KOSGEB Kredi

Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!

Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilere KOSGEB den sonra IPARD 2 ile 2020 yılında TKDK dan da tam destek geldi. Hazırlayacağınız proje ile devletten hibe alarak kültür yada istiridye mantarcılığı yapmak isteyen çiftçilerimiz ve girişimcilerimiz bu yazımız sizler için. Ayrıca şartları sağlayamayanlar için de bitkisel üretim desteği kredisi Ziraat bankasının imkanlarını da burada bulabilirsiniz. Yasala uygun işletme kurmak isteyenler için gerekli evraklar ve bayilik imkanı sağlayan firma adresleri de içerikte yer almaktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Ülkemizde mantarcılık giderek artmaktadır. Güzel bir pazara sahip olması, düşük sermayeler ile üretim tesisi kurulması belkide bu sektörü en cazip kılan yanıdır. Kadın, erkek ayırt etmeden her türlü iş gücü ile yapılacak olması daha geniş çevreler tarafından yapılmak istenmektedir. Hele bir de üstüne üstelik devletin de bu sektöre destek vermesi, yatırım yapmak isteyenlerin iştahını iyice kabartmıştır. Sizlere yaptığımız uzun araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz başta KOSGEB tarafından sağlanan mantarcılık destekleri, devamında ise TKDK tarafından verilen teşvikler ve son olarak ise Ziraat bankasının sunmuş olduğu düşük faizli krediler den bahsedeceğiz. Ama bunlara geçmeden önce ilk olarak genel anlamda bu 3 kurumda da kredi almak için sağlamanız gereken şartları sağlamanızdan bahsedelim isterseniz..

Mantarcılık Destekleme Genel Şartları Nedir?

Mantarcılık bilindiği gibi ülkemizde iki şekilde icra edilmektedir. Bunlardan biri yasalara uygun bir şekilde kurulmuş olan tesisler bir diğeri de merdiven altı dediğimiz tesislerdir. Merdiven altı dediğimiz tesisler genelde apartman altlarında veya köy ahır yada kümeslerinde kurulan tesislerdir. Bu tür tesisler kaç olarak üretim yaptıkları için kesinlik ile biraz sonra anlatacağımız desteklerden kredi alamazlar. Bu neden ile sizlere tavsiyemiz ilk olarak kuracağınız mantar hanenizi yasal mevzuatlara uygun bir şekilde kurmanızdır. Peki yasal mevzuatlara uygun bir şekilde mantar üretim tesisi nasıl kurulur ? Gerekli evraklar nedir ?

 1. İlk olarak vergi dairesine kayıt olunuz. Bu sizin ileride ürünlerinizi pazarlamanız içinde çok faydalı olacak dır. Özellik ile büyük firmalara ürün satmayı planlayanların sattıkları ürün için mutlaka fatura kesmeleri gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek içinde vergiye muaf olmanız şarttır. Yoksa yaptığınız üretimi kaçak olarak pazarlarda yada el altı olarak satarsınız ki bu sizin büyümenize en büyük engeldir.
 2. Belediyeniz den kuracağınız iş yeri için ruhsat alınız.! Her ne tür bir işletme kuracak olursanız olun mutlaka bağlı olduğunu belediyeden iş yeri açma ruhsatı almanız gerekmektedir. Kültür yada istiridye mantarcılığı yapacakların herhangi bir ustalık belgesine ihtiyacı yoktur. Doğrudan belediyenize başvuru yaparak kuracağınız iş yeri adresini belirterek ruhsat talebinde buluna bilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken. Şayet mantar üretim tesisi ortak kullanım alanları ( apartman altları ) olmaması gerekmektedir. Kendinize ait bir evin altına rahatlık ile belediyeden ruhsat alabilirsiniz. Ortama masraf m2 alanına göre belirlenir ve 2 TL ile 3 TL arasında ücretlendirme yapılır.
 3. Gıda üretim belgesi almalısınız. Belediyeden iş yeri kurma ruhsatını aldığınız zamandan sonra 30 gün içinde mutlaka Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı tarafından gıda üretim belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge size 150 TL ile 200 TL arasında mahal olacaktır.
 4. Kalite belgesi alınız. Marketlere veya pizzacılar yada herhangi bir ticari meskene ürün pazarlamak için kalite belgesine ihtiyaç duyarsınız. İSO ve İTU belgeleri bunun için ihtiyaç duyduğunuz belgelerdir.

