KOSGEB Kredi

Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?

Geleneksel ev yemekleri lokantaları günümüzde gerçekten çok ilgi görmektedir. Lüks semtlerde ise İtalyan ve Çin restoranlarına ciddi manada rağbet vardır. Hele doğu mutfağımızın vaz geçilmez o sulu yemeklerimizin namı kıyı sahillerimize kadar uzanmıştır. Izgarasından tutunda, döner ve kebap salonlarına kadar da tüm yurt genelinin sevmeyenimiz nerede ise yoktur. Türk halkı böyle boğaz tutkunu olunca her yerde balık restoranlarına kadar dahi görmemiz mümkündür. Bu denli çok büyük arza sahip olan lokantacılık, yeni yerlerin açılması için devlet tarafından bu nedenle desteklenmektedir. KOSGEB üzerinde bir çok NACE koduna sahip olan sektöre ait desteklere böylece başvuru yapabilirsiniz. İçkisiz hatta içkili olarak kuracağınız her türlü lokanta faaliyetleri için peki bu hibe desteğini nasıl alabilirsiniz?

KOSGEB Lokanta Sektörüne Ait Tüm NACE Kodları

Lokantacılık denildiği zaman içine bir çok yemek sektörü girmektedir. Bunlar ise çoğunlukla; çorbacılar, döner ve lahmacun ile pide salonları ve köfte, ciğer yada kokoreç gibi kebapçılardan oluşmaktadır. Tabi lokantacılık sektörü sadece bu alanlarla da sınır değildir. Bununla birlikte sulu ev yemekleri, pastane ve tatlıcılar ile mantı, gözleme ve pizzacılar da ciddi pazar payına sahiptir. İçkili yada içkisiz olarak kurulan bu tarz restoran yada lokantaların tamamı da KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Tüm yiyecek sektörüne ait 6 lı NACE kodları ise şu şekilde yer almaktadır.

NACE KODU SEKTÖRÜN ADI
56.10.01 Seyyar yemek servisi faaliyetleri (simit, poğaça, börek, kokoreç, nohut-pilav, piyaz, dondurma, vb. ile kayıklarda yapılanlar dahil)
56.10.02 Börekçilerin faaliyetleri (imalatçıların faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.03 Çorbacıların ve işkembecilerin faaliyetleri (imalatçıların faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.04 Dondurmacıların faaliyetleri (imalatçıların faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.06 Döner, lahmacun ve pidecilik faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.07 Ciğer, kokoreç, köfte ve kebapçıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.08 Diğer lokanta ve restoranların (içkili ve içkisiz) faaliyetleri (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.09 Pastanelerin ve tatlıcıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.10 Pizzacıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.14 Başka birimler tarafından işletildiğinde gemi ve trenlerde restoran işletmeciliği (yemekli vagon, vb.)
56.10.17 Mantıcı ve gözlemecilerin faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
56.10.18 Oturacak yeri olan fastfood (hamburger, sandviç, tost vb.) satış yerleri (büfeler dahil) tarafından sağlanan yemek hazırlama ve sunum faaliyetleri
56.10.19 Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri
56.10.20 Oturacak yeri olmayan içli pide ve lahmacun fırınlarının faaliyetleri (al götür tesisi olarak hizmet verenler)
56.10.21 Oturacak yeri olmayan fastfood (hamburger, sandviç, tost vb.) satış yerleri (büfeler dahil), al götür tesisleri (içli pide ve lahmacun fırınları hariç) ve benzerleri tarafından sağlanan diğer yemek hazırlama ve sunum faaliyetleri

Yemek sektörüne ait bu NACE kodlarına yanı sıra, dışarıya yemek hizmeti sunan her türlü işletmelerinde desteklendiğini bilmenizi isterim. Ayrıca, kantin veya otobüs yada havalimanların da faaliyet gösterecek olan yiyecek sektörlerine de KOSGEB destek vermektedir.

Tabloda yer alan yemek sektörlerin de işletme kuracaklar peki KOSGEB’den nasıl hibe alabilmektedir.

Yemek Sektöründeki Yeni Girişimciler Nasıl Hibe Alabilirler?

Yemek sektöründe lokanta yada içkili restoran açacaklara KOSGEB hibe desteği vermektedir. Yukarıda NACE kodlarına sahip yeni kurulacak tüm yeni işletmelere böylece devlet desteği verilmektedir. Kurum tarafından yemek sektörünün tamamına ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı‘ verilmektedir. Bundan dolayı tabloda yer alan yemek alanında lokanta yada restoran açacaklar ilk olarak Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alması gerekir. Bu eğitimi çok kolay bir şekilde istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi nasıl alınır? detaylı olarak anlatımı bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Eğitimler e-Devlet üzerinden 7/24 verilmektedir. e-Devlet aracılığıyla eğitimlere başvuruda bulunmak isteyenler ilk olarak ”İLETİŞİM BİLGİLERİ” bölümünüzde tanımlı bir e-posta adresinizin de mevcut olması şarttır. Posta adreslerini tanımlayan yeni girişimciler eğitimlerine aşağıda yer alan basit bir kaç adımı yerine getirerek almaya başlaya bilir.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriniz
 2. Sayfanın sağ üst köşesinden GİRİŞ yapınız
 3. e-Devlet şifrenizi giriniz
 4. Sistem sizi yeniden eğitim sayfasına yönlendirme yapacaktır. Sayfanın en altında Öne Çıkan Eğitimler bölümünden Geleneksel Girişimcilik Eğitimi için BAŞLA diyelim
 5. Bizi karşılayan tanıtım ve eğitim videolarını izleyelim
 6. Videolar sonrasında çıkan testleri çözelim

