KOSGEB Kredi

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)

2020 Yılında KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları 2 sınıfa ayrılmıştır. Devletten iş yeri kurarak hibe alacakların iş fikrinin mutlaka bu iki alandan birinde yer alması gerekmektedir. Dolayısı ile KOSGEB nelere hibe veriyor sorusunun net cevabı bu kodlar içerisinde yer alır. Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programlarına ait en son güncel NACE tipi kodları listemizde PDF formatında yer alır. Bunun yanı sıra, kurumun hangi işleri desteklediğini bulamadı iseniz bunu bizlere ücretsiz olarak sorgulama yaptıra bilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

2009 yılına kadar sadece sanayi imalatını destekleyen KOSGEB 2020 yılı itibarı ile sonra bir çok sektörü desteklemeye başlamıştır. Özellik ile Geleneksel Girişimcilik NACE kodları ile desteklediği sektörleri ise bir hayli fazladır. 60.000 TL kadar ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından yararlanmak isteyenlerin  kurumun İnternet sitesindeki NACE kodları içerisine iş fikrinin yer alması gerekir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere ait güncel NACE Kodu Burada Yer Almaktadır. Desteklenen sektörler içerisinde iş yeri bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler ile yeni girişimciler kendilerine özel olarak oluşturulmuş olan tüm KOSGEB destek programlarından faydalanabilmektedirler.

HERHANGİ BİR NEDEN DEN DOLAYI DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİNE ERİŞİM SAĞLAYAMAYANLAR BURAYI TIKLAYABİLİR.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanarak kurumdan 225.000 liraya kadar hibe alabilmeniz için iş fikrinizin ”İleri Teknoloji Düzeyin” de olması gerekir. 3 Sınıfa ayrılan ileri düzeyi desteklenen NACE kodları şu şekilde sınıflandırılmıştır. Bu ayrılan sınıflandırmalara göre hibe miktarları da tabloda ayrıca yer almıştır.

Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 150.000 TL
ileri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 225.000 TL

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanacaklar için oluşturulan DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİ BURADA yine sizler için ilgili bağlantıda sınıflara göre yer almaktadır.

Üst NACE Kodu Nasıl Bulunur?

Girişimciler ve KOBİ ‘ler KOSGEB ‘den destek alabilmeleri için kendi alanındaki NACE üst ve alt kodlarını bilmek zorundadırlar. Şayet kurum tarafından yasaklanan bir sektör içinde ( kumar salonları, pavyon, disco vb eğlence mekanları gibi ) faaliyet göstermiyorsanız mutlaka size ait bir NACE üst ve altı kodu vardır. Alt NACE kodunuzu bulmadan önce mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. NACE üst kodunuzu bulmak aslına bakılır ise oldukça basittir. Bunun için ilk yapmanız gereken KOSGEB desteklenen sektörler listesine giriş yapmanız ve bu listede oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Örneğin: Yemek üretim tesisine yada bir diğer adı ile lokanta sahibi iseniz. ” C: İMALAT / 10.85 Hazır Yemek Üretimi” bizim NACE üst kodumuz olacaktır. Bunu bağlantısı vermiş olduğum listeden basit olarak CTRL + F deyip arattırarak da bulabilirsiniz.

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

6 Alt NACE kodları sorgulaması nasıl yapılır ?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta yine oldukça kolaydır. Ben bu işlemi sizlere iki basit yol üzerinden anlayacağım. Artık hangisi kolayınıza gelir ise onu uygulayarak siz kendi alt kodunuzu bulabilirsiniz. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün ismini arattırarak yapılmaktadır.

Diğer bir ikinci tavsiye edeceğim yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça basit bir şekilde şöyle yapabilirsiniz.

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

 • Sayfaya girdiğiniz vakit kaşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.
 • Bu pencereye daha önce sizlere öğretmiş olduğumuz gibi üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA ( . ) koyarak yazınız.
 • Daha sonra ise ” Ara ” butonuna bir kere tıklayınız.
 • İşletmenize ait altılı ( 6’lı ) NACE kodunuz anında ” NACE FAALİYET KODLARI ” başlığı altında belirecektir.

Bu işlemlerin nasıl kolaylık ile yapılacağını sizlere çok daha iyi anlatmak için birde vido çekmeye karar verdim. Yine tüm bu detaylı anlatımına rağmen kurum tarafından desteklenen sektörler içinde kendi işletmenizi bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmında bizim ile iletişim kurunuz.

