KOSGEB Kredi

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ? (E-DEVLET ONLİNE)KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ? (E-DEVLET ONLİNE)

KOSGEB 2020 yılında yeni girişimcilere yönelik bir çok yeniliğe imza attı. Atmış olduğu bu imzaların bence en güzeli girişimcilik belgesi almak için girilmesi şart olunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim için yapılan yeni düzenlemelerdir. Buna göre girişimci bu belgeyi eski usul sınıf ortamının yanı sıra e-devlet üzerinden online olarak alabilecek. Türkiye’nin neresinde olur iseniz olun hiç sıra beklemeden sadece bilgisayarınız ile değil İnternet ortamına bağlı tablet yada cep telefonunuz ile bile eğitim videolarını izleyerek girişimcilik sertifikası sahibi olabilirsiniz. İleri Girişimcilik ve Geleneksel Girişimcilik belgesi peki İnternet üzerinden nasıl alınır? sizin için çekmiş olduğum video ile bunu anlattım.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Başvurusu Yapmadan Önce Buna Dikkat Edin

2020 yılı itibarı ile girişimcilere verilen destek programında köklü bir değişiklik yapıldı. Daha önceki seneleri tek bir program ile verilen destek şimdi 2 ayrı program ile verilmektedir. Yine aynı şekilde başvuru yapacağınız programa göre eğitim modeli de 2 şekilde ayrılmıştır. 2 kısma ayrılan destek programların isimleri şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Bu her iki program yeni girişimcilere ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak verilmektedir. Hangi eğitimi alacağınız ise iş fikriniz de yer alan NACE kodunuza göre belirlenmektedir. Buna göre;

İleri girişimcilik kapsamındaki iş fikirlerin tamamı ” İMALAT ” sektöründen oluşmaktadır. Şayet siz imalat sektöründen ziyade ticari faaliyet güden (kuaför, kasap, lokanta) bir faaliyet içerisinde yer alacaksanız o zaman çok büyük ihtimal ile ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekecektir. Hangi eğitimi almamız gerektiğini artık öğrendiğimize göre eğitim için başvurumuzu nasıl yapabilir, buna geçebiliriz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu 2020 ‘de 2 Şekilde Yapılıyor!

KOSGEB den girişimcilik belgesi almak artık çok ama çok daha kolay. Eskisi gibi eğitim tarihi bekleme gibi bir sıkıntınız yok. Ama ben sınıf ortamında bu eğitimi almak istiyorum diyenler için bu sistem halen devam etmektedir. Ama, ben evde işte hatta tatilde dahi bu eğitimi alıp girişimcilik belgemi almak istiyorum diyenler için müjdeli bir haberim var. KOSGEB online olarak videolar ile girişimcilik belgesi almak isteyen vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Hali ile artık KOSGEB girişimcilik belgesini 2 şekilde alabilirsiniz.

 1. e-devlet üzerinden başvuru yaparak sınıf ortamında
 2. e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak İnternet ortamı üzerinden

şimdi sizinde gördüğünüz gibi her iki başvuru içinde bir e-devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. e-devlet şifresini size en yakın PTT’den yaklaşık 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Girişimcilik belgesi haricinde bir çok işlemi e-devlet üzerinden icra edeceğimiz için işe koyulmadan önce lütfen e-devlet şifremizi alalım. E-devlet şifresi var olanlar için ise aşağıda her iki şekilde başvuruların nasıl yapılacağından bahsettim.

 Sınıf Ortamında Girişimcilik Eğitimi Alma Başvurusu Nasıl Yapılır ?

25 yada en fazla 30 kişilik dersliklerde uzman bir görevlinin eğitimleri girişimcilik sertifikasına 4 günde sahip olabilirsiniz. Şayet online eğitim yerine klasik eğitimi tercih ediyorsanız eğitim tarihi için açıklanan kurs başlama tarihleri’den önce başvurunuzu en az 5 gün önceden yapıyor olmanız gerekmektedir.! Buna dikkat ettikten sonra ilk olarak Türkiye genelinde hangi illerde girişimcilik eğitimi düzenleniyor bunu bilmemiz de fayda olacaktır.

