KOSGEB Kredi

Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma BaşvurusuKredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu

Bankaların kredi kartı aidatları 12 ayda bir sistem tarafından otomatik olarak kesilmektedir. Bu tutar bankaya göre ve kartınızın cinsine göre 2020 senesi için 70 TL den başlayıp 180 TL kadar çıkmaktadır. Tüketicilerden kesilen kredi kartı aidatları basit bir dilekçenin yanı sıra artık e-Devlet üzerinden de rahatlık ile tüketici hakem heyetine gitmeye dahil gerek kalmadan geri alma yapılmaktadır.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Geri Alınması Mümkündür

Bankalar müşterilerinden ne yazık ki para kazanmak için bir çok çeşitli yolları kullanmaktadır. Başvurdukları yollardan bir tanesi de günümüzde kullanmış olduğumuz kredi kartlarından aldıkları aidat adı altındaki 12 ayda bir kesilen kart ücretleridir. Bu ücretler kartın cinsine göre 70 TL den başlayıp 180 TL kadar ne yazık ki çıkmaktadır. Şayet hesap özetinizi takip etmeyen biri iseniz bu aidat sizden habersizce kesilir ve son ödeme tarihi geldiğinde de tahsis edilir. Ama bilinçli bir tüketici iseniz kesilen bu tutar her ne kadar olursa olsun günümüzde 3 yol ile geri alabilirsiniz. Bu yollar;

 1. Bankaya başvuru yaparak basit bir itiraz dilekçesi ile geri alma
 2. Tüketici hakem heyetine hesap ekstranız ile başvuru yaparak geri iade alma
 3. Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

Bankaya Dilekçe İle Başvuru Yaprak Kart Aidatının Geri Alınması

Şayet bir kart aidatı olmayan kredi kartı sahibiyseniz mutlaka banka sizden 1 yılda bir kere kart kullanım ücretsi adı altında bir kesinti yapacaktır. Bu tutar bankalara göre değişlik gösterebilir. Benden 2020 senesinde Türkiye İş Bankası 60 TL bir kesintiyi yapmıştı. Bu sadece banka şubesine gidere 2 dakika içinde bir dilekçe ile geri aldım. Sizinde ilk olarak benim tavsiyem kartınıza ait banka şubesine giderek aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu gibi bir iade başvurunu yapmanızdır.

Kredi kartı aidatı iadesi dilekçe örneği;

Türkiye İş Bankası Müdürlüğü’ne

4558 9874 5668 8778 4112 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 03.04.2018 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki 60 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

İsim / Soyisim

İmza

 

Şeklinde bir dilekçe yazarak kesilen aidatı geri alabilirsiniz. Geri alma işleminde en çok dikkat edilen ise;

 1. Aylık olarak düzenli harcama miktarınız (en az 700 TL ile 1500 TL arasında olması gerekir)
 2. Bankaya vermiş olduğunuz otomatik ödeme (en az 2 fatura)

Bu şartların ikisinden bir tanesini yerine getirmeniz durumunda maaş müşterisi olmasanız dahil sizden tahsis edilen kredi kartının aidatını çok büyük ihtimal ile geri alabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Genellik ile hükumet konakları, kaymakamlık binalarında genellik ile bulunan tüketici hakem heyetleri üzerinden de sizden kesilen kredi kartı aidatlarını geri almanız mümkündür. Resmi gazetede yayımlanan Yargıtay kararı ile bunu her vatandaşımız gibi sizlerde yine basit bir dilekçe ile geri alabilirsiniz. Bu ister devlet bankası Vakıfbank olsun isterse de Akbank yada Garanti bankası gibi özel bir banka olsun hiç fark etmeksizin sağlanabilmektedir. Bunun iadesinin gerçekleştirilmesi için ise tüketici hakem heyetine gitmeden mutlaka kesilen kart aidatını gösteren bir dekontun elinizde olması gerekir. Elinizde bulunana dekont için tüketici hakem heyetinde hazır bulunan bir dilekçede ki ilgili yerleri doldurup elinizdeki kesinti dekontunu ekleyerek başvuru işleminizi sağlaya bilirsiniz. Sürecin için bankaya hakem heyeti için bir iade talebi yapılır. Bu süre ortalama 15 günü bulur. Aynı şekilde bankada 15 iş günü içinde hakem heyetine geri dönüş sağlayarak kart aidatınızı geri öder.

