KOSGEB Kredi

KOSGEB Destekli Esnafa Faizsiz Kredi (2020’de 500 Bin TL)KOSGEB Destekli Esnafa Faizsiz Kredi (2020’de 500 Bin TL)

Devletimiz küçük işletme sahibi olan esnafımıza faizsiz olarak tam 30 bin TL can suyu promosyonu adı altında kredi olanağı sunmaktadır. Dahan önceki senelerde ise 100 bin liralık %8 faiz imkanları ile sağlamış olduğu kredi imkanı ise 2020 yılın da 200.000 lira ya %4.5 faiz oranı ile verilmektedir. Vade sürelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmeyip 60 ay (5 yıl) da sabit kalan bu olanaklardan yararlanacak olan esnaflarımız başvuruları için aşağıdaki yolu izleyebilir. Ayrıca ek olarak KOSGEB destekli faizsiz kredi başvuru için gerekli olan hem kefil hemde esnaf için gerekli olan dilekçe örneklerine de yer verdik.

Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek Sorusu, Cevap Buldu

İş yerinizin temel ihtiyaçları olan makine veya teçhizat veyahutta ham medde veya sermayesel sıkıntılarınızı giderebilmek adına başta Türkiye Halk bankasın dan faizsiz  olarak 30 bin TL kredi alabilirsiniz. Esnafa verilecek olan bu faizsiz kredi ile ekonominin canlanmasını hedefleyen hükumet ilk başvurunun esnafın bağlı olduğu Kooperatife dilekçe ile yapmasını talep ediyor.

Kooperatif başkanının ön incelemeleri neticesinde başvuru kabul edilen esnafın talebi Türkiye Halk Bankasına iletiliyor. Türkiye Halk bankasının yapmış olduğu incelemeler de şayet faizsiz esnaf kredisi alabilmesi için işletme sahibin her hangi bir kusuru yok ise talep kabul ediliyor ve yapılan protokol ile esnafın can suyu kredisi mevduat hesabına aktarılıyor. Tüm bu işlemler maksimum 30 gün sürebilmektedir. Kooperatif başkanı ve ilgili banka olan Türkiye Halk bankası 15 şer gün inceleme süreçlerine sahiplerdir. Başvurunuz onaylansın veya onaylanmasın dilekçenize nazaran size bilgi mektubu gönderilecektir.

Esnaf Destek 2020 Şartları Nelerdir?

Esnafı canlandırmak adına devlet tarafından verilen faizsiz kredinin ilk başvuru şartı daha önceleri KOSGEB üzerinden herhangi bir hibe desteğinin işletme sahibin almaması gelmektedir. İkinci şart olarak aranan nitelik ise esnafın mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kop. üyesi olaması ve il/ilçe sınırları içerisinde işletme sahipleri olması, maliye ve SGK her hangi bir borcu olmaması gerekmektedir. Son olarak ise 6 aylık bir oda kaydının olması gerekmektedir.!

Türkiye Halk Bankası tarafından bildirilen şartlar;

faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari

faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari

Faizsiz Esnaf Kredisi Geri Ödeme Koşulları ve Kesintiler

30 bin TL faizsiz esnaf kredisinden daha önceleri 3500 TL gibi yüksel bir rakam ile kesinti yapan Türkiye Halk Bankası Kooperatif başkanların baskıları neticesinde geri adım atmış olup OCAK 2020 ay ve yılı itibarı ile sadece 500 TL lik bir kesinti ile kredilerini tam 60 ay vadeli olarak vermektedirler. Elinize tüm kesintiler dahil 29, 500 TL geçmektedir. Kredinin geri ödemleri sizin başvuruda tahakkuk ettiğiniz vadeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin;

 • 60 ay (5 yıl) vadeli 30 bin TL kredi başvurusu yapan esnaf aylık = 500 TL geri ödeyecek
 • 48 ay (4 yıl) vadeli olarak faizsiz esnaf kredisi kullanacak olan işletmeci = 625 TL geri ödemesi gerekiyor
 • 36 ay (3 yıl) olarak kredi kullanmak isteyen ise geri ödeme olarak 833 TL ödeyecek
 • 24 ay (2 yıl) olarak geri ödeme yapmayı planlayan iş yeri sahibi ise 1250 TL
 • 12 ay yani 1 yıllık bir vadeli ile can suyu kredisi kullanmak isteyen işlemecisi ise toplam aylık 2,500 TL ödemesi icap etmektedir.