Bu bağlantıda açılan sayfada eğitim almak istediğiniz il / ilçedeki kurs tarihlerini görebilirsiniz. Hatta bunun ile birlikte eğitimin hangi kurum tarafından nerede verileceği. Kaç kişilik kontenjandan oluşacağı ve eğitmenin kimlik bilgilerine kadar erişim sağlaya bilirsiniz.

Bütün bu işlemler için açılan sayfadaki yukarıda görselde yer alan aracı kullana bilirsiniz. Şimdi, eğer eğitim almak istediğiniz il yada ilçede bir kurs tarihi yer alıyor ve başvuru yapmak istiyorsanız lütfen ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklayınız. Karışınıza e-devlet de çıkan kutucuğa ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” yazınız. E-devlet girişi yapmadı iseniz e-devlet giriş ekranının yönlendirileceksiniz. Daha sonra sağ üstte + YENİ BAŞVURU butonuna tıklayınız. Sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak.

Bu ekranda işaretlediğim ” Örgün Eğitim ” altındaki ” BAŞVUR ” butonuna basınız. Daha sona KURS SEÇİMİ ve İŞ FİKRİ sekmelerini doldurunuz. En sonra olarak ” KAYDET ” deyip kaydınızı oluşturun. Eğitim başlama kaydınız alınmış olacaktır.

E-Devler Girişimcilik Belgesi Kursu Online Alma Başvurusu

Şimdi ise sizlere online olarak girişimcilik belgesinin nasıl alınacağından bahsedeceğim. Bu yöntem klasik yöntem olan örgün eğitime göre çok daha hızlı ve kolaydır. Bana sorar iseniz kesinlik ile bu yöntem ile eğitimlerinizi alıp sertifikanızı temin etmeniz olacaktır. Bu başvuru işlemi içinde mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğitim başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. Sağ üst taraftan giriş yap deyiniz.
 3. Açılan pencereden e-devlet ile giriş deyiniz.
 4. E-devlet ile sisteme giriş işlemini gerçekleştirin
 5. Aşağıda ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden hangi eğitimi almak istiyorsanız (NACE KODUNUZA GÖRE) ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 6. Sizi karşılayan bütün videoları izleyip sonunda sonunda videoyu izlediğinizi onaylayıp bir sonraki videoya geçiniz.
 7. Dersler halinde videolar bittikten sonra test sorularını cevaplayınız.

Bütün videolar izlenip doğru bir şekilde sorular cevaplandıktan sonra girişimcilik sertifikanızı https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden kontrol ediniz. Şayet sertifikanız o adreste gözüküyor ise çıktısını alabilirsiniz. 😉

KOSGEB Girişimcilik Sertifikasının Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Girişimcilik sertifikası ile ilgili merak edilen sorulara da yanıt vermeyi sizler için ihmal etmedik. Bu soruların içinde en çok merak edilen alınan sertifikanın geçerlilik süresinin ne kadar olduğu. Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz.

✅ Şayet girişimcilik sertifikasını dersliklere girerek eğitimler sonrasında aldı iseniz bu belgenin geçerlilik süresi 01.01.2022 tarihine kadardır.

✅ Eğer ki yeni sistem olan ” Uzaktan Eğitim ” üzerinden aldı iseniz herhangi bir geçerlilik süresi şuan için konulmamıştır.

Bu arada sizlere ufak da bir not belirtmem gerekir ki ”Örgün Eğitim” üzerinden girişimcilik belgesi alanlar ”Uzaktan Eğitim” yeniden alabilirler. Böylece girişimcilik sertifikasının tarihlerini uzata bilirler.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Hala ne yazık ki girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığını aramızda bilmeyenler var. Girişimcilik sertifikası yada belgesi olarak isimlendirilen bu belge sizlere KOSGEB ve İŞKUR üzerinden alacağınız hibe başvurular için lazımdır. Evet, doğru duydunuz, belgeniz ile İŞKUR üzerinden de hibe alabilmekte siniz. Her iki kurumda yeni girişimcilerin yeni açacakları iş yerleri için hibe vermektedir. Bu hibe imkanlarından yararlanmanın ilk ve belkide en önemli şartı bu belgeye girişimcinin sahip olmasıdır. Peki her iki kurumda bu belgeyi sizden neden istiyor, hiç düşündünüz mü ? Cevap, çok net.. Sizlere verecekleri hibe olanakların gerçekten doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Çünkü, eğitimlerde ciddi olarak sizlere girişimcilik adına dersler verilmektedir. Bu dersler;

