KOSGEB Kredi

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?

KOSGEB 2019 yılında yeni girişimcilere yönelik bir çok yeniliğe imza attı. Atmış olduğu bu imzaların bence en güzeli girişimcilik belgesi almak için girilmesi şart olunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim için yapılan yeni düzenlemelerdir. Buna göre girişimci bu belgeyi eski usul sınıf ortamının yanı sıra e-devlet üzerinden online olarak alabilecek. Türkiye’nin neresinde olur iseniz olun hiç sıra beklemeden sadece bilgisayarınız ile değil İnternet ortamına bağlı tablet yada cep telefonunuz ile bile eğitim videolarını izleyerek girişimcilik sertifikası sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Başvurusu Yapmadan Önce Buna Dikkat Edin

Girişimcilik belgesi almak için yapılan düzenleme ile yeni girişimciler için verilen destek miktarları da değişti. Bunu neden burada anlatıyorum diye soruyorsanız girişimcilik belgesi almak için gireceğiniz eğitimi bu ayrılan 2 destek programına göre alınması gerekmektedir. Daha önceleri sadece ” Yeni Girişimci Destek Programı ” olarak bilinen bu eğitim şimdi 2 sınıfa ayrılmıştır.

 1. Geleneksel Girişimci Destek Programı
 2. İleri Girişimci Desek Programı

Girişimcilik sertifikası almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alacak olanlar bu destek kollarından hangisinde olduğunu önceden bilmesi gerekmektedir. Bunu bilmek için ise kurmak istediğiniz iş fikrinin KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde hangi NACE koduna sahip olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır.

İleri girişimcilik kapsamındaki iş fikirlerin tamamı ” İMALAT ” sektöründen oluşmaktadır. Şayet siz imalat sektöründen ziyade ticari faaliyet güden ( kuaför, kasap, lokanta ) bir faaliyet içerisinde yer alacaksanız o zaman çok büyük ihtimal ile ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekecektir. Hangi eğitimi almamız gerektiğini artık öğrendiğimize göre eğitim için başvurumuzu nasıl yapabilir, buna geçebiliriz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu 2019 ‘da 2 Şekilde Yapılıyor!

KOSGEB den girişimcilik belgesi almak artık çok ama çok daha kolay. Eskisi gibi eğitim tarihi bekleme gibi bir sıkıntınız yok. Ama ben sınıf ortamında bu eğitimi almak istiyorum diyenler için bu sistem halen devam etmektedir. Ama, ben evde işte hatta tatilde dahi bu eğitimi alıp girişimcilik belgemi almak istiyorum diyenler için müjdeli bir haberim var. KOSGEB online olarak videolar ile girişimcilik belgesi almak isteyen vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Hali ile artık KOSGEB girişimcilik belgesini 2 şekilde alabilirsiniz.

 1. e-devlet üzerinden başvuru yaparak sınıf ortamında
 2. e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak İnternet ortamı üzerinden

şimdi sizinde gördüğünüz gibi her iki başvuru içinde bir e-devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. e-devlet şifresini size en yakın PTT’den yaklaşık 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Girişimcilik belgesi haricinde bir çok işlemi e-devlet üzerinden icra edeceğimiz için işe koyulmadan önce lütfen e-devlet şifremizi alalım. E-devlet şifresi var olanlar için ise aşağıda her iki şekilde başvuruların nasıl yapılacağından bahsettim.

 Sınıf Ortamında Girişimcilik Eğitimi Alma Başvurusu Nasıl Yapılır ?

25 yada en fazla 30 kişilik dersliklerde uzman bir görevlinin eğitimleri girişimcilik sertifikasına 4 günde sahip olabilirsiniz. Şayet online eğitim yerine klasik eğitimi tercih ediyorsanız eğitim tarihi için açıklanan kurs başlama tarihleri’den önce başvurunuzu en az 5 gün önceden yapıyor olmanız gerekmektedir.! Buna dikkat ettikten sonra ilk olarak Türkiye genelinde hangi illerde girişimcilik eğitimi düzenleniyor bunu bilmemiz de fayda olacaktır.