Kesintilerin düşürülmesi hakkında ki video

Daha önceleri Türkiye Halk Bankasından faizsiz esnaf kredisi kullanan işletme sahipleri bağlı oldukları il veya ilçelerdeki kooperatiflere başvuru da bulunarak ekstra olarak 3.000 TL olarak kesilen kesintiye itiraz dilekçesi doldurabilirler.

( BU DESTEK PROGRAMI ŞUAN AKTİF OLMAYA BİLİR! )

Türkiye Halk Bankası Esnaf kredisi olarak tam 200 bin TL kredi olanağı sunduğunu biliyor muydunuz?

Esnafa ve KOBİ nitelikli işletme sahiplerine Türkiye Halk Bankası %6 gibi düşük faizlerde 200.000 liraya kadar esnaf kredisi 5 yıl vadeli olarak verdiğini biliyor muydunuz? Başvurular doğrudan Türkiye Halk Bankasına yapılmaktadır. Kullanmış olduğunuz kredi limitine göre belirlenen kesintiler aşağıda yer almaktadır.

 • 100 bin TL kredi başvurusu için net elinize geçen para 93.900.00 TL & 3 aylık geri ödemesi başlangıç rakamı 6.783 TL son aylarda ödeyeceğiniz rakam ise 5.125 TL tir. Toplam kesinti oranı ise; 6.100 TL’tir.
 • 125 bin TL kredi kullanan esnafımızın eline net geçen rakam ise 117.400 TL . 3 aylık olarak ilk başlarda geri ödeme 8.479 TL son aylarda geri ödenecek taksit rakamı ise 4.407 TL. Kredi faiz oranı ise %6 tir
 • 150 bin TL kredi kullanacak olan esnafın eline geçen net rakam ise 140.900 TL tir. 3 ayda bir olarak geri ödeme taksiti 10.175 TL olarak başlayıp 7.688 TL olarak bitmektedir.
 • 175 bin Lira için ilk 3 ay sonra ödemeniz 11.870 lira son taksit miktarınız 8.970 lira ne olarak elinize ise 164.400 lira geçecektir.
 • 200.000 lira 3 ayda 1 ödemeli olarak taksit miktarı 13.566 lira olarak ödemeli toplamda cebiniz den 243.998.00 TL çıkmaktadır.

%5 den başlayan düşük faizli esnaf kredisinin başvuru yolu ve şartları;

150-bin-tl-dusuk-faizli-esnaf-kredisi-sartlari

Kesintiler Nerelere Yapılıyor?

 1. Bloke sermaye kesintisi tutarı %3.00
 2. Peşin alınan risk kesintisi %1.00
 3. Bölge birliği kesintileri %0.25
 4. TESKOMB ve Kooperatif istihbarat kesintileri %0.25
 5. Kredi masrafları ve banka komisyonları %1,50

Toplam da %4 gibi bir kesinti uygulanmaktadır.

adı altında temel olarak kesintiler yapılmaktadır. Ayrıntılı olarak Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosunu burada görebilirsiniz.

KOSGEB Destekli Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB sadece yeni işletme kuracak olan girişimcileri desteklemek ile kalmayıp KOBİ olarak üretim faaliyetleri içerisinde yer alanları da desteklemektedir. Kurum tarafından oluşturulan destek programları o kadar çoktur ki ihtiyacınız olan her şey birim tarafından düşünülürmüş tür. 5 Ana kategoriden oluşan destek programların altında bir çok farklı ihtiyaçlara yönelik programlar yer almaktadır. Kuşkusuz ki bunlarından en çok ilgi göreni ise ” KOBİ Finansman Desteği ” olmaktadır. Bu program kapsamında Türkiye Halk Banası üzerinden kullanacağınız kredi için faiz ödemezsiniz. Destek unsurlarını gösteren tablomuz aşağıda yer almaktadır.

