KOSGEB Kredi

KOSGEB Giyim Mağazası Açma Desteği (İnternet’ten Satış)KOSGEB Giyim Mağazası Açma Desteği (İnternet’ten Satış)

KOSGEB çocuk & bebek, erkek ve bayan iç giyim mağazası açmak isteyen girişimcileri desteklemektedir. Açacağınız butik mağazasının ürünlerini böylece İnternet sitesi kurarak yada instagram veya trendyol üzerinden de satış yapabilirsiniz. Tabi, bu açılacak olan iş yerinin bahsetmiş olduğumuz şartlara uygun bir şekilde faaliyete geçmesiyle bu devlet desteklerinden yararlana bilmektesiniz. Peki, açılacak olan herhangi bir tesettür giyim dahil olmak üzere dükkanlar nasıl olacak da bu desteklerden yararlana bilecekler. İşte tüm bu sorularınızın yanıtını sektöre ait NACE kodlarıyla birlikte burada cevap verdik. Ayrıca, kurulacak olan giyim mağazası için gerekli evrakları da sizler için paylaştık.

KOSGEB Giyim Sektörünü Desteklemektedir! NACE Kodları

KOSGEB tekstil üretimi ve perakende satışının bir çok alanına destek vermektedir. Böylelikle açacağınız giyim mağazasının niteliğine göre devleten hibe desteği alabilirsiniz. Ayrıca, kuracağınız işletmedeki ürettiğiniz yada toptan satın almış olduğunuz ürünleri İnternet siteniz veya İnstagram yada Trendyol gibi mazağalar dan satış yapabilirsiniz.  KOSGEB’den iş fikrinizin içinde yer aldığı NACE koduna göre alacağınız desteklerin ne olduğuna geçmeden önce bilmeniz gereken çok daha önemli bir husus vardır. O da işletmenizi kurmadan önce ‘Yeni Girişimcilik Eğitimi’ almanızdır. Yeni girişimcilik eğitimi bu sene kökten değiştiğini bilmenizi isterim. Bunun sebebi ise artık kurumun iş fikrinizin içinde bulunduğu NACE koduna göre iki şekilde eğitim imkanı sağlamasıdır. Hali ile Girişimcilik Destek Programı da bahsetmiş olduğum hibe miktarları da giyim mağazası açacaklara iki farklı şekilde verilmektedir. Gelin isterseniz ilk olarak açacağınız giyim mağazasının hangi NACE kodun da yer aldığına bir bakalım. Sonrasında ise giyim sektörü üzerine kuracağınız işletmenizin KOSGEB desteklerinden nasıl yararlana bileceğini birlikte görelim.

KOSGEB giyim mağazası açma kredisi

KOSGEB giyim mağazası açma kredisi

Giyim üzerine bir çok NACE kodu bulunmaktadır. Bunlar ‘Geleneksel’ ve ‘İleri’ olarak ikiye ayrılmaktadır. Geleneksel NACE kodları perakende satışı içerisinde yer alırken ileri girişimcilik de yer alanlar ise imalat üzerin de yer alanlardan oluşmaktadır. Buna göre, iş fikrinize göre giyim üzerine bütün 6’lı NACE kodları şunlardır.

