KOSGEB Kredi

KOSGEB İş planı Örneği 2020 (ONAYLI 32 PROJE)KOSGEB İş planı Örneği 2020 (ONAYLI 32 PROJE)

İş fikrinize KOSGEB den 2020 da hibe alacaksanız şayet kesinlik ile çok iyi şekilde hazırlanmış bir iş planı projenizin olması gerekmektedir. Girişimcilik destek programından yararlanacakların mutlaka sunum yaparak onaylatması gereken bu iş planları için daha önce hibe almaya hak kazanmış WORD ile PDF formatların ‘da tam 32 proje örneğine yer verdik. Ayrıca İŞGEM dahil olmak üzere doldurmanız için sizlere birde boş iş planı formunu da paylaştık. Son olarak ise proje hazırlatmayı düşünen girişimler için fiyatlandırmaların nasıl yapılacağına da değindik.

KOSGEB İş Planı Projesinin Önemi Nedir?

KOSGEB iş planı

KOSGEB iş planı

Sadece yeni girişimciler için önem arz etmeyen iş planı projesi aynı zamanda KOBİ’ler içinde çok önemlidir. Her ne kadarda KOSGEB tarafından talep edilen şartları sağlasanız’da iyi bir iş planı projesi sahibi olmanız şarttır. Aksi taktirde başvuru yapmış olduğunuz deste programından kesinlik ile istifade edemezsiniz. Bu neden ile kuracağınız işe gerçekten hakim olduğunuzu gösteren bir iş planı projesi hazırlamanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde, konuya hakim olmadan hazırlanan bir proje için heyette yapacağınız sunum için biraz terleye bilirsiniz. 😉

KOSGEB İş Planı Projesi Nasıl Doldurulur?

KOSGEB veri tabanına kayıtlı KOBİ’ler artık iş planı projesini oluşturabilirler. İsteyen KOBİ ve girişimciler KOSGEB iş planı proje örnekleri üzerinden değişikliklerde yapabilirler. İş plan projesi 7 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ve açıklaması aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • Genel Bilgilerin Oluşturulması: Bu kısımda işletme kuracak olan ve varsa ortakların tanıtılması istenilir, işletmenin yapacağı faaliyet konusu ve kurulum süresi sizden istenilir.
 • Girişimcinin varsa ortakların ve İşletmenin Bilgileri: Bu bölüm iki sayfadan oluşmaktadır, sayfaların ilkinde işletmeyi kuracak olan ortaklar dahil kimlik bilgileri iletişim adresleri bildiği yabancı dillere kadar sorulur. İkinci sayfada ise daha çok işletmeyi tanımak için sorular sorulmaktadır. Sorulan bu sorular iş fikriniz ve seçme sebebiniz vizyon ve misyonunuz kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz istenilmektedir. Oldukça özem arz eden soruları cevaplamadan önce iyi araştırma yapmanız sizin menfaatinize olacaktır.
 • Pazar Bilgileri ve planınız: Bu bölüm tamamen hitap edilecek olan kitle analizinin yapılıp yapılmadığı, pazarın genişliği ve beklenmedik bir satış sorunlarında ne gibi tedbirler aldığınızın anlaşılması için oluşturulmuştur. Müşteriye ulaşım hizmetinizden yer seçimi ve ürün tanıtımı bu sayfada doldurulmaktadır.
 • Üretim Planı: Yapmış olacağınız sektördeki NACE kodu üretim ve hizmet iş akışı hakkındaki bilgilerinizin girileceği sayfadır. Kurulan işletmeye ait belgeleri de bu alanda belirtebilirsiniz.
 • Yönetim Planı: Bu kısımda aslında çalışacak olan personel dahi paylaşılacak olan iş anlatılması istenilmektedir. Meslek üzerine her hangi belgeye sahip iseniz yine bu sayfada belirtebilirsiniz.
 • Finansal Plan: Başlangıç aşamasındaki maliyetlerinizin, işletmenin aylık giderlerini, üretim ve satış hedeflerinizi ne zaman kar elde edeceğinizin yazılması gereken sayfadır.
 • KOSGEB Tarafından Talep Edilen Destek: Bilindiği gibi bu hazırladığınız iş planı projesi KOSGEB Girişimcilik Destek Programından istifade edilmek için hazırlanmaktadır. Dolayısı ile programda destekler kuruluş, makine teçhizat alımı, işletme giderleri ve sabit yatırım desteği olarak ayrılmaktadır. Bu bölümde de bu aşamalarda yapmış olduğunuz harcamaları belirtmeniz istenilmektedir.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri

