KOSGEB Kredi

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?


26.02.2016
9.031

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?

Toplam 4 iş günü saat olarak ise 32 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimleri sonrasında sertifika sahibi 2019 yılında nasıl olunur.? Ayrıca, eğitimler bittikten sonra sertifikanızı ne kadar süre sonrasında ilgili kurum tarafından alabilirsiniz.? Son olarak ise kayıp olan sertifikalar ile dağıtım esnasındaki tören de bulunmayan girişimciler bu belgelerini nasıl tekrardan çıkarttırabilir ve geçerlilik diplomasının süresi ne kadar gibi sıklık ile merak edilip sorulan sorulara cevap vereceğim.

Girişimcilik sertifikası 4 günde nasıl alınır ?

Girişimcilik sertifikasını almaya aday olmak için öncelik ile kesinlikle FETÖ, PKK yada DHKPC gibi Devletimiz tarafından terör listesinde olan guruplara üye olmamış olmanız gerekir. 18 yaşından büyük ve okur yazar olmanız bu belgeyi almak için eğitimlere girmeniz için yeterli bir kriterdir. Anca! eğitimleri KOSGEB organizasyonları ile düzenleyen kurumların içinde yer alan İŞKUR girişimciler den arana bu kriterler haricinde işsiz ve İŞKUR kaydının da olmasını talep edebilmektedir. Şayet aranan bu niteliklere sahip iseniz Türkiye genelinde yer alan https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine ilk olarak giriş yaparak, ” İL FİLTRESİ ” bölümünden eğitime girmek istediğiniz ili seçip, daha sonra açılan sayfadaki kurs tarihlerinden size uygun olanı tıklayıp, açılan penceredeki eğitimi veren kuruma şahsen olarak başvuru yapabilirsiniz.

Yada, arzu edersin ön başvuru formunuzu e-devlet üzerinden https://bit.ly/2Tg7502 bu adrese doğrudan girip menüden ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” bölümünü seçerek de sağlaya bilirsiniz.

Girişimcilik sertifikası 4 gün süren kurs sonrasında HAK edilmektedir.!

Lütfen şu konuda yanılgıya düşmeyelim. Girişimcilik eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerler sadece girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanmış olurlar. Bu da demek oluyor ki, 4 günlük KOSGEB kursları bittiği vakit hemen son kurs günü girişimcilik sertifikamızı elimize vermeyecekler anlamına gelmektedir. Bunun nedeni ise eğitimleri kursiyerlerin başaralı bir şekilde tamamlayıp tamamlamadığını derslere gelen öğretim görevlisi ile istişare edilip gerçekten hak sahibi olanların belirlenmesi için geçen zamandır. Ayrıca, hak sahipleri için girişimcilik sertifikası KOSGEB tarafından düzenlenip Müdürlük tarafından da ıslak imzalanması gerekmektedir. Tüm bu süreç belli bir zaman almaktadır. Bu zaman ise ortalama 30 gün sürebilmektedir. Buradan şu sorunun cevabını da çıkarırsak girişimcilik sertifikası eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayanlar için 30 gün içinde verilir.!

Girişimcilik sertifikamızı hangi kurum bize vermektedir ?

Girişimcilik sertifikalarında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de KOSGEB kursları sonrasında almaya hak kazanan yeni girişimcilerin sertifikalarını hangi kurum tarafından alacaklarıdır. Bu sorunun hemen cevabını net bir şekilde vermem gerekirse, girişimcilik sertifikanızı hangi kurumda eğitim almışsanız o kurumca size teslim edilecektir. Bu çoğu zaman eğitimi düzenleyen kurum tarafından yapılan bir tören ile yeni girişimciye verilir. Törene’de çoğunluğunda kursları düzenleyen kurumun en üst kademesinde ki yöneticiler katılır. Şayet onlar katılamazsa da mutlaka yerlerine onları temsil eden görevliler gelmektedir.

Girişimcilik sertifikamı kayıp ettim ne yapmalıyım ?