Geleneksel Girişimcilik Giyim Üzerine NACE 6’lı Kodları

NACE KODU SEKTÖR
14.13.04 Dış giyim eşyası imalatı, dokuma, örme (trikotaj) ve tığ işi (kroşe), vb. kumaştan olanlar (kaban, palto, ceket, pantolon, takım elbise, döpiyes, anorak, yağmurluk, gece kıyafetleri vb.) (iş giysileri ve terzilerin faaliyetleri hariç)
14.13.05 Siparişe göre ölçü alınarak dış giyim eşyası imalatı, dokuma, örgü (triko) ve tığ işi (kroşe), vb. kumaştan olanlar (terzilerin faaliyetleri) (giyim eşyası tamiri ile gömlek imalatı hariç)
14.14.01 Gömlek, tişört, bluz, vb. ceket altına giyilebilen giyim eşyası imalatı (dokuma, örgü veya tığ işi kumaştan)
14.14.04 Çorap bağları, jartiyer, pantolon askıları ve benzeri iç giyim aksesuarları imalatı (dokuma, örgü veya tığ işi kumaştan)
14.19.05 Bebek giyim eşyası ve aksesuarları imalatı (dokuma, örgü veya tığ işi kumaştan) (tabansız panduf dahil)
14.19.08 Giyim eşyası imalatı (keçeden veya diğer dokusuz kumaştan ya da emdirilmiş veya kaplanmış tekstil kumaşından olanlar)
14.20.04 Post, kürk veya kürklü deriden yapılmış eşya ve parçaların imalatı (giyim eşyası ve giysi aksesuarları hariç)
14.20.05 Post, kürk veya kürklü deriden yapılmış giyim eşyası ve giysi aksesuarları imalatı (kürkten şapka, başlık ve eldiven hariç)
14.39.01 Örgü (triko) ve tığ işi (kroşe) diğer giyim eşyası imalatı (doğrudan süveter, kazak, hırka, yelek, vb. şekillerde üretilenler)
22.29.02 Plastikten dikişsiz giyim eşyası ve giysi aksesuarlarının imalatı (eldiven dahil)
46.16.01 Deri giyim eşyası, kürk ve ayakkabının bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan satışını yapan aracılar
46.42.01 Bebek giysileri, sporcu giysileri ve diğer giyim eşyalarının toptan ticareti (kayak kıyafetleri, yüzme kıyafetleri, mayo vb. dahil)
46.42.04 Kürk ve deriden giyim eşyalarının toptan ticareti
46.42.05 Dış giyim eşyalarının toptan ticareti (iş giysileri ile triko olanlar dahil, kürk ve deriden olanlar hariç)
46.42.06 İç giyim eşyalarının toptan ticareti (slip, külot, gömlek, tişört, sabahlık, pijama, sütyen, korse, bornoz, vb.)
47.19.01 Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda yapılan diğer perakende ticaret (giyim eşyası, mobilya, bilgisayar, hırdavat, kozmetik, mücevher, oyuncak vb. reyonları olan mağazalar (gıda, içecek ve tütün ağırlıklı olmayanlar))
47.71.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil)
47.71.03 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kürklü deriden giyim eşyalarının perakende ticareti (işlenmiş kürklü deriler dahil)
47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi))
47.71.05 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda iç giyim ve çorap perakende ticareti (gömlek, külot, slip, gecelik, pijama, bornoz, ropdöşambır, kombinezon, iç etek, jüpon, sabahlık, atlet, fanila, sütyen, korse, tişört, külotlu çorap, tayt, vb.)
47.71.07 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda deri veya deri bileşimli giyim eşyası perakende ticareti
47.71.90 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bys. giyim eşyası perakende ticareti (plastikten, vulkanize kauçuktan, kağıttan, dokusuz kumaştan ya da emdirilmiş veya kaplanmış tekstil kumaşından giysiler)
47.82.01 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
47.82.01 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
77.29.01 Gelinlik, kostüm, tekstil, giyim eşyası, ayakkabı ve mücevherlerin kiralanması
96.01.03 Giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini boyama ve renklendirme hizmetleri (imalat aşamasında yapılanlar hariç) ileride NACE kodu: 13.30.01 tir!

Boyama, baskı ve imalat ile perakende satışı dahil olmak üzere kalın olarak işaretlemiş olduklarım ‘İleri NACE’ kodlarında da yer almaktadır. İşaretleme yapmadıklarımız sadece ‘Geleneksel NACE’ kodlarında bulunmaktadır. Bunların haricinde ‘İleri NACE‘ kodlarında yer alan giyim sektörüne ait kodlar ise şunlardır.

NACE KODU SEKTÖR
13.30.01 Kumaş ve tekstil ürünlerini ağartma ve boyama hizmetleri (giyim eşyası dâhil)
13.30.03 Kumaş ve tekstil ürünlerine baskı yapılması hizmetleri (giyim eşyası dâhil)
13.96.01 Dokunabilir ipliklerden metalize iplik ve metalize gipe iplik ile bunlardan dokuma kumaş imalatı (giyim ve döşemecilikte kullanılan)
14.11.2005 Deri giyim eşyası imalatı (deri karışımlı olanlar dâhil, ayakkabı hariç)

Evet, KOSGEB tarafından giyim üzerine hem ileri hem geleneksel olarak mevcut bulunan NACE kodları bunlardır. Bu kodlar içerisinde yer alan yeni girişimciler, şayet iş fikri sadece ‘Geleneksel’ NACE kodları içerisinde yer alıyor ise sadece’Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ alması yeterlidir. Ama, ileri girişimcilik NACE kodlarında da ayrıca iş fikirleri yer alıyorsa daha sonra ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ de alması mutlaka gerekir. Eğitimlerin nasıl alacağınızı ben sizlere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi isimli içerikte anlattım, ondan dolayı burada harici bu konuya değinmeyeceğim. Peki, iş fikrine göre girişimcilik eğitimi alanlar şimdi ne yapmalıdır?