14 Ana Başlıklı Desteklenen Sektörler Hangileridir ?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu ana başlıklara sektör adı verilmektedir. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık isimleri ise tablomuzda yer aldığı gibidir.

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Bilgi
D- Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Diğer Hizmet Faaliyetleri

Lütfen, çekinmeden bizlere yatırım yapacağınız sektörün ismini bildiriniz.! Size, en kısa sürede sektörün desteklenip, desteklenmediğini bildireceğimiz ‘den hiç şüpheniz olmasın.! Ayrıca, şayet sektörünüz KOSGEB tarafından destekleniyor ise emin olun ki sizlere tüm NACE kodlarını ‘da aynı yorum altında yer vereceğiz.!

Örneğin: Bayan kuaför NACE kodu nedir ? KOSGEB destekliyor mu ? diye sora bilirsiniz.!

"KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)" - 1272 YORUM
 1. blank Güray dedi ki:

  Geniş kapsamlı bir içecek dükkanı açmayı düşünüyorum. Taze sebze, meyve suları, smootiler ve çeşitli milk shake leri içeren. Acaba KOSKEB kredisi kapsamında mı bu sektör. 56.10.04 ve 56.29 Nace kodları benim kuracağım işletme için geçerli midir? Teşekkürler.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İmal edecekseniz 10.32.01
   Katkısız sebze ve meyve suları imalatı (şalgam suyu, domates suyu, havuç suyu, portakal suyu,
   elma suyu, kayısı suyu vb.) daha uygun bence

 2. blank büşra yılmaz dedi ki:

  merhaba, çocuklar için eğitim kartlarının tasarımını ve üretimini yaparak satışını yapmak istiyoruz. Kadın girişimci kapsamında destek alabilmemiz mümkün müdür?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eğitim kartları konusunu bir açar mısınız? Tam olarak anlayamadım sektörünüzü.

   1. blank büşra yılmaz dedi ki:

    iskambil kartları gibi kartlar düşünün, yine iskambil kart kutusu gibi bir kutuda satışı yapılacak, bunların üzerinde çocuklar için eğitici bilgiler ve resimler bulunuyor. Çocuklar ve ebeveynleri bu kartlardan rastgele seçerek etkinlik yapıyor ve çocukların becerilerinin gelişmesini sağlıyor. “Bebeğimin ilk zeka kartları” şeklinde google da aratırsanız ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır. Tabi biz bebekler için değil 4 yaş ve üzeri çocuklar için kartlar yapacağız.

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     32.40.01 Oyun kağıt ve kartlarının imalatı (iskambil vb.) ”İLERİ GİRİŞİMCİLİK” programından yararlana bilirsiniz. Bir diğer yakın NACE kodu ise 32.40.09 – Oyun tahtaları (satranç, dama, dart, tavla tahtaları, okey istekası, go vb.) ve tabu, monopol vb. oyunların imalatı bul olarak bulunmaktadır.

     1. blank büşra yılmaz dedi ki:

      Merhaba, Burada imalattan kastınız imalathane oluşturmak mı? eğer öyle ise imalathaneyi biz oluşturmayacağız. Biz tasarımları yapıp fason olarak imal ettireceğiz. Aynı kapsamda değerlendirilebilir mi?

     2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Hayır herhangi bir üretim yapmanızdır. Ama bu herhangi bir üretim için belirlenen iş fikri ”İLERİ GİRİŞİMCİLİK” NACE kodlarında yer alması da gerekir tabi..

 3. blank Uğur ilhan dedi ki:

  01.25.08 nce kodlu
  Çilek yetiştirmek istiyorum
  Bunun için internetten kosgeb den eğitim alacağım
  İleri girisimcilikmi yoksa diğerimi

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm bu kod bu dönemde destek görmemektedir. Geçtiğimiz senelerde ancak destek almış.

 4. blank Nermin Ağacan dedi ki:

  Merhaba, ev yemekleri dükkanı açmak istiyorum. sabahları da börek ve kahvaltı vermek istiyorum. Nace kodu nedir ve ne kadar destek sağlamaktadırlar?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   56.1 kodu ile destek alabilirsiniz.

 5. blank mehmet dedi ki:

  kendi işletmeme ait destek alabilirmiyim meslek camii gubbe kurşun kaplama işi .destek varmı bu sektöre kendi adıma ait 3yıllık vergi levham aktif olarak devam etmekdeyim tskkrler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Destek olmuş olsa bile işletmenizi daha önce kurduğunuz için ne yazık ki girişimciliği geliştirme desteklerinden yararlanamazsınız.

KOSGEBKredi.net