Girişimcilik sertifikanızı kayıp etmiş yada muhafaza edemeyip ıslatmış yada yırtmış olabilirsiniz. Bunlar hiç sorun değildir. Özellik ile yırtılmış olan sertifikalar için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Aynı şekilde kayıp olan yada yırtılıp parçalanan sertifikalar içinde herhangi bir işleme pekte gerek yoktur. Nihayetinde sadece ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ”’ başvurusunda bulunmak için ve başvuruda sadece e-devlet üzerinden sağlandığı için  sistem sizin bu belgeye sahip olup olmadığını zaten görecektir. Onun için hiç boş yere girişimcilik belgemi almaya gidemedim, kayıp ettim diye üzülmeyin. Ama illaki tekrardan girişimcilik belgenizi çıkartmak istiyorsanız aşağıdaki dilekçe örneği ile ilinizde yer alan KOSGEB Merkez Müdürlüğüne başvuruda bulununuz.

Bilecik KOSGEB Merkez Müdürlüğü’ne

01/02/2019 tarihinde Bilecik / Bozüyük ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” derslerine katılarak başarılı bir şekilde kursları tamamlamış olmaktayım. Hak edip ilgili kurum tarafından şahsıma verilmiş olan ” Girişimcilik Sertifika ” mı elimde olmayan nedenlerden ötürü kayıp ettim. ( buraya diğer mazeretlerinizi  yaza bilirsiniz, örneğin; yırttım, alamadım, ıslattım. ) Kayıp edilen girişimcilik belgemi tekrar tazim edilerek adresime gönderilmesine arz ederim.

 • TC:
 • İsim Soyisim:
 • Adres bilgileri:
 • İMZA:

Girişimcilik sertifikaların geçerlilik süresi ne kadar ?

Merak edilen bir diğer soru da almaya hak kazanılan girişimcilik sertifikasının geçerlilik süresidir. Değerli girişimciler bu belgenin herhangi bir geçerlilik süresi yoktur.! Hak edip almış olduğunuz girişimcilik belgesini istediğiniz zaman → SADECE 1 DEFA OLMAK KAYDI ← ile kullana bilirsiniz. İster benim gibi eğitim tarihleri denk gelmiş iken alın bir köşede dursun, lazım olduğunda kullanın. İsterseniz de eğitimler sonrasında iş yerinizi hiç zaman kaybetmeden hemen açarak belgenizi kullanın. Bu size kalmış bir seçenektir. Ayrıca, belgenizi ne zaman kullanırsanız o dönemdeki Girişimcilik Destek Programı imkanlarından yararlana bilirsiniz. Bu nedenden dolayı şayet işletmenizi yıl sonuna yakın aylarda kurmayı düşünüyorsanız bence yeni yılı bekleyiniz. Çünkü genellik ile yeni yıllarda girişimcilere sağlanan destek oranları artmaktadır.

"KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?" - 6 YORUM
 1. Nigora Zakirova dedi ki:

  İyi günler. Ben daha türk vatandaşı olmadım, sertifika almak için başvuru yapabilirmiyim? Evliyim,3 çocuk annesiyim,ikamet iznim var ,bu sene türk vatandaşı olacağım. İş yeri açmak istiyorum,zaman kaybetmeden vatandaş olana kadar sertifika almak istiyordum.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba Nigora Zakirova hanım, Türk vatandaşı olmadan başvuruda bulunamazsınız.

 2. Ayşe Taşkıran dedi ki:

  Merhaba, eşim Eskişehir’de Haziran 2019’da bir bayan kuaförü salonu açtı, vergi dairesi ve dernek kayıtlarını tamamaladı. Bahsedilen kursların Eskişehir de olmadığını fark ettik. Salon yeni açıldı ve borçlarını senetlendirdi. Yine de en yakın ilde (mesela Temmuz ayında Ankara’da)bu kurslara giderek eğitimini tamamladığında hibe ya da faizsiz krediye başvurma imkanı olur mu? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar…

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İşletmenizi açmadan önce başvuruda bulunmanız gerekirdi. Ama şimdi eğitim almanıza gerek yok. Diğer desteklerden yararlanmak için kobi beyannamesi doldurmanız ve kendi kurumunuz başvuruda bulunmanız gerekir

 3. Kahraman igaç dedi ki:

  Bende sertifika almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   EDevlet şifreniz varsa hemen başvuruda bahsetmiş olduğumuz gibi yapabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net