KOSGEB Kredi

KOSGEB Kira Desteği 30 Bin TL Nasıl Alınır ?


27.09.2015
4.181
KOSGEB Kira Desteği 30 Bin TL Nasıl Alınır ?

KOSGEB’in hem KOBİ ‘lere hem de yeni girişimcilere vermiş olduğu desteklerden bir tanesi de kira desteğidir. Kurum kira desteğini belli programlar kapsamın vermektedir. Ayrıca verilecek olan kira desteği program süresince ve yine programın limiti dahilinde hibe olarak verilir.

Hangi programlarda KOSGEB kira desteği vardır ?

KOSGEB bir çok destek programının altına imza atmıştır. Bu program ile bir çok desteğini hem KOBİ hem de yeni girişimcilere sağlamaktadır. Kurumun sağlamış olduğu desteklerin içinde işletmenin kira giderlerinin de karşılanması vardır. Dükkan sahibi ile yapılan kira sözleşmesindeki tutar program kapsamında hibe olarak başvuru sahibi KOBİ yada yeni girişimciye hibe olarak verilir. Yeni girişimcilere kira desteğini ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında 2 yıl sure ile açılış giderleri kapsamında verilmektedir. KOBİ ‘lere ise kira desteği 2 program ile finans edilir bu programlar;

 1. Endüstriyel Uygulama Programı
 2. Ar-Ge ve İnovasyon destek programı

olmaktadır.

Yeni girişimciler kira desteği başvurusu nasıl yapabilir ?

Yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere kira desteği verilmektedir. ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında verilecek olan kira desteği 24 ay boyunca almaya hak kazanan yeni girişimcilere verilir. Program kapsamında verilecek olan kira desteği senelere göre değişiklik göstere bilmektedir. Güncel olarak verilecek olan KOSGEB yeni girişimci kira desteği oranlarını https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1231/girisimcilik-destek-programı adresinden görebilirsiniz. Programın başvuru yolu ise şu şekilde oluşur.

 1. Yeni girişimci ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunda bulunur.
 2. Eğitimini alan girişimci işletmesini kiralar ve gerekli olan araç gereçlerini faturaları ile birlikte alır.
 3. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini sağlar.
 4. KOSGEB girişi yaparak ” Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunda bulunur.
 5. Başvuru kabul görmesi halinde gerekli olan evraklar ve faturalar işe KOSGEB’ e müracaat eder.
 6. Belirtilen tarihte iş planı projesini sunar
 7. Yıl için de kira desteğini işletme açılış giderleri ile birlikte beyan etmiş olduğu banka hesap numarası üzerinden alır.

İşleyişin yol haritası > https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/2017/02/YeniGirisimciDestegiBasvurusuklavuz.pdf

KOBİ’ler kira desteğini nasıl alır?

KOBİ’lerin KOSGEB kira desteği alabilmesi için kira desteği olan programa başvuru yapması gerekir. Başvuru yapabilmesi içinde bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlar;

 1. KOBİ olması
 2. Kendi meslek odasına kayıtlı olması
 3. Herhangi bir vergi ve SGK gibi devlete borcu olmaması

gerekmektedir. Bu şartları taşıyan KOBİ ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekir. Daha sonra ise KDS sistemi üzerinden kira desteği veren program başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir.

KOSGEB kira desteği başvuru işlemleri nasıl yapılır

KOSGEB kira desteği başvuru işlemleri nasıl yapılır

KOSGEB kira desteği oluşturmuş olduğu programlar içinde AR-GE İnovasyon & Endüstriyel Uygulama Programı kapsamında verilmektedir. Program 12-18-24 aylar halinde uygulanmaktadır. KOSGEB kira desteği program dahilinde üst limit olarak 18 bin TL kadar verilmektedir. Bütün KOSGEB destekleri gibi KOSGEB kira desteğinden faydalanmak isteyen Kobi mutlaka kosgeb veri tabanına kayıtlı olması gerekmektedir. Kosgeb veri tabanına nasıl kayıt olacağınızı resimli anlatım için buraya bakınız. Daha sonrası da Kira desteği için Ar-ge ve İnovasyona dayalı onay alabilecek bir kosgeb iş planı projeniz ile size en yakın kosgeb birimine başvura da bulunmanız yeterli olacaktır. Size en yakın kosgeb birimlerini buradan bakabilirsiniz.

"KOSGEB Kira Desteği 30 Bin TL Nasıl Alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"KOSGEB Kira Desteği 30 Bin TL Nasıl Alınır ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net