KOSGEB Kredi

KOSGEB Destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir ?KOSGEB Destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir ?

Devletten KOSGEB destek kredisini ülkemiz de 3 sınıf kesim alabilir. Bunlardan biri ” KOBİ ” bir diğeri ” ESNAF ” ve son olarak ise iş fikrine sahip ” Yeni Girişimciler ” tir. Kurum tarafından oluşturulan tam 14 programdan destek alabilecek bu 3 gurup şayet kendilerinden istenilen şartları yerine getirmeleri durumunda bir çok hibe ve faizsiz olarak verilen kredi olanaklarından yararlana bilmektedirler. Faaliyet alanları göz önünde bulundurularak bir çok tüccarımıza sağlanan olanaklar, başvuru formları ile birlikte burada yer almaktadır.

Kimler KOSGEB’den destek alabilir ?

KOSGEB’den destek tüm KOBİ ve Yeni Girişimciler sayı ve sınır gözetilmeksizin alabilirler. Ancak onlar için oluşturulmuş olan destek programlarına başvuruda buluna bilmeleri için mutlak kuracakları işletme yada içinde şuan faal olan iş yerleri KOSGEB desteklenen sektörler 2019 NACE kodları listesinde yer alması ilk ve en önemli şarttır.! Şayet kurmuş yada kuracağınız iş fikri yada işletmeniz bu listede yer alıyor ise 2 farklı yol haritasını Yeni Girişimciler ve KOBİ’ler uygulayarak KOSGEB desteklerine kolaylık ile ulaşa bilirler.

Yeni girişimciler nasıl destek alabilir ?

Birim yeni girişimciler için tek bir program oluşturmuştur. İşletmenin kuruluş dönemi ( makine alımları, kira ve nitelikli elaman giderleri ) ve bu dönem sonrası için yapılacak olan yatırımları dahi destekleyen bu program bizce fazlası ile siz yeni girişimcilerimiz için yeterlidir. Bu programdan yararlanmak için öncelik ile bir iş fikrine sahip olmanız gerekmektedir. Aklınızdaki iş fikri için KOSGEB’den destek alabilmeniz için ise de şu adımları sırası ile yerine getirmeniz gerekir.

 1. Her kim olur iseniz olun ( engelli, kadın girişimci, birinci derece şehit yakını gibi ) mutlaka kuracağınız iş yeri İŞGEM sınırları içinde değilse işletmenizi kurmadan önce elinizde ” Girişimcilik Sertifikası ” olması gerekmektedir. Bu sertifikayı alabilmek için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ” ne katılmanız yeterli olacaktır. ( Girişimcilik Eğitimine katıldıktan sonra girişimcilik sertifikanınız basılıp elinize ulaşmadan işletmenizi kurabilirsiniz )
 2. Sertifika sahibinin bazı formları ” KBS ” ismi verilen veri bankasından doldurması gerekmektedir. Tabi bu işlemleri sağlıklı bir şekilde sağlayabilmesi içinde öncelik ile sisteme kayıt olması gerekir. Biz bu kayıt işlemine KOSGEB e ilk kayıt demektedir. Lütfen şimdi bu işlemi sağlayınız.
 3. Kayıt işlemi sonrasında ise KBS yazılımına http://destek.kosgeb.gov.tr/ bu adres üzerinden girerek, ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvuru formlarını doldurmanız ve çıktısını almalısınız.
 4. Çıktısını aldığınız başvuru formaları ile birlikte işletmenize ait imza sirküleri ve şayet aldı iseniz ürünlerin faturaları yada fiyat teklifleri ile birlikte kendi kurumunuza şahsen başvurmanız gerekir.
 5. Yapılan başvuru kurum tarafından detaylıca incelir. Kabul görmesi durumunda hazırladığınız iş planı projesinin sunumu sizden istenilir. Sizlere belirtilen tarih de bu sunumu yapar ve birime onaylatır iseniz artık işletmenizi faaliyete geçirebilir ve kobi beyannamesi doldurma ile bilgi dokümanı çıktıları ile yaptığınız harcamaları geri almak için müracaatta bulunabilirsiniz.

Yeni Girişimcilerin hibe’ye giden yolda tüm bilmeleri gerekenleri PDF olarak sizler ile paylaştık.

KOBİ’ler destek alabilecekleri faaliyet alanlarına nasıl Başvurabilir?

