KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ?
27 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 11.882 kez okundu.


Artık KOSGEB den destek almak için girişimcilik sertifikası başvuruları çok daha kolay bir hal aldı. e-Devlet şifresi olan tüm yeni girişimciler bu belgeyi almak için rahatlık ile başvurularını gerçekleştirebilir, müracaatlarını kolaylık ile sorgulayabilirler. Ömür boyu geçerlilik süresi olan girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığını bilmeyenler, başvurularını sorgulamak isteyenler işte sizlere tüm merak ettiklerinizin cevapları.

Girişimcilik belgesi ne işe yarar ?

İlk olarak bilmeyenler için girişimcilik belgesinin ne işe yaradığından kısa ve öz olarak bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Değerli girişimciler bu belge yeni kuracağınız iş yeri için devletten ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında mevcut olan programdaki hibe ve sonrasındaki faizsiz kredileri alabilmeniz için istenilen belgelerin başında gelmektedir. Girişimcilik sertifikası kesinlik ile iş yeri açma belgesi olarak tanımlanamaz! Sadece destek programından istifa edebilmeniz için istenilen bir sertifikadır.!

Kimler bu belgeyi alabilirler ?

En az 18 yaşında olan her girişimci bu belgeyi alabilir. Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Okur ve yazar olmanız bu belgeyi alabilmek için yeterli bir tahsil durumudur. Daha önce ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almamış olan, herhangi bir terör örgütü ile bağlantı içinde yer almayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ” Girişimcilik Sertifikası ” alabilirler.

Girişimcilik Belgesi Başvuruları Yapmadan Önce!

Girişimcilik belgesini alabilmeniz için bir nevi eğitimlere katılım göstermeniz şarttır. Her kim olursa olsun bu belgeyi almak için bu eğitimlere katılması gerekir. Ancak Üniversite dönemlerinde girişimcilik eğitimi almış olanlar ile kuracakları iş yerini İŞGEM bölgelerinde kurmayı düşünenler bu belgeyi almaya bilirler, çünkü gerek yoktur :)Belgenin başvuru işlemleri daha önceleri KOSGEB’in resmi İnternet sitesi üzerinden belirtilen kurumlara şahsen olarak yapılmaktaydı. Ama şuan bu işlemler hem güven ortamının sağlanması hemde işlemlerin daha hızlı bir şekilde aks edilmesi amacı ile alternatif olarak e-Devlet üzerinden de yapıla bilmektedir. Başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacağı için dolayısı ile elinizden PTT’den alınmış olan bir e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir.e-Devlet üzerinden girişimcilik kurs başvurusunun yapılması

Başvurunun e-Devlet üzerinden sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden mail adresinizi girmeniz gerekmektedir. Bunu şu adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresi üzerinden mail adresinizi giriniz ve güncelleyin.

mail bilgilerini doğru bir şekilde giren vatandaşlar artık eğitim için başvurularını yapabilirler.

İl seçimi ve eğitim başvuruların yapılması

Bahsettiğim adımları başarılı bir şekilde sağlayanlar eğitim almak istedikleri il seçimini yapıp girişimcilik belgesi başvuru formunu doldurması gerekir. Bunun içinde kuruma ait resmi İnternet sitesini kullanmaları gerekir. İl seçimi için doğrudan bağlantı http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adreste yer almaktadır. Adrese girdiğiniz de sizi bir ” İl Filtresi ” alanı karşılayacaktır. Bu alana hangi ilde eğitim almak istiyorsanız onu belirtmeniz ve sonrasında ise hemen yanında yer alan ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Karşınıza direk girişimcilik belgesi için girmeniz gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuru formu çıkacaktır. Bu formu doğru bir şekilde doldurmanız ve devamında ise ” ONAYLA ” demeniz ile işleminiz sona erecektir. Burada sizlere bir uyarı yapmadan edemeyeceğim. Yaşanmış olduğu tecrübelere dayanarak eğer ki imkanınız varsa il seçimi hanesinde küçük illeri tercih ediniz. Bunun nedeni, aşırı yoğunluktan dolayı eğitim başvurularında oluşan sıradır. Küçük iller de çok fazla müracaat olmayacağı için büyük ihtimal ile hiç bir sıra beklemeden bu eğitimlere katılabilir ve en kısa sürede de girişimcilik belgenizi alabilirsiniz.