Devlet Destekli Giyim Mağazası Nasıl Açılır?

Özelikle belirtmek istiyorum ki! İnternet üzerinden kendi sayfanı yada instagram veya trendyol gibi alış veriş sitelerinden ürün satmak için devlet desteği alacaksanız eğer şu şarta uymanız gerekir. O da açılacak olan iş yerinin GİB kaydının olması ve yerel Belediye’de ‘İş Yeri’ olarak gözükmesi gerekir. Şayet iş yeriniz yerel Belediyede ‘Depo’ olarak gözükür ise kesinlikle KOSGEB desteklerinden yararlanamazsınız! Yani, bir depo yada oda tutayım vergiye tabi olayım sadece İnternet üzerinden giyim ürünü satayım diyorsanız asla bu şekilde devletten hibe alamazsınız. Bana bu soru çok geldiği için bunu burada üstüne basarak belirtmek istedim. Dolayısı ile devletten destek alarak giyim mağazası açacaklar işletmelerini yerel belediye ‘İş Yeri’ olarak göstermesi gerekir. İş yerini bu şekilde gösteren isterse ürünlerini daha sonra İnternet yada herhangi bir sosyal ağ üzerinden satış yapabilir. Peki, iş yerini bahsetmiş olduğum şekilde açacaklar devletten nasıl hibe alabilirler. Bunu adımlar şeklinde sizlere anlatmayı daha uygun bulduğum için o şekilde anlatacağım.

 1. İş fikrinizin içerisinde yer aldığı NACE koduna göre eğitimlerinizi alınız.
 2. Giyim mağazanızı bahsetmiş olduğum şekilde kanunlara uygun bir şekilde açınız.
 3. Daha sonra KOSGEB kaydınızı burada bahsetmiş olduğum şekilde oluşturun. KOSGEB Giriş (VERİ TABANINA KAYIT OLMA İŞLEMİ)
 4. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresinden ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ başvurusunu yapalım.
 5. KOBİ beyannamesi doldurma işlemini yine resimli olarak burada anlattığım şekilde sağlayalım. KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu

Tüm bunları yaptıktan sonra iş yerimize ait evrakları ve buradan çıktısını aldığımız belgelerle bağlı olduğumuzu KOSGEB kurumana müracaat edelim. Kurum teslim ettiğimiz evrakları kontrol edecektir. Şayet herhangi bir eksik bulunmuyorsa bize bir gün verecektir. Belirlenen gün geldiğinde hazırladığım iş planı projesini kuruma sunmamız gerekecek. Sunum sonrasında iş planımız onaylanırsa hibe desteklerinden yararlanmaya hak sahibi oluruz.

Şimdi, tüm bu işlemler sonrasında ihtiyacınız olan iş planı projesine bir de değinelim hadi..

Giyim Mağazası İş Planı Projesi Örneği

Giyim üzerine üretim yada perakende veya baskı imalatı yapacakların KOSGEB’den hibe alması için iş planı projesi hazırlaması kesinlikle gerekmektedir. Hazırlanacak olan iş planı projesi kuruma sunum yaparak onay almazsa asla ‘Girişimcilik Destek Programı’ dan yararlanamazsınız. Projenizin ilk sunumda ret edilmesi durumunda size birim iki defa daha sunum için şans verebilir. Şansını ikinciye bırakmak istemeyenlere benim iki tane önerim var. Bunlardan ilki Boş KOSGEB İş Planı Formu İŞGEM Dahil 1 Word 1 PDF de kendi bilgisayarlarına indirip doğrudan bizzat kendilerinin doldurmasıdır. Şayet bunu başaracağınıza inanmıyorsanız da aşağıda yer verdiğim daha önce onay alan giyim üzerindeki projelerde ufak değişiklere gitmeniz olacaktır.

