KOSGEB Kredi

KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz KrediKOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Türkiye’de yer hangi bir ile yada ilçede hatta köy de dahil iş yeri kuracak iseniz KOSGEB 2019 yılında da sizin yanınızda yer almaya devam etmektedir. Kuracağınız iş yerinin tüm açılış giderleri için 50 bin TL hibe destekleri alabilir, daha sonra ise işinizi büyütmek için ise 100 bin TL faizsiz kredi imkanlarından herkes gibi sizde yararlanabilirsiniz. Bunun nasıl başarabileceğinizi, sizlere resimli bir şekilde rehber olduk.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Devletin bütçesine göre faaliyet gösteren KOSGEB 2019 yılında da kesintisiz olarak Yeni Girişimcilik Eğitimi almış olan tüm iş fikri sahiplerine 50 bin TL hibe olanağı sağlamaya devam etmektedir. Bu imkanlar ile yetinmeyen birim, işini bir yıl sonra büyütmek isteyenlere ise yine sıfır faizli olarak kredi olanaklarını sağlamaktadır. Sadece yeni işletme sahibi olmak isteyenler için oluşturulan programdan istifade edebilmeniz için ise bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartların en başında ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gelmektedir. Eğitimlere nasıl katılabileceğinizi ve eğitimler sonrasından izlemeniz gereken tüm yolu sizlere hazırladığım görseller ile anlatmaya çalışacağız.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu

Kurumun size özel olarak sağlamış olduğu imkanlar dan yararlanmak için bu eğitimi almanız şarttır. Tabi öğrenim hayatınızda katıldığınız dersler de bu eğitimi almadı iseniz ve yine açacağınız iş yeri İŞGEM bölgesinde değil ise. Eğitime arzu ettiğiniz her ilde hatta ilçede dahil katılabilirsiniz. Ülkemiz genelinde 2019 senesinde icra edilecek eğitim tarihlerini güncel bir şekilde http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresinde bulabilirsiniz. Sayfa açıldığı vakit karşınıza gelen menüde katılmak istediğini ili belirtmeniz gerekmekte siniz. ( Tıpkı resimdeki gibi )

KOSGEB Eğitimleri Genel Liste

KOSGEB Eğitimleri Genel Liste

Daha sonra ise yine size belirlediğiniz ile ait tüm eğitim listesi çıkacaktır. Burada ise size uygun başlangıç tarihinde yer alan eğitimi seçmeniz gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İl Listesi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İl Listesi

Ben il filtresinden Eskişehir ilimizi seçtim. Eskişehir ilinde ise bana uygun olan tarih deki eğitimin nerede ve ne zaman düzenleneceğini öğrenmem için ise kırmızı yuvarlak ile çevirdiğim yazıyı tıkladım. Ve karşıma aşağıdaki gibi detaylı bir pencere çıktı.

Detaylı Eğitim Tarih ve Adresleri

Detaylı Eğitim Tarih ve Adresleri

Bu pencerede özellik ile açıklama kısmına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu eğitimleri sadece KOSGEB düzenlemek ile kalmayıp bir çok iş ortakları da vermektedir. Bunların başında ise belediye ve iş kur gelmektedir. Belediye çalışan yada herhangi bir yer de çalışmayan ayırt etmez iken İŞ KUR bazı durumlarda sadece işsizliğe kayıtlı olma şartı aramaktadır. Hatta bazen ise Üniversiteler de bu eğimleri verdiği için sadece öğrencilere özel bu imkan sağlanmaktadır. Başvuru şahsen yapılır. Çok katılım olur ise ön test uygulanır. Testlerde başarılı olanlar ise eğitim için kaydı oluşturulur. 4 gün süren eğitimler sondasın da ise hiç bir mülakata girmeden girişimcilik sertifikanızı alırsınız.

Bu adımı sağlayanlar artık diğer etapları da gerçekleştirmelidirler. Sırası ile yolumuza devam edelim.