Bu bağlantıda açılan sayfada eğitim almak istediğiniz il / ilçedeki kurs tarihlerini görebilirsiniz. Hatta bunun ile birlikte eğitimin hangi kurum tarafından nerede verileceği. Kaç kişilik kontenjandan oluşacağı ve eğitmenin kimlik bilgilerine kadar erişim sağlaya bilirsiniz.

Bütün bu işlemler için açılan sayfadaki yukarıda görselde yer alan aracı kullana bilirsiniz. Şimdi, eğer eğitim almak istediğiniz il yada ilçede bir kurs tarihi yer alıyor ve başvuru yapmak istiyorsanız lütfen ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklayınız. Karışınıza e-devlet de çıkan kutucuğa ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” yazınız. E-devlet girişi yapmadı iseniz e-devlet giriş ekranının yönlendirileceksiniz. Daha sonra sağ üstte + YENİ BAŞVURU butonuna tıklayınız. Sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak.

Bu ekranda işaretlediğim ” Örgün Eğitim ” altındaki ” BAŞVUR ” butonuna basınız. Daha sona KURS SEÇİMİ ve İŞ FİKRİ sekmelerini doldurunuz. En sonra olarak ” KAYDET ” deyip kaydınızı oluşturun. Eğitim başlama kaydınız alınmış olacaktır.

E-Devler Girişimcilik Belgesi Kursu Online Alma Başvurusu

Şimdi ise sizlere online olarak girişimcilik belgesinin nasıl alınacağından bahsedeceğim. Bu yöntem klasik yöntem olan örgün eğitime göre çok daha hızlı ve kolaydır. Bana sorar iseniz kesinlik ile bu yöntem ile eğitimlerinizi alıp sertifikanızı temin etmeniz olacaktır. Bu başvuru işlemi içinde mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğitim başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. Sağ üst taraftan giriş yap deyiniz.
 3. Açılan pencereden e-devlet ile giriş deyiniz.
 4. E-devlet ile sisteme giriş işlemini gerçekleştirin
 5. Aşağıda ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden hangi eğitimi almak istiyorsanız ( NACE KODUNUZA GÖRE ) ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 6. Sizi karşılayan bütün videoları izleyip sonunda sonunda videoyu izlediğinizi onaylayıp bir sonraki videoya geçiniz.
 7. Dersler halinde videolar bittikten sonra test sorularını cevaplayınız.

Bütün videolar izlenip doğru bir şekilde sorular cevaplandıktan sonra girişimcilik sertifikanızı https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden kontrol ediniz. Şayet sertifikanız o adreste gözüküyor ise çıktısını alabilirsiniz. 😉

KOSGEB Girişimcilik Sertifikasının Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Girişimcilik sertifikası ile ilgili merak edilen sorulara da yanıt vermeyi sizler için ihmal etmedik. Bu soruların içinde en çok merak edilen alınan sertifikanın geçerlilik süresinin ne kadar olduğu. Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz.

✅ Şayet girişimcilik sertifikasını dersliklere girerek eğitimler sonrasında aldı iseniz bu belgenin geçerlilik süresi 01.01.2022 tarihine kadardır.

✅ Eğer ki yeni sistem olan ” Uzaktan Eğitim ” üzerinden aldı iseniz herhangi bir geçerlilik süresi şuan için konulmamıştır.

Bu arada sizlere ufak da bir not belirtmem gerekir ki ” Örgün Eğitim ” üzerinden girişimcilik belgesi alanlar ” Uzaktan Eğitim ” yeniden alabilirler. Böylece girişimcilik sertifikasının tarihlerini uzata bilirler.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Hala ne yazık ki girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığını aramızda bilmeyenler var. Girişimcilik sertifikası yada belgesi olarak isimlendirilen bu belge sizlere KOSGEB ve İŞKUR üzerinden alacağınız hibe başvurular için lazımdır. Evet, doğru duydunuz, belgeniz ile İŞKUR üzerinden de hibe alabilmekte siniz. Her iki kurumda yeni girişimcilerin yeni açacakları iş yerleri için hibe vermektedir. Bu hibe imkanlarından yararlanmanın ilk ve belkide en önemli şartı bu belgeye girişimcinin sahip olmasıdır. Peki her iki kurumda bu belgeyi sizden neden istiyor, hiç düşündünüz mü ? Cevap, çok net.. Sizlere verecekleri hibe olanakların gerçekten doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Çünkü, eğitimlerde ciddi olarak sizlere girişimcilik adına dersler verilmektedir. Bu dersler;

 • Pazar araştırılmasının nasıl yapılması gerektiği
 • Rakip analizin önemi
 • İş fikrinizin gerçekten doğru olup olmadı
 • Finansal planlama

gibidir. Bu eğitimler sonrasın’da işletmeniz çok daha sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğine emin olabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikam, Belgem Kayıp Oldu, Ne Yapmalıyım ?