KOSGEB tarafından 2020 da onay almış 32 ADET iş planı proje örnekleri aşağıdaki tablomuzda olduğu gibidir. İncelemek istediğiniz KOSGEB iş planı proje örneğinin üzerine tıklayarak dosyaya erişim sağlayabilirsiniz.

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEKLERİ TABLOSU
Bilgisayar servisi Giyim Konfeksiyon Tekstil Üretimi Güç Kaynağı Panoları
Cafe Çay Bahçesi Kırtasiye Ticaret Faaliyetleri Elektronik Dükkan
Doğal Gaz Spor Ürünleri Mağazası Deri Ayakkabı Çanta Optik Gözlük
Gıda Üretimi Teknoloji Mağazası Kombi Satışı Güvenlik Sistemleri
Penye, T-Shirt Üretimi Kuruyemiş İşletmesi Çocuk Giyim Araba Kiralama

Son Eklenenler:

İş Planı Projesi Hazırlatma Ücretleri Ne Kadar?

İş planı projesinin önemini hepimiz tarafından bilinmektedir. 2020 yılında sonra desteklenen sektörlerin genişletilmesi ile birlikte iş planı projesini bir türlü onay alamayanlar için bir çok danışmalık firmaları kurulmuştur. Bu danışmanlık firmaları sadece yeni işletme kurmak isteyenler için hizmet vermek ile kalmayıp işletme sahibi KOBİ içinde desteklerden istifade edebilmeleri için projeler hazırlamaktadırlar. %100 onaylı olarak hazırlanan projelerin fiyatları ise destek başvurusu yapılacak olan programa göre değişiklik gösterilmektedir. Buna örnek vermek gerekir ise;

 • İlk defa ticari hayata atılacak olanlar için Girişimcilik Destek Programı için hazırlanan iş planı projeleri 1.500 TL (Bu fiyatlandırma ortalama olup kimi danışmanlık firmaları tarafından garanti onay olmamak ile 850 TL den de hazırlana bilmektedir.)
 • Diğer KOBİGEL, Genel Destek Programı gibi desteklerden faydalanarak makine alacaklar için hazırlanacak olan iş planı projesi ise 5.000 lira kadar fiyat verilmektedir.

Peki ödeme nasıl olur? Prensip olarak hemen hemen tüm danışmalık hizmeti veren firmalar belirtilen fiyatın %50 sini proje hazırlanmadan önce geri kalanını ise proje tesliminde almaktadır. Ayrıca danışmalık hizmeti veren firmalar sizlere bir yıl boyunca ihtiyaç duyduğunuz konularda ücretsiz olarak destek imkanını sunmaktadır.

Yeni Girişimciler İçin Boş KOSGEB İş Planı Formu
İŞGEM Üzerinden İşletme Kuracaklar İçin Boş İş Planı

Biliyoruz, mutlaka size işletmenizin eksikleri için kredi ihtiyacı duyacaksınız. Bu neden il ŞUBAT 2020 tarihi itibarı ile sizlere en uygun şartlar ile kredi veren bankaları tanıtacağız. Bu ay ki bankamız % 0.89 faiz oranı ile QNB Finansbank’dır.!

QNB Finansbank Kredi Hesaplama Tablosu
Miktar 36 Ay Ödeme 48 Ay Ödeme 60 Ay Ödeme
45.000 TL 1.512,24 TL 1.203,13 TL 1.019,65 TL
55.000 TL 1.848,30 TL 1.470,49 TL 1.246,24 TL
60.000 TL 2.016,32 TL 1.604,18 TL 1.359,54 TL
65.000 TL 2.184,35 TL 1.737,86 TL 1.472,83 TL
70.000 TL 2.352,38 TL 1.871,54 TL 1.586,13 TL

Harika fırsat!

