KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi
28 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 15.442 kez okundu.


Türkiye’de yer hangi bir ile yada ilçede hatta köy de dahil iş yeri kuracak iseniz KOSGEB 2019 yılında da sizin yanınızda yer almaya devam etmektedir. Kuracağınız iş yerinin tüm açılış giderleri için 50 bin TL hibe destekleri alabilir, daha sonra ise işinizi büyütmek için ise 100 bin TL faizsiz kredi imkanlarından herkes gibi sizde yararlanabilirsiniz. Bunun nasıl başarabileceğinizi, sizlere resimli bir şekilde rehber olduk.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Devletin bütçesine göre faaliyet gösteren KOSGEB 2019 yılında da kesintisiz olarak Yeni Girişimcilik Eğitimi almış olan tüm iş fikri sahiplerine 50 bin TL hibe olanağı sağlamaya devam etmektedir. Bu imkanlar ile yetinmeyen birim, işini bir yıl sonra büyütmek isteyenlere ise yine sıfır faizli olarak kredi olanaklarını sağlamaktadır. Sadece yeni işletme sahibi olmak isteyenler için oluşturulan programdan istifade edebilmeniz için ise bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartların en başında ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gelmektedir. Eğitimlere nasıl katılabileceğinizi ve eğitimler sonrasından izlemeniz gereken tüm yolu sizlere hazırladığım görseller ile anlatmaya çalışacağız.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu

Kurumun size özel olarak sağlamış olduğu imkanlar dan yararlanmak için bu eğitimi almanız şarttır. Tabi öğrenim hayatınızda katıldığınız dersler de bu eğitimi almadı iseniz ve yine açacağınız iş yeri İŞGEM bölgesinde değil ise. Eğitime arzu ettiğiniz her ilde hatta ilçede dahil katılabilirsiniz. Ülkemiz genelinde 2019 senesinde icra edilecek eğitim tarihlerini güncel bir şekilde http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresinde bulabilirsiniz. Sayfa açıldığı vakit karşınıza gelen menüde katılmak istediğini ili belirtmeniz gerekmekte siniz. ( Tıpkı resimdeki gibi )

KOSGEB Eğitimleri Genel Liste

KOSGEB Eğitimleri Genel Liste

Daha sonra ise yine size belirlediğiniz ile ait tüm eğitim listesi çıkacaktır. Burada ise size uygun başlangıç tarihinde yer alan eğitimi seçmeniz gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İl Listesi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İl Listesi

Ben il filtresinden Eskişehir ilimizi seçtim. Eskişehir ilinde ise bana uygun olan tarih deki eğitimin nerede ve ne zaman düzenleneceğini öğrenmem için ise kırmızı yuvarlak ile çevirdiğim yazıyı tıkladım. Ve karşıma aşağıdaki gibi detaylı bir pencere çıktı.

Detaylı Eğitim Tarih ve Adresleri

Detaylı Eğitim Tarih ve Adresleri

Bu pencerede özellik ile açıklama kısmına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu eğitimleri sadece KOSGEB düzenlemek ile kalmayıp bir çok iş ortakları da vermektedir. Bunların başında ise belediye ve iş kur gelmektedir. Belediye çalışan yada herhangi bir yer de çalışmayan ayırt etmez iken İŞ KUR bazı durumlarda sadece işsizliğe kayıtlı olma şartı aramaktadır. Hatta bazen ise Üniversiteler de bu eğimleri verdiği için sadece öğrencilere özel bu imkan sağlanmaktadır. Başvuru şahsen yapılır. Çok katılım olur ise ön test uygulanır. Testlerde başarılı olanlar ise eğitim için kaydı oluşturulur. 4 gün süren eğitimler sondasın da ise hiç bir mülakata girmeden girişimcilik sertifikanızı alırsınız.Bu adımı sağlayanlar artık diğer etapları da gerçekleştirmelidirler. Sırası ile yolumuza devam edelim.

