KOSGEB Kredi

Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma BaşvurusuKredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu

Bankaların kredi kartı aidatları 12 ayda bir sistem tarafından otomatik olarak kesilmektedir. Bu tutar bankaya göre ve kartınızın cinsine göre 2019 senesi için 70 TL den başlayıp 180 TL kadar çıkmaktadır. Tüketicilerden kesilen kredi kartı aidatları basit bir dilekçenin yanı sıra artık e-Devlet üzerinden de rahatlık ile tüketici hakem heyetine gitmeye dahil gerek kalmadan geri alma yapılmaktadır.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Geri Alınması Mümkündür

Bankalar müşterilerinden ne yazık ki para kazanmak için bir çok çeşitli yolları kullanmaktadır. Başvurdukları yollardan bir tanesi de günümüzde kullanmış olduğumuz kredi kartlarından aldıkları aidat adı altındaki 12 ayda bir kesilen kart ücretleridir. Bu ücretler kartın cinsine göre 70 TL den başlayıp 180 TL kadar ne yazık ki çıkmaktadır. Şayet hesap özetinizi takip etmeyen biri iseniz bu aidat sizden habersizce kesilir ve son ödeme tarihi geldiğinde de tahsis edilir. Ama bilinçli bir tüketici iseniz kesilen bu tutar her ne kadar olursa olsun günümüzde 3 yol ile geri alabilirsiniz. Bu yollar;

 1. Bankaya başvuru yaparak basit bir itiraz dilekçesi ile geri alma
 2. Tüketici hakem heyetine hesap ekstranız ile başvuru yaparak geri iade alma
 3. Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

Bankaya Dilekçe İle Başvuru Yaprak Kart Aidatının Geri Alınması

Şayet bir kart aidatı olmayan kredi kartı sahibiyseniz mutlaka banka sizden 1 yılda bir kere kart kullanım ücretsi adı altında bir kesinti yapacaktır. Bu tutar bankalara göre değişlik gösterebilir. Benden 2019 senesinde Türkiye İş Bankası 60 TL bir kesintiyi yapmıştı. Bu sadece banka şubesine gidere 2 dakika içinde bir dilekçe ile geri aldım. Sizinde ilk olarak benim tavsiyem kartınıza ait banka şubesine giderek aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu gibi bir iade başvurunu yapmanızdır.

Kredi kartı aidatı iadesi dilekçe örneği;

Türkiye İş Bankası Müdürlüğü’ne

4558 9874 5668 8778 4112 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 03.04.2018 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki 60 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

İsim / Soyisim

İmza

 

Şeklinde bir dilekçe yazarak kesilen aidatı geri alabilirsiniz. Geri alma işleminde en çok dikkat edilen ise;

 1. Aylık olarak düzenli harcama miktarınız ( en az 700 TL ile 1500 TL arasında olması gerekir )
 2. Bankaya vermiş olduğunuz otomatik ödeme ( en az 2 fatura )

Bu şartların ikisinden bir tanesini yerine getirmeniz durumunda maaş müşterisi olmasanız dahil sizden tahsis edilen kredi kartının aidatını çok büyük ihtimal ile geri alabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Genellik ile hükumet konakları, kaymakamlık binalarında genellik ile bulunan tüketici hakem heyetleri üzerinden de sizden kesilen kredi kartı aidatlarını geri almanız mümkündür. Resmi gazetede yayımlanan Yargıtay kararı ile bunu her vatandaşımız gibi sizlerde yine basit bir dilekçe ile geri alabilirsiniz. Bu ister devlet bankası Vakıfbank olsun isterse de Akbank yada Garanti bankası gibi özel bir banka olsun hiç fark etmeksizin sağlanabilmektedir. Bunun iadesinin gerçekleştirilmesi için ise tüketici hakem heyetine gitmeden mutlaka kesilen kart aidatını gösteren bir dekontun elinizde olması gerekir. Elinizde bulunana dekont için tüketici hakem heyetinde hazır bulunan bir dilekçede ki ilgili yerleri doldurup elinizdeki kesinti dekontunu ekleyerek başvuru işleminizi sağlaya bilirsiniz. Sürecin için bankaya hakem heyeti için bir iade talebi yapılır. Bu süre ortalama 15 günü bulur. Aynı şekilde bankada 15 iş günü içinde hakem heyetine geri dönüş sağlayarak kart aidatınızı geri öder.

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-Devlet Üzerinden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

En son yol ise yerinizden kalkmadan e-devlet üzerinden kart aidatının geri alınmasıdır. Bu yolda işlem yapabilmeniz için size bir kaç şey lazım olacak, bunlar;

 1. PTT üzerinden 2 TL alınmış olan bir e-devlet şifresi. Yada e-devlet şifresini İnternet üzerinden ücretsiz alma için başvuru işlemini yapmanız.
 2. Aktif bir mail adresi
 3. Banka tarafından kartınızdan kesilen kart aidatını gösteren dekont

şimdi bu 3 şeye de sahipseniz e-devlet üzerinden kart aidatımızı geri almak için işlemleri yapmaya başlaya biliriz. Öncelik ile ilgili bankanın mail İLETİŞİM adresine kart aidatı iadesi için bir yazı yazalım. Bu yazı,  yukarıda belirtmiş olduğum dilekçe örneğindeki gibi olabilir. Banka tarafından size olumlu bir dönüş olursa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Şayet netice olumsuz ile gelen maili lütfen silmeyerek e-devlet üzerinden kart aidatını geri almak için aşağıdaki adımlara devam ediniz.

