KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?
26 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 8.357 kez okundu.


Toplam 4 iş günü saat olarak ise 32 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimleri sonrasında sertifika sahibi 2019 yılında nasıl olunur.? Ayrıca, eğitimler bittikten sonra sertifikanızı ne kadar süre sonrasında ilgili kurum tarafından alabilirsiniz.? Son olarak ise kayıp olan sertifikalar ile dağıtım esnasındaki tören de bulunmayan girişimciler bu belgelerini nasıl tekrardan çıkarttırabilir ve geçerlilik diplomasının süresi ne kadar gibi sıklık ile merak edilip sorulan sorulara cevap vereceğim.

Girişimcilik sertifikası 4 günde nasıl alınır ?

Girişimcilik sertifikasını almaya aday olmak için öncelik ile kesinlikle FETÖ, PKK yada DHKPC gibi Devletimiz tarafından terör listesinde olan guruplara üye olmamış olmanız gerekir. 18 yaşından büyük ve okur yazar olmanız bu belgeyi almak için eğitimlere girmeniz için yeterli bir kriterdir. Anca! eğitimleri KOSGEB organizasyonları ile düzenleyen kurumların içinde yer alan İŞKUR girişimciler den arana bu kriterler haricinde işsiz ve İŞKUR kaydının da olmasını talep edebilmektedir. Şayet aranan bu niteliklere sahip iseniz Türkiye genelinde yer alan https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine ilk olarak giriş yaparak, ” İL FİLTRESİ ” bölümünden eğitime girmek istediğiniz ili seçip, daha sonra açılan sayfadaki kurs tarihlerinden size uygun olanı tıklayıp, açılan penceredeki eğitimi veren kuruma şahsen olarak başvuru yapabilirsiniz.

Yada, arzu edersin ön başvuru formunuzu e-devlet üzerinden https://bit.ly/2Tg7502 bu adrese doğrudan girip menüden ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” bölümünü seçerek de sağlaya bilirsiniz.

Girişimcilik sertifikası 4 gün süren kurs sonrasında HAK edilmektedir.!

Lütfen şu konuda yanılgıya düşmeyelim. Girişimcilik eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerler sadece girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanmış olurlar. Bu da demek oluyor ki, 4 günlük KOSGEB kursları bittiği vakit hemen son kurs günü girişimcilik sertifikamızı elimize vermeyecekler anlamına gelmektedir. Bunun nedeni ise eğitimleri kursiyerlerin başaralı bir şekilde tamamlayıp tamamlamadığını derslere gelen öğretim görevlisi ile istişare edilip gerçekten hak sahibi olanların belirlenmesi için geçen zamandır. Ayrıca, hak sahipleri için girişimcilik sertifikası KOSGEB tarafından düzenlenip Müdürlük tarafından da ıslak imzalanması gerekmektedir. Tüm bu süreç belli bir zaman almaktadır. Bu zaman ise ortalama 30 gün sürebilmektedir.Buradan şu sorunun cevabını da çıkarırsak girişimcilik sertifikası eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayanlar için 30 gün içinde verilir.!Girişimcilik sertifikamızı hangi kurum bize vermektedir ?

Girişimcilik sertifikalarında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de KOSGEB kursları sonrasında almaya hak kazanan yeni girişimcilerin sertifikalarını hangi kurum tarafından alacaklarıdır. Bu sorunun hemen cevabını net bir şekilde vermem gerekirse, girişimcilik sertifikanızı hangi kurumda eğitim almışsanız o kurumca size teslim edilecektir. Bu çoğu zaman eğitimi düzenleyen kurum tarafından yapılan bir tören ile yeni girişimciye verilir. Törene’de çoğunluğunda kursları düzenleyen kurumun en üst kademesinde ki yöneticiler katılır. Şayet onlar katılamazsa da mutlaka yerlerine onları temsil eden görevliler gelmektedir.

Girişimcilik sertifikamı kayıp ettim ne yapmalıyım ?

Girişimcilik sertifikanızı kayıp etmiş yada muhafaza edemeyip ıslatmış yada yırtmış olabilirsiniz. Bunlar hiç sorun değildir. Özellik ile yırtılmış olan sertifikalar için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Aynı şekilde kayıp olan yada yırtılıp parçalanan sertifikalar içinde herhangi bir işleme pekte gerek yoktur. Nihayetinde sadece ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ”’ başvurusunda bulunmak için ve başvuruda sadece e-devlet üzerinden sağlandığı için  sistem sizin bu belgeye sahip olup olmadığını zaten görecektir. Onun için hiç boş yere girişimcilik belgemi almaya gidemedim, kayıp ettim diye üzülmeyin. Ama illaki tekrardan girişimcilik belgenizi çıkartmak istiyorsanız aşağıdaki dilekçe örneği ile ilinizde yer alan KOSGEB Merkez Müdürlüğüne başvuruda bulununuz.