KOSGEB’in destek sağladığı bir diğer büyük kesimde KOBİ ‘ler olmaktadır. Bu büyük kesim için devletimiz bütçe dahilinde bir çok destekleyici programlar kurmuştur. Kurulan bu programları tanıtmadan önce sizin hangi özellikleri taşıdığınız çok önemlidir.? Aranan bu özelliklerin en başında KOBİ misiniz ? sorusu en ön plana çıkan soru olmaktadır ? Bilindiği gibi ülkemizde 3 sınıfta KOBİ bulunmaktadır. Siz hangi sınıfta olur iseniz olun aranan şartların ilkini taşımanız için yeterli olacaktır. Daha sonra devlet kendisine hiç bir şekilde vergi borcunun olmamasını istemektedir. Son olarak ise kendi meslek odanıza kayıtlı olmanız da aranan nitelikler içindedir. Bu 3 önemli özelliğe sahip iseniz aşağıdaki programlara çok rahat başvurabilirsiniz.

 1. Ürettiğiniz teknolojik ürünleri tanıtma imkanı sağlayan TEKNOPAZAR programı
 2. AR-GE & Endüstriyel Uygulama programı ile düşük maliyetler de ürünler imal edebilirsiniz.
 3. KOBİGEL ile geri ödemeli ve ödemesiz olarak alacağınız kredi ile rakipleriniz ile olan rekabet gücünüz en üst düzeye çıkacaktır.
 4. Ülke içi ve dışı olmak üzere bir çok tanıtım giderleriniz ile ihtiyacınız olan kalifiye elaman ihtiyaçlarınıza kadar ” Genel Destek Programı ” sizin yanınızda
 5. Proje kapsamında işletmesini geliştirmek isteyenler için ” Tematik Proje Destek Programı ” çok ideal.!
 6. İşletmenin sorunlarını proje ile çözmek isteyenlere ” Kobi Proje Destek Programı ” yeterli olacaktır.
 7. Bir kaç kobi arkadaşınız ile bir araya gelerek ” İşbirliği Programından ” yüksek rakamlarda destek alabilirsiniz.
 8. Anlaşmalı laboratuvar dan ham maddelerinizi inceletebilir siniz.
 9. Bankalardan faizsiz kredi alabilir siniz!
 10. Sermaye piyasasından fon temin edebilir, Borsa İstanbul’dan işlem görmeye imkanlar alabilirsiniz.
 11. Teknolojik ürünleri Avrupa pazarında tanıtabilirsiniz.

Tüm KOSGEB’in şuan için aktif olan destek programlarını bölünün den görebilirsiniz.

Bu belirtmiş olduklarımız sadece programların ana başlıklarından oluşmaktadır. Programların alt kategorilerinde ise özellik ile ” Genel Destek programı ” olanında bir çok alan yer almaktadır. Bu ve bunun gibi bir çok sizlere sunulan imkanlardan yararlanmak için ilk yapmanız gereken KOSGEB VERİ TABANINA KAYIT olmanız ardından KBS sistemine giriş yaparak ihtiyacınız olan programa başvuru yapıp

 • KOBİ beyannamesi doldur ile
 • Bilgi dokümanı çıktısını almanızdır.

Esnaflar İçin Sağlanan İmkanlar Nedir ?

Esnaflar için açıkçası herhangi bir destek programı oluşturulmamıştır. Yalnız kurum daha çok ülke ekonomisinin güçsüz kaldığı dönemlerde tüm esnaflara faizsiz krediler sağlamaktadır. Bunun en iyi örneğiniz 2016 ile 2017 senelerinde yaşadık. Birim nerede ise tüm esnafa 20.000 TL ile 50.000 TL arasında sıfır faizli kredi olanakları sağlamış. Üstelik 12 ay boyunca da geri ödememe gibi imkanlar sunmuştur. Bu imkanlar dönemler halinde yapılsa da başvuru yapacak olan esnafımızın da bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir. Bunlar ikiye ayrılır.

 1. Kobi’ler gidi esnafımızın da devletimize hiç bir şekilde vergi borcunun olmaması ve kendi meslek odasına kayıtlı olması ile.
 2. Hak sahiplerine ödemelerin bankalar aracılığı ile yapılmasından dolayı, başvuru yapan esnafın KKB kredi notu değerinin en azından riskli bölgede yer almamasıdır.

Her ne kadarda KGF yani Kredi Garanti Fonu bu tür teşviklerde esnafın arkasında olsa da ticari sicilimizin risk içeren bölgelerde yer almaması sizin menfaatinize olacaktır.

"KOSGEB Destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB Destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net