KOSGEB çiftçi desteği

KOSGEB çiftçi desteği
16 Mart 2016 tarihinde eklendi, 5.606 kez okundu.


KOSGEB tüm genç çiftçileri yapacakları Tarım ve Hayvancılık alanındaki doğru yatırımlar dahilinde hibe fırsatları sağlayarak desteklemektedir. 2019 yılında bütün çiftçilerimiz bu destekler sayesinde kolaylık ile Türkiye genelinde kesinlik ile il ve mera ayrımı gözetilmeksizin kurumun teşvik imkanlarından yararlana bilmektedirler. Erkek ve kadın çiftçilerimize ayrım yapılmadan kurdukları işletmeler dahilinde hibe imkanının yanı sıra faizsiz olarak 100.000 ile 300.000 liraya kadar da yatırım kredisi finanse edilmektedir. Tüm bu olanakların yanı sıra en çok merak edilen KOSGEB canlı hayan alımını ( inek, koyun, buza yada tavuk gibi ) destekliyor mu sorusunu da cevap verdik.

KOSGEB’in Çiftçilerimize sağlamış olduğu imkanlar nelerdir ?

Tarım ve Hayvancılık ile uğraşan tüm yaşlı, genç çiftçilerimizi KOSGEB desteklemektedir. Ancak, sağlamış olduğu bu destek yapacakları ticari amaç güdülerek yapılan yatırımlar sonrasında sağlanmaktadır. Kurum tüm destek sağlamış olduğu alanları bizlere bildiren bir liste hazırlamıştır. Bu listeye KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları diye adlandırılmaktadır. Şayet erkek veya kadın çiftçimiz bu listede yer alan alanlardan herhangi biri üzerinden ticari faaliyet göstermeye yönelik bir işletme kuracaksa ” Girişimcilik Destek Programı ” imkanlarından yararlanarak devletten geri ödemesiz kredi alabilir. Peki devletimiz tarımsal ve hayvansal alanda çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımızın hangi sektörlere yatırım yaparsa destek sağlayacak gelin birlikte görelim.

 1. Tavuk çiftliğiniz mi var. ? İstediğiniz il yada ilçede kuracağınız yumurta ve tavuk eti ticarethaneleri için hibe alabilirsiniz. Yada tavuk döner, köfte gibi ürün imal edip toptan pazarlama yapabilirsiniz.
 2. Arpa, buğday yada herhangi bir örtü altı veya üstü bitkisel üretimi ile mi meşgulsünüz. Yine KOSGEB imkanları ile manav, un değirmeni yada sebze ve meyvelerin işlenip saklanmasına yönelik faaliyetler, meyve suyu imalathanesi gibi bir çok işletme kurulmasında hibe alabilirsiniz.
 3. Balıkçılık ile mi uğraşıyorsunuz ? Balık fileto yada unu veya konservesine yönelik faaliyetlerde buluna bilirsiniz.
 4. Büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık ile uğraşan bir çiftçimiz misiniz ? O zaman sıkı durumun! Ürettiğini bu hayvanlara yönelik sakat at veya etlerinin pazarlanmasına yönelik kasap faaliyetleri. Yada yine bakmış olduğunuz hayvanların etleri ile yapılan salam, sosis veya sucuk, pastırma gibi bir çok işletme faaliyetlerini kurabilirsiniz.

Size yönelik kurumun sağlamış olduğu bu desteklere örnekler bunlar ile bitmeyip, detaylı liste https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/KOSGEB-tarafından-çiftçilere-sağlanan-destekler-nedir.jpg burada yer almaktadır.KOSGEB Canlı hayvan alımını destekliyor mu ?

