KOSGEB Kredi

KOSGEB’den ne kadar hibe kredi alabilirim ? İşte Cevap!KOSGEB’den ne kadar hibe kredi alabilirim ? İşte Cevap!

Bilindiği gibi KOSGEB in sağladığı desteklerden bir tanesi de hibe yani geri ödemesiz olarak verilen para yardımıdır. Bu imkan sadece şuan için tek bir programdan yeni girişimcilere verilmektedir. Hibe oranı ise yıllara göre değişmektedir. 2019 yılı ile birlikte kurumdan ne kadar hibe alabilirim diyorsanız bunun net bir şekilde cevabını kesinlik ile burada bulabilirsiniz.

KOSGEB hibe veriyor mu ? veriyorsa kimlere veriyor ?

İlk olarak gelin isterseniz KOSGEB kimlere hibe veriyor mu veriyorsa da kimlere veriyor bu sorunun yanıtı alalım. Şayet doğru kesimde değilseniz, hiç sizleri de yok yere hibe alabilme umutları içerisine sokup zaman kaybı yaşatmayalım. Öncelik ile şu müjdeli haberi vererek bu konuya başlamak istiyorum KOSGEB kesinlik ile hibe vermektedir. Üstelik bu hibe imkanını ticari hayata atılmak isteyen tüm yeni girişimcilere devlet bütçesi gözetmeksizin sağlamaktadır. Yani yılın hangi döneminde yada ayında yeni açacağınız iş yeri için bu başvuru da bulunur iseniz bulunun bu hibe olanaklarından rahatlık ile yararlana bilirsiniz. Peki, bu kapsam da KOSGEB den ne kadar hibe alabilir siniz ve başvuruyu nasıl yapmalısınız ?

KOSGEB’den hibe ne kadar alabilirim ?

KOSGEB ‘den hibe ancak yeni bir iş yeri açmanız halinde alabilirsiniz. Onun haricinde var olan programlar da kesinlik ile hibe yoktur.! En fazla kurumun sağladığı imkanlar sadece faizsiz kredi den ibarettir. Hibe olarak ise iş fikrine sahip olan yeni girişimcilere verilen destek programın adı ” Girişimcilik Destek Programı ” denilmektedir. Bu programda yer alan miktar kadar hibe alabilirsiniz. ( Lütfen güncel hibe miktarını görmek için programın bağlantısına giriniz.! )Programın sağlamış olduğu hibe oranları yıllara göre değişiklik göstermektedir. Buna göre ise;

 • 2015-2016 yıllarında 30.000 lira hibe verilmekteydi.
 • 2017-2018-2019 yıllarında ise bu miktar 50.000 liraya kadar çıkarılmıştır.

Programda yer alan hibe miktarına tam olarak alabilmeniz için belli bir miktarda harcamayı daha önceden yapmanız gerekir. Bu miktarı ise bazı kriterler belirler, bunları oranları ile birlikte yer verirsek.

 1. Girişimcinin cinsiyeti ( 1. ve 2. bölgelerde girişimci erkek ise %60 kadın ise %80 )
 2. Girişimcinin başvuru yaptığı bölge ( erkek bir girişimci şayet 1. ve 2. bölgeler de ise %60 ama 3.4.5. ve 6. bölgelere ise %70 )
 3. Girişimcinin özlük durumu. ( Engelli, 1. derece şehit yakını yada gazi olup olmadığı buna göre ise bu girişimcilerimiz 1.2. bölgelerde ise %80 şayet 3.4.5.6. bölgelerde ise de %90 )

oranında hibe desteği alır. KOSGEB Desteklenen bölgeler 6 bölgeye ait iller listesini merak edenler buradan inceleye bilirler. Konuyu daha da iyi pekiştirmek adına lütfen sizler için oluşturmuş olduğum videoyu izleyelim.

Hibe’ye giden yolu nasıl takip edebilirsiniz?

Şimdi artık KOSGEB ‘den ne kadar hibe alabilirim soruna yanıt verdiğime göre bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin nasıl bir yol izlemesine değine bilirim. Bu yol aslında 3 ana başlıktan oluşur.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması
 2. İşletmenin Kurulması
 3. Yeni Girişimci Destek Programı başvurusunun yapılmasıdır.

Şimdi hadi sırası ile başlayalım.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin başvurusunun yapılması

Program dahilinde hibeye giden yolda ilk elinizde olması gereken belge girişimcilik sertifikası dır. Bu belgeyi almak için girişimcilik kurslarına katılım göstermeden çöp dahi alsanız ne yazık ki burada ki hibe kalemlerine bunu ilave edemezsiniz. Dolayısı ile ilk yapmanız gereken şey 4 günlük Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunun yapıp bu derslere katılmanız ve başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekir. Eğitim başvurularını 2 şekilde yapabilirsiniz.

 1. İster https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste burada listede yer alan İL FİLTRESİ kısmında eğitime girmek istediğiniz ili seçerek açıklamada yer alan kuruma doğrudan başvuruda buluna bilirsiniz.
 2. İsterseniz de e-Devlet üzerinden https://bit.ly/2Tg7502 adresine girerek buradaki menüden  alanına girerek başvuru formunu doldurarak.

Başvuruda buluna bilirsiniz. Her iki seçenek de yapacağınız başvurular ön başvuru olarak kabul edilir ve mülakat sonrasında asıl kursiyerler belirlenir. Mülakatlarda sorulan soruları Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları sayfamızdan inceleye bilirsiniz.

İşletmenin Kurulması ve Destek Başvurusunun Yapılması

Eğitimi bitirdiğinizin ertesi gün işletmenizi kura bilirsiniz. Kesinlik ile girişimcilik sertifikanın çıkmasını beklemenize gerek yoktur. Artık tüm işletmenize ait giderleri kendi öz sermayeniz ile alabilir bunla beraber de Belediye, vergi dairesi ve meslek odanıza kaydınızı sağlayabilirsiniz. İş yeri açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? şayet bilmiyorsanız ilgili içeriğimize lütfen bir göz atınız. İster bayilik alarak isterse ise kendi markanızı oluşturmak adına tüm bu yol alındıktan sonra artık girişim KOSGEB’e ilk kaydını oluşturup ardından,

 • KOBİ beyannamesi doldurmalı
 • Yeni Girişimcilik Destek Programı Başvurusunda bulunmalıdır.

Programın kılavuz

"KOSGEB’den ne kadar hibe kredi alabilirim ? İşte Cevap!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB’den ne kadar hibe kredi alabilirim ? İşte Cevap!" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net