Daha önceleri girişimcilik sertifikasının kaybedenler yeniden çıkartmak için biraz zahmet çekmekteydiler. Ama, kurumun bir çok sisteminin e-Devlet üzerine taşınması girişimcilerin belgelere erişmesinde önünü ciddi manada açtı. Bu girişimcilik belgesinin yeninden çıkarılması içinde geçerlidir. Eğer ki size ait bir e-Devlet şifreniz var ise, girişimcilik sertifikasının çıktısını hemen alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar.

✔ İlk olarak e-devlet girişinizi yapınız. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

✔ Sonra https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-katlm-belgesi-sorgulama-3883 adresten girişimcilik sertifikası sorgulama adresine gidiniz.

Şayet belgeniz aktif şekilde var ise aşağıdaki gibi bir tablo sizi karşılayacaktır.

Burada ok ile belirtmiş olduğum ” KATILIM BELGESİ ” bağlantısına tıklar iseniz şayet bir yazıcınız var ise belgenizin çıktısını alabilirsiniz. 👍

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?" - 66 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra devlete hibe desteği başvurusunda bulunduğum da destek almak için ofis,dükkan vb. bir yer mi gerekli yoksa internet sitesi ile kuracağım iş için de hibe desteği alabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Emine hanım, sistem şu şekilde işliyor, yapmış olduğunuz harcamalara hibe alabiliyorsunuz..

 2. Musa dedi ki:

  Girişimcilik belgesini aldıktan sonra hibe için başvurma süresi var mı. Yani belgenin geçerlilik süresi nedir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belgenin herhangi bir süresi yok. Ancak, sadece bu belge ile bir kere başvuru yapabileceğinizi belirtmek isterim.

 3. Mustafa dedi ki:

  Kursu yeni bitirdim belgemi alacağım. Fakat ilk kayıt olurken yapacağım işi sordular, bildiğim kadarıyla da sisteme o şekilde giriş yaptılar. Örneğin ; manav açacağım dedim ama kurs sürecinde iş fikrim değişti. Şimdi ben bu alacağım sertifikayla yeni iş fikrimi sunsam oluyor mu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sormalarındaki amaç tamamen formalite, neye göre iş planı hazırlar ve açarsanız onun sunumunu yapabilirsiniz.

 4. Ulaş dedi ki:

  Şu an sigortalı çalışıyorum kosgep girişimcilik belgesi alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Elbette alabilirsiniz ancak İŞKUR eğitimlerine katılamazsınız. Belediye tarafından düzenlenen eğitimlere ancak katıla bilirsiniz.

 5. Azize acardaş dedi ki:

  Işletme mezunuyum.girisimcilik belgesini almama gerek varmi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik dersleri aldı iseniz yoktur.

 6. Muge dedi ki:

  Kursu 4gun once bitirdim katılım belgemi nasıl temin edebilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik Setifikasını eğitim aldığınız kurum sizlere ortalama 30 gün içinde verecektir.

 7. Nilüfer dedi ki:

  Estetiyenim ustalık belgem var.Sadece usta öğreticilik belgem kaldı.Aynı zamanda 4 yıllık üniversite ekonomi bölümü mezunuyum.Bu durumda alabilir miyim?Küçük bir güzellik salonu açmak istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, güzellik salonları kurum tarafından desteklenmektedir.

 8. Okan dedi ki:

  Merhaba. 4 yıllık işletme mezunuyum. Girişimcilik dersi de aldım. Şimdi aklımda kafe çay bahçesi tarzı bir yer açma fikri var ancak bunun için bütçem yok. İşyerini açmadan önce alabileceğim bir destek var mı?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hibe olarak olmasa’da Halkbank girişimcilik kredileri ile faizsiz olarak iş yerinizi açabilirsiniz.