TKDK Mantarcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

2017 yılı öncesinde mantarcılık adına destek vermeyen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2018 yılında başlattığı IPARD 2 programına kültür yada istiridye mantar üretimini destekleme dahil etmiştir. 2020 senesinde yapmış oldukları çağrı ilanları ile sadece desteklenen iller de kurulan mantar üretim tesislerini destek vermektedir. Yine destek verilen iller içerisinde mantarcılık yapanlar da çağrı ilanlarını takip ederek var olan üretim hanelerini devlet destekleri ile büyütebilir yada modernize edebilirler. Çağrı ilanlarını takip etmenin en kolay yolu BURADAN sisteme üye olmanızdır. Böylece çağrı ilanları doğrudan siteme belirtmiş olduğunuz elektronik posta adreslerine gelecektir. Kurum tarafından desteklenen illere ait harita aşağıdaki resimdeki gibidir.

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

 • 302-1 Bitkisel ürünlerin üretilmesi ve çeşitlendirilmesi adı altında verilen desteğin yol haritası BURADA yer almaktadır.

Bazı bölgelerde ve illerde Tarım İl Müdürlükleri de belli aralıklarda %50 oranında mantarcılık için hibe olanağı sağlamaktadır. Lütfen danışınız. video

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri (Mantar)

Yasalara uygun bir şekilde mantar üretim tesisi kurmak isteyen girişimcilere Ziraat bankası bitkisel üretim kredileri altında 750.000 liraya 12 aylık vadelerde %4 faiz oranları ile kredi sağlamaktadır. Banka tarafından bitkisel üretim kredileri adı altında mantarcılık da mevcuttur. Tüm bitkisel destekleri listesi aşağıdaki gibidir.

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Listede sizinde gördüğünüz gibi mantar yetiştiriciliği de yer almaktadır. Bankadan bu kapsamda kredi alabilmeniz için sizden bazı şartlar talep edebilirler. Bunlar;

 1. Yukarıda yer alan yasal mevzuatlar dahilinde işletmenizin olması. Yada kurmanız
 2. İki kişi memur yada bordrolu çalışan kefil, eşleri ile birlikte. İ
 3. İpotek değeri olan mal, mülk.
 4. Gelir belgesi. ( İpotek durumunuza göre )
 5. ÇKS belgesi istenilir.

Hesaplama:

 • Senelik %4 faiz oranı aylığa vurulunca %0.33 yapmaktadır.
 • 25.000 TL 12 ay  vade için aylık taksit ödemeniz 2.137,35 TL olacaktır. 24 ay için ödemeniz aylık 1.094,01 TL olacaktır. 36 ay için ise aylık ödemeniz 746,49 TL olacaktır. 48 ay geri ödeme tutarı ise aylık 572,93 TL olacaktır.
 • 35.000 lira için 48 ay ödemeniz 802,10 TL olacaktır. 60 ay için ise aylık taksit ödemeniz 656,52 TL olur.
 • 45.000 TL için 60 ay geri ödemeniz 844,10 TL olacaktır.

Mantar Bayiliği Veren Firmalar Hakkında

Mantarcılık sektörünün ilerlemesi yatırım yapacaklar içinde iyi bir fırsat doğmuştur. Tohum veya kompost gibi ihtiyaçlarının pazarlanması. Mantar hane için gerekli diğer malzemelerin temini bu firmalar tarafından tedarik edilmektedir. Genel olarak mantar üretimini bayilik veren firmalar tarafından sağlamak isteyenler den aranan şartlar.

 1. 700 yada 800 m2 alana sahip olmanız.
 2. 200 m2 çalışma alanınız olmalı. Bunun 150 m. karesi açık diğer kalanı kapalı olacak.
 3. 40 ile 50 bin TL kadar banka hesabınızda teminat mektubu bulundurmanız gerekmektedir.

tabi yine bu şartlar yine yasal mevzuatlar dahilinde mantarcılık yayacaklar için geçerlidir.

Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği kurslarını İŞKUR ile Halk Eğitim Merkezleri belli tarihler de düzenlemektedir. İŞKUR meslek edinme kursları için mantar yetiştiriciliği ile Halk Eğitim Merkezi mantar yetiştiriciliği kurslarına başvuru yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. İstanbul, İzmir, Ankara dahil tüm düzenlenecek olarak İŞKUR Mesleki Eğitim Yeterlilik kursları için ayrıca günlük harcırah dahi alırsınız. Bu miktar 28 ile 85 TL arasından değişmektedir. Her iki kurum tarafından düzenlenen mantar yetiştiriciliği kurs başvuruları için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Hem Halk Eğitim Merkezi hemde İŞKUR tarafından düzenlenecek olan mantar yetiştiriciliği kurs başvurularının nasıl yapılacağını ayrı bir şekilde aşağıdaki başlıklarda yer verdik. Burada alacağınız sertifika ile rahatlık ile yasalara uygun bir şekilde mantar üreticisi olabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hal Eğitim Merkezi belli zaman aralıklarında ücretsiz olarak kurslar düzenlemektedirler. Nerede ise bütün sektörlere yönelik eğitimler kursiyerler için sektöründe deneyimli öğreticileri tarafından düzenlenir. Ön başvuru ve kayıt işlemleri İnternet üzerinden kolaylık ile yapılmaktadır. Başvuru ve kurs talep işlemlerini yapmak için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Mantar yetiştiriciliği Halk Eğitim Merkezi başvurusu için aşağıdaki adımları sırası ile yerine getirmeniz kafi ‘tir.

