Kredi çekmek için şartlar

Kredi çekmek için şartlar
25 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 763 kez okundu.


Ziraat yada Garanti bankası hiç fark etmeksizin bankalardan kredi çekmek için bazı şartları mutlak suret ile taşımanız gerekmektedir. Bu şartlar ihtiyaç ve konut kredilerinde olduğu gibi alacağınız sıfır veyahutta ikinci el araç kredilerinde de geçerlidir. Bankaların ticari krediler de talep ettiği şartlar dahil olmak üzere tüm bireyseller den öne sürdükleri şartnameleri ayrı kalemler dahilinde listeledik.

Genel olarak kredi çekmek için şartlar nelerdir?

kredi-cekmek-icin-sartlar-nedirEv, araba, öğrenim, evlilik yada ihtiyaç kredileri için istenilen ayrı şartlara geçmeden önde tüm bu krediler için talep edilen kredi çekme şartlarına yer vermek istiyoruz. Bu şartlara uygun iseniz zaten diğer geri kalanlar gerekli evraklardan ibarettir. Arkadaşlar bankaların ilk ve en önem verdiği kredi verme şartlarının başında geliriniz gelmektedir. Gelirinizi bir şekilde bankaya kanıtlamanız gerekmektedir. Bu durum maaş alanlar için aslında kolaydır, çalıştığınız iş yerinden müdürünüz tarafından imzalı bir yazı ile bunu bankaya ispatlayabilirsiniz. Çalışmayanlar peki ne yapmalıdır? İlk olarak olayı maaş dan ziyade haneye giren gelir olarak görünüz. Sizin kanıtlanabilir bir maaşınız yoksa bu eşinizin ki de olabilmektedir. Eşinizin demi yok o zaman yine haneye elbet bir kira veya emeklilik maaşı giriyordur. Kira giriyorsa kiracı ile olan sözleşmenizi ve nakit akışınızı emekli iseniz emekli cüzdanınız yeterlidir. Bu damı yok! o zaman üzerinize kayıtlı ipotek değeri olan malları gözden geçiriniz. Bunları rehin göstererek de kredi alma şartlarına uygun olabilirsiniz. Bu saydıklarımızın hiç birine sahip değilseniz size önerimiz gelir belgesiz kredi veren bankalar hakkında ki yazımızı okumanızdır. Sabit aylık sahibi olmayan çiftçilerimiz için şartlar biraz daha farklıdır. Çiftçilerimiz ÇKS belgesi sahibi ise T.C. Ziraat bankasından rahatlık ile yılda bir ödemeli olarak kredi kullanabilirler. Bunun için hayvan veya tarla tokat, traktör sahibi olmaları yeterlidir. Gelir şartını iyice açıklık getirdiğimize göre artık talep edilen kredi cinsine göre bankaların şartlarına gelebiliriz.

Bu başlık altında ufak bir kaç hatırlatma eklememiz gerektiğini düşünüyoruz. İlla çalışıyorsunuz ve geliriniz var diye bankalardan kredi alabilirsiniz diye bir kavram yoktur!  1. Çalıştığınız iş yerindeki sigortalılık süreniz de önemlidir. Lütfen kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor makalemizi okuyunuz.
  2. Banka kredi notu skorunuz çok ama çok önemlidir! Ayrıntılı bilgi için lütfen Findeks kredi notu nasıl yükseltilir puanım kaç olmalıdır yazımızı okuyunuz!
  3. Kredi notu düşük olanlar yani sicili bozuk kara listede yer alanlar ise sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar yazımzı inceleyebilirler.
  4. 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir!

Konut kredisi çekmek için istenilen şartlar nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar artık gelirlerini bankalara beyan ettikten sonra konut almak için tapuları ile bankaların yollarını tutabilirler. Konut alacaklardan banka mutlaka alınacak olan evin tapusunu isteyecektir. Bunun için kat mülkiyeti belediyeden çıkmış olması gerekmektedir. Konut kredilerinde alınacak ev ipotek edildiği için genel de istenmez ama şayet gelir düzeyiniz düşük ise banka verdiği parayı daha rahat geri tahsis edebilmek için belki kefilde isteyebilmektedir.

Araç kredisi çekmek isteyenlerden istenilen şartlar nelerdir?

Araba alacaklardan bankaların talep ettiği şartlar sıfır ve ikinci el olmak üzere ikiye ayrılır şayet sıfır km araç alacaksınız mutlaka aracın faturası ile şayet ikinci el araç alacaksanız da aracın ruhsatı ile kredi çekeceğiniz bankaya gitmeniz icap etmektedir. Burada ufak bir hatırlatma eklememiz gerekir ki hemen hemen tüm bankalar ikici el araçlarda en fazla 6 yaşına kadar olan arabalar için kredi imkanı sunmaktadır. Yine bankalar kullanmak istediğiniz kredi miktarında ve geri ödeme gücünüze göre sizden kefil talep edebilirler.

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerden talep edilen şartlar nelerdir?

Düğün veya mobilya alımı yada nakit para gereksinimleri için bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlerden banka adres teyit amaçlı ödenmiş bir elektrik, su yada doğal gaz gibi fatura talebinde bulunmaktadır. Maaş müşterisi iseniz bu gerekli evrak talep edilmez. Büyük ihtimal ile şayet maaş müşterisi de değilseniz sizden kefil talep edeceklerdir. Kefiller eşleri ile birlikte banka şubelerine gelmesi icap etmektedir.

Katılım bankalarından kredi çekecekler için istenilen şartlar nedir?

İsmini sıklık ile duymasanız da ülkemizde İslami şartlara uygun şekilde kredi veren katılım bankaları mevcuttur, katılım bankası nedir hangileri caiz kredi verir isimi makalemiz den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu bankalar da müşterilerinden kullanılacak olan kredinin helal yollardan olması için gelir belgeleri haricinde mutlaka alınacak olan mülkün tapusunu veya ruhsatını istemektedir. Bu sistemde sadece diğer bankalara göre değişiklik İhtiyaç kredisinde değişiklik göstermektedir. Genelde eşya finansmanı olarak verilen kredi için alacağınız mobilya yada beyaz eşyanın faturası mutlaka olması gerekiyor. Nakit olarak para bu bankalardan alamazsınız!

 Bir önceki yazımız olan Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor 1 2 aylık yeterlimi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor
Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor 1 2 aylık yeterlimi ?

Bankalardan kredi çekebilmek için sigorta süreniz de bir hayli önemlidir. Bir çok banka 1 yada 2 aylık sigortalıya kredi ne...

Kapat