   1. kadir dedi ki:

    peki faizsiz krediyi aldıktan sonra iş yeri kurulduktan sonra hibe alabilir miyiz ?

 9. Mehmet okumuş dedi ki:

  Motorlu araçlar teknolojisi bölümü mezunuyum
  Kendi alanım dışında internet cafe açşam kosgeb desteği varmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şayet girişimcilik sertifikası alırsanız aça bilirsiniz.

 10. OSMAN dedi ki:

  MERABA SUANDA ADIMA KAYITLI İLETİŞİM MERKEZİ TELEFONCU VAR İŞ FİKRİ KONUSUNA BUNU YAZMAMDA Bİ SAKINCA VAR MI

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faal olarak isminize kayıtlı bir işletmeniz var ise yeni girişimcilik destek programından zaten yararlanamazsınız.!

   1. Cankurtaran dedi ki:

    adıma is yerim yok

 11. Mehmet Şah Okumuş dedi ki:

  Merhaba admin meslek lise mezunuyum işyeri açma belgem var kendi alanım dışında cafe açmak istiyorum hibe desteği varmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   TAbikide açabilir elbette alabilirsiniz. Ama ilk olarak girişimcilik belgesi alma kaydı ile..

 12. Mevlut dedi ki:

  Belgeyi hemen alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eğitim aldıktan sonra belgeniz çıkmadan işletmenizi kura bilirsiniz. Önemli olan eğitime katılım göstermeniz.

 13. canan dedi ki:

  e devlet ile basvur diyorum ama bana sayfada hata var diyor sürekli sayfa açılmıyor ne yapabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kursu veren birime doğrudan da başvuruda buluna bilirsiniz.

 14. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben üniversitedeyken belge için dersleri aldım fakat belge geldiğinde ben orda yoktum ve alamadım şimdi o belgeyi nerden temin edebilirim

 15. Merve dedi ki:

  2 yıllık işletme mezunuyum girişimcilik dersi aldım 2 yıllık mezunlarda ihtiyac oluyor mu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yok hayır almanıza gerek yok..

 16. Fatih dedi ki:

  Kosgeb uzaktan eğitim sistemi ile geleneksel girişimcilik eğitimimi tamamladım katılım belgesi talebinde bulundum acaba katılım sertifikam ne zaman çıkar.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Genelde 1 ay içinde teslim ediyorlar.

  2. Arda dedi ki:

   Online internetten sınav oldum 🙂 40 aldım degerlendiriyorlarmi ve başvurum belgem nezaman gelir teşekkürler

 17. hülya dedi ki:

  eğitimimi tamamladım ama e devlette sertfikam görünmüyor ne yapmam gerek

 18. Ismail Yeşil dedi ki:

  Selamlar , benim şuanda dükkan açacak param yok ve plasytation cafe açmak istiyorum. Lise mezunuyum ve 24 yaşındayım devlet playstation cafeye hibe veriyor mu ?
  Birde ben bu hibe almak için ne yapmayalım tam anlayamadım birisi sırası ile açıklayabilir mi ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, bir çok gider için hibe alabilirsiniz ama hiç sermayeniz olmadan ne yazık ki hibe alamazsınız. İlk olarak sizin işletmenizi kurmanız gerekmektedir.

 19. Tuğba dedi ki:

  Merhaba, girişimcilik belgesi için katilacagimiz kurs hafta kaç gün ve kaç saat süreyle oluyor bilgi verebilir misiniz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tuğba hanım eğer içeriğimizi dikkatlice okur iseniz uzaktan eğitim ile bu belgeyi sıra beklemeden derslere gitmeden dahi alabileceğinizi göreceksiniz.

 20. Savaş Yıldız dedi ki:

  Merhaba imalathane işyerim var . Girişimcilik belgesini nasıl ve nereden alabilirim . Kosgeb kredisine nasıl başvuru yapabilirim ve hangi kredilerden yaralanabilirim. Teşekkür ederim kolay gelsin

 21. ilknur dedi ki:

  merhaba,
  Keçi üretim çiftliği kurmak istiyorum. Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak için ne yapmalıyım.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticarethane olmadığı besicilik yapacağınız için KOSGEB den destek bu alanda alamazsınız.

