KOSGEB Kredi

Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?

Yemek sektörü asla ölmeyecek bir sektördür. Günümüz de bir çok yerli ve yabancı isimler ile her gün onlarca yemek sektöründe dahil olan firma RESTORAN vardır. Bu firmalar sıcak veya soğuk olmak üzere tüm il ve ilçelerde caddelerde alış veriş merkezlerinde lokanta tanımlaması altında kurulmaktadır. Devletimiz bu sektöre dahil olmak isteyen girişimcileri hibe sağlayarak çok daha fazla kitlelere hitap etmeye ciddi desteğini KOSGEB aracılığı ile sağlamaktadır. Sektöre ait NACE kodları dahil olmak üzere en çok ihtiyaç duyulan daha önce onay almış iş planı projesine sizler için yer verdik. Proje kapsamında yeni açılacak olan ev yemekleri başta olmak üzere fast food’ları şimdiden hayırlı işler dileriz.

Lokanta sektörü KOSGEB tarafından desteklenmekte midir?

Yeni girişimcilerin veya her türlü sıcak ve soğuk yemek sektöründe olan esnaflarımızın KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini ancak kuruma ait NACE kodlarından anlaya biliriz. Şayet sektöre ait isimler oluşturulan KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları listesinde mevcut ise sektör hem hibe hem de faizsiz krediler ile desteklendiği anlamına gelir. Şimdi gelin hep beraber bakalım yemek sektöründe kurum hangi NACE kodları ile desteklerini sağlamaktadır. Üst ve alt 6 NACE kodlarını sizler için yer verdik.

I-LOKANTA HİZMETLERİ VE YİYECEK FAALİYETİ

 • 56→Yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetleri
 • 56-1→Lokanta ve seyyar yemek hizmetleri alanında faaliyetlerde bulunacaklar
 • 56-10-08→ Diğer lokanta ve restoranların ( içkili ve içkisiz olmak üzere ) faaliyetleri

olarak kurum destek sunmaktadır. Ancak bu faaliyetlerin içerisinde garson servisi sunanlar ve self servis hizmeti sağlayanlarla seyyar olarak yemek sektöründe olanlar istifade edemezler.

KOSGEB lokanta NACE alt ve Üst 6 Kodları

KOSGEB lokanta NACE alt ve Üst 6 Kodları

Yemek sektöründeki yeni girişimciler nasıl hibe alabilirler?

Yemek sektöründe kurum tarafından desteklenen bir alanda bir işletme kurarak bir çok gideriniz için hibe alabilirsiniz. Ancak bunun gerçekleşe bilmesi için bazı temel şartları sağlamanız gerekmektedir. Bunların en başında işletmenizin mutlaka kurucusunun ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almasından sonra kurulması gerekir. Dolayı ile ilk olarak sıcak veya soğuk yemek sektörüne dahil olacak girişimcinin bu eğitime katılarak girişimcilik sertifikası alması gerekmektedir. Peki bu eğitimlere nasıl kolaylıkla katıla bilirsiniz.

Daha önceleri şahsen olarak başvurular ile kurumun iş ortakları tarafında verilen eğitimlere müracaatlar, şimdi artık İnternet üzerinden e-devlet aracılığı ile başvurusu kabul edilmektedir. Dolayısı ile bu eğitime katılacak olan yeni girişimcinin bir e-devlet şifresi olması gerekir. Ayrıca işlemlerin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerleye bilmesi için e-devlet sisteminin de ” İLETİŞİM BİLGİLERİ ” bölümünüzde tanımlı bir e-posta adresinizin de mevcut olması şarttır. Bu gereksinimleri tamamlayan yeni girişimciler https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adres üzerinden hangi ilde eğitimin düzenleneceğini görebilir. Ayrıca yine aynı adres üzerinden de doğrudan eğitim başvurularını yapabilirler. Başvuruları yapan ve katılma hakkına sahip olan yeni girişimciler kurs sonrasında direk lokantalarını kurabilir.

Daha sonraki süreç peki nasıl işlemektedir ?

