KOSGEB Kredi

KOSGEB ‘in desteklediği franchise, bayilik sektör alanlarıKOSGEB ‘in desteklediği franchise, bayilik sektör alanları

Kendine ait dükkan veya her hangi bir üretim hane kurmak isteyen erkek yada bayan girişimcilerin belkide kafalarını en çok meşgul eden soru olan KOSGEB in desteklediği franchise yani Türkçesi bayilik sektör alanlarına açıklık getireceğiz. Tabi destek verilen franchise yani bayiliklere nasıl başvuru yapılması gerektiği, KOSGEB ‘den destek almak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de yine konu ile bağdaştığı için sizlere bu sayfamızda net bir şekilde yer vereceğiz.

KOSGEB in destek verdiği sektörler ( franchise ve bayilikler )

Sitemizi hayata geçirdiğimiz günden beri sizlerin özellik ile sıklık ile sorduğunuz soruların cevaplarını bölümünde uzman arkadaşlarımız ile yayımlamaya gayret ediyoruz. Bize sıklık ile sorulan soruların başında acaba ben bu işi açsam KOSGEB destekler mi soruları gelmektedir. Yada her hangi bir firmanın franchise yani bayiliğini alsam devletten destek alabilir miyim? soruları ile karşı karşıya gelmekteyiz. Değerli girişimci arkadaşlarımız, KOSGEB 2009 yılından önce sadece sanayi alanında üretime dayalı işletmeleri desteklerken artık günümüzde destek yelpazesini genişleterek hemen hemen her işletmeyi destek sunmaktadır. Kurum desteklediği sektörleri ise NACE isminde bir form ile KOBİ ve girişimcilere sunmaktadır. Bu formda yer alan sektörlerdeki firmaların franchise alarak faaliyet gösterenlere de desteklerini sunmaktadır. Kurum tarafından destek verilen tüm sektörler güncel olarak KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları yer alan formda belirtilmiştir. Şimdi sizlere konuyu daha iyi anlatabilmek adına bir örnek vermek istiyorum.

Diyelim ki işletme olarak cafe veya kahvaltı salonu açmak istiyorsunuz ama KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere baktığınızda cafe açma veya kahvaltı salonu adından herhangi bir isim geçmemektedir. Ne yani şimdi destek ten yararlanamayacak mısınız 😉 ? tabi ki de yararlanacaksınız ama aşağıdaki formdan aldığımız bir kesitte yer alan sektörünüz ile bağdaşan NACE ismi adı altında.

kosgeb franchise bayilik destekleri

Arkadaşlar NACE formu aslında oldukça önemlidir, öyledir ki girişimcilik kurslarını tamamlayıp, girişimcilik destek programından yararlanmak adına hazırlanan iş planı projesinde kurmak istediğiniz işletmenin NACE numarası sorulmaktadır! ( BÖLÜM 4:ÜRETİM PLANI / NACE KODU )

Franchise veya bayilik alarak KOSGEB desteklerinden yaralanmak için nereden başlamalıyım?

Franchise alarak iş yeri kurmadan önce mutlaka ilk olarak ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekir. Yoksa kesinlik ile almış olduğunuz franchise için kurumdan destek alamazsınız.! Bu yüzden mutlaka iş fikrinize yönelik yapmadan önce girişimcilik eğitimlerine katılalım. Bu eğitimlere başvuru e-Devlet’inde devreye girmesi ile artık çok kolay bir hal almıştır. İsteyen girişimci eğitimi veren kuruma doğrudan başvuruda buluna bilirken, isteyen girişimci de bu başvurularını e-devlet üzerinden yapabilmektedir. İnternet üzerinden başvuru formuna ulaşmak için yapmanız gerekenler,

  1. İlk olarak https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriniz.
  2. Bu adreste yer alan   menüsüne giriş yapalım
  3. Karşımıza çıkan başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde dolduralım

Başvuru işlemi bu kadar kolay. Başvuru işleminin yapılmasından sonra ilgili birim sizlere en kısa sürede arayıp size uygun eğitim takvimini belirleyecektir.

Franchise alınıp işletmenin kurup destek başvurusunun yapılması

Şimdi artık işte gönül rahatlığı ile franschise sözleşmemizi yaparak iş yerimizi kurabiliriz. Katılmış olduğumuz 4 günlük eğitim sonrasında girişimcilik sertifikamızı almayı beklemeden iş yerimizi tutabiliriz. Aynı zamanda belediye ve vergi dairesi ile kendi meslek odamıza kayıt olma işlemlerini de yine sertifika mızın çıkmasını beklemeksizin gerçekleştire biliriz.

Şayet açacağınız bir işletme için resmi kurumlar tarafından talep edilen İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir? bilmiyorsanız lütfen ilgili içeriğimize bir göz atınız.!

Artık tüm giderleri sağladıktan sonra ( faturalı bir şekilde ) şimdi bunları geri almak için yola koyula bilirsiniz. Bunun için ise öncelik ile KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir. Bunu da yine aynı şekilde e-devlet üzerinden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration bu adres üzerinden gerçekleştire bilirsiniz. Kayıt işlemi sonrasında yine aynı adreste yer alan KOBİ beyannamesini de doldurup kendi iş yerinize ait kaşeniz ile mühürleyip kurum tarafından istenilen diğer evrakların temini ile ” Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu gerçekleştirmiş olursunuz.

Birim size bir tarih verir ve bu tarih geldiği zamanda franchise almış olduğunuz işletmenize ait bir iş planı projesi hazırlayıp sunarsanız ve bunu da kurum onaylar ise 6 ay içinde hibeniz cebinizde bilin.

Harcamaları yaparken lütfen birinci derece eş ve dostlarınızdan alış veriş yapmamaya özen gösteriniz, alet ve edevat alımlarında ise almış olduğunuz ürünü en az 2 yıl boyunca satamayacak olacağınızı unutmayınız!

"KOSGEB ‘in desteklediği franchise, bayilik sektör alanları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB ‘in desteklediği franchise, bayilik sektör alanları" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net