KOSGEB Kredi

KOSGEB e Nasıl Başvurulur ? 100.000 TL Hibe !KOSGEB e Nasıl Başvurulur ? 100.000 TL Hibe !

Esnaflarımızın ve kendine yeni iş yeri kurma hayali içinde olan tüm girişimcilerin yanında olan KOSGEB vermiş oldukları destekler ile ülkemize de can suyu olmaya 2019 yılında da devam etmektedir. İnternet üzerinden tüm programlara nasıl en hızlı şekilde başvurulur birimce oluşturulan destek programları için aranan şartlar nedir ? en ince ayrıntısına kadar yer verdik.

KOSGEB ‘e Başvuru İşlemleri Nasıl Sağlanır ?

KOSGEB ‘e başvurularda bulunmak için ilk olarak sizi tanımamız gerekmektedir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi başvurular iki şekilde ilerlemektedir. Bu neden ile girişimci misiniz ? yoksa kobi ve yahutta ticari bir girişim içinde yer alan esnaf mısınız bu çok önemlidir.! Peki siz hangisiniz.? Şimdi her iki kesim içinde ufak bir açıklamada bulunmak istiyorum. Şayet bir iş fikriniz mevcut ise, bunu hayata geçirmek için devletten yardım almak istiyorsanız KOSGEB gözünde girişimcisiniz. İşletme sahibi ve belli bir çalışan ile yıllık belli bir ciro ya sahip iseniz size KOBİ’ denilebilir. KOBİ nedir ? uzun uzun açıklama gereği duymuyorum, çünkü onlar kendilerini çok iyi biliyorlar. Bu iki kesime göre başvuru yol haritası farklıdır. İlk olarak girişimcilerin izlemesi gerektiği yol haritasını başvuru kılavuzu ile birlikte ele alacağım. Daha sonra ise işletme sahibi olduktan sonra her iki kesim içinde geçerli olan başvuruları aydınlatmaya çalışacağım.

Girişimciler KOSGEB ‘e nasıl başvurabilirler ?

Girişimcisiniz, çok güzel de bir iş fikriniz var, ve bunu devlet katkıları ile hayata geçirmek istiyorsanız kuşkusuz KOSGEB en doğru adrestir. Yalnız her kurumun olduğu gibi şartları sağlamanız ve iş fikrinizin de birime uygun modelde yer alması çok önemlidir. Yola başlayıp hayallere kapılmadan önce iş fikrinizin birim tarafından desteklenip desteklenmediğini bir araştırmanız da çok ama çok fayda vardır. Yoksa yaptığınız tüm emekler boşa gidecektir. KOSGEB desteklenen sektörler de iş fikrinizin olduğunu nasıl anlarsınız. Bu sorunun cevabı aslında çok kolaydır. Çünkü birim tüm destek verdiği sektörleri NACE kodları ile bir liste halinde siz girişimciler için BURADA paylaşmıştır. Açılan sayfada kendi işletmenizin adını tam olarak bulamayabilirsiniz. Lütfen hemen umutsuzluğa girmeyiniz. Çünkü sayfada yer alan başlıklar çoğunluk ile ana başlıklardır. Yani, siz şayet bir pastahane yada kafeterya açacak iseniz, listede bu ismleri bulamayabilirsiniz. Ama desteklere aşağıdaki örnek kod altıdan katılım sağlayabilirsiniz.

şimdi artık iş fikrimizin destek alıp almadığına emin isek yolumuza içimiz rahat bir şekilde devam edebiliriz. Yolumuz 3 başlık altında sürmektedir. Tabi bu bize göre.

  1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi‘ nin alınması
  2. KOSGEB ilk kayıt işleminin yapılması
  3. Gerekli evrakların tanzim edilmesi
  4. İşletmenin kurulması ve destek başvurusunun yapılması ( 2 ve 3 maddelerin cevapları BU kılavuzda yer almaktadır. )

Tüm bu 3 ana başlık için daha önce sayfalar oluşturmuştuk. Bu sayfalara tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

==> UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNE E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU VİDEOSU <==

İşletme sahipleri KOSGEB başvurularını nasıl yapmalıdır ?

İşletme sahiplerininde KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde yer alması önemlidir. Yasaklanmış sektörlerde faaliyet gösteren, yada desteklenmeyen sektörlerde üretim de bulunanlar hiç bir programdan yararlanamaz. İşletmenizi KOSGEB aracılığı ile yada kendi imkanlarınız ile kurdun iseniz başvuru için izlemeniz gereken tek bir yol haritası vardır. Tabi bu yol haritasını uygulamadan önce de desteklenen sektörlerin içinde olmanızın haricinde bazı şartları sizin sağlamanız gerekmektedir. Bunlar ise;

  1. Kendi meslek odanıza kayıt oldunuz mu ? meslek odanızın aidatlarını ödeyip, şartlarına uygun musunuz.
  2. Devlete her hangi bir vergi borcunuz var mı ? ( SGK, maliye gibi )
  3. Şayet bankalardan kredi faiz desteği alacaksanız, kredi sicil notunuz risksiz bölümde mi ?

yukarıdaki şartları sağlıyorsanız artık başvurunuzu yapabilirsiniz. İşletme sahipleri için birim bir çok programın haricinde sektördeki daralmalara göre işletme faiz destek uygulamaları sergilemektedir. Program ve işletme kredi faiz destekleri ayrı ayrı başvurulmaktadır. 2016 yılında başlayan ve 2017 yılında da verilen işletme kredi faiz destekleri sanırım 2018 – 2019 yılı ve diğer yıllarda da verilecektir. Destek program başvurusu için ise ilk önce sistemin veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemlerini BURADAN yapabilirsiniz. Kayıt işlemleri sonrasında oluşturacağınız KOBİ beyannamesi ve bilgi dokümanı çıktıları ile ihtiyaç duydunuz desteklere başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

"KOSGEB e Nasıl Başvurulur ? 100.000 TL Hibe !" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB e Nasıl Başvurulur ? 100.000 TL Hibe !" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net