Tabloda sizlerinde görmüş olduğunuz gibi hem ”İŞLETME KREDİSİ” hemde ”MAKİNE TEÇHİZAT KREDİSİ” olarak iki şekilde kredi olanağı sağlanmaktadır. 18 ay ile 36 ay vadeli olarak verilecek olan bu kredinin başvurularını

 1. Türkiye Halk Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Ziraat Bankası’na yapabilirsiniz.

Başvuru şartları olarak ise;

 • Devlete herhangi bir vergi borcunuzun olmamış olması
 • Daha önce faiz desteği almamış olmanız
 • KOBİ olmanız

aranan en önemli şartlar içerisinde yer almaktadır. Girişimci işletme desteği için ise KOSGEB Desteği İle İşletmesini Kurmuş İşletme ” olmanız ilaveten aranmaktadır. Programa ait başvuru formlarını buradan bulabilir, detaylı bilgi için ise 0-312-595-28-00 çağrı merkezini araya bilirsiniz.

Esnafa Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Özellik ile küçük ve yeni yeni esnaflar ne yazık ki en çok 6 aylık oda kaydına takıldıkları için düşük faizli kredi alamamaktadırlar. Ama üzülmeyin! tabloda da sizin de gördüğünüz gibi bir çok banka esnaflara düşük faizli olarak ticari kredi imkanı sağlamaktadır. 36 ile 60 aya kadar uzayan vadeler ile ticari kredinizi bu bankalardan şartlara uygun olmanız durumunda rahatlık ile kullana bilirsiniz. Bu ayın düşük faizli kredi müjdesi 60 ay vadeli olarak veren AKBANK’dan geldi. Banka siz esnaflarımıza 2 yada 6 ayda 1 ödemeli olarak %1.23 faiz oranında kredi olanağı sağlamaktadır. Örnek olarak geri ödeme tablonuz ise şu şekilde oluşmaktadır.

AKBANK 60 Ay Ödemeli Esnaf Kredisi
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
30.000 TL 757 TL 45.426 TL
50.000 TL 1.261 TL 75.711 TL
70.000 TL 1.766 TL 105.995 TL
100.000 TL 2.523 TL 151.422 TL

Başvuru yapmak için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne ”GONLUNEGOREODE” yazarak mesajı 4425 göndermeniz yeterli olacaktır.

"KOSGEB Destekli Esnafa Faizsiz Kredi (2020’de 500 Bin TL)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Destekli Esnafa Faizsiz Kredi (2020’de 500 Bin TL)" - 51 YORUM
 1. blank aslan dedi ki:

  sıfırdan iş kurmak istiyorum maddiyatım hiç yok bu şekilde destek alma ihtimalim oluyormu

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, girişimcilik kredilerinden yararlana bilirsiniz ama.

   1. blank serdar akbulut dedi ki:

    Merhaba Ben serdar Eşim Adina Ben Bir iş kurdum 15.04.2020 Vergi levha si başlangici Tütüncü olarak dükkanimi kurdum Esnaf Odasina Gidip Başvuru yaptim kredi için Benden Bir Esnaf Bir Meğmur Kefil istedi Kredi çekemiyorum Bankalardan Bu konu hakkinda Ne yapabilirim Yardimci olabilirmisiniz Rica etsem

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Ticari işletme kredisi kullana bilirsiniz ancak,

 2. blank Gönül özkan dedi ki:

  Kosgeb girişimcisiyim, iş yerimi 2017 de açtım,pandemi süresince ve bu yaz işyerimi seyrek aralıklarla açtım çünkü kuşadasında yaşıyorum ve işimiz Turizm kaynaklı, faizsiz kredi kullanmak zorundayım yoksa il yerimi kurtarmam mümkün değil, halk bankası bizim kosgeb kredimiz yok dedi oysa danışnanım lu anda faizsiz kredi imkanı olduğyndan bahsermişti nasıl başvuru yapacağım, bankalar yok diyor

 3. blank Hüseyin dedi ki:

  Sıfırdan turizm işi yapmak istiyorum yer var ama nakit yok amaç (villa yaptırmak )bunun için fikir almak istiyorum teşekkür ediyorum

1 3 4 5
KOSGEBKredi.net