KBS Sistemine Giriş Şifresi Oluşturmalısınız

Birime eğitimleri tamamladığınız ve bir iş fikrinizi beyan etmek için artık tüm işlemleri KBS sistemi üzerinden sağlamanız gerekmekte siniz. Bunu da yapabilmeniz için ise öncelik olarak size özel bir sisteme giriş kullanıcı adı ile şifreniz olmalıdır. Bunun hiç yeriniz den kalmadan rahatlık ile yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öncelik ile http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx adresine girmeniz ve aşağıda yer alan iki kutucu işaretleyip daha sonra ise başvur demelisiniz. Kaşınıza aşağıdaki gibi ufak bir ekran belirecektir. Bu ekrana size ait bilgileri gerekiyor. Sizi zorlayacak bu alanda ki tek şey

Yeni Girişimci Kaydı Oluşturma Ekranı

Yeni Girişimci Kaydı Oluşturma Ekranı

Seri ve No alanıdır. Burada örnekte belirttiğimiz her ikisini de bitişik ve büyük harf ile girmelisiniz. Daha sonra ileri dediğiniz vakit ise son ekran olan bir form karşınıza gelecektir. Bu formda yine istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz zaman kaydet demeniz ile birlikte belirttiğiniz posta adresine kullanıcı adı ve şifreniz gelecektir.

Başvuru Formu Oluşturmanız Gerekmektedir

Şimdi sıra geldi destek başvurusunu yapabileceğinizi kuruma beyan etmeye. Bunun az önce oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile yapmanız gerekiyor. Bunun için e-devlet şifremiz ile ise http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmelisiniz. Girişi yaptığınız vakit sol taraf da bir menü göreceksiniz. Menü de ” Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ” bağlantısına tıklayınız.

Yeni Girişimci Desteği Başvurusu Menüsü e-devlet

Yeni Girişimci Desteği Başvurusu Menüsü e-devlet

Yukarıdaki bir menü bilgisayarın ekranının tam ortasında gözükmesi gerekiyor. Buradaki tüm alanları size özgü şekilde doğru bir şekilde doldurun ve önce başvurumu onaylıyorum sonrası ise başvuru formu çıktısını alnına tıklayınız.

Kurul Başvurusunda Bulunma

Artık yolu baya bir şekilde yarıladık. Şimdi bu oluşturduğumuz başvuru formu ve şayet tedarikçilerden işletmeniz için malzeme faturası aldı iseniz bunları, imza sirküleriniz ile var ise şehit yakını yada gazi veya engelli belgelerinizi iliştirip size en yakın birime gitmelisiniz. Birime ilgili evrakları verdiğiniz vakit bir 10 günlük sürede inceleme yapılır. Şayet herhangi bir eksiğiniz yok ise bu kez kuracağınız iş yeri için hazırladığınız iş planını kendilerine anlatmanızı isterler. Size özel verilen tarih de projenizi sunar ve bundan onay alır iseniz ne mutlu size. Artık işinizi 90 güne kadar kurmanız ve sırası ile aşağıdaki adımları da yaparak yaptığınız harcamaları geri almak için Girişimcilik Destek Programına başvurmanız gerekmekte siniz.

 1. Veri Tabanı Kaydı
 2. Kobi Beyannamesi ve Bilgi Dokümanı Oluşturma

Yeni Girişimcilik Destek Programı başvurusu için veri tabanı kaydında oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Yine program başvurusu için http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmeli ve sol menüden ” Yeni Girişimci Destek Programı ” bağlantısını tıklamalı ilgili alanları doldurmalısınız. Program başvurusundan sonra yaptığınız harcamaların 50 bin TL sini hibe olarak belirttiğiniz hesap da geri alabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan İş yeri ve sektör seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi Konusuna 63 Yorum Yapıldı
 1. özgür dedi ki:

  tarımda genc gırısımcı kadınlar güclenıyor projesınden eşimle birlikte bızde proje hazırlamak istiyoruz ama yapmak istedıgımız proje için gereklı ekipman vs hakkında fıyat olsn temin olsun hıc bır bılgıye ulasamadık ve bu yuzden proje hazırlama da zorlanıyoruz nereden bılgı toplayabiliriz

  1. Admin dedi ki:

   İl ve ilçe tarım il müdürlüklerinden tabikide..

 2. kayhan dedi ki:

  14 senedir kuruyemiş parekende dükkanları acıp işletiyorum bir firma adına
  kendi dükkanlarımı açmak istiyorum. ben bu konuları yüzyüze konuşmak istiyorum aklıma takılan sorular var onları sormak için.gidip derdimi anlatacağım bir i varmıdır . bu konuda yardımcı olabilirmisin admin

 3. TUNCAY İLBUZ dedi ki:

  2012 Yılında Girişimcilik eğitimi sertifikası aldım. Hiç faaliyette bulunmadım, şu an başka işletmede de çalışmıyorum, aynı belge ile iş kurmak için başvuru yapabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Şayet daha önce kullanmadı iseniz neden olmasın.