   1. Özlem çimen dedi ki:

    Yukaridaki bilgilendirme metnini okudum ama anlamadigim bir sey var.online uzerinden aldigimiz belge gecersizmi sayiliyor yani bir yarari yokmu.illaki derslere mi katilmak gerekiyor.ben bu belgeyi almayi cok istiyorum ama kucuk cocugum oldugu icin vede uzak oldugu icin kurslara gidemiyorum.

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Hayır tam tersi, İnternet üzerinden aldığınız uzaktan eğitim sertifikaları ömür boyu geçerli.

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba. Kosgeb belgesini online almak için video izlemelerine ve soruları cevaplamaya başladım. Bu sınavın geçme notu vs gibi bi durumu var mı yoksa kendimizi test etmek için midir ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Herhangi bir not kriteri yoktur. Kendinizi test etmek amacı ile yapılmaktadır.

 23. Mehtap dedi ki:

  Kozmetik üzerine mağaza açmayı düşünüyorum ben faydalanabilir miyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, bahsetmiş olduğum şekilde başvuru yapar iseniz çok rahat bir şekilde desteklerden yararlana bilirsiniz.

 24. BAYRAM ALTINTAŞ dedi ki:

  Girişimcilik belgesi sorgululama

 25. Rojda dedi ki:

  Merhaba uzaktan eğitime başvurdum bütün videoları izleyip soruları cevaplayinca mi alabileceğim belgeyi. Bir de hem uzaktan hem de birebir ders alıp ayrı başvuru yapabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Uzaktan eğitim başvurusu yapmanız yeterli. Örgün eğitim almaya ayrıca ihtiyacınız yoktur. Ama ikisini de alabilmeniz için ilk önce örgün eğitim almanız gerekir.

 26. Gürkan dedi ki:

  Online belge almak için testlerden kaç puan almalıyım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Herhangi bir puan sınırlaması yok.

 27. Rojda dedi ki:

  Uzaktan eğitimde sorulara doğru cevap vermek ne derece önemli yani uygulanan testlerde düşük puan alma durumunda belge verilmemesi söz konusu olur mu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hiç bir önemi yok ama bana kalır ise doğru vermeye özen gösterin, ileri de sizin için faydalı olacaktır.

 28. Yasemin dedi ki:

  Bende girişimci belgesi almak istiyorum ancak aklımda düğün salonu açmak yada 25 dönümlük bir yere soğan sarımsak vs. ekmek var bu ikisinden birini yaparsam destek alabiliyor muyum

 29. abidin güner dedi ki:

  BEN 2006 DA İŞKURDAN KREDİ ALDIM ÖDEYMEDİM. CEZA EVİNE DÜŞTÜM ÇIKTIM. ŞİMDİ HEM BORCUMU ÖDEMEK,HEMDE YENİ İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM. KREDİ ALABİLİRMİYİM KOSGEB DEN. yardım ederseniz sevinirim.saygılarımla

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devlete borcunuz olduğu için ve daha önce bu imkanlardan yararlandığınız için alamazsınız.

 30. Seda dedi ki:

  Merhaba ,
  Butik açmayı düşünüyorum bunun için destek veriyormu acaba KOSGEB ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, alabilirsiniz hemde bayan olduğunuz için 10000 TL daha fazla şekilde.

 31. Kübra dedi ki:

  Merhaba yöresel gıdalar satmak için dükkan açacağım girişimcilik belgesi yeterlimi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, yeterlidir.

 32. Nurullah dedi ki:

  İnternet üzerinden uzaktan eğitim alıyorum 10 soru soruluyor her bir ders için yanlış cevap verme durumunda bi problem olur mu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır olmaz ama siz yinede doğru cevaplamaya gayret gösterin.

 33. Peri sert dedi ki:

  Merhabalar.ben ilk defa hibe için başvuracağım ve bayan kuaförü açmayı düşünüyorum.öncelikle online eğitim alacağım.daha sonraki süreçte ben işyerini açtıktan sonra mı koskeb ödeme yapıyor.birdr ne kadar en fazla hibe edebiliyor.teşekkğrler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet genel olarak yol haritası o şekilde en fazla 60 bin TL kadar alabilirsiniz. Bayan olmanız ve işletmenizi kendi adınıza kurmanız durumunda..

KOSGEBKredi.net