KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları
17 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 12.025 kez okundu.


2019 yılında yeni iş yeri kuracak olan girişimciler ile işletme sahibi KOBİ’ler şayet KOSGEB tarafından herhangi bir desteği alacak ise mutlaka öncelikli olarak birimin desteklediği sektörlere yatırım yapmalı yada yapmış olmaları gerekmektedir.Eğer ki girişimcilerin iş fikri ve işletmenin içinde bulunduğu sektör birim tarafından desteklenenler listesinde yer almıyorsa ne yazık ki hiç bir şekilde kurumdan ne hibe neden faizsiz kredi desteği alabilirler.Bu denli önemli olan NACE kodları ile oluşturulan ve tüm Avrupa ülkelerince kabul gören güncel 2019 senesine ait destek verilen alanlara ait alt ve üst NACE kodları sorgulama dahil olmak üzere tüm KOSGEB desteklenen sektörler listesini burada yapılan en son güncelleme ile bulmanız mümkündür. Ayrıca konu ile ilgili olarak sizin için ufakta bir aydınlatıcı video da çektik bu da sizin için çok yararlı olacağına inanmaktayız.

KOSGEB Tarafından 2019 yılında desteklenen sektörler nedir ?

2009 yılına kadar sadece sanayi imalatını destekleyen KOSGEB 2009 yalından sonra bir çok sektörü desteklemeye başlamıştır. Desteklediği sektörleri ise oluşturmuş olduğu NACE kodları formu ile halka duyurmaktadır. Güncel olarak desteklenen sektörler için oluşturulan kurumun İnternet sitesindeki NACE FORMU BURADA YER ALMAKTADIR. Desteklenen sektörler içerisinde iş yeri bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler ile yeni girişimciler kendilerine özel olarak oluşturulmuş olan tüm KOSGEB destek programlarından faydalanabilmektedirler.

⇒HERHANGİ BİR NEDEN DEN DOLAYI DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİNE ERİŞİM SAĞLAYAMAYANLAR BURAYI TIKLAYABİLİR.⇐

Üst Nace Kodu Nasıl Bulunur ?

Girişimciler ve KOBİ’ler KOSGEB’den destek alabilmeleri için kendi alanındaki NACE üst ve alt kodlarını bilmek zorundadırlar. Şayet kurum tarafından yasaklanan bir sektör içinde ( kumar salonları, pavyon, disco vb eğlence mekanları gibi ) faaliyet göstermiyorsanız mutlaka size ait bir NACE üst ve altı kodu vardır. Alt NACE kodunuzu bulmadan önce mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. NACE üst kodunuzu bulmak aslına bakılır ise oldukça basittir. Bunun için ilk yapmanız gereken KOSGEB desteklenen sektörler listesine giriş yapmanız ve bu listede oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Örneğin: Yemek üretim tesisine yada bir diğer adı ile lokanta sahibi iseniz. ” C: İMALAT / 10.85 Hazır Yemek Üretimi” bizim NACE üst kodumuz olacaktır. Bunu bağlantısı vermiş olduğum listeden basit olarak CTRL + F deyip arattırarak da bulabilirsiniz.KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

6 Alt NACE kodları sorgulaması nasıl yapılır ?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta yine oldukça kolaydır. Ben bu işlemi sizlere iki basit yol üzerinden anlayacağım. Artık hangisi kolayınıza gelir ise onu uygulayarak siz kendi alt kodunuzu bulabilirsiniz. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün ismini arattırarak yapılmaktadır.

Diğer bir ikinci tavsiye edeceğim yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça basit bir şekilde şöyle yapabilirsiniz.

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

 • Sayfaya girdiğiniz vakit kaşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.
 • Bu pencereye daha önce sizlere öğretmiş olduğumuz gibi üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA ( . ) koyarak yazınız.
 • Daha sonra ise ” Ara ” butonuna bir kere tıklayınız.
 • İşletmenize ait altılı ( 6’lı ) NACE kodunuz anında ” NACE FAALİYET KODLARI ” başlığı altında belirecektir.

Bu işlemlerin nasıl kolaylık ile yapılacağını sizlere çok daha iyi anlatmak için birde vido çekmeye karar verdim. Yine tüm bu detaylı anlatımına rağmen kurum tarafından desteklenen sektörler içinde kendi işletmenizi bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmında bizim ile iletişim kurunuz.Bir önceki yazımız olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Kenan AKSU dedi ki:

  İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ TOPTAN SATIŞI

  1. Admin dedi ki:

   NACE KODLARINIZI VERİYORUM.

   46 – Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)
   46.7 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki diğer toptan ticaret
   46.73 – Ağaç, inşaat malzemesi ve sıhhi teçhizat toptan ticareti

 2. Esma dedi ki:

  Züccaciye dukkani acmak istiyorum nasil yardim alabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Öncelik ile kurum sizi desteklediğini ve NACE kodlarınında aşağıdaki gibi olduğunu müjdelerim.

   46 – Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)
   46.4 – Ev eşyalarının toptan ticareti
   46.44 – Porselen ve cam eşya ile temizlik maddelerinin toptan ticareti

   İlk olarak başvuru için de https://www.kosgebkredi.net/kosgeb-girisimcilik-sertifikasi-4-gunde-2019-da-nasil-alinir/ konusunu dikkate alarak eğitim almanız gerektiğini bildirmek isterim.

 3. Şerafetdin diloglu dedi ki:

  Yeni vergiye kayıt oluyorum nakliye işi yapacagım komyon aldım koskep olarak kiredi verme imkanı varmı.yeni esnafım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır, esnaf kefalet odanıza başvuru yapınız.

 4. emine demirtaş dedi ki:

  tekstil imalat ev tekstili açmak istiyorum

 5. erkan dedi ki:

  nace kdu nasıl alabirim

 6. Sezgin dedi ki:

  Hayvan beshanesi için hangi kod acaba

 7. Cemal akyol dedi ki:

  Gayrimenkul danışmanlığı için hangi nace kodu ile işletme kurmak gerekir

 8. web sitemi ayrıca yazdım

 9. abdullah sönmez dedi ki:

  Kosgeb olarak bazı esnafa 50 000 bazı esnafa 100 000 tl krediler verildi kredi alan kaç esnaf takip edildi acaba bu işini çeviren esnaflardan kaç tanesi gerçekten istihdam içinmi bu krediyi kullandı yoksa arabasını birüstmodel ile değiştirmek içinmi kullandı veya iş haricinde başka amaç içinmi kullandı .öbürtarafta gerçekten acil para ihtiyacı olan esnafe verilse kredi esnaflardan kaç tanesi araştırıldı kredi kullandırılmadan önemli olan geri ödemede bir gündahi aksamaması deyil sıkışık olan esnaf nefes almasıdır amaç benim düşüncem bu şekildedir,aslında ödemelerinde gecikmesi olmıyana verilmemesi lazım bu kredi nefesi bol olana deyil nefes almada zorlanan dürüs esnafa verilse amacına daha uygun olmazmı yetkililer hiç araştırma yaptılarmı acaba yapılmadıysa hükümet kredi verdik desin dursun bu kredilerin verilmesinde küçük esnaf aynen çırpımaya devam etmek zorundadır.

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları

KOSGEB yeni girişimcilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sağlamak amacı ile bir çok kurum ve kuruluşlar ile ortaklaşa iş birliği sağlamaktadır. Tüm...

Kapat