Çocuk giyim mağazası

Çocuk giyim mağazası

Şayet sizler için önermiş olduğum bu ilk yolda halen başarılı olacağınızdan kuşkunuz var ise o zaman son çare kalıyor. O da sizlere onay garantili iş planı projesi hazırlayan bir danışmanlık firması ile anlaşma yapmanızdır. Bu önemli konuya da açıklık getirdikten sonra şimdi yukarıda da belirtmiş olduğum gibi GİB ve Belediye kanunlarına göre açılacak olan iş yeri için gerekli evrakların neler olduğuna değinelim.

KOSGEB Giyim Mağazası Açmak İçin Gerekli Evraklar (Vergi Dairesi)

KOSGEB desteli olarak yeni bir iş yeri kurmanız için GİB ve yerel Belediye kanunlarına göre işletme açılışı yapmanız gerektiğinin altını çizerek sizlere belirtmiştim. Bu İnternet üzerinden giyim ürünü pazarlayacaklar içinde geçerlidir. Dolayısı ile giyim mağazası açarak devletten destek alacaklar için iki kurum bazı evrakları talep eder. Bunlardan bir tanesi vergi dairesi bir diğeri de yerel belediyedir. Herhangi bir ustalık belgesi almadan vergi dairesinin istedikleri gerekli evrakları aşağıda listeleme yaptım. Yerel Belediye binasının talep ettikleri evrakları ise ayrı bir başlık altında sizlere listeleme yaptım.

 • Kira sözleşmeniz. (Gelir beyanına ve kontrata göre basit yada gerçek usul olarak sizin belirlemeniz gerekir)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Dükkan ikametgah belgesi
 • İş yeri açma bildirimi (muhasebeciniz hazırlayacaktır)
 • Noter tarafından onaylı imza sirküleriniz

Bu evraklar vergi dairesi için yeterlidir. Bu arada kafanızda farklı bir iş planı varsa gerekli olan bütün evrakları da İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir? de bulabilirsiniz. Şimdi, vergi dairesine teslim edilmesi gerekilen evrakları neler olduğunu gördük. Peki, ya yerel belediyeler bizden giyim mağazası açmak için ne tür evraklar talep ediyor? Hadi şimdide onlara bakalım.

Giyim Mağazası Açmak İçin Belediye Verilecek Evraklar

Devlet’ten KOSGEB üzerinden şayet hibe desteği alacaksanız bunu yerel Belediye’ye ‘İş Yeri’ olarak göstermeniz gerektiğini söylemiştik. Depola olarak evraklarınızı düzenler ve bildirimde bulunup ruhsat çıkarsanız bu desteklerden kesinlikle yararlanamazsınız. Peki, açacakları giyim mağazasını iş yeri olarak gösterecekler yerel Belediyelere hangi evrakları teslim etmeleri gerekiyor?

 • Dükkanın tapusunun fotokopisi,
 • Başvuru beyanname formu,
 • Kira kontratı
 • Numarataj belgesi,
 • Vergi levhanızın fotokopisi
 • Dükkanı açacak kişi şahıs ise oda kayıt belgesi
 • Şirket ise ticaret sicil tasdiknamesi, şirket değil ise imza sirküleri şahıs ise 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, açılacak iş yerinin itfaiye uygunluk belgesi, Çevre temizlik vergisinin fotokopisi istenmektedir.

Bütün bu evrakları da hazırlayan yeni girişimciler 5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da bahsetmiş olduğum imkanlardan yararlana bilirler.

"KOSGEB Giyim Mağazası Açma Desteği (İnternet’ten Satış)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Giyim Mağazası Açma Desteği (İnternet’ten Satış)" - 14 YORUM
 1. blank yasemin dedi ki:

  iç giyim dükkanı açmak istiyorum,konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsem sevinirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bütün detaylar içeriğimiz de mevcut hanım efendi, siz neresini anlamadınız ?

 2. blank Nur dedi ki:

  Meslek lisesinden mezunum,giyim üzerine dükkan açma belgem var.Uzun zamandır konu üzerinde düşünüyorum araştırmalar yapıyorum.Yazı çok açıklayıcı olmuş lakin içinde bulunduğum durum ile alakalı pek bir şey göremedim.Yardımcı Olursanız çok memnun olurum.İzlemem gereken yol nedir? Bu arada sermayem de bulunmuyor kredi ile girişeceğim muhtemelen.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik belgesi alıp, tüketici kredisi ile sermayenizi karşılaya bilirsiniz.

KOSGEBKredi.net