KBS Sistemine Giriş Şifresi Oluşturmalısınız

Birime eğitimleri tamamladığınız ve bir iş fikrinizi beyan etmek için artık tüm işlemleri KBS sistemi üzerinden sağlamanız gerekmekte siniz. Bunu da yapabilmeniz için ise öncelik olarak size özel bir sisteme giriş kullanıcı adı ile şifreniz olmalıdır. Bunun hiç yeriniz den kalmadan rahatlık ile yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öncelik ile http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx adresine girmeniz ve aşağıda yer alan iki kutucu işaretleyip daha sonra ise başvur demelisiniz. Kaşınıza aşağıdaki gibi ufak bir ekran belirecektir. Bu ekrana size ait bilgileri gerekiyor. Sizi zorlayacak bu alanda ki tek şey

Yeni Girişimci Kaydı Oluşturma Ekranı

Yeni Girişimci Kaydı Oluşturma Ekranı

Seri ve No alanıdır. Burada örnekte belirttiğimiz her ikisini de bitişik ve büyük harf ile girmelisiniz. Daha sonra ileri dediğiniz vakit ise son ekran olan bir form karşınıza gelecektir. Bu formda yine istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz zaman kaydet demeniz ile birlikte belirttiğiniz posta adresine kullanıcı adı ve şifreniz gelecektir.

Başvuru Formu Oluşturmanız Gerekmektedir

Şimdi sıra geldi destek başvurusunu yapabileceğinizi kuruma beyan etmeye. Bunun az önce oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile yapmanız gerekiyor. Bunun için e-devlet şifremiz ile ise http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmelisiniz. Girişi yaptığınız vakit sol taraf da bir menü göreceksiniz. Menü de ” Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ” bağlantısına tıklayınız.

Yeni Girişimci Desteği Başvurusu Menüsü e-devlet

Yeni Girişimci Desteği Başvurusu Menüsü e-devlet

Yukarıdaki bir menü bilgisayarın ekranının tam ortasında gözükmesi gerekiyor. Buradaki tüm alanları size özgü şekilde doğru bir şekilde doldurun ve önce başvurumu onaylıyorum sonrası ise başvuru formu çıktısını alnına tıklayınız.

Kurul Başvurusunda Bulunma

Artık yolu baya bir şekilde yarıladık. Şimdi bu oluşturduğumuz başvuru formu ve şayet tedarikçilerden işletmeniz için malzeme faturası aldı iseniz bunları, imza sirküleriniz ile var ise şehit yakını yada gazi veya engelli belgelerinizi iliştirip size en yakın birime gitmelisiniz. Birime ilgili evrakları verdiğiniz vakit bir 10 günlük sürede inceleme yapılır. Şayet herhangi bir eksiğiniz yok ise bu kez kuracağınız iş yeri için hazırladığınız iş planını kendilerine anlatmanızı isterler. Size özel verilen tarih de projenizi sunar ve bundan onay alır iseniz ne mutlu size. Artık işinizi 90 güne kadar kurmanız ve sırası ile aşağıdaki adımları da yaparak yaptığınız harcamaları geri almak için Girişimcilik Destek Programına başvurmanız gerekmekte siniz.

 1. Veri Tabanı Kaydı
 2. Kobi Beyannamesi ve Bilgi Dokümanı Oluşturma

Yeni Girişimcilik Destek Programı başvurusu için veri tabanı kaydında oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Yine program başvurusu için http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmeli ve sol menüden ” Yeni Girişimci Destek Programı ” bağlantısını tıklamalı ilgili alanları doldurmalısınız. Program başvurusundan sonra yaptığınız harcamaların 50 bin TL sini hibe olarak belirttiğiniz hesap da geri alabilirsiniz.

"KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi" - 6 YORUM
 1. DOĞAN dedi ki:

  parayi almak için işletme yi açıp harcama mı yapmamız gerek…

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ama önce girişimcilik belgesi almanız gerekmektedir. Daha sonra o adımlar yapılıyor..

 2. Sosyolog dedi ki:

  Girişimcilik belgesi başvurusunda gereken para kısmına 100 yazdım faizsiz kredi için 50 mi yazsaydım önce ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım.!

 3. Rojda dedi ki:

  Uzaktan eğitimle uygulamalı girişimcilik belgesi alabilir miyim? Bir de kır pidecisi ve kahvaltı salonu açacağım destek verilir mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet eğitim alabilirsiniz. 56 – Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri
   56.1 – Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri
   56.10 – Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri
   56.10.19 – Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri
   bu kodlar ile de destek alabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net