Kendi öz sermayeniz ile lokantanızı kurduktan sonra yapmış olduğunuz harcamaları faturalandırma yaptığınız taktir de ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dahilinde yer alan miktarda hibe alabilirsiniz. Başvuru işlemini doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız halinde dönem içinde ödemenizi rahatlık ile alabilirsiniz. Bu süreçte lokanta kuracak olan yeni girişimcinin en çok ihtiyacı olan şey mutlaka onay almaya hak kazanacak iyi bir lokanta sektörüne ait iş planı projesine sahip olmasıdır. KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu sonrasında size verilen tarih de hazırladığınız iş planı projesi kurul tarafından onay almazsa kesinlik ile birimden hibe alamazsınız. Peki iyi bir lokanta sektörüne ait iş planı projesi nasıl hazırlanmalıdır?

 • Program dahilinde açılış için 5.000 TL verilir. İşletmeyi kuran kadın, engelli yada 1. derece şehit yakını ise bu oran 10.000 TL olmaktadır. 2 Senelik destek programında aynı imkanlar işletmenin ikinci yılında da sağlanır. Ayrıca çalışan pirim ödemlerine göre 2 senelik programda toplamda 50.000 TL destek sağlanmaktadır.

Destek programın detaylarını Girişimcilik Destek Programı da bulabilirsiniz.

Yemek sektörüne ait KOSGEB iş planı projesi!

Girişimcilik kursuna katılıp lokantasını kuran yeni girişimciye mutlaka onay alabilecekleri bir iş sektöre ait iş planı projesi gerekmektedir. https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/2018/11/Kosgeb-Lokanta-İşplanı-Örneği.doc adı altında biz sizlere daha önce onay almış olan bir iş planı projesini paylaştık. Bu proje üzerinde kendi işletmenize göre gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra sizlerde,

 • KOSGEB’e ilk kayıt https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration işlemini buradan sağladıktan sonra
 • KBS sistemine giriş yaparak

gerekli evrakları tanzim edip size verilen proje sunum tarihinde projenizi sunarak onaylatıp hibe alabilirsiniz."Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir?" - 20 YORUM
 1. blank Fatih dedi ki:

  Et mangal ızgara açmak istiyorum (alkollü veya alkolsüz olabilir) kosgeb den yararlanabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bence tama aradığınız kod: 56.10.08 Diğer lokanta ve restoranların (içkili ve içkisiz) faaliyetleri (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)

 2. blank Banu dedi ki:

  Dünya mutfağı Restaurant ve dugun toplantı gıbı toplu organızasyon yapılabılecek ikiz bina olan lüks alkollu bir mekanım var KOSGEB desteği alabilir miyim. Limit projeye göre yükseltilir mi. Boş bina olarak Yeni devir aldım.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir alma için ilk olarak girişimcilik desteklerinden yararlanamıyacağınız belirtmek isterim. İkinci olarak ise de bana işletmenin NACE kodunu söylerseniz size ne gibi desteklerden KOBİ olarak yararlana bileceğinizi belirte bilirim.

 3. blank yusuf dedi ki:

  iyi günler ben sıfırdan bir lokanta açmak istiyorum lahmacun pide kebap üzerine ben bu KOSGEB destek kredisinden nasıl yararlanabilrim başvuru olayı nasıl oluyor ne yapmak gerekir sıfırdan bir işyeri açmak istesem en yakın KOSGEB binasına gitmen dahamı doğru olur detaylı bilgi için ilginiz için teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Açılış giderleriniz için kredi alamayacağınızı ama işletme kurulduktan sonra hibe alabileceğinizi belirtmek isterim. Detayları da il müdürlüklerinden öğrene bilirsiniz.

 4. blank Cuneyt dedi ki:

  Kendi mülkümüze lokanta kebap pide yeri yapmak istiyorum bunun için nasıl bir destek alabilirim koskep destek verir mi kendi mülküme

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, vermektedir. Ne kadar olacağını da içerikte yer verdim.

 5. blank Filiz ERGÜN dedi ki:

  İyi günler cetrik şirketi açmak istiyorum bana yardım

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Cetrik şirketi derken? anlayamadık Filiz hanım..

KOSGEBKredi.net