KOSGEB Kredi

Kredi Dosya Masraflarının Faizlerin’de Geri Alabilirsiniz!Kredi Dosya Masraflarının Faizlerin’de Geri Alabilirsiniz!

Geçmiş dönemlerde kullanmış olduğunuz konut yada ihtiyaç kredisinden kesilen dosya masraflarının nasıl geri alınacağını daha önce sizlere açıklamıştık. Şimdi ise bu dosya masrafı kesintilerine uygulana faizleri de geri almanın önü açıldı. Kahramanmaraş ‘ta bir tüketicinin dikkatli ve azimli davranışı sayesinde mahkemece emsal gösterilen bir karar alındı. Artık herkes dosya masraflarından kesilen faizleri de geri alabilecek.!

Dosya Masraflarından Kesilen Faizleri’de Geri Alabilirsiniz

Anadolu Haber Ajansı tarafından yayımlanan bir habere göre artık tüketiciler geçmiş dönemlerde bankalar tarafından haksız yere kesilen dosya masraflarını da geri alabilecek. Kahramanmaraş da bir tüketicinin dikkatlerin den kaçmayan dosya masraflarından kesinlen faizler On iki şubat Tüketici Hakem Heyeti başvurusu sonrasında geri alındı. Mahkeme daha önce Kahramanmaraş ilimizin On iki şubat ilçesinde konut almak için bankadan kredi kullanan A.Ç ‘nin kesilen dosya masrafını iade edilmesini talep etti. Bu iade sonrasın da ise A.Ç avukatı ile yapmış olduğu inceleme sonrasında bankanın 10 yıllık vadeli konut kredisinin dosya masraflarına faiz uyguladığını gördü. Hemen bunun içinde harekete geçen A.Ç yapmış olduğu haklı mücadelesin ‘de emsal gösterilen bir karara imza atmayı başardı.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuruyu Kaklı Gördü

A.Ç tarafından daha önce kullandığı 10 senelik konut kredisinin den kesilen faiz tarafına geri iade edilmesi istenildi. Tüketici Hakem Heyeti tarafından başlatılan çalışma sonrasın da A.Ç haklı bulunuldu. Böylece alınan mahkeme ile karar ile A.Ç ve diğer milyonlarca vatandaştan haksız yere kesilen dosya masraflarının daki kredi faizleri geri alınabilecek. Tüketici hakem heyeti ise yapmış olduğu açıklama ile 2014 yılı itibarı ile yaklaşık 4 milyon 900 bin kişinin dosya masrafları geri alınmıştır. Anacak şimdi ise bu dosya masraflarından kesilen faizler de geri alınabilecek denildi.

Kesilen Faiz Tutarı Çok Ciddi Bir Rakam!

Ayrıca Tüketici hakem heyeti yapmış olduğu açıklamada kesilen 500 liralık bir dosya masrafından yaklaşık vatandaştan faiz ile birlikte 1.000 lira olarak kesilmiştir. Bu da 500 liralık bir dosya masrafın dan 504 lira bir faiz uygulanmış anlamına geliyor denildi. Bundan ötürü şayet tüketiciler bankalardan kredi kullandıktan sonra dosya masraflarını geri almış olsalar dahi, kullanılan kredinin lütfen ekstrasını bir incelemelidirler. Şayet ekstralarında bir faiz kesintisi uygulanmışsa bu kesintiyi geri alabilirler.

Dosya Masrafı Faiz Alma Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Tüketicilerin kesilen dosya masraflarındaki paranın geri alınmasından sonra faizlerin de geri alına bilmesi için ilk olarak kredi kullandığı bankaya başvuruda bulunması gerekir. Yapmış oldukları başvuruda bu kredinin dosya masrafından faiz kesintisi olup olmadığını teyit etmeleri gerekir. Ayrıca bunun belgelenebilmesi de çok önemlidir. Bu yüzden bankadan bu faiz kesintisinin olduğuna dahil bir hesap hareketinin alınması gerekmektedir. Alınan bu hesap hareketi ile birlikte vatandaş kendilerine en yakın Tüketici Hakem Heyetine şahsen olarak başvuru yapması yeterlidir.

  • Tüketici Hakem Heyetleri genellik ile il ve ilçelerimiz de yer alan Kaymakamlık binalarında yer almaktadır.

Konu hakkında gelişmeler ve örnek teşkil edici başvurular oldukça sizler ile sayfamız da buna yer vereceğiz.

"Kredi Dosya Masraflarının Faizlerin’de Geri Alabilirsiniz!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kredi Dosya Masraflarının Faizlerin’de Geri Alabilirsiniz!" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net