hem yavaş ilerlemiş oluyoruz. Hızlandırmak için imkan lazım peki KOSGEB in belirttiği istediği koşullar yoksa yani vergi kaydı ve benzeri bunlar bile en basitinden masraf şimdi diceksinizki okadardami yok ama dışarda işler okadar kolay yürümüyor devletin bu şartlara göre destek vermesi bence çok saçma bunun dahada kolaylaştırılması gerek girişimde bulunacak insan bile girişimde bulunmadan soğur iş yapmaktan ben önce sevinmiştim kosgebden destek alırım köyde annemden kalan toprakları değerlendiririm boş boş duracagina dedim ama şartlara bakılırsa gerçekten zor ama ben kafaya taktım yilmicam vazgecmicem bu organik yumurta ve mantar işini yapicam ve şuan Allah.in izniyle başladım 26 yaşındayım ve ben bu konuda devletimizin daha samimi yaklaşımlarda bulunmasını dilerim. İyi akşamlar saygılarımla.
  Ufuk çınar
  05395726767

  1. Admin dedi ki:

   Mantar yetiştiricili için başka kurumlarda size destek vermektedir. TKDK gibi..

 6. Fesih Vural dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba

  Bir arkadaşım ile bu işi yapmaya karar verdik. İkimiz ayrı ayrı illerde bulunuyoruz. Araştırmalarıma göre bulunduğum ortam böyle bir işe çok elverişli. Masrafı çok olur mu…

  1. Admin dedi ki:

   Kesinlik ile olmaz. Saman ve nemden başka ne masrafı olacak 🙂

 7. Derya dedi ki:

  Merhaba arkadaslar gorusmeniz gereken yerler oncelikle iskur bulundugunuz bolgenin iskurumuna basvuru yapin daha sonra ise halk egitim merkezine gidip mantar ile ilgili kurslari var mi sormaniz gerekli ayrica gida tarim bakanligi bununla ilgili bilgi veriyor mantarin devlet destegi var bunun icin google yazin arastirin ve son olarak merdiven alti uretim kesinlikle yapmayin kapatiyorlar kosgeb egitimleri suanda basladi iskura kayitliysaniz sitesine girip tum kusrlara bakabilirsiniz a..z.. hepsi mevcuttur herkeze kolay gelsin..

 8. Derya dedi ki:

  Hasan bey merhaba konuyla ilgili bende arastirma yapmaktayim kosgeb destegi ile bu isi kurmaniz mumkun fazla bir gideri yok pazari kolay oldugu soyleniyor ki sanirim kolay bir pazari var arastirdigima gore 5gun suren kosgeb egitimine katilmanizi oneririm devlet isi buyutmenize katki sagliyor kosgeb egitimi icinde turkiyede bulundugunuz bolgede iskura gidin gerisi zaten kolaylasiyor ayrica mantar kurslari halk egitim merkezlerinde 12kisilik kursiyere tamamlandiginda aciliyor ama beklemeniz gerek 12 kisi olmasi icin konya selcuklu uni mantar kursu ucretli veriliyor fakat kursiyer talebine gore size donus yapicaklar tarigi belli degil aramaniz gerekli ucreti 750 tl.. mantar konusuna duyarli yine dikkatimi ceken iller samsun ve antalya korkuteli baglantilariniz var ise buradanda bilgiler alabilirsiniz iyi gunler

 9. Hasan Büber dedi ki:

  İyi günler 40 yıldır yurtdısındayım ve türkiyede Mugla ilinde istiridye mantarı yetiştiriciligine baslamak istiyoruz acil bilgi verebilecek bir arkadaş ilgileirse sevinirim.Teşekkürler

 10. murat şahin dedi ki:

  manisada mantar uretimi yapmak istiyorum kaplıalanım mevcut ama restore edilmesi gerekiyor 300 m2 alanım var bu işi nasıl yapacağımı bilmiyorum şuan çifçilik yapmaktayım görüşlerinizi bekliyorum

 11. ali dedi ki:

  sakaryada istiridye mantarı yetiştirmek istiyoruz yaklaşık 100 m2 bi ahırımız var tuğladan ahirin sadece bir yani açık duvar yok ve dibinden küçük bir dere akıyor. yardımcı olablirmisiniz

 12. İsa dedi ki:

  Devletin desteğini almak için nerelere başvuru yapılmalı ve her bu destek her il için geçerli mi?

 13. HİLMİ dedi ki:

  MANTAR ÜRETMEK, HAYVANCILIK YAPMAK İSTİYORUM.
  UYGUN MEKAN İÇİN YER SIKINTISI YOK. NEREDEN BAŞLAYABİLİRİM. KREDİ KONUSUNDA NASIL YARDIMCI OLABİLRSİNİZ.

  1. Admin dedi ki:

   Kültür, istiridye mantarı dahil olmak üzere ülkemizde yetişen bir çok cins mantar üretimi için devletimiz destek vermektedir.

 14. turan dedi ki:

  s.a malatyada 35 dönüm arazim var su sıkıntısı yok hazır pompa var konu hakkında hiç bir fikrim yok devlet destekli olması için neler gerkli yardımcı olursanız sevinirim?

 15. Ali dedi ki:

  9000 m2 yerimiz var mantar uretmek istiyoruz esim adina 5 yildir herhangi bi sosyal guvencesi yok ben calisiyorum yapmamiz gereken nedir kapali alanimizda var tesviklerden yararlanabilirmiyiz yardimci olabilecek varmi

 16. Ufuk r. dedi ki:

  Bende 2 dönüm tarla var ewimin arkasında mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum neyapmam gerek 05438466648

 17. abdullah ayhan dedi ki:

  bende köyümde bi mantarhane kurmak istiyorum ama hiçbi birikim yok devlet desteği nasıl oluyor yani tesisi kur sonra harcadığın parayı vereliö şeklindemi

 18. ramazan dedi ki:

  MERHABA KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM SERMAYEM YOK FABİRKA ACACAK NE YAPMAM GEREK DEVLET DESTEK İÇİN 0554 643 73 14

 19. sibel Ferihan dedi ki:

  mantar yetiştiriligi yapmak istiyorum

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Senetle para veren yerler
Senetle Para Veren Yerler

Özellik ile İstanbul ve Ankara ilimiz gibi bir çok büyük şehirlerde senetle para veren yerler bulunmaktadır. 2018 yılında daha çok...

Kapat