 1. İlk olarak e-Devlet şifremizin olduğunu teyit edelim
 2. Daha sonra https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine giriş yapalım.
 3. Sağ üst köşede ” e-Devlet Giriş ” diyelim.
 4. Karşımıza MEB e-Yaygın sistemi gelecektir.
 5. Bu ekranda, sol menüde yer alan ” KURS ÖN BAŞVURUSU YAP ” butonuna tıklayın.
 6. İL ve İLÇE bilgilerine girerek ” ARA ” diyelim.
 7. Karşımıza mevcut Halk Eğitim Merkezi kurs bilgileri çıkacaktır. Şayet burada MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ kursu yer alıyor ise ” KAYIT OL ” diyerek kayıt işlemlerini sağlayınız.
 8. Eğer ki yok ise sol menüden ” KURS AÇILIŞ TALEBİ ” yapınız.
 9. Aşağıdaki gibi çıkan ekrana ” MANTAR ” yazınız. Daha sonra ” KURS TALEP ET ” deyiniz. Açılacak ilk mantar yetişiciliği kursuna kaydınız alınacaktır.

İŞKUR Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR mesleği olmayanlar meslek edindirme adına eğitimler düzenlemektedir. 38 gün toplam 384 saat olarak süren mantar yetiştiriciliği kursları iki gurup halinde verilmektedir.

 • Birici guruplar saat 08:00 ile 13:40
 • İkinci guruplar için kurs saatleri 14:00 ile 19:40

kadar sürmektedir. Cinsiyet fark etmeksizin verilen İŞKUR mantar yetiştiriciliği kurslarına katıla bilmeniz için en az 18 en fazla ise 65 yaşında olmanız gerekmektedir. Onun haricinde aşağıdaki şartlara da uygun olmanız aranır.

 1. İŞKUR kaydınızın olması
 2. Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız
 3. Kursa devam zorunluğunu kabul ediyor olmanız
 4. Kurs kurallarına riayet edeceğiniz taahhütnameyi kabul ediyor olmanız.

gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR meslek edinme kurları için günlük yevmiye de 38 gün süre boyunca alacaksınız. Şayet işsizlik aylığı almıyor iseniz 85 TL kadar günlük harçlık alırsınız. Buda 38 * 85 = 2.975 TL yapmaktadır. MEB onaylı İŞKUR mantar yetiştiriciliği kurslarına giren kursiyerlerin sağlık sigorta ödemeleri yine İŞKUR tarafından yapılmaktadır. İŞKUR tarafından düzenlenen MANTARCILIK KURSLARI 3 ana başlıktan oluşmaktadır.

 1. Mantar Teknikeri
 2. Mantar Toplayıcısı
 3. Mantar Yetiştiricisi

Sizin katılmanız gereken kurs ” MANTAR YETİŞTİRİCİSİ ” kurslarıdır. Kurs başvurusu için ise şu adımları izleyiniz.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx adresine giriş yapınız.
 2. Sağ tarafta yer alan ” MESLEK ” kısmına ” Mantar Yetiştiricisi ” yazınız.
 3. Sol tarafta yer alan ” ARA ” butonuna basınız.
 4. Karşınıza çıkan kurslardan size uygun olan tarihli eğitime başvuruda bulununuz."Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!" - 14 YORUM
 1. blank enes dedi ki:

  merhaba hatay da yardımcı olabilecek varmı?

 2. blank Gulbahar Öztürk dedi ki:

  Merhaba kendim istanbul da yaşamaktayım koskeb girişimcilik belgem var bu belge ile sivasta bulunan arazimde mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum kurs baktım fakat ismek te ve iş kurda böyle bir kurs yok belgemle bu desteği nasıl alırım prosedürler hakkında bilgi rica ediyorum.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belgeniz ile artık bu desteği alamıyorsunuz. Mantar yetiştiriciliği kursları için ise Halk Eğitim Merkezlerine başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

KOSGEBKredi.net