 4. Aydın dedi ki:

  Size ihtiyaç duymadan dereyi geçebilseydik neden size gelelim… önemli olan dereyi geçebilecek zaman dilimi bu zaman diliminde dereyi geçebilsek size niye gelelim…siz diyorsunuz dereyi geç sonra elinden tutacağız, ben kendi başıma dereyi geçtiysem size ne ihtiyacım var size niye geleyim… ben kendi başıma dereyi geçtiysem elimden de tutmayın… siz zeki akılısınız fakat aptal zekisiniz. ..

 5. Özgür dedi ki:

  Sertifika alındıktan sonra internet üzerinden destek programına kayıt yapılıp onaylıyoruz. Daha sonra kurulda kurulacak sirketi anlatıyoruz. Alınan cihazlar malzeme faturalarını sunuyoruz. Sorum şu; şirketi resmi olarak kurduktan sonra mı yoksa önce mi bu hibeler veriliyor?

 6. Nihat dedi ki:

  Admin sgk prim borcum ve öğrenim kredisi borçlarım var üstüne üstlük kartlarımıda genelde asgari düzeyde öderim 🙂 girşimcilik eğitmine kayıt olsam bana kredi çıkarmı ?

  1. Admin dedi ki:

   Tabiki de bunun içinde bulunduğunuz kredi notunuz ile bir alakası yok..

 7. Nurgul dedi ki:

  Kosgepten kredi çıktı diye mesaj geliyor insani umutlandiriyorlar bankaya gidiyorsun 2sene önceki odenmisleri görüyor kredi vermiyor ne anladık biz bu krediden zaten ihtiyacın olmasa neden alalım kredi hepsi hikaye

 8. murat dedi ki:

  kuruyemıs uzerıne uretım yapmak ıstıyorum kredı alablırmyım

 9. İskender Özkula dedi ki:

  Bir yakınım evinde kendisi bir üretim yapıp pazarlamak istiyor. Kredi kullanabilir mi?

 10. Turan Dişbudak dedi ki:

  25.03.2017 tarihde tarafıma gelen bir mesaj üzerinde aradığım telefondan bana yeni iş kurmam kaydıgıyla 100 bin tl hibe kredi desteğinden faydalanabileceğimi söylediler ben inandım sonra araştırdım varmış böyle birşey ama insanın inanası gelmiyor gerçekten var mı böyle birşey aydınlatırsanız sevinirim

 11. Murat sahin dedi ki:

  Merhaba ben murat izmir bornovada ikamet etmekteyim kemalpaşa armutluda bahçem var hayvancılık yapmak istiyorum ama sermayem yok çks belgem var ziraat odasınada kayıtlıyım işletme tescil belgemde var kredi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen 0541 719 89 13

 12. gül oğuz dedi ki:

  ben emekliyim başvurabilirmiyim kobi üyesi değilim bana aci dönerseniz sevinirim

 13. murat mehmetcik dedi ki:

  Dükkan açmak için 100 tl istiyorum ünlü mamulleri

  1. Admin dedi ki:

   Başvurular bu şekilde yapılmamaktadır. Murat MEHMETCİK bey, lütfen ilgili yazımızı okuyunuz.

 14. Müfit Kanıcı dedi ki:

  İşletme fakültesi mezunu,şu an yüksek lisansını yapan,27 yaşındaki oğlum; yurtdışında -fiilen- yaptığı pazar araştırması,temas ve anlaşmaları sonrası şahsi şirket kurup,tekstil ürünleri ihracı yapmak istiyor.Sorum;Kosgep sertifikası için kurslara katılması gerekiyormu? Şirketi kurması engel mi? Destek kredisi kullanabilirmi? Ne kadar olur? Ne kadar zamanda çıkar?

  1. Admin dedi ki:

   Girişimcilik eğitimi derslerinde görmüş ise eğitimlere girmesi gerekmez. Destek kredisi işleme giderlerini ” girişimcilik destek programı ” kapsamında geri alınması içindir. Lütfen programı inceleyiniz.

