KOSGEB Kredi

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?

KOSGEB 2019 yılında yeni girişimcilere yönelik bir çok yeniliğe imza attı. Atmış olduğu bu imzaların bence en güzeli girişimcilik belgesi almak için girilmesi şart olunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim için yapılan yeni düzenlemelerdir. Buna göre girişimci bu belgeyi eski usul sınıf ortamının yanı sıra e-devlet üzerinden online olarak alabilecek. Türkiye’nin neresinde olur iseniz olun hiç sıra beklemeden sadece bilgisayarınız ile değil İnternet ortamına bağlı tablet yada cep telefonunuz ile bile eğitim videolarını izleyerek girişimcilik sertifikası sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Başvurusu Yapmadan Önce Buna Dikkat Edin

Girişimcilik belgesi almak için yapılan düzenleme ile yeni girişimciler için verilen destek miktarları da değişti. Bunu neden burada anlatıyorum diye soruyorsanız girişimcilik belgesi almak için gireceğiniz eğitimi bu ayrılan 2 destek programına göre alınması gerekmektedir. Daha önceleri sadece ” Yeni Girişimci Destek Programı ” olarak bilinen bu eğitim şimdi 2 sınıfa ayrılmıştır.

 1. Geleneksel Girişimci Destek Programı
 2. İleri Girişimci Desek Programı

Girişimcilik sertifikası almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alacak olanlar bu destek kollarından hangisinde olduğunu önceden bilmesi gerekmektedir. Bunu bilmek için ise kurmak istediğiniz iş fikrinin KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde hangi NACE koduna sahip olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır.

İleri girişimcilik kapsamındaki iş fikirlerin tamamı ” İMALAT ” sektöründen oluşmaktadır. Şayet siz imalat sektöründen ziyade ticari faaliyet güden ( kuaför, kasap, lokanta ) bir faaliyet içerisinde yer alacaksanız o zaman çok büyük ihtimal ile ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekecektir. Hangi eğitimi almamız gerektiğini artık öğrendiğimize göre eğitim için başvurumuzu nasıl yapabilir, buna geçebiliriz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu 2019 ‘da 2 Şekilde Yapılıyor!

KOSGEB den girişimcilik belgesi almak artık çok ama çok daha kolay. Eskisi gibi eğitim tarihi bekleme gibi bir sıkıntınız yok. Ama ben sınıf ortamında bu eğitimi almak istiyorum diyenler için bu sistem halen devam etmektedir. Ama, ben evde işte hatta tatilde dahi bu eğitimi alıp girişimcilik belgemi almak istiyorum diyenler için müjdeli bir haberim var. KOSGEB online olarak videolar ile girişimcilik belgesi almak isteyen vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Hali ile artık KOSGEB girişimcilik belgesini 2 şekilde alabilirsiniz.

 1. e-devlet üzerinden başvuru yaparak sınıf ortamında
 2. e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak İnternet ortamı üzerinden

şimdi sizinde gördüğünüz gibi her iki başvuru içinde bir e-devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. e-devlet şifresini size en yakın PTT’den yaklaşık 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Girişimcilik belgesi haricinde bir çok işlemi e-devlet üzerinden icra edeceğimiz için işe koyulmadan önce lütfen e-devlet şifremizi alalım. E-devlet şifresi var olanlar için ise aşağıda her iki şekilde başvuruların nasıl yapılacağından bahsettim.

 Sınıf Ortamında Girişimcilik Eğitimi Alma Başvurusu Nasıl Yapılır ?

25 yada en fazla 30 kişilik dersliklerde uzman bir görevlinin eğitimleri girişimcilik sertifikasına 4 günde sahip olabilirsiniz. Şayet online eğitim yerine klasik eğitimi tercih ediyorsanız eğitim tarihi için açıklanan kurs başlama tarihleri’den önce başvurunuzu en az 5 gün önceden yapıyor olmanız gerekmektedir.! Buna dikkat ettikten sonra ilk olarak Türkiye genelinde hangi illerde girişimcilik eğitimi düzenleniyor bunu bilmemiz de fayda olacaktır.

Bu bağlantıda açılan sayfada eğitim almak istediğiniz il / ilçedeki kurs tarihlerini görebilirsiniz. Hatta bunun ile birlikte eğitimin hangi kurum tarafından nerede verileceği. Kaç kişilik kontenjandan oluşacağı ve eğitmenin kimlik bilgilerine kadar erişim sağlaya bilirsiniz.