Böylece girişimcilik eğitimimizi tamamlamış oluruz. Belgemizi ise e-Devlet üzerinden istediğimiz zaman çıktısını alabiliriz.

Eğitimleri tamamlayan lokanta açacaklar sonrasında ne yapmaları gerekmektedir?

Lokanta Yada Restoranınızı Artık Kurabilirsiniz

Geleneksel Girişimcilik Eğitimi aldıktan sonra lokanta yada restoran kurulumu yapabilirsiniz. Bunu isterseniz bayilik alarak isterseniz de kendi imkanlarınızla sağlaya bilirsiniz. Ama her şekilde de lokanta açılışını kendi sermayenizle yapmanız gerekir. Şayet sermaye sorunu çekiyorsanız sizlere bir yol göstere bilirim. 1 Kuruş Sermayem Yok Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum sayfamızda bu sorunun çözümünü bulabilirsiniz. Lokantasını bir şekilde kuran girişimciler artık Devletten hibe desteği almak için başvuru da buluna bilir.

Lokantacılık sektörünün tamamı Geleneksel Girişimcilik Destek Programında yer almaktadır. Dolayısıyla sektöre dahil olan yeni girişimcilere bu programla destek sağlanır. Programın detaylarını Girişimcilik Destek Programı sayfamızda güncel olarak bula bilirisiniz.

Başvuru işlemlerine başlamak için işletmenizi ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt etmeniz gerekir. KOSGEB Giriş (VERİ TABANINA KAYIT OLMA İŞLEMİ) da bu işlemleri nasıl yapacağınızı sislere resimli olarak anlattım. Daha sonrası ise;

 • KOBİ beyannamemesin doldurmanız
 • Beyanname kontrolünün kurum yetkilileri tarafından kontrol edilmesi
 • Kontroller sonrasında destek başvurusunun e-Devlet ‘HİZMETLER’ bölümünden yapılması

Bu adımlar sonrasında iş artık kurulun sizlere verileceği tarihte iş planı sunulmasına kalmaktadır. İş planı nasıl hazırlanır ve sunulur hakkındaki bilgileri de aşağıda bulabilirsiniz.

KOSGEB Lokanta, Restoran İş Planı Projesi Örneği

İçkili restoran yada aile lokantası tarzı kurulan bir işletmenin KOSGEB den hibe alabilmesinin en son ayağı iş planına dayanır. Dolayısıyla tüm başvuruları doğru bir şekilde yapmış olsanız dahi iş planı projeniz onay almadığı taktirde tüm emekleriniz boşa gider. Bu nedenle hibe desteği alabilmeniz için çok iyi bir iş planı projesi oluşturmanız gerekir. Boş KOSGEB İş Planı Formu İŞGEM Dahil 1 Word 1 PDF den indireceğiniz boş proje formuna bu projenizi yazabilirsiniz.

Arzu ederseniz burada yer alan lokanta örnek iş planı projemizi de inceleye bilirsiniz. Böylece iş planı projesi nasıl hazırladığı konusunda biraz olsun bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Lokanta iş planı projenizi hazırladığınız zaman mutlaka heyete sizin sunum yapmanız gerekmektedir. Bundan dolayı, ola k! iş planı projenizi danışmanlık firmalarına hazırlatırsanız dahi üzerinden çok iyi çalışmanız icap eder.

Onaylanan iş planı sonrasında program kapsamında yer alan hibe desteklerini alabilmeniz için önünüz de hiç bir engel kalmaz.

"Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?" - 25 YORUM
 1. blank Selma dedi ki:

  Esnaf lokantasi acmak istiyorum suan icin sadece corba uzerine birkac cesit corba.. bunun icin koskepten faydalanabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İçerikte de bahsetmiş olduğum gibi evet,

 2. blank barış suluoğlu dedi ki:

  merhaba iğ ve pişirilmiş balık satısı yapmak ıcın dukkan acıcam egıtımı tamamladım ama nace kodunu bulamadım

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Siz lokanta üzerine işletme kuracaksınız lokanta olarak bakıp kurmanız gerekir.

 3. blank onur dedi ki:

  eşimle lokanta açtık yeni eksiklerimiz var ve geri ödemesiz destek kredisi nasıl alınır

KOSGEBKredi.net