 15. tevfik dedi ki:

  sayın arkadaşlar kücük esnafa faizsiz destek verili yormu mesela bagkur borcu olana kredi veriliyomu lütfen bi cevap

 16. emin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar organik yumurta işine girmek istiyoruz, kendimize ait tarlamız var kosgeb destek alabilirmiyiz

 17. emin dedi ki:

  arkadaşlar benim 40 büyü baş hayvanım var ama yerli ırk[yani hepsini satsam 10 smental inek yapar:)] ben bu hayvanlar üzerinden destek alabilirmiyim[kıredi değil] işletmemi geliştirip büyütmek istiyorum.nasıl bir yol izler ve nasıl devlet desteklerinden yararlanabilirim.? teşk.
  Rabbim kazancınızı bereketlendirsin inşh..

  1. Admin dedi ki:

   TKDK tarafından desteklenen iller içerisin de misiniz ?

 18. mesut dedi ki:

  sanayide kaportacıyım biz esnafmıyız bizede devlet destekli faizli yada faizsiz 50 bin tl kredi verirlermi

  1. Admin dedi ki:

   Mesut bey KOSGEB kaydınız var mı? Kobi beyannamesi doldurdunuz mu ? Kendi meslek odanıza kayıtlı mısınız ? SGK pirim borcunuz var mı ?Tüm bu soruların yanıtını alabilirsem sizden net cevap verebilirim.

 19. mutalip dedi ki:

  mobilya magazam var 150 tl kredi cekmek istiyorum nasıl yardımcı ola bilirsiniz faizsiz kredi nasıl ceke bilirim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, Mutalip bey, daha önce halk bankası %4 faizli 150 bin TL kredisinden yararlandınız mı ?

 20. Yuksel aras dedi ki:

  Eski hukumluyum buyuk bas hayvan yetistirmek istiyorum girisimcilik belgesi aldim denetim selbeslikte 1 Yildir bekliyor ‘ve hic Bilgi yok oldugu gibi duruyor Ben nasil hibe alabilirim 10 buyukbas. Hayvanla baslamak isterim hayvan barinagini Ben mi yaptiracagim yoksa parading no veriyorlar bilgilendirirseniz sevinirim tsk

  1. Admin dedi ki:

   Yuksel ARAS bey efendi hangi ilde büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorsunuz ? Üretime dayalı mı yoksa besicilik mi ?

 21. Emin dedi ki:

  Iyi gunler 15 yildir pvc. Plastik kapi pencere imalat ve monaj ustasiyim destekle artik bi isyerim olsun istiyorum yok gosterirmisiniz nigde merkez yasim 28 ustalik belgem ve ustaögretici belgem mevcut .. Calistigim is yerinden ayrilmadan basvuru yapabilrmiyim yoksa issizmi olmam gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Emin bey, bu güzel soru için ilk olarak çok teşekkür ederiz. Eğitimlere katılmak için işsiz olmanız gerekmez. Her iki sınıftaki girişimciler de aynı şekilde muamele görürler.. Karar ve tercih sizin..

 22. muharrem ersari dedi ki:

  erkek giyim mağazam var bunu bayan giyim mağazasına çevirmek istiyorum bunun içinde fahizsiz krediye ihtiyacım var nasıl alabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Muharrem ERSARİ bey, kendi meslek odanıza halk bankası %4 faizli yada 30 bin TL kadar hiç faizsiz kredilerini sordunuz mu ?

 23. Melek dedi ki:

  Çocuk gelişimi mezunuyum kreş veya gündüzbakımevi açmak istiyorum yararlanabilirmiyim nasıl bi yol izlemeliyim teşekkür ediyorum

  1. Admin dedi ki:

   Mutlaka girişimcilik sertifikası almanız gerekmektedir.

 24. kenan YURDAKUL dedi ki:

  merhaba, 2011 yılından beri spot eşya dukkanım var işyerimi büyütmek için kosgeb den faydalanabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Makine teçhizat mı alacaksınız yoksa nakit paraya mı ihtiyacınız var ? Lütfen açık bir şekilde belirtiniz.

 25. ali dedi ki:

  ben dükkanı yeni açtım kosgep girişimcilik kursuna gittim sertifikamı aldım vergi açılışı yapmadım bundan sonra ne yapmalıyım zücaciye ve ev araçları üzerine açtım dükkanı

  1. Admin dedi ki:

   İş planı projenizi birimlere sunum yaparak onaylatınız mı ?