Bütün bu işlemler için açılan sayfadaki yukarıda görselde yer alan aracı kullana bilirsiniz. Şimdi, eğer eğitim almak istediğiniz il yada ilçede bir kurs tarihi yer alıyor ve başvuru yapmak istiyorsanız lütfen ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklayınız. Karışınıza e-devlet de çıkan kutucuğa ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” yazınız. E-devlet girişi yapmadı iseniz e-devlet giriş ekranının yönlendirileceksiniz. Daha sonra sağ üstte + YENİ BAŞVURU butonuna tıklayınız. Sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak.

Bu ekranda işaretlediğim ” Örgün Eğitim ” altındaki ” BAŞVUR ” butonuna basınız. Daha sona KURS SEÇİMİ ve İŞ FİKRİ sekmelerini doldurunuz. En sonra olarak ” KAYDET ” deyip kaydınızı oluşturun. Eğitim başlama kaydınız alınmış olacaktır.

E-Devler Girişimcilik Belgesi Kursu Online Alma Başvurusu

Şimdi ise sizlere online olarak girişimcilik belgesinin nasıl alınacağından bahsedeceğim. Bu yöntem klasik yöntem olan örgün eğitime göre çok daha hızlı ve kolaydır. Bana sorar iseniz kesinlik ile bu yöntem ile eğitimlerinizi alıp sertifikanızı temin etmeniz olacaktır. Bu başvuru işlemi içinde mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğitim başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. Sağ üst taraftan giriş yap deyiniz.
 3. Açılan pencereden e-devlet ile giriş deyiniz.
 4. E-devlet ile sisteme giriş işlemini gerçekleştirin
 5. Aşağıda ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden hangi eğitimi almak istiyorsanız ( NACE KODUNUZA GÖRE ) ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 6. Sizi karşılayan bütün videoları izleyip sonunda sonunda videoyu izlediğinizi onaylayıp bir sonraki videoya geçiniz.
 7. Dersler halinde videolar bittikten sonra test sorularını cevaplayınız.

Bütün videolar izlenip doğru bir şekilde sorular cevaplandıktan sonra girişimcilik sertifikanızı https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden kontrol ediniz. Şayet sertifikanız o adreste gözüküyor ise çıktısını alabilirsiniz. 😉

 

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?" - 43 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra devlete hibe desteği başvurusunda bulunduğum da destek almak için ofis,dükkan vb. bir yer mi gerekli yoksa internet sitesi ile kuracağım iş için de hibe desteği alabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Emine hanım, sistem şu şekilde işliyor, yapmış olduğunuz harcamalara hibe alabiliyorsunuz..

 2. Musa dedi ki:

  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra hibe için başvurma süresi var mı. Yani belgenin geçerlilik süresi nedir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belgenin herhangi bir süresi yok. Ancak, sadece bu belge ile bir kere başvuru yapabileceğinizi belirtmek isterim.

 3. Mustafa dedi ki:

  Kursu yeni bitirdim belgemi alacağım. Fakat ilk kayıt olurken yapacağım işi sordular, bildiğim kadarıyla da sisteme o şekilde giriş yaptılar. Örneğin ; manav açacağım dedim ama kurs sürecinde iş fikrim değişti. Şimdi ben bu alacağım sertifikayla yeni iş fikrimi sunsam oluyor mu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sormalarındaki amaç tamamen formalite, neye göre iş planı hazırlar ve açarsanız onun sunumunu yapabilirsiniz.

 4. Ulaş dedi ki:

  Şu an sigortalı çalışıyorum kosgep girişimcilik belgesi alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Elbette alabilirsiniz ancak İŞKUR eğitimlerine katılamazsınız. Belediye tarafından düzenlenen eğitimlere ancak katıla bilirsiniz.

 5. Azize acardaş dedi ki:

  Işletme mezunuyum.girisimcilik belgesini almama gerek varmi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik dersleri aldı iseniz yoktur.

 6. Muge dedi ki:

  Kursu 4gun once bitirdim katılım belgemi nasıl temin edebilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik Setifikasını eğitim aldığınız kurum sizlere ortalama 30 gün içinde verecektir.

 7. Nilüfer dedi ki:

  Estetiyenim ustalık belgem var.Sadece usta öğreticilik belgem kaldı.Aynı zamanda 4 yıllık üniversite ekonomi bölümü mezunuyum.Bu durumda alabilir miyim?Küçük bir güzellik salonu açmak istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, güzellik salonları kurum tarafından desteklenmektedir.

 8. Okan dedi ki:

  Merhaba. 4 yıllık işletme mezunuyum. Girişimcilik dersi de aldım. Şimdi aklımda kafe çay bahçesi tarzı bir yer açma fikri var ancak bunun için bütçem yok. İşyerini açmadan önce alabileceğim bir destek var mı?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hibe olarak olmasa’da Halkbank girişimcilik kredileri ile faizsiz olarak iş yerinizi açabilirsiniz.

