KOSGEB Kredi

KOSGEB Eğitimleri Başvurusu Nasıl Yapılıyor ?KOSGEB Eğitimleri Başvurusu Nasıl Yapılıyor ?

Tecrübe bana kalırsa yazılandan çok daha değerlidir. Dolayısı ile daha önce KOSGEB tarafından organize edilmiş olan eğitimlere başvuru yapan bir kişinin deneyimi sizlere çok daha yararlı olacaktır. Şahsen bu kurslara katılmış birisi olarak sizlere müracaat döneminin nasıl gerçekleştiğini ve bir de çok merak konusu olan başvurular esnasından ne gibi testler ( sınavlar ) yapıldığına değineceğim. Tabi bunlara değinirken de İnternet üzerinden başvuru işlemlerinin 2019 yılına uygun şekilde e-Devlet aracılığı ile nasıl yapmanızdan bahsedeceğim.

KOSGEB Eğitimlerine Kimler, Nasıl Katılabilir?

Benim KOSGEB eğitimlerine başvuru yaptığım dönemlerde müracaatlar kurum tarafından belirlenen birimlere şahsen olarak yapılmaktaydı. Ama 2019 yılında artık bu durum değişerek tamamen işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılmasına olanak sağlandı. İşlemlerin e-Devlet üzerinden yapılmasının başlanması ile birlikte müracaat edeceklerin dolayısı ile ellerinde PTT’den 2 TL alacakları bir şifre olması gerekmektedir. Şayet elinizde bir şifre varsa da mutlaka https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir ADRESİNDEN giriş yaparak, mail adresinizi https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri kısmına girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri sağlayanlar artık ön başvurularını rahatlık ile aşağıdaki şekilde yapabilirler.

 1. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine giriniz.
 2. ” İL FİLTRESİ ” bölümünden kurslara katılmak istediğiniz ili belirtiniz.
 3.  butonuna tıklayınız.
 4. Karşınıza çıkacak olan başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurunuz.

Bu işlemler sonrasında sizlere en kısa sürede ilgili kurum tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

Bu Tecrübelerimi Yabana Atmayın Derim!

Karşınıza çıkacak olan zorluklardan biri aşırı yoğunluk bir diğeri de ön test ve mülakatlar dır. Ön testler ve mülakatlar tamamen aşırı yoğunluktan kaynaklandığı için önceliğin belirlenmesi amacı ile yapılmaktadır. Yani siz eğer kafanızdaki iş fikrini beş altı ay sonra gündeme alacaksanız şayet eğitim önceliğini sizden daha önce hayata alacak olan girişimciye şimdiden vermiş olursunuz geçmiş olsun 🙂 Testlerde ise tamamen sizin kararlık ve cesaretiniz ölçülmektedir. Bu söylediğim iki konuya yönelik testleri cevaplarsanız emin olun tam puan alacaksınızdır. Ne demiştik bir diğer kötü sürpriz ise aşırı yoğunluluk, değerli arkadaşlar pek bu konu dile getirilmiyor ama KOSGEB eğitimlerine illa ikametgah ettiğiniz il de veya ilçede gireceksiniz diye bir şart yok ki! Ben kırsal bir bölgede ikametgah ediyorum yanımda bir çok diğer illerden gelmiş arkadaşlar mevcuttu. Bu eğitimlere katılacak olan kişiler genelde işsiz iş kuracak kitlelerdir. Bir yakınınızın veya ucuz bir pansiyonda sıra beklemeden test ve mülakat olmadan rahatlık ile eğitimleri alabilirsiniz.

KOSGEB Eğitimleri Kaç Saat / Gün Sürmektedir?