 26. halil ibrahim dedi ki:

  2011 yılından beri ticaretsanayi odasına kayıtlı kücük işletmeyim işletmem su sondajı üzerine hizmet vermektedir yeni makına yeni tachizat için kosgepten nasıl faydalana bilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaha, makine üreticimisiniz, yoksa sondaj mı yapıyorsunuz ? bu çok önemli..

 27. Neslihan dedi ki:

  Merhaba yeni dükkan actım bayan küaförü ama isler sarpa sardı kosgebden faydalanmak istiyorum yardım edermisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Neslihan hanım, kaç yıllık esnafsınız ? bu çok önemli belirtirseniz size yardımcı olabiliriz.

 28. Mustafa DEMİREL dedi ki:

  Ben TMMOB Üyesim.Ticaret odasına kayıt yaptırmadan kosgeb kredilerinden yararlanabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, kendi meslek odanıza kayıt olmanız gerekmektedir.

 29. kenan dedi ki:

  is kurana kolaylik diyolar am bu sevdadan vaz geçsin diye kırk dereden şu istiyor miletin umuduyla oynamayın bari

 30. Sevgul dedi ki:

  ben faizsiz kredi icin basvurdum ayni anda hibe kredi icinde muracaat edebilirmiyim?

 31. Ömer dedi ki:

  Hibe ve Teşvik danışmanlığı benimle iletişime geçebilirsiniz.
  05356108678

  1. ben yumurta tavukçukuğu çiftliği kurmak istiyorum.bana yardımcı olabilirmisiniz.yerim kırklarelinde..30 dönüm yerim var. dedi ki:

   adnan güner.

 32. Muhammed dedi ki:

  Ben krediye başvurdum ne zaman açıklanacak

 33. yücel dedi ki:

  yeni sıfırdan büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum kosgeb den hayvancılıga saglanan desdek bilgilerine nasıl ulaşabilirm.teşekürler

 34. Ahmet dedi ki:

  Araba parçaları üretmeyi yada çağrı merkezi açmayı düşü

  nüyorum olabilir mi? Ama öncelikle araba parçaları mı uretme fikri var .Bu iki fikir hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Tskrler.

 35. çağatay dedi ki:

  kasap dükkanı ve dana besisisi yapmak istiyorum. Kredi alabilirmiyim

 36. Janet dedi ki:

  Devlet destekli küçükbaş hayvancılık yapmak isyiyorum

 37. Kamil dedi ki:

  Cincila kürk hayvanı üretimi yapmak istiyorum en az iki(2) yıl geri ödemesiz kredi alabilirmiyim. Devletin hangi birimine baş vurmam gerekir. bayan girişimci olarak eşim baş vuracaktır. Bilgi veririseniz sevinirim.

 38. murat dedi ki:

  Merhaba ben eşimin adına walking water ball su topu eğlence aktivite yeri açmak istiyorum devlet katkısından yararlana bilir miyim yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

 39. tuba dedi ki:

  Hala yas siniri varmi ?33 yasindayim ve ev hanimiyim.cafeterya açmak istiyorum…illa 30 yas altına mi hibe+kredi veriliyor … Admin yardimci olursan cokk sevinecegim…

  1. Admin dedi ki:

   Yaş sınırı yok…

 40. ertuğrul tekinkuş dedi ki:

  teşekkürler

 41. ertuğrul tekinkuş dedi ki:

  yeni araba ve barkod okyucu makina alımı

 42. m.BAGCI dedi ki:

  vedat bey oncelikle bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim. fakat bu konulara biraz yabanciyim ve beni yonlendirek cevremde kimse yok. internetten arastirmalarim birbiri ile bagdasmiyor. yardimci olurmusunuz.05453917198 nolu numaradan ulasirmisiniz .. ilginiz icin tesekkurler.

 43. salih şanlı dedi ki:

  ben inanmıyorum torpili olanlar alır bu krediyi

  1. vedat dedi ki:

   kardeş bence burdan yorum yapma teşebbüs et !!!!!!!samsunda bi çok kişi aldı !!!!!!başarılar !!!!!!!!!

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
İş yeri ve sektör seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir
İş yeri ve sektör seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir

İş yeri ve sektör seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir KOSGEB eğitimlerinde Prof.Dr. İsa İPÇİOĞLU ( Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi...

Kapat