KOSGEB Kredi

Konut kredisi alırken istenilen gerekli belgelerKonut kredisi alırken istenilen gerekli belgeler

Hangi bankadan konut kredisi alırsanız alın ister alacağınız ev sıfır isterse ikinci el daire olsun mutlaka bankalar sizlere kredi vermeden önce bazı gerekli belgeleri talep edeceklerdir. Bankalar tarafından talep edilen gerekli evrakları ve başvurusu sürecini siz ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için sayfamızda geniş çaplı olarak yer verdik.

Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir?

İlk olarak konut almak için bankalardan kredi başvurusu yapmak isteyenlerin izlemesi gereken yolu anlatmamız da fayda olacağını düşünmekteyiz. Günümüz teknolojisi ile birlikte artık konut kredisi başvuruları İnternet ve telefon olmak üzere bir çok yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Şahsen olarak yapılmayan ev kredisi başvuruları genelde bankalar tarafından ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Onun için alacağınız ev ister sıfır daire konumda olsun isterse ikinci el kullanılmış ev olsun mutlaka İnternet’ten ön başvuru sonrasında başvuru talebiniz onaylanması ile birlikte ilgili bankaya teşvik etmeniz gerekmektedir. Şayet 18 yaşını doldurma şartına uygun iseniz ilgili bankaya gitmeden öncede yanınızda alacağınız ev için gerekli belgeler ve size ait olan bazı evrakları da götürmeniz zaman kazanma bakımından size avantaj sağlayacaktır. Peki bankalar sizlerden ne gibi belgeler istemektedir? Süreç nasıl ilerlemektedir?

Ev kredisi başvurusu süreci nasıl ilerliyor?

Bankalardan ilk olarak konut veya ev kredisi alabilmeniz için alacağınız evi belirlemeniz gerekmektedir. Kredi ile alacağınız evinde mutlaka kat mülkiyeti olması gerekmektedir. Aksi taktir de toprak tapusu var olan bir alana yapılan konut için hiç bir bankadan konut alamazsınız! Bu şartlara uygun bulduğunuz ev için her bankadan evin %75 bedeline karşılık gelen rakam için bankalardan %120 ay geri ödeme vadelerine kadar kredi alabilirsiniz. Bazı bankalar ise alınacak olan evin tamamına kredi yani yüzde yüzüne kredi olanağı sunmaktadır. Konuyu ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz. Alacağınız evi bulduktan sonra süreç şu şekilde işlemektedir. Evi kredi ile alacak olan vatandaş ilk olarak kredi başvurusu yapmak istediği bankanın bireysel müşteriler departmanın sıra almalı, ilgili memura konut kredisi başvurusu yapacağını belirtmeli, ilgili memur aşağıdaki evrakları talep eder ve sizden ihtiyacınız olacak kredi limiti sorar, gelirinize, kredi notunuz ve evin ekspertiz raporuna göre krediniz ya onaylanır ya reddedilir!

Kredi başvurusu için istenilen ilgili gerekli evraklar

Konut alacakların takip etmeleri gereken başvuru sürecinde de ilgili memur sizden ve alacağınız daire için bazı evrakları talep edeceklerdir. Talep edilen bu evraklar kredinin onaylanması için oldukça önem arz etmektedir. Kredinin onaylanmasında belkide en önem arz eden belge / evrak başvuru yapan vatandaşın gelir belgesidir! Eşli olarak çalışan ev alacak olan vatandaşların her iki gelirlerini gösteren bordro veya belge ile bankaya başvurmaları kredinin onay alması için oldukça yararlıdır. Gelir belgesiz kredi konut alımları için oldukça zordur. Tabi yüksek değerde bir kira gelirisiniz yoksa! Buraya kadar tamam ise sıra alınacak olan evin tabusuna geldi. Başvuru yaparken alınacak olan müstakil veya dairenin tabu belgesinin de yanınızda olması gerekmektedir. Bu iki gerekli belgeden sonra başvuru yapan vatandaşın kimliğini belirtmesi için T.C. nüfus cüzdanı veya ehliyetine de banka isteyebilmektedir. Şayet maaş müşterisi olduğunuz bankadan konut almak için kredi başvurusu yapıyorsanız muhtemelen sizden gelir belgesi ve kimlik bilgileri için evrak talep edilmeyecektir. Tüm bu evrakları oluşması ile birlikte bireysel müşteriler departmanında ki ilgili memur size bir sözleşme formu imzalamanızı talep eder, yaklaşık 20-30 sayfa dan oluşan sözleşme formunun her sayfasını ve en son da yer alan isminizin altını da imzaladıktan sonra talep ettiğiniz konut kredisi masrafları kesildikten sonra size ait olan hesaba yatar..

Değerli tüketiciler ev alırken ister sıfır daire olsun isterse kullanılmış olsun bazı dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Tamamen sizin maddi ve manevi çıkarlarınız için oluşan dikkat edilmesi gereken hususları uzman emlak danışmalık firması yetkilileri sizler için videomuz da açıkladı.

En uygun konut kredisi nasıl alınır?

Konumuz ile bağdaştığı için sizlere en uygun konut kredisi nasıl alınır konusunda ele almak istiyoruz. Şayet tepeci diye adlandırdığımız karaborsadan alacağınız ev için kredi almayı planlamıyorsa iseniz şayet sizlere önerimiz ev kredisi kampanyalarını takip etmenizdir. Şayet kredi kampanyalarını takip edecek kadar vaktiniz yoksa ise ve kamu personeli yada OYAK üyesi iseniz Ziraat bankası ve diğer kamu sermayeli bankalar sizlere en uygun konut kredisi imkanını sunacaktır! Her iki bahsettiğimiz branşlar da yer almıyorsanız maaş aldığınız bankaya mutlaka ev kredisi faiz oranları hakkında bilgi alınız!

Değerli tüketiciler sizlere kredi almadan önce bir kaç tavsiyemiz daha olacaktır. Lütfen alacağınız krediyi düzenli bir şekilde ödeyebileceğiniz şekilde planlayın, zira geç ödeme ve kullanılan kredinin tamamını bir kerede kapamak sizin kredi notunuzu ciddi anlamda zedeleyecektir.

"Konut kredisi alırken istenilen gerekli belgeler" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Konut kredisi alırken istenilen gerekli belgeler" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net