 • Pazar araştırılmasının nasıl yapılması gerektiği
 • Rakip analizin önemi
 • İş fikrinizin gerçekten doğru olup olmadı
 • Finansal planlama

gibidir. Bu eğitimler sonrasın’da işletmeniz çok daha sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğine emin olabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikam, Belgem Kayıp Oldu, Ne Yapmalıyım ?

Daha önceleri girişimcilik sertifikasının kaybedenler yeniden çıkartmak için biraz zahmet çekmekteydiler. Ama, kurumun bir çok sisteminin e-Devlet üzerine taşınması girişimcilerin belgelere erişmesinde önünü ciddi manada açtı. Bu girişimcilik belgesinin yeninden çıkarılması içinde geçerlidir. Eğer ki size ait bir e-Devlet şifreniz var ise, girişimcilik sertifikasının çıktısını hemen alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar.

✔ İlk olarak e-devlet girişinizi yapınız. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

✔ Sonra https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-katlm-belgesi-sorgulama-3883 adresten girişimcilik sertifikası sorgulama adresine gidiniz.

Şayet belgeniz aktif şekilde var ise aşağıdaki gibi bir tablo sizi karşılayacaktır.

Burada ok ile belirtmiş olduğum ” KATILIM BELGESİ ” bağlantısına tıklar iseniz şayet bir yazıcınız var ise belgenizin çıktısını alabilirsiniz. 👍

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ? (E-DEVLET ONLİNE)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ? (E-DEVLET ONLİNE)" - 292 YORUM
 1. blank İlknur dedi ki:

  Merhaba benim butiğim var ve büyütmek istiyorum bununla ilgili desteklerden yararlanabilirmiyim öğrenmek istiyorum Teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ kaydınızı oluşturmanız gerekiyor. Diğer şartlara da uygun bir esnaf sanız desteklerden yararlana bilirsiniz.

   1. blank merve dedi ki:

    mrb degerlendirme sinavlarindan kac plan almam gerekiyor gecebilmek icin

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Aramızda kalsın puanın hiç bir önemi yok 🙂

 2. blank Gizem dedi ki:

  Merhaba, girişimcilik belgesi alarak bir iş yeri açmak istiyorum. Fakat %25 lik bir şirket ortaklığım mevcut ve başka bir yerde sigortalı olarak çalıyorum. Yine de bu sertifikayı alarak hibelerden yararlanmam mümkün müdür?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sertifikayı alabilirsiniz ama destek almanız için hiç bir yerde çalışmıyor ve kendi işinizi kurmanız gerekiyor.

 3. blank Cansu dedi ki:

  Merhaba ben üniversite de girişimcilik dersi aldım.Temmuzda mezun oldum ama sistemde belge çıkmıyor.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Elinizdeki belge bu sene son kez geçerlidir hanım efendi yinede kuruma sorabilirsiniz. İsterseniz İnternet üzerinden yine belge alabilirsiniz.

 4. blank emine dedi ki:

  merhaba lise mezunuyum butik acmak istiyorum girişimcilik belgesi alabilirr miyi ve bu işlemler ne kadar sürede oluyor

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İnternet üzerinden belgenizi alabilirsiniz. Bir gün en fazla sürer.

 5. blank Asel adiguzel dedi ki:

  Diyelim ki Bir kez girisimcilik belgesi aldim ve hibe icin basvurmadim hicbiryere ve belgenin suresi gecti hibe icin basvuracagim zaman yeniden cikarabilecek miyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Süresi belgenizin geçmeyeceği için sorun yaşamazsınız.

KOSGEBKredi.net