KOSGEB Kredi

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?


27.02.2016
12.558
KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?

Artık KOSGEB den destek almak için girişimcilik sertifikası başvuruları çok daha kolay bir hal aldı. e-Devlet şifresi olan tüm yeni girişimciler bu belgeyi almak için rahatlık ile başvurularını gerçekleştirebilir, müracaatlarını kolaylık ile sorgulayabilirler. Ömür boyu geçerlilik süresi olan girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığını bilmeyenler, başvurularını sorgulamak isteyenler işte sizlere tüm merak ettiklerinizin cevapları.

Girişimcilik belgesi ne işe yarar ?

İlk olarak bilmeyenler için girişimcilik belgesinin ne işe yaradığından kısa ve öz olarak bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Değerli girişimciler bu belge yeni kuracağınız iş yeri için devletten ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında mevcut olan programdaki hibe ve sonrasındaki faizsiz kredileri alabilmeniz için istenilen belgelerin başında gelmektedir. Girişimcilik sertifikası kesinlik ile iş yeri açma belgesi olarak tanımlanamaz! Sadece destek programından istifa edebilmeniz için istenilen bir sertifikadır.!

Kimler bu belgeyi alabilirler ?

En az 18 yaşında olan her girişimci bu belgeyi alabilir. Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Okur ve yazar olmanız bu belgeyi alabilmek için yeterli bir tahsil durumudur. Daha önce ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almamış olan, herhangi bir terör örgütü ile bağlantı içinde yer almayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ” Girişimcilik Sertifikası ” alabilirler.

Girişimcilik Belgesi Başvuruları Yapmadan Önce!

Girişimcilik belgesini alabilmeniz için bir nevi eğitimlere katılım göstermeniz şarttır. Her kim olursa olsun bu belgeyi almak için bu eğitimlere katılması gerekir. Ancak Üniversite dönemlerinde girişimcilik eğitimi almış olanlar ile kuracakları iş yerini İŞGEM bölgelerinde kurmayı düşünenler bu belgeyi almaya bilirler, çünkü gerek yoktur :)Belgenin başvuru işlemleri daha önceleri KOSGEB’in resmi İnternet sitesi üzerinden belirtilen kurumlara şahsen olarak yapılmaktaydı. Ama şuan bu işlemler hem güven ortamının sağlanması hemde işlemlerin daha hızlı bir şekilde aks edilmesi amacı ile alternatif olarak e-Devlet üzerinden de yapıla bilmektedir. Başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacağı için dolayısı ile elinizden PTT’den alınmış olan bir e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden girişimcilik kurs başvurusunun yapılması

Başvurunun e-Devlet üzerinden sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden mail adresinizi girmeniz gerekmektedir. Bunu şu adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresi üzerinden mail adresinizi giriniz ve güncelleyin.

mail bilgilerini doğru bir şekilde giren vatandaşlar artık eğitim için başvurularını yapabilirler.

İl seçimi ve eğitim başvuruların yapılması

Bahsettiğim adımları başarılı bir şekilde sağlayanlar eğitim almak istedikleri il seçimini yapıp girişimcilik belgesi başvuru formunu doldurması gerekir. Bunun içinde kuruma ait resmi İnternet sitesini kullanmaları gerekir. İl seçimi için doğrudan bağlantı http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adreste yer almaktadır. Adrese girdiğiniz de sizi bir ” İl Filtresi ” alanı karşılayacaktır. Bu alana hangi ilde eğitim almak istiyorsanız onu belirtmeniz ve sonrasında ise hemen yanında yer alan ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Karşınıza direk girişimcilik belgesi için girmeniz gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuru formu çıkacaktır. Bu formu doğru bir şekilde doldurmanız ve devamında ise ” ONAYLA ” demeniz ile işleminiz sona erecektir. Burada sizlere bir uyarı yapmadan edemeyeceğim. Yaşanmış olduğu tecrübelere dayanarak eğer ki imkanınız varsa il seçimi hanesinde küçük illeri tercih ediniz. Bunun nedeni, aşırı yoğunluktan dolayı eğitim başvurularında oluşan sıradır. Küçük iller de çok fazla müracaat olmayacağı için büyük ihtimal ile hiç bir sıra beklemeden bu eğitimlere katılabilir ve en kısa sürede de girişimcilik belgenizi alabilirsiniz.

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?" - 6 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra devlete hibe desteği başvurusunda bulunduğum da destek almak için ofis,dükkan vb. bir yer mi gerekli yoksa internet sitesi ile kuracağım iş için de hibe desteği alabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Emine hanım, sistem şu şekilde işliyor, yapmış olduğunuz harcamalara hibe alabiliyorsunuz..

 2. Musa dedi ki:

  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra hibe için başvurma süresi var mı. Yani belgenin geçerlilik süresi nedir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belgenin herhangi bir süresi yok. Ancak, sadece bu belge ile bir kere başvuru yapabileceğinizi belirtmek isterim.

 3. Mustafa dedi ki:

  Kursu yeni bitirdim belgemi alacağım. Fakat ilk kayıt olurken yapacağım işi sordular, bildiğim kadarıyla da sisteme o şekilde giriş yaptılar. Örneğin ; manav açacağım dedim ama kurs sürecinde iş fikrim değişti. Şimdi ben bu alacağım sertifikayla yeni iş fikrimi sunsam oluyor mu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sormalarındaki amaç tamamen formalite, neye göre iş planı hazırlar ve açarsanız onun sunumunu yapabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net