Küçük esnaf kredisi nasıl alınır

Küçük esnaf kredisi nasıl alınır
25 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 6.035 kez okundu.


Küçük esnaf kredisi nasıl alınır

Yeni esnaflık hayatına başlayan küçük esnaf kredisi nasıl alınır, hangiler banklara nasıl başvuru yapmanız gerektiğini, bankaların yeni iş yeri açmak isteyen veya açık işletme sahipleri için kredi olanakları sunarken istedikleri gerekli evrakları, bankaların küçük esnafa kredi olanağı sunarken dikkat ettiklerini sayfamızda bulabilirsiniz. En uygun esnaf kredisi imkanlarından faydalanmak ve devlet faiz desteği alarak sıfır faizsiz esnaf kredisi almak isteyen ayakkabıcı dan çantacı ya berberden taksiciye ve ya cafe işletmecisine kadar tüm ticaret veya esnaf kefalet kooperatifine kayıtlı kobi veya basit, götürü usulle tabi vatandaşlarımız için bankaların kredi başvuruları hakkında detaylı bilgiyi sizler için yayımladık.

Bankalardan küçük esnaf kredisi nasıl alınır?

Yeni iş yeri açmak isteyenler veya var oldukları küçük işletme için bankalardan esnaflarımız gerekli evrakları sağlayarak yıllık mali bilançolarına göre ( yeni başlayanlar ise kredi notlarına ) göre kolaylık ile esnaf kredisi alabilirler. Bankaların esnaflara sunmuş oldukları özel kredilerde yıllarını dolduranların mali bilançosuna yeni başlayanların ise findeks kredi notları çok önemlidir. Bankalar başvuru yapan esnafa veya adayına tamamen bu gelir gider tablosuna ve geçmiş dönem bilgilerine göre kredi olanakları sunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankalar esnaflara özel olanaklar ile kredi imkanı sunmaktadır. Başvuru yapacağınız bankalara göre ise kredi faiz oranları ve vade imkanları değişiklik göstermektedir. Türkiye de yer alan bankaların içlerinde ise siz yeni başlayan küçük esnafımız için önereceğimiz adreslerin başında Türkiye Halk bankası gelmektedir. Öyledir ki Türkiye Halk bankası sadece yeni küçük esnafımıza özel kredi imkanı sunmak ile kalmayıp Esnaf ve Sanatkarlar Odası iş birliği ile %4 den başlayan faizlerde kredi olanakları sunmaktadır. Oda kayıtı olmayan yeni başlayan küçük esnafımız nüfus cüzdanları ve mali bilançoları ile Türkiye Halk bankasına doğrudan başvuru yaparak direk kredilerini alabilirler. Kobi müşteri departmanlarına yapacağınız başvurular için gerek duyulduğu taktirde kefil istenmektedir.

KOSGEB küçük esnaf kredi faiz desteği nasıl alınır?

Bilindiği gibi kobi 3 ana bölüme ayrılmaktadır. Kayıtlı olarak 1 kişide çalıştırsanız 249 kişide çalıştırsanız kobi bünyesinde yer alır ve KOSGEB imkanlarından yararlanabilirsiniz. KOSGEB kobi iş yerleri için bir çok ayrıcalıklı destekler sunmaktadır. Bu desteklerin içinde konumuz ile alakalı olduğu için açıklık getireceğiz kredi faiz desteği imkanı da yer almaktadır. Her hangi bir vergi ve SGK pirim borcu olmayan kendi meslek odalarına kayıtlı tüm küçük esnafımız bu birime şahsen başvurarak kredi faiz desteği alabilirler. Peki küçük esnafımız devletten kredi faiz desteği başvurusunu nasıl yapmalıdırlar?
İlk olarak KOSGEB in resmi web sitesi üzerinden burada resimli anlatıldığı gibi veri tabanına kayıt işlemini sağlamanız gerekmektedir. Kayıt işlemi sonrasında KOSGEB kredi faiz desteği programından yararlanmak için kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurulması gerekmektedir. Kayıt işlemi onaylanan ve sistem tarafından yasaklı olamayan işletme sahipleri yıllık ayrılan bütçe ve başvuru sıralarına göre faiz desteklerinden yararlanabilirler.

İlk zamanlar sadece kamusal sermayeli bankalar aracılığı sağlanan kredi faiz desteği artık 2008 sonrası tüm bankalar ile esnaflarımıza sunulmaktadır. Bankalar ile varılan mutabakat sonucunda 48 ay vadeli olmak şartı ile tam 300 bin TL kadar devletten faiz desteği alabilirsiniz.

KOSGEB tarafından yayımlanan kredi faiz desteği hakkında detaylı bilgi burada yer almaktadır. Programın amacı ve gerekçesi ise burada yer almaktadır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kredi nasıl alınır?

Küçük veya büyük hiç fark gözetilmeden tüm esnafımıza kredi desteği sunan bir diğer kuruluş da Esnaf Kefalet Kredisi Kooperatifidir. Esnaf kredisi almak isteyenler ilk adresi olarak da gözüken bu kurum aracılığı ile yazımızın başında da belirttiğimiz gibi %4 den başlayan faizler ile Türkiye Halk Bankasından kredi alabilirsiniz. 150 bin TL ye kadar alabileceğinin kredinin tüm yasal kesintileri esnaf kefalet kredi hesaplama makalemizde yer almaktadır. Yine bu imkanlar dan istifade edebilmeniz için bağlı olduğunuz Esnaf odasına kayıtlı ve odanın belirlediği alan içinde faaliyet göstermeniz istenilmektedir. Odaya yapacağınız kredi başvuru dilekçesi 15 gün içerisinde size geri bildirim yapılır, Türkiye Halk bankasına kredi isteğiniz bildirilir bu süreçte bankada yaklaşık olarak bir 15 gün kadar sizi inceler başvurunuz onaylanması ile talep ettiğiniz kredi hesabınıza aktarılmaktadır. Türkiye Halk bankası tarafından istenilen evraklar esnaf kredisi için gerekli evraklar isimli makalemizde mevcuttur.
Bir önceki yazımız olan işletme kredisi başvurusu nasıl yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB' in resmi sitesi '' www.kosgeb.gov.tr' dir, sitemiz de yer alan bilgiler tamamen haber niteliğinde yer almaktadır.

Küçük esnaf kredisi nasıl alınır Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. hüseyin dedi ki:

  ben 3 sene esnafım kosgep kredi sini nasıl ala bilirim

  1. Admin dedi ki:

   Hüseyin bey Kobi misiniz ?

 2. poyraz dedi ki:

  herşey güzelde kardeşim bu 2 devlet memuru kefil işide neyin nesi oluyo ben esnafım ama memur lefil istiyon babamın oğlu memurmu varda ben bulim

 3. orhan noyan dedi ki:

  ben esnaf kefaletten kredi kullandım kosgep destekli krediden alabilirmiyim

Sayfa başına git
Daha fazla ESNAF Kredisi
işletme kredisi başvurusu nasıl yapılır
işletme kredisi başvurusu nasıl yapılır

işletme kredisi başvurusu nasıl yapılır Kobi ve esnaf iş yerlerine özel olarak devlet destekli ve özel yada kamusal sermayeli bankalardan...

Kapat