İşlemlerin devamı için https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girelim. Burada ” kimliği doğrula ” alanında T.C. ve şifremiz ile giriş yapalım. Sağ tarafta yer alan   butonuna tıklayarak başvuru işlemini başlatalım. Karşımıza çıkan onayları onaylayarak devam edelim. En son https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresinde yer alan bankaların bulunduğu liste çıkacaktır. Burada kartınızı ait bankayı seçiniz ve ilgili alanları doğru bir şekilde doldurunuz ve başvuru işlemini sonuçlandırınız. Size ortalama 30 iş günü içinde bir mail gelecektir. Gelen maili tekrar bankanıza iletmeniz durumunda kesilen kart aidatını geri alabilirsiniz.

 

 

"Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu" - 24 YORUM
 1. Metin dedi ki:

  Merhaba bankaya basvuru tarihi kismi var sanirim burdan once bankaya basvurmak gerekiyor birde Başvuruya konu işlemin meydana geldiği tarih kısmında istenen hangi tarih orayı anlayamadım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Metin bey sorunuzu tam olarak anlayamadığım için ne yazık ki size sağlık bir cevap veremiyorum.

 2. Erkan dedi ki:

  Merhabalar..
  Bu Olay Benim Başımdan 3 Ay Önce Geçti. Ben Bankanın 20 Senelik Müşterisi Olmama ve Daha Önce Almamalarına Rağmen Bu Sene Alacaklarını Belirttiler. Bende Rakamı Ödedim. Sonrasında Tüm Borcumu Ödeyerek Borcumu Sıfırladım. Sonrasında Kartımı İptal Ettim. Şu An Kredi Kartını Kullanmıyorum. Ben Bu İşlemi Nasıl Yapabilirim? Bankaya Başvurmam Gerekir mi? Ya Da Başvurmadan Halledebilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, normalde zaten kredi kartını kullanmış olduğunuz banka ( bireysel ) memurları kanalı ile bir dilekçe ile kredi kartınızın kesilen aidat bedelini geri alıyor olmanız gerekmektedir. Ben bir çok kez bu şekilde sorunsuz aldım.. Banka kesintiden uyanmayanlardan bu parayı alıyor, kesintiyi fark edip dilekçe ile itiraz ederseniz kesinti miktarını geri alabilirsiniz.

 3. Metin dedi ki:

  ben e devlet üzerinden başvurdum ama 2017 tarihinden sonrası için birşey yapamayız şeklinde cevap geldi. geçen son 10 yılın parasını geri alabiliyorduk diye hatırlıyorum.

 4. N.S dedi ki:

  Merhaba. 5 yıla kadar (2014-2019)olan Ödemiş olduğum üyelik ücretini alabiliyor muyum. Alabiliyorsam eğer, dilekçede ayrıntılarıyla belirtmek mi gerekiyor ( örneğin 2015 te şu kadar,2016 da bu kadar toplam da … kadar tl diye)

 5. Suat dedi ki:

  Kart aidatı nasıl geri alabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Daha öncede belirtmiş olduğum gibi en hızlı yöntem bankanıza yukarıda yer alan dilekçe örneği ile başvuruda bulunmanız.

 6. Adem yamaner dedi ki:

  Marhaba benim daha önceden kullandigim kredi kartları vardı hepsini kapattım ama aidad kesmişlerdir bunu nasıl öğrenebilirmiyiz

 7. Beyan Avşar dedi ki:

  Kredi kartımı kapattırdım. Geçmiş yıllara ait ödemiş olduğum aidatları talep etme hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi kartınızı kapattırmadan önce bu soruyu sormuş olsaydınız çok büyük ihtimal ile kart iadatlarınızı bankadan alabilirdiniz. Şuan için bankadan dilkeçe ile alma şansınız nerede ise yok. Tüketici hakem heyeti üzerinden bankadan geçmişe yönelik kesilen kart aidatlarınızın dokümanını alarak alma yolunu deneyin derim.

 8. Muhuttin keyik dedi ki:

  Kart ayıdatımı nasıl gerı alabılirım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Benim ilk tavsiyem vermiş olduğum dilekçe örneği ile kartınıza ait bankaya başvuruda bulunmanız. Ben o şekilde devamlı alıyorum.

   1. ersin dedi ki:

    Merhaba ,

    Kart aidatı bazı banka kartlarına göre değişiklik gösteriyor.Bazılarında bu kartta yıllık kart ücreti her türlü alınır diyorlar diğerlerinde ise kart ücreti yok diyorlar.Ben her ne çeşit kart da olsa kart aidatımı geri alabilir miyim.Garanti bankası mesela

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Hakem heyeti üzerinden alırsınız yine alırsınız.

 9. sinan dedi ki:

  yııllık kredı kartı ucretlendırme ıptalı

 10. Bekir dedi ki:

  Benden kart aidatı kesildi ama tarihini hatırlamıyorum bankayı biliyorum bunu nasıl alabilirim tarihi unuttum

 11. Seyit dedi ki:

  Bu banka kartları IÇIN de geçerli mi

 12. Aygün Ayaz dedi ki:

  Geriye dönük kredi kartı aidatı için en son yıl kaçtır. Bana kaymakamlıktan en son 2014 yılına kadar geri isteyebilirsin dediler. Doğrumudur yoksa son on yılmı? Cevaplarsanız sevinirim

 13. Hasan Akgül dedi ki:

  kredi kart aidatlarini geri alma

 14. Haydar dedi ki:

  Online Aidat iade sistemi

 15. Barış dedi ki:

  E devlet arama motoruna ne yazmam gerekiyor kredi kartı aidatı için

 16. munur nurettin çeliktutan dedi ki:

  yılık kart iadesini istiyorum deniz bank finansa bank

 17. Fatma dedi ki:

  Tüm bankalar için geçerlimi mesela finans bank

KOSGEBKredi.net