KOSGEB Kredi

KOSGEB çiftçi desteği


16.03.2016
6.082

KOSGEB çiftçi desteği

KOSGEB tüm genç çiftçileri yapacakları Tarım ve Hayvancılık alanındaki doğru yatırımlar dahilinde hibe fırsatları sağlayarak desteklemektedir. 2019 yılında bütün çiftçilerimiz bu destekler sayesinde kolaylık ile Türkiye genelinde kesinlik ile il ve mera ayrımı gözetilmeksizin kurumun teşvik imkanlarından yararlana bilmektedirler. Erkek ve kadın çiftçilerimize ayrım yapılmadan kurdukları işletmeler dahilinde hibe imkanının yanı sıra faizsiz olarak 100.000 ile 300.000 liraya kadar da yatırım kredisi finanse edilmektedir. Tüm bu olanakların yanı sıra en çok merak edilen KOSGEB canlı hayan alımını ( inek, koyun, buza yada tavuk gibi ) destekliyor mu sorusunu da cevap verdik.

KOSGEB’in Çiftçilerimize sağlamış olduğu imkanlar nelerdir ?

Tarım ve Hayvancılık ile uğraşan tüm yaşlı, genç çiftçilerimizi KOSGEB desteklemektedir. Ancak, sağlamış olduğu bu destek yapacakları ticari amaç güdülerek yapılan yatırımlar sonrasında sağlanmaktadır. Kurum tüm destek sağlamış olduğu alanları bizlere bildiren bir liste hazırlamıştır. Bu listeye KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları diye adlandırılmaktadır. Şayet erkek veya kadın çiftçimiz bu listede yer alan alanlardan herhangi biri üzerinden ticari faaliyet göstermeye yönelik bir işletme kuracaksa ” Girişimcilik Destek Programı ” imkanlarından yararlanarak devletten geri ödemesiz kredi alabilir. Peki devletimiz tarımsal ve hayvansal alanda çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımızın hangi sektörlere yatırım yaparsa destek sağlayacak gelin birlikte görelim.

 1. Tavuk çiftliğiniz mi var. ? İstediğiniz il yada ilçede kuracağınız yumurta ve tavuk eti ticarethaneleri için hibe alabilirsiniz. Yada tavuk döner, köfte gibi ürün imal edip toptan pazarlama yapabilirsiniz.
 2. Arpa, buğday yada herhangi bir örtü altı veya üstü bitkisel üretimi ile mi meşgulsünüz. Yine KOSGEB imkanları ile manav, un değirmeni yada sebze ve meyvelerin işlenip saklanmasına yönelik faaliyetler, meyve suyu imalathanesi gibi bir çok işletme kurulmasında hibe alabilirsiniz.
 3. Balıkçılık ile mi uğraşıyorsunuz ? Balık fileto yada unu veya konservesine yönelik faaliyetlerde buluna bilirsiniz.
 4. Büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık ile uğraşan bir çiftçimiz misiniz ? O zaman sıkı durumun! Ürettiğini bu hayvanlara yönelik sakat at veya etlerinin pazarlanmasına yönelik kasap faaliyetleri. Yada yine bakmış olduğunuz hayvanların etleri ile yapılan salam, sosis veya sucuk, pastırma gibi bir çok işletme faaliyetlerini kurabilirsiniz.

Size yönelik kurumun sağlamış olduğu bu desteklere örnekler bunlar ile bitmeyip, detaylı liste burada yer almaktadır.

KOSGEB Canlı hayvan alımını destekliyor mu ?

Şimdi tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin en çok merak ettiği soruya yanıt vermek istiyorum. Bu soru sıklık ile kaşımıza çıktığı için yanıtlamadan geçmemem gerektiğini düşünüyorum. Sorumuz şu, KOSGEB canlı olarak koyun yada tavuk veya herhangi büyükbaş dana, düve alımını destekliyor mu. Kesin ve net bir şekilde HAYIR diye bilirim sizlere. Kurum sadece yukarıda da belirtmiş olduğum gibi tarımsal ve hayvansal alanda atılacak olan ticari adımları desteklemektedir. Bu amaç ile atılacak olan adımlarda ise kabaca,

 1. İşletmenin kira giderleri
 2. İhtiyaç duyulan paketleme makinesi ile buzdolabı gibi bir çok ihtiyaç duyulan genel gereksinimlerin alınmasını
 3. Çalıştırılan elamanların maaşlarını

gibi bir çok çok açılış giderlerini desteklemektedir. Peki, bu imkanlardan nasıl yararlana bilirsiniz.

Çiftçiler KOSGEB desteklerine nasıl başvuru’da buluna bilirler ?

Çiftçilerimizin sadece tarımsal ve hayvansal alanda kurulacak iş sektöründe değil! bütün KOSGEB desteklenen sektörler 2019 NACE Kodları dahilinde kuracakları iş alanlarında devletten hibe alabilmeleri için izleyecekleri yolun en başında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları gelmektedir. Bu eğitimin başvurusunu da 2 şekilde yapa bilirsiniz.

 1. https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste buradan eğitim almak istediğiniz ili seçerek hangi kurum o an için kurs veriyorsa şahsen olarak gidip başvuru da buluna bilirsiniz.
 2. Şayet bir e-Devlet şifreniz varsa https://bit.ly/2Tg7502 adresine girerek  bağlantısı üzerinden başvuru formunu doldurarak ön kaydınızı oluştura bilirsiniz.

Yapılan her iki başvuru yöntemi de kesinlik ile ücretsiz olmaktadır. Eğitimlerini bitiren çiftçilerimiz yatırımlarını ertesi gün yapmaya başlayabilir,  kılavuzu dahilinde yapacakları başvurular sonrasın da ise ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” imkanlarından yararlanarak HİBE almaya hak kazanırlar.

"KOSGEB çiftçi desteği" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"KOSGEB çiftçi desteği" - 8 YORUM
 1. Saniye dedi ki:

  Mhb ben şuan işçiyim ama köye yerleşip büyük baş hayvan yetiştirmek istiyorum devletten veya kosgeb den faydalana bilirmiyim

  1. kosgebk1 dedi ki:

   Merhaba, hangi ilde çiftçilik yapacağınızı da belirtir misiniz ?

 2. hanife erdem dedi ki:

  selam çorluda oturuyorum..doğduğum köý 10 dak.köyümde kiraz yetiştirmek istiyorum.yardim alabilirmiyim
  .

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticaretini yapacaksanız, ticari faaliyet için alabilirsiniz.

 3. Harun dedi ki:

  Mrb bn isciyim kendi ismi yapmak istym fakat sermayem yok ciftcilik yapcm sebze yetstrcem cks war herhangi bi destek alma sansm warmi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Harun bey hangi ilimizde bu projenizi hayata geçirmek istiyorsunuz. ?

   1. Harun dedi ki:

    Bursa. Osmangazi

   2. Harun dedi ki:

    Bursa- osmangazi de otryom

KOSGEBKredi.net