 Bir önceki yazımız olan KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ? Konusuna 62 Yorum Yapıldı
 1. Qrqizer dedi ki:

  Merhabalar admin diş poliklinigi acmak istiyorum da nasıl bir yol izleyecegim

 2. azra dedi ki:

  Merhaba lar bende girişimci belgesi almak istiyorum fakat eğitim süresi ne kadar küçük çocuğum var ve onu bırakacak kimse yok derslerin hepsine katılmak zorunda ligi varmi ?bunlarla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

 3. Tuncay AYAR dedi ki:

  İyi günler. Ben devren bir kamp(çadır ve karavan) alanının işletmesini kiralamak, yada kamp alanı için uygun bir arazi alıp veya kiralayıp kamp alanı olarak işletmek istiyorum. Böyle bir durumda kira veya satın alma bedeli,tesis içi yapı inşaat gideri, buzdolabı vs cihaz giderleri, çalışan maaşları, alt yapı inşa giderleri gibi kalemlerden hangileri için destek alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

 4. Ali efe dedi ki:

  Sayın admin internet üzerinden ücretsiz girisimlikcilik dersi veren siteler var ..benim işimden dolayı örgün olarak derse katılamıyorum.online olarak bu sertifikayı alabilirmiyiz.

  1. Admin dedi ki:

   Sakın itibar etmeyiniz. Girişimcilik eğitimleri kurum tarafından belirlenen resmi birimler tarafından verilmektedir. Sitenin adı ne ? bir araştıralım..

 5. Sinan dedi ki:

  Benim girişimcilik sertifikam var bir kafe açmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerek

 6. ahmet Küçükkale dedi ki:

  Küçük illeri tercih edin demişsin peki belgeyi almak için o ile mi gidilecek

  1. Admin dedi ki:

   Evet, derslerin ikisine girseniz yeterli olacaktır.

 7. Murat dedi ki:

  Çiftlik açmak istiyorum ,kosgeb bana yardımcı olabilir?

  1. Admin dedi ki:

   Ne yazık ki! Şayet işinizi ticarete sokmayacaksınız olmuyor..

 8. Abdullah Özkan dedi ki:

  Merhaba
  Ben eğitim kurumu (özel okul veya özel öğretim kursu eski adıyla dershane) açmak istiyorum

  Sertifikayı almak bana ne gibi imkanlar sağlar. ?

  İlginize Şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Açılış masraflarınız ( kira, çalışan elaman gibi ) giderlerinizin bir çoğuna 2 yıl boyunca devlet tarafından ödenmesi sizce yeterli değil mi?

 9. ibrahim dedi ki:

  araba lastiği tamir yeri açmak istiyorum da KOSGEB den yararlan bilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   45 – Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı
   45.3 – Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti
   45.32 – Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının perakende ticareti
   45.32.02 – Motorlu kara taşıtlarının parçalarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti (dorse, damper, akü dahil, lastik ve camlar ile motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

   BU NACE KODLARI İLE DESTEK ALABİLİRSİNİZ.

 10. Yaren dedi ki:

  Girişimcilik belgemi kaybettim ne yapmaliyim

  1. Admin dedi ki:

   Tekrardan ilinizdeki birime başvuru yapıp alabilirsiniz.

 11. İslam iğrek dedi ki:

  Berber dükkanı açıcam ustalık belgem var girişimcilik sertifikam var ne yapmam lazım birde KOSGEB’den faydalanabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   96 – Diğer hizmet faaliyetleri
   96.0 – Diğer hizmet faaliyetleri
   96.02 – Kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri
   96.02.02 – Erkekler için kuaför ve berber işletmelerinin faaliyetleri

   Bu NACE kodları ile KOSGEB’den faydalanabilirsiniz.

 12. Naim RENÇBER dedi ki:

  Eşim cafe açmayı düşünüyor belge aldıktan sonra ne yapmak gerekir admin

  1. Admin dedi ki:

   Cafenizi açıp iyi bir iş planı ile KOSGEB’e başvurunuzu sağlamanız yeterli olacaktır.

 13. özkan dedi ki:

  admin girişimcilik kursunu bitirdim belgemi aldım ahşap cnc makinası almak ve bir iş yeri açmak istorum bunun için ustalık belgesi olması gerekiyormu teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   İş yeri açmak için elbette ustalık belgesi istenir.

  2. Ferdi dedi ki:

   Kardeşim bu eğitimin sonunda yazılı veya sözlü sınav oluyormu

   1. Admin dedi ki:

    Hayır.. Yazılı ve sözlü sınavlar aşırı talep olması halinde ilk başta olmaktadır.