Şimdi tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin en çok merak ettiği soruya yanıt vermek istiyorum. Bu soru sıklık ile kaşımıza çıktığı için yanıtlamadan geçmemem gerektiğini düşünüyorum. Sorumuz şu, KOSGEB canlı olarak koyun yada tavuk veya herhangi büyükbaş dana, düve alımını destekliyor mu. Kesin ve net bir şekilde HAYIR diye bilirim sizlere. Kurum sadece yukarıda da belirtmiş olduğum gibi tarımsal ve hayvansal alanda atılacak olan ticari adımları desteklemektedir. Bu amaç ile atılacak olan adımlarda ise kabaca,

 1. İşletmenin kira giderleri
 2. İhtiyaç duyulan paketleme makinesi ile buzdolabı gibi bir çok ihtiyaç duyulan genel gereksinimlerin alınmasını
 3. Çalıştırılan elamanların maaşlarını

gibi bir çok çok açılış giderlerini desteklemektedir. Peki, bu imkanlardan nasıl yararlana bilirsiniz.

Çiftçiler KOSGEB desteklerine nasıl başvuru’da buluna bilirler ?

Çiftçilerimizin sadece tarımsal ve hayvansal alanda kurulacak iş sektöründe değil! bütün KOSGEB desteklenen sektörler 2019 NACE Kodları dahilinde kuracakları iş alanlarında devletten hibe alabilmeleri için izleyecekleri yolun en başında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları gelmektedir. Bu eğitimin başvurusunu da 2 şekilde yapa bilirsiniz.

 1. https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste buradan eğitim almak istediğiniz ili seçerek hangi kurum o an için kurs veriyorsa şahsen olarak gidip başvuru da buluna bilirsiniz.
 2. Şayet bir e-Devlet şifreniz varsa https://bit.ly/2Tg7502 adresine girerek  bağlantısı üzerinden başvuru formunu doldurarak ön kaydınızı oluştura bilirsiniz.

Yapılan her iki başvuru yöntemi de kesinlik ile ücretsiz olmaktadır. Eğitimlerini bitiren çiftçilerimiz yatırımlarını ertesi gün yapmaya başlayabilir, https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/YeniGirisimciDestegiBasvurusuklavuz.pdf kılavuzu dahilinde yapacakları başvurular sonrasın da ise ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” imkanlarından yararlanarak HİBE almaya hak kazanırlar.Bir önceki yazımız olan Kobi Nedir ? Kısaca Özellikleri Açılımı 2019 Tanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB çiftçi desteği Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hacu cuma dedi ki:

  elazığ ili kovancılar ilçesinde gezer tavuk çiftliği kurmak istiyorum kosgeb belgem var genç çiftçi desdegine ihtiyacım var konuyla ilgi yardımcı olursanız sevinirim 05339561465

  1. Admin dedi ki:

   Proje kapsamındaysanız genç çiftçi desteğini almanızı öneririm

 2. ZEKİ KÖSE dedi ki:

  AYDIN İLİ ÇİNE İLÇESİ KURUKÖY MALKIRI MEVKİİNDEKİ KULLUANDIĞIMIZ TARLALARDA DSİ VE TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ORTAK PROJESİ İLE TARLA TOPLULAŞTIRMA , SU KANALLARI DÖŞENMESİ VE OVA YOLLARI YAPILMAKTADIR TOPLLULAŞTIRLAN ALANLARDA TARLA TESVİYESİ YAPILMAMAKTADIR TARLALARIN TESVİYESİ KENDİ EKONOMİK ÖLÇEKLERLE YAPMAMIZ İMKANSIZ OLUP ZİRAAT ODASI TARIM İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNÜNÜNDE İÇERİSİNDE OLDUĞU BİR PROJE İLE KOSGEP MALİ DESTEĞİ NE İHTİYAÇIMIZ VARDIR KONU İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM SELAMLAR ZEKİ KÖSE KURUKÖY ÇİNE AYDIN 0 530 511 3848

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
kobi nedir
Kobi Nedir ? Kısaca Özellikleri Açılımı 2019 Tanımı

KOBİ tanımı 2018 yılında RESMİ GAZETE ile yeniden düzenlenerek değiştirdi. Başta KOSGEB olmak üzere bir çok devlet kurumundan hibe yada...

Kapat