KOSGEB Kredi

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat yaşadığım için koyunların kavurucu sıcaklarda kırkma işi oldukça zahmetlidir. Bereket artık makas işinden kurtulduk tam otomatik makineler çıktıda bir nebze olsa bu teferruatlı işin zahmetinden kurtulduk. Değerli çiftçiler, özellik ile 20 baş üzerinden koyun yada keçi sahibi olanlar, sizlere yaşamış ve halen yaşadığım koyun kırkma işleminin püf noktalarının dan bahsedeceğim. Özellik ile kırkma işlemi için en dikkat edilmesi gereken zaman ve doğru alet seçiminin nasıl olması gerektiği detaylı bir şekilde izin verir seniz bir kardeşiniz olarak ele alacağım.

Koyun Kırkma Zamanının Belirlenmesi Çok Önemli

Bilindiği gibi belli zamanlarda küçükbaş hayvanlarımıza bazı parazit aşılarını yaparız. Yine belli zamanlarda ise koyunlarımızın özellik ile kene gibi zararlı hayvanlardan arındırmak için ilaçlamalar yaparız. Ama bunların içlerinde bence oldukça önem arz eden bir diğer konuda hayvanlarımızın kırkılma işlemlerinin sağlanmasıdır. Özellik ile yaz aylarında koyunlarımızın daha sağlıklı bir şekilde gelişimin sağlanması için bu konu oldukça önemlidir.

koyun kırma ne zaman nasıl yapılır

koyun kırma ne zaman nasıl yapılır

Daha önceki yıllarda bu işlem oldukça zahmetliydi. Köylerde genelde imece usulü ile yapılmaktaydı. Ciddi emek isteyen ve gerçekten çok fazla zaman isteyen koyun kırkılma işlemi ne yazık ki eski zamanlarda el makası ile yapılmaktaydı. Şimdi bile 15 – 20 küçükbaş hayvanı olan çiftçilerimiz koyun kırkım işlemleri için bu yöntemi tercih etmektedir. Resimde karede olan arkadaşlar benim bu eski yöntemi tercih eden arkadaşlarımdan. Çok fazla küçükbaş hayvana sahip olmadıkları için koyun kırma makinesi için yatırım yapmalarına bence de gerek yok. Ama bu iş için çok fazla bir zaman sahip değillerse piyasa hayvan başına ortalama 10 ile 12 TL gibi otomatik makine ile kırkan bir kişiyi tercih edebilirlerdi. Koyun kırmada makine seçimi kadar zaman dilimi de çok önemlidir. Koyunlarınızı kışın aralık da kırkmanız oldukça mantıksız ve anlamsız olacaktır. Bize sorarsanız en iyi koyun kırkma zamanı yaz aylarının başladığı tarih olan HAZİRAN 15 sonrasıdır. Böylece kışa girene kadar koyunların yünleri tekrardan toparlanacak ve kış ayına kendini hazırlamış olacaktır. Koyun kırmada makine seçiminiz nasıl olmalıdır ? ve kırma işlemi sırasında nelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sürünüzü çoğaltmak istiyorsanız Koyun Kredisi 5.000.000 Lira %75 Faiz Desteği verilmektedir, ufak bir hatırlatma..

Doğru Makine Seçiminin Yapılmasında Koyun Sayısı Çok Önemli

Koyun kırma işleminde zamanın belirlenmesinden sonra doğru kesici aletin belirlenmesi de son derece önemlidir. Zira yanlış bir makineye 100 – 200 lira düşük vererek alırsanız 40 koyundan sonra makineyi resmen elinize alır baka kalırsınız. Sıcak yaz aylarında sürekli olarak motorlu kırkma makinesinin çalışmasında ötürü mutlaka kırma makinesinin fan soğutma destekli olmasını tavsiye derim. Benim önerim resimdeki gibi motoru harici olan soğutma destekli kesme makineleridir. Ancak bu koyun kırma makineleri gerçekten pahalı makinelerdir. Şuan 2.000 liradan başlayıp 3.000 lira arasında fiyatları seyretmektedir. Şayet 300 koyun üzerinde bir sürüye sahipseniz, sizi yolda bırakmayacak bir kırkma makinesi alacaksanız bu ürünü almanızı öneririm. Ama 50 – 100 koyuna sahipseniz bu kadar para vermenize bence hiç gerek yok, 300 lira ile 500 liralık bir koyun kesme makinesi de sizin işinizi görecektir. https://www.hepsiburada.com/kirpma-makaslari-c-60001887 buradan kırma makaslarını incelemenizi öneririm.

Koyun Kırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru zaman ile doğru kesme makinesini temin ettikten sonra artık koyunlarımızı kırka biliriz. Koyun kırkma işlemini otomatik makine ile yapacaklar çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellik ile hayvanın yünlerini keserken çok ciddi şekilde koyunun derisine dalacaksınız. Eliniz alışana kadar mutlaka birden fazla olacak şekilde hayvanın derisini keseceksiniz. Bunu en alt seviye düşürmek için mutlaka;

  1. Koyun kırkılma işlemine başlamadan evvel hayvanın ayaklarını mutlaka kurbanlık kesim şekilde bağlayınız ve yatırınız.
  2. Kırkma işlemine boyun kısmından başlayınız.
  3. Makinenin gezeceği yeri mümkün olduğu kadar gergin şekilde tutunuz.
  4. Makinenin dişlerini arada mazotlu kovada temizleyiniz.

Bunlara şayet dikkat ederseniz, en az zayiattı ile hayvanınızı kırka bilirsiniz.

"Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net