 14. Hülya dedi ki:

  Merhaba iktisat mezunuyum 4. Sınıfta girişimcilik dersi aldık ve hocamız sertifika alabilecegimizi söylemişti bu sertifikayi okuldan mı yoksa kosgeb den mi almalıyız yardımcı olur musunuz ?

 15. ışıl dedi ki:

  Merhaba, benim 5 yıl önce aldığım girişimcilik sertifikam var. Hatırlayamadığım bir konuda yardım rica edeceğim… Acaba hazır kurulu bir firmaya ortak olduğum takdirde de bu sertifikadan yararlanabilir miyim? Teşekkürler..

 16. sultan dedi ki:

  mrb admin kurs süresi ne kadar sürüyor bilği verirmisiniz lütfen

  1. Admin dedi ki:

   4 gün sürüyor..

 17. cihan dedi ki:

  2006 yılında AB projesi kapsamında kosgeb ve ticaret odası dektekli 2 aylık kurs görerek girişimcilik sertifikası almıştım geçerliliği devam ediyormu.

 18. sultan dedi ki:

  berhaba bende girişimcilik serfitikasını almak istiyorum…hayalimdeki iş yerini açmak için bu ilk adım olacaktır..kosgeb iş kurla anlaşmalımı ve kurs süresi herhangibir ücret alımı varmı..

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR dahil olmak üzere kurumun eğitimleri kesinlik ile ücretsiz olarak verilmektedir.

 19. irfan dedi ki:

  Merhabalar..bir türlü kayit olamadim kosgep e.formu bulamiyorum.sayfa sayfayi aciyor hep..yardimci olursaniz sevinirim..girisimcilik belgesi alip projemi aktif hale getirmek istiyorum..

 20. Nehir dedi ki:

  İstanbul Avrupa yakasın da en acil ve kontenjanı olan bir şube gerekiyor , girişimcilik sertifikası alabilmem için lütfen yardımcı olur musunuz .

  1. Admin dedi ki:

   İstanbul KOSGEB girişimcilik eğitim listesinden detaylı incelemeyi yapabilirsiniz.

 21. halil dedi ki:

  halil karataş mantaryetiştirici kurlarınız nezaman acılır

 22. Okan dedi ki:

  Bir hafta kursa gidip bitirdim ama velakis kalem
  Sertifikayı nerden alacağım.? Bilgi lütfen ?

  1. Admin dedi ki:

   Girişimcilik belgesini hangi kurum düzendi ise o size verecektir. Tahminen 1 ay içerisinde

 23. mehmet alper şimşek dedi ki:

  Halk Eğitimi Merkezlerindeki girişimcilik kurslarını bitirdim. (32 saat ve 4 modül) Girişimcilik Belgem yeterli midir?

  1. Admin dedi ki:

   Elbette yeterlidir. Ama diğer adımları da sırası ile yapmanız gerekmektedir.

 24. Eyup dedi ki:

  Srlamlar arkadaslar ve admin
  Kosgeb e ilk kayit hangi tarihlerde yapiliyor
  Iskur bana marta kadar kurslar dolu dedi peki ben martta gitsem bu seferde daha sonraki aylari soyleyecek
  Nasil yapacagim bu isi ben

 25. defne dedi ki:

  merhaba KOSGEB e ilk kayıtı nasıl yapıyoruz ?

  1. Admin dedi ki:

   Defne hanım sitemizde resimli olarak KOSGEB e ilk kayıt anlatımı mevcuttur.

 26. ayşe yiğit dedi ki:

  ben sertifikayı aldım projeyi nereye yazıp bildirecez ,

  1. Admin dedi ki:

   İlk olarak KOSGEB e ilk kayıt olup başvuruda bulunmanız gerekiyor.

 27. Ahmet Arslan dedi ki:

  Kosgeb ile ayrıntılı bir şekilde bilgi alabileceğim. Bana yardımcı olabilecek varsa faceden ulaşabilirmi.

  https://www.facebook.com/ahmedarslan1312

  1. Admin dedi ki:

   Sorularınızı buradan da sorarak cevap alabilirsiniz.