   1. kadir dedi ki:

    peki faizsiz krediyi aldıktan sonra iş yeri kurulduktan sonra hibe alabilir miyiz ?

 9. Mehmet okumuş dedi ki:

  Motorlu araçlar teknolojisi bölümü mezunuyum
  Kendi alanım dışında internet cafe açşam kosgeb desteği varmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şayet girişimcilik sertifikası alırsanız aça bilirsiniz.

 10. OSMAN dedi ki:

  MERABA SUANDA ADIMA KAYITLI İLETİŞİM MERKEZİ TELEFONCU VAR İŞ FİKRİ KONUSUNA BUNU YAZMAMDA Bİ SAKINCA VAR MI

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faal olarak isminize kayıtlı bir işletmeniz var ise yeni girişimcilik destek programından zaten yararlanamazsınız.!

   1. Cankurtaran dedi ki:

    adıma is yerim yok

 11. Mehmet Şah Okumuş dedi ki:

  Merhaba admin meslek lise mezunuyum işyeri açma belgem var kendi alanım dışında cafe açmak istiyorum hibe desteği varmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   TAbikide açabilir elbette alabilirsiniz. Ama ilk olarak girişimcilik belgesi alma kaydı ile..

 12. Mevlut dedi ki:

  Belgeyi hemen alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eğitim aldıktan sonra belgeniz çıkmadan işletmenizi kura bilirsiniz. Önemli olan eğitime katılım göstermeniz.

 13. canan dedi ki:

  e devlet ile basvur diyorum ama bana sayfada hata var diyor sürekli sayfa açılmıyor ne yapabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kursu veren birime doğrudan da başvuruda buluna bilirsiniz.

 14. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben üniversitedeyken belge için dersleri aldım fakat belge geldiğinde ben orda yoktum ve alamadım şimdi o belgeyi nerden temin edebilirim

 15. Merve dedi ki:

  2 yıllık işletme mezunuyum girişimcilik dersi aldım 2 yıllık mezunlarda ihtiyac oluyor mu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yok hayır almanıza gerek yok..

 16. Fatih dedi ki:

  Kosgeb uzaktan eğitim sistemi ile geleneksel girişimcilik eğitimimi tamamladım katılım belgesi talebinde bulundum acaba katılım sertifikam ne zaman çıkar.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Genelde 1 ay içinde teslim ediyorlar.

 17. hülya dedi ki:

  eğitimimi tamamladım ama e devlette sertfikam görünmüyor ne yapmam gerek

 18. Ismail Yeşil dedi ki:

  Selamlar , benim şuanda dükkan açacak param yok ve plasytation cafe açmak istiyorum. Lise mezunuyum ve 24 yaşındayım devlet playstation cafeye hibe veriyor mu ?
  Birde ben bu hibe almak için ne yapmayalım tam anlayamadım birisi sırası ile açıklayabilir mi ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, bir çok gider için hibe alabilirsiniz ama hiç sermayeniz olmadan ne yazık ki hibe alamazsınız. İlk olarak sizin işletmenizi kurmanız gerekmektedir.

 19. Tuğba dedi ki:

  Merhaba, girişimcilik belgesi için katilacagimiz kurs hafta kaç gün ve kaç saat süreyle oluyor bilgi verebilir misiniz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tuğba hanım eğer içeriğimizi dikkatlice okur iseniz uzaktan eğitim ile bu belgeyi sıra beklemeden derslere gitmeden dahi alabileceğinizi göreceksiniz.

 20. Savaş Yıldız dedi ki:

  Merhaba imalathane işyerim var . Girişimcilik belgesini nasıl ve nereden alabilirim . Kosgeb kredisine nasıl başvuru yapabilirim ve hangi kredilerden yaralanabilirim. Teşekkür ederim kolay gelsin

 21. ilknur dedi ki:

  merhaba,
  Keçi üretim çiftliği kurmak istiyorum. Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak için ne yapmalıyım.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticarethane olmadığı besicilik yapacağınız için KOSGEB den destek bu alanda alamazsınız.

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba. Kosgeb belgesini online almak için video izlemelerine ve soruları cevaplamaya başladım. Bu sınavın geçme notu vs gibi bi durumu var mı yoksa kendimizi test etmek için midir ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Herhangi bir not kriteri yoktur. Kendinizi test etmek amacı ile yapılmaktadır.

KOSGEBKredi.net