"KOSGEB İş planı Örneği 2020 (ONAYLI 32 PROJE)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB İş planı Örneği 2020 (ONAYLI 32 PROJE)" - 104 YORUM
 1. Erdal dedi ki:

  Alacağımız destekte KDV oranınıda ödüyormusunuz. Veya KDV den muaf olabilirmiyiz. Örneğin alacağım makine techizat 155.000tl bunun kdvsi 28.000tl tutuyor.toplamda 183.000 yapıyor.bu farkı ödememek için ne yapmamız Lazım.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şuan için alınacak olan techizata hibe alamazsınız. Prim gün sayısına göre hibe verilmektedir.

 2. Ömür dedi ki:

  Merhabalar tuhafiye ve hobi evi açmak istiyorum proje örneği için yardımcı olabilirmisiniz…

 3. Emrah UĞUR dedi ki:

  Merhaba girişimcilik sertifikamı aldım geleneksel girişimci programından (ihtiyaç hâlinde) faydalanmak istiyorum. Nace kodu da tamam merak ettiğim konu isyeri faal olduktan sonra mı başvuru yapmam gerekiyor. Ve bunun belli bir süresi varmı ? Mesela 6 ay sonra başvurabilimiyim ? Teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Daha sonrada başvuru yapabilirsiniz. Ama, sizin iş fikriniz nedir? Destek alıyor mu?

   1. Emrah UĞUR dedi ki:

    Nace kodu 43.73.22 yada 43.99.08 ikisi birden olabilir.

    1. Emrah UĞUR dedi ki:

     Tüzel kişi şirketim vardı 4 ay önce devrettim. Bu başvuru için bir sorun olurmu ? Şu anda hiçbir işletmeyle bağım yok ve daha önce de herhangi bir desteleme almadım
     (2) Yeni Girişimci Programına başvuru yapılabilmesi için ilgili girişimcilik eğitiminin
     işletme kuruluş tarihinden önce tamamlanmış olması ve işletme kuruluş tarihinin ilgili
     eğitimin katılım belgesinin son geçerlilik tarihinden önce olması gerekir.
     (7) İşletmenin program başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olması ve
     girişimcinin daha önce bu programdan faydalanmamış olması şartı aranır.
     (9) Girişimcinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden programa
     başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;
     – gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,
     – tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının
     bulunmaması.
     9. Madde net belirtilmemiş. Ben işletmemi 15 gün içinde kuracağım, son 2 senedir tüzel kişi firmam vardı 4 ay önce devrettim. Bu durumda geleneksel girişimci programından destek alabiliyormum. Yoksa başvuru için 3 yıl dan fazla süre geçmesini beklemeliyim ki bu da saçma olur
     (madde 7 İşletmenin program başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olması şartı var) beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

     1. KOSGEBAdmin dedi ki:

      Daha önce hibe almadı iseniz yeni kuracağınız iş yeri için hibe alabilirsiniz.

 4. Fatih Mehmet TURCAN dedi ki:

  Merhaba, su an bir projeyle ilgileniyorum ve bitim aşamasında prototip için. İlk sorum şu Girişimci olarak Arge ve inovasyon başvurusu yaparak şirket kuruluşu gerçekleştiğinde hemen ticari satışlara başlayabilir miyim(yani arge sürecini 6-12 ay beklemek zorunda mıyım)? Eğer Arge sürecini beklemek zorundaysam ileri girişimci olarak başvurduğumda Arge ve inovasyon işletme olarak başvuru yapacak olursam arasında ne kadar süre olmalı?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İşletmenizi kurduğunuz ana (tabi doğru bir şekilde) doğrudan destek almaya başlaya bilirsiniz.

1 9 10 11
KOSGEBKredi.net