KOSGEB Kredi

KOSGEB kredi kimler alabilir merak edilen 11 soru


08.09.2015
12.269
KOSGEB kredi kimler alabilir merak edilen 11 soru

KOSGEB Türkiye’de faaliyette bulunan KOBİ ‘lere ve yeni iş yeri kuracak olan ” Genç Girişimcilere ‘ destek verdiği bilinmektedir. Ancak bu kategori içinde bulunanlar dan kimler bu teşvikleri alabilir, biliyor musunuz ? Yani her girişimci ile KOBİ elini kolunu sağlayarak kurumun destek programlarından yararlana bilir mi ? CEVAP: tabi ki de HAYIR! İşte tam 11 soru ile kimler devletin aracı kurumu olan KOSGEB’den destek alabilir detaylı olarak cevabı.

KOSGEB’den kimler istifade edebilir ?

Aslına bakılırsa isminde anlaşılacağı gibi KOSGEB  ↔ Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklemesi İdaresi Başkanlığı olarak neredeyse tüm ticari faaliyet gösteren yada gösterecek olanları desteklemektedir. Tabi bu alanda olan yada olacak olanların ilk olarak doğru sektörde olmaları yada olacak olmaları çok önemlidir. Bu neden ile kurum bir listede oluşturmuştur. Oluşturmuş olduğu bu listeye de KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları adı olarak bizler ile paylaşmıştır. Yani şunu rahatlık ile diyebiliriz ki;

 1. KOSGEB ilk olarak desteklediği girişimci yada esnafların mutlaka KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları içinde faaliyet göstermesi yada gösterecek olması gerekmektedir.

Hangi yeni girişimcileri KOSGEB desteklemektedir ?

İlk defa iş yeri kuracak olan ve kuracağı iş fikrinin kurum tarafından desteklenen sektörler içinde yer alan tüm yeni girişimcileri KOSGEB arkasında durur, ancak!

 1. Yeni girişimci ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almışsa. ( Eğitim alabilmesi için 18 yaşında büyük okur yazar olması yeterlidir. Yasa dışı suç örgütüne mensup olmayan ve daha önce bu eğitimleri almamış tüm yeni girişimciler ücretsiz eğitimleri alabilirler. )
 2. Eğitimler sonrasında işletmesini kurmuşsa ( İşletmesini kurarken mutlaka yaptığı alış verişlerinin faturalarını almış olması gerekmektedir. )
 3. KOSGEB veri tabanına kaydını yapmış ise,
 4. İlgili beyannameleri doldurup teslim etmişse
 5. Son olarak KOSGEB iş planı projesini hazırlayarak sunmuş ise;

KOSGEB tarafından oluşturulan ” Yeni Girişimci Destek Programı ” katılımı alabilir. Programın ilerleme süreci ==> KLAVUZ <=== bu şekilde olmaktadır.

Hangi KOBİ ‘ler KOSGEB’den kredi alabilirler ?

Kurum sadece yeni iş yeri kuracak olan genç girişimcilere destek sağlamak için faaliyet göstermemektedir. Neredeyse %80 kadar KOBİ’ler içinde faaliyet faktörlerinde bulunmaktadır. Bu oranı neye göre veriyorsunuz derseniz çünkü,

 1. Yeni girişimciler için sadece bir program oluşturulmuştur.
 2. KOBİ’ler için ise 10 dan fazla destek programı mevcuttur.

diyebilirim. Bu neden ile ülkemiz de KOBİ statüsünde bulunan aşağıdaki şartları sağlayanlara da KOSGEB destek programları kapsamında kredi olanakları verilir.

 1. Kendi meslek odasına kayıtlı olan
 2. Devlete herhangi bir vergi ve SGK borcu olmayan
 3. Daha önce aynı programdan yararlanmış olmayan
 4. İşletmesini iflas olarak göstermemiş olan
 5. KOSGEB kaydı bulunan

KOBİ’lere desteklerini verir.

Hangi Esnaflara KOSGEB destekleri verir ?

Hiç bir çalışanınız olmasa bile sadece kendi ticari yada meslek odanıza kayıtlı olmanız durumunda dahi KOSGEB ‘den destek alabilirsiniz. Tabi bu desteği alabilmeniz için hak sahibi olmanız gerekir. Bunun daha önceleri bir çok kez ” ESNAFA FAİZSİZ KREDİ ” başlığı altında gördük. Burada rakamlar 30.000 liradan başlayıp esnafın ticari hacmine göre 100.000 liraya kadar çıkmıştır. Finansmanlarını KOSGEB tarafından mutabakat sağlanan bankalar aracılığı ile verilen faizsiz kredilerde esnafımızın yine;

 1. Devletimize borcunun olamaması ( Vergi ve SGK )
 2. Daha önce bu imkanlardan yararlanmamış olması gerekmektedir.
 3. KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan MİKRO işletmeler
 4. Senelik net hasılatı 1.000.000 liranın altında olan
 5. 10 kişiden az çalışanı olan esnaflar

Tüm bu şartlara uygun ve başvuru dönemi geldiği zaman müracaatlarını yapıp faizsiz kredi almaya hak kazanan bütün esnaflara KOSGEB kredi vermektedir.! DAHA ÖNCEKİ YILLARDA VERİLEN BAHSİ GEÇEN İMKANLARI ANLATAN VİDEO;

"KOSGEB kredi kimler alabilir merak edilen 11 soru" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"KOSGEB kredi kimler alabilir merak edilen 11 soru" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net