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-Devlet Üzerinden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

En son yol ise yerinizden kalkmadan e-devlet üzerinden kart aidatının geri alınmasıdır. Bu yolda işlem yapabilmeniz için size bir kaç şey lazım olacak, bunlar;

 1. PTT üzerinden 2 TL alınmış olan bir e-devlet şifresi. Yada e-devlet şifresini İnternet üzerinden ücretsiz alma için başvuru işlemini yapmanız.
 2. Aktif bir mail adresi
 3. Banka tarafından kartınızdan kesilen kart aidatını gösteren dekont

şimdi bu 3 şeye de sahipseniz e-devlet üzerinden kart aidatımızı geri almak için işlemleri yapmaya başlaya biliriz. Öncelik ile ilgili bankanın mail İLETİŞİM adresine kart aidatı iadesi için bir yazı yazalım. Bu yazı,  yukarıda belirtmiş olduğum dilekçe örneğindeki gibi olabilir. Banka tarafından size olumlu bir dönüş olursa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Şayet netice olumsuz ile gelen maili lütfen silmeyerek e-devlet üzerinden kart aidatını geri almak için aşağıdaki adımlara devam ediniz.

İşlemlerin devamı için https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girelim. Burada ” kimliği doğrula ” alanında T.C. ve şifremiz ile giriş yapalım. Sağ tarafta yer alan   butonuna tıklayarak başvuru işlemini başlatalım. Karşımıza çıkan onayları onaylayarak devam edelim. En son https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresinde yer alan bankaların bulunduğu liste çıkacaktır. Burada kartınızı ait bankayı seçiniz ve ilgili alanları doğru bir şekilde doldurunuz ve başvuru işlemini sonuçlandırınız. Size ortalama 30 iş günü içinde bir mail gelecektir. Gelen maili tekrar bankanıza iletmeniz durumunda kesilen kart aidatını geri alabilirsiniz.

 

"Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu" - 137 YORUM
 1. Mehmet GÜL dedi ki:

  KREDİ KARTIMDAN KESİLEN TUTARIN ÖDENMESİNİ SORMUŞTUM.CEVAP ALAMADIM.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Detaylı olarak ne yapmanız gerektiğininizi yazdım Mehmet bey, herkese tek tek anlatırsam günde 100 kişi için tekrardan içerik girmem gerekecek. Ama, takıldığınız nokta var ise yardımcı olabilirim. Lütfen içeriğimizi okuyunuz.

 2. salim yüksel dedi ki:

  5 yıl deriye dönük kart iade talebi

 3. Metin dedi ki:

  İyi geceler, yazacağımız dilekçede kesilen aidat tutarını net olarak belirtmek mecburi mi ? Bu konudan biraz bahsederseniz sevinirim. Teşekkürler…

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Zaten dekontonuzu aldı iseniz net olarak net olarak rakamlar olacaktır. Net olarak yazmanız bulunabilmesi için çok daha faydalı olacaktır.

 4. HALİL AKMAN dedi ki:

  on yıldan fazlası var eçerlimi

 5. Emre dedi ki:

  Merhaba, bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Bankamın yönlendirmesiyle, 2019 Aralık ayında, 8 sene kadar kullandığım kredi kartımı iptal ettirip aynı bankanın diğer kredi kartına geçiş yaptım. Henüz tüm borcunu ödemediğim için şu an pasif durumda kart. Acaba halen bu karta ait aidat kesintilerinin dökümünü talep edebilir miyim? Yine aynı bankadan bir diğer kartımı da 6 yıl kullandıktan sonra 2017 yılında iptal ettirmiştim. Yine bu kart için de aidat kesintilerinin dökümünü talep edebilir miyim bankamdan? Her iki kart için de dökümü vermeyi reddetmeleri durumunda ne yapılmalıyım?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, talep edebilirsiniz. Hesabınız kapansa bile verileriniz belli bir süre kalmaktadır. Ret etme durumu olur ise müdürlüğüne mail atın yardımcı olurlar.

KOSGEBKredi.net