Bilecik KOSGEB Merkez Müdürlüğü’ne

01/02/2019 tarihinde Bilecik / Bozüyük ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” derslerine katılarak başarılı bir şekilde kursları tamamlamış olmaktayım. Hak edip ilgili kurum tarafından şahsıma verilmiş olan ” Girişimcilik Sertifika ” mı elimde olmayan nedenlerden ötürü kayıp ettim. ( buraya diğer mazeretlerinizi  yaza bilirsiniz, örneğin; yırttım, alamadım, ıslattım. ) Kayıp edilen girişimcilik belgemi tekrar tazim edilerek adresime gönderilmesine arz ederim.

 

 • TC:
 • İsim Soyisim:
 • Adres bilgileri:
 • İMZA:

Girişimcilik sertifikaların geçerlilik süresi ne kadar ?

Merak edilen bir diğer soru da almaya hak kazanılan girişimcilik sertifikasının geçerlilik süresidir. Değerli girişimciler bu belgenin herhangi bir geçerlilik süresi yoktur.! Hak edip almış olduğunuz girişimcilik belgesini istediğiniz zaman → SADECE 1 DEFA OLMAK KAYDI ← ile kullana bilirsiniz. İster benim gibi eğitim tarihleri denk gelmiş iken alın bir köşede dursun, lazım olduğunda kullanın. İsterseniz de eğitimler sonrasında iş yerinizi hiç zaman kaybetmeden hemen açarak belgenizi kullanın. Bu size kalmış bir seçenektir. Ayrıca, belgenizi ne zaman kullanırsanız o dönemdeki Girişimcilik Destek Programı imkanlarından yararlana bilirsiniz. Bu nedenden dolayı şayet işletmenizi yıl sonuna yakın aylarda kurmayı düşünüyorsanız bence yeni yılı bekleyiniz. Çünkü genellik ile yeni yıllarda girişimcilere sağlanan destek oranları artmaktadır.

 Bir önceki yazımız olan Hibe projeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Murat dedi ki:

  Kaybedilen girişimcilik belgesini tekrar çıkarmak mümkün mü acaba

 2. osman arı dedi ki:

  girisimcilik kursu bittikten sonra sertifikamızı ne kadar zamanda alabiliyoruz

 3. Yunus Emre Gündoğdu dedi ki:

  Gümüşhane Üniversitesi-Bilgisayar Programcılığından 20.02.2014 / 2,40 tarihinde mezun oldum aldığım dersler içerisinde girişimcilik dersi vardı acaba bu ders girişimci belgesi almaya yeterlmidir?

  1. SAFA ÇAVUŞOĞLU dedi ki:

   MERHABA GEÇERLİMİYMİŞ ÖĞRENEBİLDİNMİ ?

 4. Duru dedi ki:

  Ben 3 sene önce derslere katildim ve sertifika almaya hak kazandim fakat bazi ozel sebeplerden dolayi settifikami teslim almaya gidemedim acaba simdi teslim almak istesem alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Duru hanım kayıtlarda şayet derslere girdiğinizi kanıtlar bir devamlılık bilgisi bulunursa mümkün dür. Lütfen ilk olarak hangi kurum size eğitim verdi ise diplomanızı oraya sorgulatınız.

 5. Mehmet salih karatoprak dedi ki:

  Kosgeb sertifikası alındığı tarih ten sonra is kurmak için kaç yıl geçerlidir .2 yıllık zaman dan sonra iskurmak için hala geçerli yoksa 2 yıl içinde is acamayanlar sertifikası geçersiz mi ?oluuor

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, böyle güzel bir soru sorduğunuz için öncelik ile teşekkür ederim. Girişimcilik belgesinin her hangi bir son kullanma zamanı yoktur. İstediğiniz zaman belgenizi devreye sokabilirsiniz. Ama iş yeri açmak için bir defa geçerliliği vardır!

 6. ÖZGÜL dedi ki:

  ISPARTA NIN SENİRKENT İLÇESİNDE OTURUYORUM BENDE GİRİŞİMCİ BELGESİ ALMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM

  1. Admin dedi ki:

   Isparta ilinde düzenlenen kurslara ücretsiz katılabilirsiniz.

 7. Ayşe Yıldırım dedi ki:

  Sut sığırcılığı işletmesi kurmak istiyorum bu kurs bu isletme içinde geçerli mi acaba

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
Hibe projeleri
Hibe projeleri

Hibe projeleri Sitemizde yer alan KOSGEB hibe projeleri ile iş yeri kurabilir, hayvancılık desteği alabilir yada var olan işletmenizi büyütebilir,...

Kapat