KOSGEB Kredi

KOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklarKOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklar

KOSGEB hem KOBİ hemde yeni iş yeri kurmuş ve işletmesinin ilk yılını doldurmuş olan girişimcilerimize ihtiyaçlarını karşılamak adına sadece analaşma sağladığı bankalar aracılığı ile kredi imkanlarını faizsiz bir şekilde sağlamaktadır. 100.000 ile 300.000 lira arasında seyreden rakamlar ile ihtiyaç giderleriniz için alabileceğiniz kredinin başvuru şartları ve ayrıca sizlerden talep edilen evraklar şu şekildedir.

KOSGEB İhtiyaç kredisi veriyor mu ? veriyorsa ne kadar vermektedir ?

KOSGEB bir banka olmadığı için sizlere kesinlik ile bir ihtiyaç kredisi vermez.! Ancak, kurum şartlara uygun olanlara oluşturduğu programlara başvuru yapmaları durumunda anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile faizsiz kredi kullanmanıza olanak sağlar. Bankadan kullanılan faiz farkını da devlet bütçesinden karşılanması için ilgili birimler ile sizin yerinize irtibata geçerek bilgilendirir. Kurum bu imkanı sadece şuan için iki program ile sağlamaktadır.

 1. KOBİ Kredi Faiz Destek programı
 2. Girişimcilik Destek Programı

Bu iki programda başvuru yapacak olanlardan aranan şartlar ve başvuru yolları şu şekilde oluşmaktadır.

KOBİ Kredi Faiz Destek programı başvurusu nasıl yapılır ? Şartları nedir ?

Sadece KOBİ işletmeler için oluşturulmuş olan bir destek programıdır. Program şuan için en az 300.000 liraya kadar destek sağlamaktadır. Kredi notunuz dahilinde bankaca onaylanan kredi miktarınızın destek programında yer alan rakamına kadar faizsiz olarak alabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda sadece faizsiz kredi imkanlarından kurum tarafından anlaşmalı bankalardan yararlana bilmektesiniz. Kurum tarafından kredi faiz desteği konusunda anlaşma sağlanan bankalarsa şunlardır.

KOSGEB anlaşmalı bankaların listesi

KOSGEB anlaşmalı bankaların listesi

Bu bankalardan KOSGEB üzerinden faizsiz kredi kullana bilmeniz için ise şu şartlara haiz olanız gerekir.

 1. KOBİ olmanız şarttır.
 2. Kendi meslek odanıza kayıtlı olmanız gerekir.
 3. Herhangi bir işlemenize ait vergi ve SGK pirim borcunun bulunmaması gerekir.
 4. Daha önce bu programdan yararlanmamış olmanız istenilir

Bu şartlara uygun bir KOBİ iseniz 48 ay vadeli olarak sıfır faizli kredinizi alabilmek için şu adımları sağlamanız gerekir.

 1. İlk olarak KOSGEB kaydınızı oluşturunuz. Kayıt işlemini https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration bu bağlantı üzerinden gerçekleştire bilirsiniz.
 2. KOBİ beyannamesi oluşturun. Bu işlemde https://bit.ly/2PXEm2i buradaki adresten yapılmaktadır.
 3. Son olarak ise e-Devlet üzerinden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler buraya giriş yaparak  menüsüne girerek müracaatını gerçekleştirin.

Bu adımlar sonrası birime gerekli evrakları ( işletmenize ait bilgileri içeren evraklar vergi levhası, vergi borcu yoktur yazısı gibi ) teslim ettikten sonra program kapsamında faizsiz kredilerden anlaşmalı bankalar aracılığı istifade edebilirsiniz. Destek programına ait detaylar ι https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1233/kredi-faiz-destegi yer almaktadır.

Yeni iş yeri kuracaklara 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir

KOSGEB’in ihtiyaçların karşılanması amacı ile faizsiz bir şekilde yine anlaşmalı bankalardan kredi imkanı sağladığı kesim yeni girişimcilerdir. Şayet bir girişimci iş fikrine ait işletmesini açmadan önce girişimcilik sertifikası alıp ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunda bulundu ise en az 100.000 liraya kadar faizsiz kredi alabilmektedir. Bunun için yapması gereken şey yeni girişimcilik destek programı hibe imkanlarından yararlandıktan sonra işletmesini en az 1 yıl boyunca faal bir şekilde tutmasıdır. Bu aranan ilk şarttır bunun haricinde ise program dahilinde ” SABİT YATIRIM DESTEĞİ ” adı altında 100 bin lira geri ödemeli olarak faizsiz kredisini alabilmesi için yine devlete herhangi bir borcunun bulunmaması gerekir.

Aranan bu şartlara sahip olanlar başvuruları e-devlet üzerinden ( https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler ) ” Girişimcilik Destek Programı Yeni Girişimci Desteği Sabit Yatırım Desteği Ödeme Başvurusu bağlantısını kullanarak gerçekleştire bilmektedir.

"KOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklar" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB ihtiyaç kredisi nasıl alınır, şartları gerekli evraklar" - 2 YORUM
 1. Sevgi dedi ki:

  Koskebe basvurmak icin ne yapmam geriyor gerekli evraklar nelerdir. Yardimci olursaniz sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlk olarak yapmanız gereken e-devlet üzerinden girişimcilik kurslarına başvuruda bulunmanızdır.

KOSGEBKredi.net