 28. serkan yaprak dedi ki:

  admin girişimcilik kursunu bitirdim ama belge halen gelmedi belge numarasını nasıl ve nerden temin edebilirim e devletten denedim hiç bi sonuc bulamadım kolay gelsin

  1. ADEM AKIL dedi ki:

   Girişimcilik kursu belgesini aldığınız kurumdan gidip şahsen almanız gerekmektedir. Başka hiç bir kurum ve kuruluşta bu belgeyi aldığınıza dair birşey çıkmaz.
   iyi günler…

 29. isik dedi ki:

  Merhabalar,
  Kosgeb girisimcilik kursunu basariyla bitirdim ve belgemi aldim.
  Kac yil icinde isletmemi acma ve hibemi kullanma hakkimi ogrenebilirmiyim.
  Ve dukkan acmadan sadece ofis kurarak, urunlerimi internet uzerinden satabilirim. Hibemi bu yolla kullanma yapilabilir mi?
  Bilgi alabilirsem cok sevinirim
  Tesekkur ederin

 30. oguz AKTAŞ dedi ki:

  22.03.2017 tarihinde kosgep tarafından yönlendirilerek sanayi odasının düzenlemiş oldugu girişimçılik kursunu bitirdim 3 aydır belgemizin gelmedigi söyleniyor efendim 3 ay bir sertifika nasıl gelmez kurstaki bütün arkadaşlar ile diyalog halindeyiz herkeze aynı. maduriyetimizin giderilmesi konusunda bize lütfen yardımcı olun

  1. Admin dedi ki:

   Em geç 30 gün içinde sertifikalarınızın gelmesi gerekmektedir.

   1. oguz AKTAŞ dedi ki:

    sayın admin öncelikle nezaketiniz için teşekür ederiz .100 günü geçti bizim ne yapmamız gerek
    bimere cimere toplu şikayetmi etmemiz gerek ,yoksa seçimlerden sonra destekler askıyamı alındı siz ne tavsiye edersiniz düşünceniz nedir

    1. Admin dedi ki:

     Eğitimi veren kurum ile hiç muhatap olmadan ilk olarak bölge KOSGEB müdürlüğüne başvurun. Şayet oradan da çözüm bulamazsanız Ankara’daki Merkez birim ile iletişime geçiniz.

 31. Gülşen dedi ki:

  eylul_diren@hotmail.com adresinden bana ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.İyi günler

 32. Kıymet dedi ki:

  Üniversitede Girişimcilik dersi gördüm ve ders sonunda girişimcilik belgesi verildi bana ve dersi başarı ile geçen herkese… Üniversitede alınan belge bir işletme kurmak için yeterli değil kabul görmüyor diye bir duyum aldım böyle birşey var mıdır? Ben alakası olacağını düşünmüyorum Sonuçta KOSGEB belgesi bana verilen de… Yanıtlarsanız memnun olurum.

 33. Hakan Taş dedi ki:

  Kamuda çalışıyorum AMA Hindi yetiştirilicik kursuna katılıp SERTİFİKA Almak istiyorum ..Alabilirmiyım ŞANS tanınınırmı. — Bülbülü ALTIN kafese koymuşlar istememiş illada VATANIM demiş. Bende üretci olmak istiyorum..HAYIRLISI ..Saygılar..

 34. ünal candan dedi ki:

  kendim Meslek lisesi mezunuyum. 18 yıl kuracağım imalat sektörü alanında işçi olarak çalıştım. girişimcilik belgem var. ustalık belgesi başvurusu yaptım. KOSGEB girişimci desteği için ustalık belgesi başvurusu yeterli mi? zaman kaybetmemek için

 35. ramazan korkmaz dedi ki:

  Girişimcilik belgesi alacağım bu destekten bende yararlanmak istiyorum

 36. Ufuk yılmaz dedi ki:

  Köyümde ufak bir bakkal dükkanim var birde ek olarak evde böreklik yufka yapip zeytin peynr yufka pazarlarda satiyorum dukkanima sermaye yufka işimi geliştirmek istiyorum ben yararlanabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Tabi nede olmasın, vergi levhasına sahip tüm esnafımız 2017 işletme faiz desteklerinden yararlanabilecekler.

 37. Nazmiye korkmaz dedi ki:

  Ben mefrusat atolyesi acmayi dusunuyorum bunun icin belgeyi nerden alabilirim

 38. Mehmet Ali kaplan dedi ki:

  Mehmet Ali kaplan fatih mah 3516 s o mi 17 05436722174

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
KOSGEB girişimcilik sertifikası
KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ?

Toplam 4 iş günü saat olarak ise 32 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimleri sonrasında sertifika sahibi 2019 yılında nasıl olunur.?...

Kapat