Merek adilen soruların biride eğitimlerin kaç saat ve kaç gün sürmüş olduğudur. Eğitimler kağıt üzerinde 32 saat ve 4 gün sürdüğü doğrudur. Yalnız eğitim saatleri girmiş olduğunuz il ve ilçeye göre değişiklik gösterebilir. Benim aldığım eğitim saatleri sabah 9 gibi başlayıp akşam 16 veya 17 gibi bitmekteydi. Eğitimler pazar gününe denk gelse dahi ara verilmeden devam etmektedir. Dersler girmiş olduğunuz kurumun dersliğinde veya konferans salonunda 1 er saatlik dilimlerde ara teneffüsü ve öğlen yemek molalı olarak verilmektedir. Ara molalarda veya ders bitimde devamlılık imzası atılmaktadır. Eğitimlere özellik ile işletme konusunda uzman öğretmenler gelmektedir. KOSGEB birimlerindeki memurlar ise ara sıra uğrayıp aklınızda oluşan soruların cevaplarını vermektedir. Bizim eğitimimize Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi işletme bölüm başkanı Prof. Dr. İsa İPÇİOĞLU katılmıştı. Kendisi gerçekten çok zevkli bir ders anlatışı ile bizi sıkmadan hayattaki gerçeklerden bahsetmişti, buradan kendisine saygı ve teşekkürlerimi bir kez daha sunarım. ( Birde video çekmeme izin verseydiniz 🙂 )

Eğitimlerde Verilen Ders Konuları Nelerdir?

Arkadaşlar eğitimlerde verilen derslerin tamamı işletme konularından oluşmaktadır. Prof.Dr. İsa hocamızında derse başlamadan dediği gibi eğitimleri bitiren iletme mezunuyum diyebilir 🙂 Üniversite de işletme konuların tamamı toparlanmış ve slayt üzerinden size sunum yapılmaktadır. Genel olarak dersleri anlatırsak, işletmenin nasıl kurulması gerektiği, doğru dükkan he satış yapılacak olan hedef kitlenin belirlenmesi, işletmenin kurulmadan önceki rakip analizleri, hitap edeceğiniz kitlenin analizi ( nüfus, cinsiyet, yaş, kültür vb ) konular ele alınmaktadır. Bence oldukça faydalı bir eğitim. Devletin bu eğitimleri verme amacı ise merak edenler için yeri gelmişken belirtelim. Girişimcilik Destek Programı üzerinden vermiş olduğu hibe yada ileri dönemlerde vereceği iş gücü desteğinin boşa gitmemesi, doğru bir şekilde kullanılmasıdır.

KOSGEB Eğitim Desteği Veren Kurumlar Hangileridir?

Daha önceleri sadece eğitimleri kendisi veren KOSGEB artık anlaşma sağladığı bir çok kurum üzerinden eğitimleri ücretsiz olarak vermektedir. Anlaşma sağladığı kurumlar ise başta Belediyeler ( ben belediyenin düzenlediği eğitimlere katıldım )

 1. Meslek odaları,
 2. Üniversiteler,
 3. İŞ-KUR,
 4. Halk Eğitim Merkezleri
 5. Engelliler federasyonu
 6. Kalkınma ajansları
 7. Gençlik Merkez Müdürlükleri
 8. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği
 9. Ticaret sanayi odaları

gibi resmi kurumlardır. Kurumlar kursları düzenler öğretmen ve diğer giderleri ise KOSGEB karşılamaktadır. Lütfen bu kurumların dışındaki resmi olmayan kuruluşlara riayet etmeyiniz! ÜCRET ödemeyiniz! Dolandırıcılıklara dikkat ediniz. Emin olmadığınız bu tür uygulamaları 155 Polis ihbar hattına bildiriniz!

Değerli arkadaşlar sizlere KOSGEB eğitimleri başvurusu hakkında ki tüm tecrübelerimi ve eğitimlerde sorulan sıkça soruları elimden geldiği kadar cevaplamaya çalıştım, bizi sosyal ağlarımız olan FacebookTwitter ağlarından da takip edebilirsiniz.

"KOSGEB Eğitimleri Başvurusu Nasıl Yapılıyor ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Eğitimleri Başvurusu Nasıl Yapılıyor ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net